رشد ۴٫۸ درصدی گردشگران خاورمیانه در سال ۲۰۱۷

سیامک احدی
دوشنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۰
رشد ۴٫۸ درصدی گردشگران خاورمیانه در سال ۲۰۱۷

صنعت گردشگری منطقه خاورمیانه در سال ۲۰۱۷ بنا به گزارش سازمان جهانی گردشگری در مقایسه با سال گذشته، ۴٫۸ درصد رشد داشته است.

سازمان جهانی گردشگری (WTO) در گزارش خود از سال ۲۰۱۷ میلادی از حضور ۵۸ میلیون گردشگر در منطقه خاورمیانه خبر داد که حاکی از رشد ۴٫۸ درصدی در مقایسه با سال گذشته آن است.

هر چند حملات تروریستی در کشورهای مصر، تونس و ترکیه که در چند سال گذشته ضربه بزرگی به صنعت گردشگری منطقه خاورمیانه وارد کرده بود و اکثر اروپایی‌ها به سبب نگرانی‌های امنیتی از سفر به مقاصد توریستی آن امتناع می‌کردند، اما در سال ۲۰۱۷ میلادی چینی‌ها و روس‌ها با استقبال از مقاصد منطقه بار دیگر رشدی مثبت برای صنعت توریسم خاورمیانه رقم زدند.

صنعت گردشگری مصر در سال گذشته شاهد رشد ۵۵ درصدی شمار توریست‌ها بود و در حالیکه تعداد اروپایی‌ها همچنان در سرزمین اهرام کم است، اما چینی‌ها و گرشگران از کشورهای همسایه این کمبود را به خوبی جبران کرده‌اند.

«هاشم الدمیری» رئیس سازمان توسعه گردشگری مصر اعلام کرد:

پیش از این اروپایی‌ها به‌ویژه روس‌ها ۸۰ درصد از کل توریست‌های خارجی مصر را تشکیل می‌دادند، اما حالا این رقم ۵۲ درصد است و در حال حاضر توریست‌های چینی‌ها و هندی بین ۵ تا ۱۲ درصد از بازار گردشگری مصر را به خود اختصاص می‌دهند و توریست‌های کشورهای همسایه مصر نیز بین ۱۵ تا ۳۰ درصد این بازار را تامین می‌کنند.

ترکیه نیز پس از کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ که به کاهش شمار گردشگرانش به یک سوم انجامید، در سال ۲۰۱۷ شاهد رشد گردشگری بوده است و کشورهای روسیه، ایران و اوکراین از مهم‌ترین بازارهای تامین توریست خارجی برای ترکیه بوده‌اند. با این وجود مسئولان گردشگری ترکیه معتقد هستند گردشگران تازه‌وارد به این کشور در مقایسه با همتایان اروپایی‌ها و آمریکایی خود کمتر هزینه می‌کنند.

تونس دیگر کشور حاضر در منطقه خاورمیانه نیز در سال ۲۰۱۷ به لطف حضور پررنگ توریست‌های روسی و چین شاهد رشد ۲۳ درصدی در صنعت گردشگری در مقایسه با آمار سال گذشته آن بوده است.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها توریسم خاورمیانه

    دیدگاه