این سازه ها، زمانی بلندترین سازه های روی زمین بودند

این سازه ها، زمانی بلندترین سازه های روی زمین بودند

زینب موحدی
| یکشنبه, ۲۲ بهمن ۹۶ ساعت ۱۶:۰۰
آیا می‌دانید در گذشته‌های دور و قبل از شروع رقابت بر سر ساخت آسمان‌خراش‌هایی مرتفع‌تر، کدام سازه‌ها بلندترین سازه‌های جهان بودند؟

قبل از وقوع انقلاب صنعتی، دهه‌ها و حتی قرن‌ها طول می‌کشید تا ساختمانی ساخته شود و ارتفاع ساختمان‌ها نسبت به آسمان‌خراش‌های امروزی اصلا به چشم نمی‌آمد. اولین سازه‌ای که به عنوان مرتفع‌ترین سازه‌ی روی زمین معرفی می‌شود، هرم بزرگ جیزه (اسامی دیگر: هرم خوفو یا هرم خئوپس) در مصر بود که هزار سال این رکورد را در اختیار داشت تا این که در سال ۱۳۱۱ میلادی، کلیسای جامع لینکلن در انگلستان گوی سبقت را از آن ربود. بنای این ساختمان ۱۵۶ متری، ۱۲۶ سال به طول انجامید، اما بعد از فرو ریختن مناره‌ی مخروطی بلند آن در اثر یک طوفان سهمگین، عنوان مرتفع‌ترین سازه را از دست داد. ارتفاع ساختمان‌هایی که بعد از این واقعه در صدر این لیست قرار گرفتند، درواقع کمتر از ارتفاع کلیسای جامع لینکلن با مناره‌های مخروطی بود؛ مثل کلیسای جامع سنت ماری در آلمان که بلندی آن فقط ۱۵۰ متر بود. این کلیسا را با برج خلیفه در دبی، امارات متحده‌ی عربی، با ارتفاع ۸۲۸ متر مقایسه کنید که اکنون، بلندترین سازه‌ی جهان نامیده می‌شود.

بلندترین سازه‌های گذشته‌ی زمین را در ویدیوی زیر مشاهده کنید:

دانلود ویدیو

نکته‌های مهم:

۱. ساخت هرم بزرگ جیزه دو دهه به طول انجامید (۰۰:۴۰)

۲. ساخت کلیسای جامع «روئن» (Rouen) در نرماندی بیش از ۷۰۰ سال طول کشید و بعد از ساخته شدن، فقط چهار سال عنوان بلندترین ساختمان دنیا را دارا بود (۰۴:۰۶).

منبع curiosity

دیدگاه  

    تبلیغات