ناگفته های برزیل در دنیای گشت و گذار به سبک سافاری

مریم اصلانی
شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۰
ناگفته های برزیل در دنیای گشت و گذار به سبک سافاری

وقتی اسم سافاری می‌آید، بسیاری به کشورهای آفریقایی می‌اندیشند. اما آن سوتر و در آمریکای جنوبی، یکی از بهترین مقاصد گردشگری به سبک سافاری، در میان پوشش انبوه جنگل‌های آمازون پنهان شده است.

اگرچه هر دوست‌دار و عاشق ماجراجویی و سیر و سفر به سبک سافاری به احترام قاره سیاه تمام قد ایستاده و از آن به عنوان یکی از بهترین نقاط زمین برای گشت و گذار در دل طبیعت و تماشای حیات وحش یاد می‌کند، اما واقعیت این است که آفریقا، تنها موهبت این جهان برای چشیدن طعم پیوند با طبیعت و لمس عجایب حیات وحش نیست. اگر به خاطر داشته باشید پیش از این با مرور شماری از بهترین مقاصد گردشگری ایده‌آل سافاری همراه شما بودیم که یکی از آنها برزیل زیبا، باشکوه و دلفریب بود.

برزیل، مقصد ایده آل گردشگری سافاری

برزیل بی هیچ شک و تردیدی یکی از بهترین مقاصد گردشگری جهان است که از امتیازاتی متنوع و شگفت‌انگیز برخوردار بوده و در دنیای گردشگری حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. البته باید به این نکته توجه داشت که همه چیز این سرزمین، تنها در ویژگی‌های جغرافیایی خلاصه نشده است. برزیل پنجمین کشور بزرگ جهان و یکی از بزرگ‌ترین کشورهای قاره آمریکا است. سرزمینی عمدتا گرمسیری که با گستره‌ای وسیع از جنگل‌ باشکوه و رودخانه‌ پرپیچ و خم و لیمویی رنگ آمازون حال و هوایی جادویی به خود گرفته است. به این افسون دلپذیر خطوط ساحلی فراگیر و تماشایی را نیز اضافه کنید که دست کم ۷.۵۰۰ کیلومتر امتداد دارند.

برزیل، مقصد ایده آل گردشگری سافاری

اما میزان غرور برزیل به وسعت قابل توجهش با حال و هوا و خصوصیات کلی آن برابری می‌کند. اگرچه در یک نگاه کلی هر کدام از کشورهای آمریکای لاتین به طور قابل ملاحظه‌ای متفاوت از یکدیگر ظاهر شده و با خصوصیات متنوعی شناخته می‌شوند، اما باید اذعان کرد که برزیل یکی از متفاوت‌ترین کشورهای این قاره است. سرزمینی برخوردار از فرهنگی منحصربه فرد و هویتی مستقل و قابل ستایش که بارزترین تصویرش، اتمسفری مهیج و سراسر جشن و شادی است که برزیل را در برگرفته‌ است.

برزیل، مقصد ایده آل گردشگری سافاری

اکنون تصور کنید سافاری در چنین کشوری چه حال و هوای خاص و دلپذیری دارد، جایی که تمامی این خصوصیات، در کنار هم تصویری کامل و دلپذیر را خلق کرده‌اند که از قضا بسیار وسوسه‌انگیز است. میزبانی مسابقات المپیک و بازی‌های جام جهانی نیز باعث تغییراتی غیرمستقیم اما ملموس در این کشور شد و در مجموع ظاهرا همه عوامل دست به دست هم دادند تا این کشور سرسبز و شگفت انگیز، یکی از بهترین مقاصد برای دوست‌داران گردشگری به سبک سافاری باشد. جایی که منزلگاه بسیاری از سحرانگیزترین چشم انداز و شگفت‌انگیزترین حیات وحش این کره خاکی است.

اما در یک نگاه کلی عمده‌ترین امتیازات برزیل در چه چیزهایی خلاصه شده است؟

اجازه دهید با سواحل زیبای این سرزمین شروع کنیم. برزیل از این منظر دستی پر دارد، دست کم تعداد بی‌شمار سواحل دلفریب این کشور این مسئله را تأیید می‌کنند. تصور استراحت روی شن‌های سفید ساحل زیر تابش خورشید، لذت موج سواری، غواصی، ماهیگیری و حتی تماشای دلفین‌ها و کایت سواری چیزهایی نیست که بتوان به سادگی از کنارشان عبور کرد.

برزیل، مقصد ایده آل گردشگری سافاری

در ادامه به آبشارهای تماشایی و مفتون کننده این سرزمین می‌پردازیم. شاید در این میان نام «آبشارهای ایگواسو» (Iguassu Falls) نامی غیر قابل انکار باشد. آبشاری که در بخش برزیلی خود خالق چشم‌اندازی دلفریب و مبهوت کننده بوده و یکی از زیباترین آبشارهای این سرزمین لقب گرفته است. صرفنظر از منظره‌ی بی‌نظیر این آبشار از دور، بازدیدکنندگان می‌توانند از مسیر آبی نیز خود را به آن رسانده و از نزدیک سحر و افسون آن را لمس کنند.

اما مهم‌ترین بخش امتیازات برزیل، دست کم برای دوست‌داران ماجراجویی سافاری، تنوع قابل توجه تور سافاری و البته حیات وحش و طبیعت شگفت‌انگیز این کشور است. سواری با اسب در میان مناظر تالاب گرمسیری «پانتانال»، کانو سواری، گشت و گذار با جیپ در دل طبیعت، استراحت در سواحل زیبا و البته لمس زندگی مدرن در شهرهای کوچک و بزرگ این کشور، دورنمایی مجذوب کننده را پیش چشم علاقمندان این حوزه به نمایش می‌گذارد.

برزیل، مقصد ایده آل گردشگری سافاری

ماهیگیری از جمله فعالیت‌های محبوبی است که در برزیل امکانش به وفور در اختیار علاقمندان قرار دارد. اما نظر شما در مورد شکار یکی از خطرناک‌ترین ماهی‌های دنیا چیست؟ شکار ماهی گوشتخوار پیرانا بی‌شک آدرنالین را در خون مسافران به جریان انداخته و هیجانی نفس‌گیر و ترسناک را به آنها ارزانی می‌دارد.

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های هر سفر سافاری، تماشای حیوانات در زیستگاه طبیعی‌شان است. در برزیل هم فرصت تماشای یکی از بزرگترین گربه سانان این سیاره یعنی «جگوار» (یوزپلنگ خال‌دار آمریکایی) مهیا است. برگزارکنندگان تورهای سافاری، هم از بهترین مکان و هم از زمان مناسب برای تماشای این مخلوق خوش آب و رنگ اطلاع داشته و از این نظر بازدیدکنندگان خود را ناامید نخواهند کرد.

برزیل، مقصد ایده آل گردشگری سافاری

اما در مجموع و با توجه به امتیازات فوق چرا برای بسیاری برزیل سرزمینی دوست داشتنی است؟

جنگل‌های بارانی آمازون، جگوارها، حیات وحش غنی، سواحل، شهرها و البته نمایش شکوهمند رنگ‌ها، آیا چیزی را از قلم انداختیم؟ آیا همین‌ها دلیل کافی برای ستایش این سرزمین سحرانگیز در اختیار شما قرار نمی‌دهند؟ البته باید اشاره کنیم که این خصوصیات اگرچه بی‌نظیر هستند، اما تنها دلیل جذابیت برزیل به شمار نمی‌روند.

مثلا اگرچه تماشای جگوار یکی از ویژگی‌های قابل توجه برزیل است، اما حیات وحش این سرزمین شگفتی‌های دیگری نیز دارد. مثلا آیا می‌دانستید برزیل زیستگاه یکی از بزرگترین جوندگان زمین است؟ یا در مورد حضور مارهای آناکوندای غول پیکر، گونه‌های مختلف میمون و موجودات دیگر چطور؟

برزیل، مقصد ایده آل گردشگری سافاری

برزیل سرزمینی پهناور است که بی‌شمار فرصت برای ماجراجویی در اختیار علاقمندان قرار می‌دهد. گشت و گذار در میان جنگل‌های بارانی و متراکم این سرزمین شاید سفری لوکس و آن چنانی نباشد، اما دست کم شما را در بهترین زمان و مکان برای تجربه بهترین لحظات اقامت در این کشور قرار می‌دهد تا کوله‌بار خاطرات به یادماندنی‌تان را پربارتر کنید.

و در نهایت چشم‌اندازهای این سرزمین علیرغم آب و هوای غالب آن، بسیار متنوع است. اینجا هم از آب هوای گرمسیری لذت خواهید برد، هم معتدل، کوهستانی، استوایی و نیمه خشک. و براساس این آب و هوا، چشم‌اندازها نیز رنگ عوض کرده و سفر شما را از حالت یکنواختی بیرون می‌آورند.

برای علاقمندان اکوتوریسم و سافاری در حیات وحش، برزیل حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. به عنوان مثال بزرگترین تالاب استوایی جهان یعنی «پانتانال» (Pantanal)، بی‌شک یکی از سایه روشن‌های واقعی این سرزمین است، جایی که بسیاری از گونه‌های در معرض خطر در یکی از بزرگترین زیستگاه‌های مرطوب جهان زندگی می‌کنند که از نظر اندازه با وسعت بریتانیا برابری می‌کند.

برزیل، مقصد ایده آل گردشگری سافاری

حیواناتی همچون جگوار، سوسمار آمریکایی، سمورهای بزرگ آبی، خوک خرطوم دراز، آرمادیلو و بسیاری دیگر از موجودات در این منطقه یافت می‌شوند. البته حضور یکی از بزرگترین جوندگان جهان یعنی «کاپی‌بارا» (capybara) را نباید از قلم انداخت، ضمن آنکه نزدیک به ۴۲۷ گونه از پستانداران و ۱.۲۹۴ گونه از پرندگان در این منطقه زندگی می‌کنند. بزرگترین رودخانه جهان یعنی آمازون دیگر ویژگی غیر قابل انکار این سرزمین است که اغلب با جنگل‌های سرسبز در برگرفته شده و خود نیز زیستگاه مخلوقات آبی شگفت انگیزی همچون دلفین صورتی است که تنها در این رودخانه قابل مشاهده است. از طرف دیگر در این منطقه تورهایی برای تماشای زندگی حیوانات شب‌زی نیز برگزار می‌شود که حضور در آنها خالی از لطف نیست.

برزیل، مقصد ایده آل گردشگری سافاری

تالاب استوایی پانتانال، برزیل

امیدوارم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید. در مجالی دیگر با معرفی دیگر جاذبه‌های این سرزمین رویایی همراه شما خواهیم بود. راستی نظر شما در مورد جاذبه‌های طبیعتی و حیات وحش برزیل چیست؟ شما برای تجربه سافاری کدام یک را ترجیح می‌دهید، برزیل یا کشورهای آفریقایی؟ خوشحال می‌شویم شنونده‌ی نظرات شما عزیزان باشیم.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها حیوانات سافاری

    دیدگاه