لوکیشن فیلم: کونگ، جزیره جمجمه

حمیده کریمی
چهار شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۵
لوکیشن فیلم: کونگ، جزیره جمجمه

«جنگ برای سیاره میمون‌ها» فیلمی به کارگردانی مت ریوز و نویسندگی مارک بامبک و ریوز است که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد. بیشتر صحنه‌های فیلم در حوالی ونکوور، بریتیش کلمبیا و آلبرتا فیلمبرداری شده است.

کونگ، جزیره‌ی جمجمه، فیلمی آمریکایی به کارگردانی جوردن ووت رابرتز و نویسندگی دن گیلروی مکس بورنستاین و درک کونولی است که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد.

در دهه‌ی ۱۹۷۰، یک گروه اکتشافی به جزیره‌ای تازه کشف شده در اقیانوس آرام جنوبی فرستاده می‌شوند. این سفر شگفت‌انگیز، آن‌ها را به دنیایی می‌برد که طبیعتی فوق‌العاده زیبا و در عین حال بسیار بی‌رحم دارد. منطقه‌ای دورافتاده از تمدن که در آن اعضای گروه اکتشافی باید با انواع خطرات روبه‌رو شوند تا از قلمرو پادشاهی گوریل غول‌پیکر، جان سالم به در ببرند.

تام هیدلستون، بری لارسون، ساموئل ال.جکسون جان گودمن و جان سی.رایلی از بازیگران این فیلم هستند. این افراد، اعضای گروهی شامل دانشمندان، سربازان و ژورنالیست‌هایی را تشکیل می‌دهند. کارگردانی فیلم را  جوردن ووت رابرتز بر عهده داشته است.

برای فیلمبرداری سرزمین این میمون غول‌آسا، تهیه‌کنندگان هزینه و وقت زیادی برای پیدا کردن لوکیشن‌های خاص صرف نکرده‌اند. این فیلم در سه لوکیشن مهم فیلمبرداری شده است که البته بعضی از آن‌ها را تا به حال در هیچ فیلم مشهور هالیوودی ندیده‌اید. دنیای گمشده‌ی اسرارآمیز فیلم در چشم‌اندازهای جزیره اوآهو در هاوایی، کویینزلند استرالیا و ویتنام در مدت شش ماه فیلمبرداری شده است.

لوکیشن فیلم: کونگ، جزیره جمجمه

از هاوایی و جزیره‌ی اوآهو شروع می‌کنیم. صحنه‌ای که از قبرستان در فیلم می‌بینیم، در کوآلوآ رانچ (Kualoa Ranch) فیلمبرداری شده است.

لوکیشن فیلم: کونگ، جزیره جمجمه

موقعیت جغرافیایی فوق‌العاده‌ی این منطقه و قرارگرفتن آن بین رشته‌کوه و اقیانوس، باعث شده که یک مقصد گردشگری محبوب و مکانی ایده‌آل به عنوان لوکیشن بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌ها باشد. بیش از ۵۰ فیلم و سریال از جمله سریال لاست و فیلم پارک ژوراسیک در این منطقه فیلمبرداری شده‌اند.

کوالوآ یک منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی طبیعی خصوصی است که در جزیره‌ی اوآهو قرار دارد. این منطقه دارای سه دره است که این دره‌ها برای ساکنان بومی هاوایی، مقدس بودند.

لوکیشن فیلم: کونگ، جزیره جمجمه

بخش‌هایی از صحنه‌های خارجی فیلم در منطقه‌ی دیلینگهام رانچ (Dillingham Ranch) در وایالوآ ضبط شده است.

لوکیشن فیلم: کونگ، جزیره جمجمه

موزه‌ی هنر ایالتی هاوایی به هتل تبدیل شده بود. همچنین بخش‌هایی از فیلمبرداری در محله‌ی چینی‌های هونولولو در خیابان نورث کینگ در نزدیکی بازارهای ککولایک و اوآهو انجام شده است.

لوکیشن فیلم: کونگ، جزیره جمجمه

صحنه‌ای که عرشه‌ی کشتی باری را بازسازی می‌کند، در فرودگاه Kalaeloa ضبط شده است.

لوکیشن فیلم: کونگ، جزیره جمجمه

گروه فیلمبرداری برخی از صحنه‌های فیلم را در منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی جنگلی هونولولو واترشد (Honolulu Watershed) در نزدیکی مسیر آبشار لولوماهو ضبط کرده‌اند؛ جایی که مزرعه‌ی بامبو وجود دارد. 

لوکیشن فیلم: کونگ، جزیره جمجمه

سایر لوکیشن‌های فیلم در شمال ویتنام قرار دارد. منظره‌ی جزیره‌ی جمجمه حتما برایتان آشنا است. این تصاویر در خلیج ها لونگ در یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری ویتنام ضبط شده است.

خلیج هالونگ، میراث جهانی یونسکو و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری در قاره‌ی آسیا است. این خلیج رسما به شهر ها لونگ تعلق دارد. این خلیج میزبان هزاران فرم کارستی و جزایر کوچک و بزرگ در اشکال گوناگون است. خلیج هالونگ در مرکز منطقه‌ای بزرگ‌تر به نام خلیج بای تو لانگ، قرار دارد. این منطقه‌ی بزرگتر، ویژگی‌های جغرافیایی، آب و هوایی و فرهنگی مشابهی دارد.

هالونگ بی، وسعتی معادل ۱۵۵۳ کیلومترمربع دارد و شامل ۱۹۶۰ تا ۲۰۰۰ جزیره‌ی کوچک است که بیشتر آنها سنگ آهکی هستند. بخش مرکزی این خلیج ۳۳۴ کیلومترمربع است و ۷۷۵ جزیره را در بر می‌گیرد. این سازه‌های سنگ آهکی طی ۵۰۰ میلیون سال بر اصر شرایط آب و هوایی مختلف ایجاد شده‌اند. تنوع زیستی این ناحیه از نظر پوشش گیاهی و حیات وحش بسیار جالب توجه است. خلیج هالونگ، میزبان ۱۴ نوع گل و ۶۰ گونه‌ی حیوانی بومی است.

لوکیشن فیلم: کونگ، جزیره جمجمه

این جاذبه‌ی گردشگری مهم و بسیار مشهور، در یک منطقه‌ی وسیع قرار دارد. تیم فیلمبرداری بخشی از این منطقه به نام کنگ لا با هانگ (Cong La - Ba Hang) را برای فیلمبرداری انتخاب کردند. بخشی از صحنه‌های هوایی فیلم در این منطقه فیلمبرداری شده است.

لوکیشن فیلم: کونگ، جزیره جمجمه

بسیاری از صحنه‌های فیلم در دو منطقه‌ به نام‌های ترانگ آن (Tràng An) و تام کوک (Tam Cốc) در ایالت نین بین ضبط شده است.

لوکیشن فیلم: کونگ، جزیره جمجمه

این دو لوکیشن بسیار به هم نزدیک هستند و معمولا تورهای مختلفی برای بازدید از آن‌ها به‌طور همزنان وجود دارد. این تورها شامل قایق‌سواری در رود Ngo Dong است.

لوکیشن فیلم: کونگ، جزیره جمجمه

در چند مایلی شمال این منطقه، زمینی باتلاقی به نام منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی طبیعی وان لونگ (Van Long) قرار دارد.

لوکیشن فیلم: کونگ، جزیره جمجمه

در ایالت مرکزی کوانگ بین (Quang Binh)، چند غار وجود دارد که بخش‌هایی از فیلم در آنها فیلمبرداری شده است. ورودی غار «فونگ نها» در پارک ملی «که بانگ» را می‌توانید در تصویر ببینید.

پارک ملی فونگ نها-که بانگ یک پارک ملی ثبت شده در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو است که در ۵۰۰ کیلومتری هانوی، پایتخت ویتنام قرار دارد. این پارک با منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی طبیعی هین نامنو (Hin Namno) هم‌مرز است. پارک در منطقه‌ای سنگ آهکی به وسعت ۲ هزار کیلومترمربع قرار دارد.

این پارک به منظور حفاظت از دو منطقه‌ی کارستی بزرگ دنیا با حدود ۳۰۰ غار کوچک و بزرگ، ساخته شده است. هدف از ساخت این پارک، محافظت از اکوسیستم منطقه و نواحی ساحلی ویتنام است. این پارک را بیش از همه به خاطر غارهایش می‌شناسند که به حدود ۳۰۰ غار کوچک و بزرگ می‌رسد. در سال ۲۰۰۹ از سیستم زیرزمینی این منطقه نقشه‌برداری شد و طول آن به ۱۲۶ کیلومتر رسید. البته بسیاری از قسمت‌های آن هنوز کشف‌نشده باقش مانده است. حتی قبل از کشف این غار، این پارک رکوردهای زیادی را در اختیار داشته از جمله رکورد طولانی‌ترین رود زیرزمینی دنیا. دانشمندان تخمین می‌زنند که عمر این غار بین ۲ تا ۵ میلیون سال است.

لوکیشن فیلم: کونگ، جزیره جمجمه

غار سون دونگ (Son Doong) که در سال ۲۰۰۹ کشف شد، بزرگترین گذرگاه غاری شناخته شده در دنیا است.

لوکیشن فیلم: کونگ، جزیره جمجمه

از ویتنام به کشور بعدی یعنی استرالیا می‌رویم. در منطقه‌ای نزدیکی گلد کست (Gold Coast) بخش‌هایی از فیلم ضبط شده است از جمله در حوالی کوه تامبورین. 

منطقه‌ی کوه تامبورین، یک فلات به وسعت ۲۸ کیلومترمربع است. این منطقه در سال ۲۰۱۱، حدود ۷ هزار نفر جمعیت داشت و بخشی از منطقه‌ی گلد کست است. این منطقه از نظر گردشگری بسیار حائز اهمیت است. گردشگران زیادی برای گشت و گذار در منطقه‌ی گالری واک در کنار لانگ رود به این منطقه می‌روند؛ یک خیابان بزرگ که تماما به گالری‌های هنری، کافه‌ها و فروشگاه‌های سوغات اختصاص یافته است. از دیگر جاذبه‌های توریستی این منطقه می‌توان به خیابان اصلی اشاره کرد که میزبان کافه، رستوران، فروشگاه، تئاتر و سایر جاذبه‌های مهم منطقه است.

این منطقه به خاطر مسیرهای پیاده‌روی‌اش شهرت دارد که از میان جنگل‌های بارانی و صخره‌هایی می‌گذرد که در گوشه و کنار آنها، چندین آبشار دیدنی وجود دارد. یکی از مشهورترین آنها مسیر جنگلی آبشار کرتیس است. مسیر پالم گراو، یک مسیر سی دقیقه که از میان درختان انبوه و نخل‌های بلند می‌گذرد. از کنار رودخانه‌های کوهستانی و آبشارهای دیدنی عبور می‌کند. باغ‌های گیاه‌شناسی در منطقه‌ی ایگل هیتس از دیگر دیدنی‌های توریستی این منطقه است.

لوکیشن فیلم: کونگ، جزیره جمجمه

تقریبا در نزدیکی همین منطقه در کومبابا لیک‌لندز (Coombabah Lakelands) بخش‌هایی از فیلم ضبط شده که در تصویر می‌توانید درخت‌های منطقه را به خوبی ببینید.

لوکیشن فیلم: کونگ، جزیره جمجمه

صحنه‌ی سقوط هواپیما بر فراز سواحل شنی سفید جزایر استردبروک جنوبی (Stradbroke) و جزیره مورتون فیلمبرداری شده است.

مطالب مرتبط:

    منبع atlasofwonders

    دیدگاه