عقب ماندن آمریکا از رشد جهانی گردشگری

سیامک احدی
یکشنبه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۵
عقب ماندن آمریکا از رشد جهانی گردشگری

متخصصان صنعت توریسم در حاشیه نمایشگاه گردشگری برلین از عقب افتادن ایالات متحده آمریکا از رشد جهانی این صنعت خبر دادند.

متخصصان صنعت توریسم اعلام کردند که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا با اعمال قانون مهاجرتی منع سفر شهروندان چند کشور مسلمان موجب بروز نگرانی‌ها درباره مخدوش‌شدن چهره آمریکا به عنوان یک کشور استقبال‌کننده از گردشگران شده که به کاهش شمار گردشگران این کشور در سال گذشته انجامید.

بر اساس آخرین آمار اعلام شده شمار گردشگران بین‌المللی ورودی به آمریکا در ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۷ همزمان با اولین سال حضور «دونالد ترامپ» در کاخ سفید با ۴ درصد کاهش همراه بوده، این در حالی است که طبق اعلام سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، گردشگری بین‌المللی در سطح جهان در سال گذشته میلادی رشد ۷ درصد را تجربه کرده که حاکی از بالاترین رشد در ۷ سال اخیر بوده است.

«تیلو کراوس-دونو» مجری تور آلمانی که متخصص ارائه تورهای مسافرتی به آمریکای شمالی است در نمایشگاه گردشگری برلین به رویترز گفت:

سیاست، کمکی به ما نمی‌کند، ظرفیت‌های آمریکا می‌تواند بسیار بزرگ‌تر از این باشد. قیمت‌ها با توجه به کاهش ارزش ارز پایین آمده و ما باید شاهد افزایش تقاضای بسیار بیشتری می‌بودیم.

رزرو آژانس‌های مسافرتی آلمانی به مقصد آمریکا برای تابستان امسال ۲۰ درصد نزول داشته که بسیاری این امر را نتیجه عواملی چون توفان سال گذشته، نرخ تبادل ارز و همچنین سیاست‌های ترامپ می‌دانند.

همچنین رزرو پروزاها به مقصد آمریکا در سال ۲۰۱۷ با ۲ درصد کاهش مواجه بوده و در دو ماه نخست سال ۲۰۱۸ نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشدی نداشته است. کاهش ارزش پوند نیز سفر توریست‌های بریتانیایی‌ها را به آمریکا گران‌تر از پیش کرده است.

امیدواری‌های آمریکا برای بهبود چهره‌اش به عنوان کشور دوستدار خارجی‌ها با اقدام اخیر «دونالد ترامپ» و اعمال تعرفه برای واردت فولاد و آلومینیوم ضربه بزرگ‌تری نیز دریافت کرد، اقدامی که می‌تواند به بروز یک جنگ تجاری بین‌المللی بیانجامد.

منبع ایسنا

دیدگاه