بازگشایی موزه هنرهای مدرن استانبول  در یک ساختمان جدید

بازگشایی موزه هنرهای مدرن استانبول در یک ساختمان جدید

نگین توکلی
| سه شنبه, ۲۱ فروردین ۹۷ ساعت ۰۹:۳۰

موزه هنرهای مدرن استانبول که به عنوان اولین مقصد فرهنگی در این شهر شناخته می‌شود، در ماه می، به صورت موقت در یک عمارت قدیمی در منطقه مرکزی بی اوغلو، بازگشایی خواهد شد.

موزه هنرهای مدرن استانبول، به عنوان مقصد کلیدی فرهنگی کشور ترکیه، همیشه پر از گردشگرانی است که می‌خواهند آثار هنری نقش بسته بر بوم‌های بزرگ نقاشی را تماشا کنند.

برخی از افراد جلوی آثار هنرمند مشهور آلمانی، آنزلم کیفر (Anselm Kiefer)، متوقف می‌شوند، در حالی که دیگران به شگفتی شاهکارهای نقاش انتزاعی ترکیه، فخرالنساء زید (Fahrelnissa Zeid) می‌نگرند یا به تصاویر سیاه و سفید استانبول، آثار عکاس افسانه‌ای ترکیه، آرا گولر (Ara Güler)، خیره می‌شوند.

از زمان افتتاح موزه هنرهای مدرن استانبول در تاریخ ۱۱ دسامبر ۲۰۰۴ در تنگه بسفر (Bosphorus)، نقطه‌ای فوق‌العاده با چشم‌اندازی از کاخ توپ قاپی (Topkapi Palace) از عصر عثمانی، این مکان تبدیل به یک سمبل از استانبول قرن بیست و یکم شده است که با آغوش باز به مدرنیته خوش آمد می‌گوید، ولی به گذشته خود هم افتخار می‌کند.

موفقیت سریع موزه هنرهای مدرن استانبول یکی از دلایلی است که مجله مشهور نیوزویک (Newsweek)، استانبول را در جلد مجله سال ۲۰۰۵ خود به عنوان «یکی از جذاب‌ترین شهرهای جهان» معرفی کرد.

ولی ظرف چند روز آینده، تمام آثار هنری مدرن برداشته خواهند شد، با دقت فهرست‌بندی شده و در جعبه‌های محافظت شده‌ای، قرار خواهند گرفت.

ساختمان فعلی موزه که یک انبار دریایی شناخته شده به اسم آنترپو شماره 4 (Antrepo No. 4) در ترکیه و مورد علاقه بسیاری از ساکنین استانبول، از زمان افتتاح موزه، است، تخریب خواهد شد.

پس از بستن درهای موزه در تاریخ ۱۸ام مارس، این مکان در یک عمارت تاریخی در منطقه مرکزی بی اوغلو (Beyoğlu district) در ماه می، دوباره بازگشایی خواهد شد. این عمارت قدیمی، تا زمانی که یک موزه جدید در مکانی در بخش باستانی استانبول، برای نمایش این آثار و تاثیرگذاری بیشتر آن‌ها، ساخته شود، خانه موقتی آثار مدرن هنری خواهد بود. ساختمان جدید، توسط رنزو پیانو، یک معمار ایتالیایی، طراحی خواهد شد؛ کسی که طراح اصلی آسمان‌خراش زیبای لندن، برج شارد، است. ساختمان جدید موزه تا سه سال آینده تکمیل خواهد شد.

لونت چالیک اوغلو، مدیر طراحی موزه مدرن استانبول، اعتراف کرد که در زمان ترک این ساختمان که برای ۱۴ سال اخیر، خانه موزه بوده است، حس حوزون (کلمه ترکی به معنی حزن و اندوهگین) وجود داشت.

افتتاح موزه هنرهای مدرن استانبول در آن زمان توسط رییس جمهور رجب طیب اردوغان و سپس نخست وزیر ترکیه، حمایت شد که موافقت خود را برای استفاده و بازسازی انبار دریایی، اعلام کرده بودند.

تجلی هنر در ترکیه، دستخوش دوره‌های زمانی مشکلی بوده است، اما موزه هنرهای مدرن استانبول، مفتخر است که نه تنها بیش از ۷ میلیون نفر را از زمان افتتاحش به خود جذب کرده است، بلکه آن‌ها از جوامع مختلف و گسترده کشور، به دیدن آن آمده‌اند.

برچسب‌ها افتتاح لوکیشن

دیدگاه  

    تبلیغات