راهکارهای مواجه شدن با چالش‌های سفر طولانی‌ مدت (قسمت اول)

محبوبه حسنی
دوشنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰
راهکارهای مواجه شدن با چالش‌های سفر طولانی‌ مدت (قسمت اول)

سفرهای طولانی‌مدت، گردشگران را معمولا با مشکلات و چالش‌های متعددی مواجه می‌کند. برای آشنایی با چگونگی مواجهه با برخی از این چالش‌ها، همراه کجارو باشید.

سفر و گردش از بدو خلقت انسان، همواره مورد توجه و محبوب بشر بوده و امروزه به یکی از صنایع ارزشمند و البته پردرآمد در کشورهای سراسر جهان، تبدیل شده است. در این میان، هستند علاقه‌مندانی که دوستدار ماجراجویی و کشف حقایق و ناشناخته‌های جهان هستند و بسیاری از سال‌های عمر خود را در سفر می‌گذرانند. در این مقاله قصد داریم شما عزیزان کجارویی را با چالش‌های ایجاد شده در نوعی از این پدیده‌ی جالب و دوست‌داشتنی که به سفرهای طولانی‌مدت شهرت یافته است، آشنا کنیم. مسائلی که چگونگی برخورد با آن‌ها، قطعا تاثیر شگرف و بسزایی را در داشتن و سپری کردن مسافرتی لذت‌بخش و سرشار از خاطرات شیرین، ایجاد خواهد کرد. در همین راستا، از مطالب منتشر شده‌ی یکی از گردشگرانی که تجربه‌ی زیادی در سفرهای طولانی کسب کرده‌ است، بهره برده‌ و این مقاله‌ را برای کمک و راهنمایی به شما سفردوستان، آن هم از نوع مسافرت‌های طولانی، آماده کرده‌ایم.

چالش های سفر (قسمت اول)

در یکی از روزهای تابستان، یکی از دوستان سفرنامه‌ای را از گردش یک هفته‌ای در «مونی» (Maui) به من نشان داد. نکته‌ی جالبی که در این سفرنامه‌ سه صفحه‌ای وجود داشت، ثبت تمامی اتفاقات سفر بود. تمامی لحظه‌هایی را که در طول مسافرت بر وی گذشته بود، مثل توقف کردن برای خوردن غذا، تماشای ساحل، گذران اوقات فراغت (استراحت کردن) و تماشای مناظر مختلف، در برنامه‌‌ی اکسل، ثبت کرده بود. اما آنچه بیش از همه تعجب من را برانگیخت، کنار نگذاشتن قلمش حتی در داخل وان حمام بود؛ چرا که وی حتی هنگام دوش گرفتن نیز از نوشتن خاطرات سفر، دست نکشیده بود.

مشاهده‌ی سفرنامه‌ این دوست عزیز، مرا به فکر فرو برد تا تجربیات خود و دوستان دیگری را که به عنوان یک گردشگر حرفه‌ای شناخته می‌شوند در اختیار علاقه‌مندان به مسافرت قرار دهم. «جودی اتنبرگ» (said Jodi Ettenberg)، یکی از وبلاگ‌ نویسان سفر است که از سال ۲۰۰۸ تا کنون در سفر بوده و وقایع سفر خود را در سایت منتشر می‌کند. او در این مورد چنین نوشته است:

«سفر درازمدت یک تمرین است. تمرینی که اجازه می‌دهد به طول دقیق به انجام کارهایی که در لیست برنامه‌ی سفر ثبت کرده‌اید، بپردازید. یک برنامه‌ریزی لحظه به لحظه و امکان کنترل روند برنامه در طی مسافرت»

۱. برآورد بودجه و بررسی اولیت‌های سفر

چالش های سفر (قسمت اول)

اگر شما نیز همانند بسیاری از مردم عمل می‌کنید، تامین و برآورد بودجه مهم‌ترین و درواقع نخستین مرحله‌ی آغاز یک سفر خواهد بود. در این راستا، سایت‌هایی همچون «NomadList» یا «Earth Awaits»، می‌تواند راهنمایی‌های ارزنده‌ای را در اختصاص دادن و تنظیم کردن بودجه‌ی شما با مقصد انتخابی و نیز ملزومات و اولویت‌های سفر در اختیار شما قرار دهد. سبک زندگی در سفر، سرعت اینترنت، ایمنی در سفر، آلودگی هوا و از همه مهم‌تر طرز برخورد با افرادی که در طی سفر ممکن است با آن‌ها روبه‌رو شوید، از جمله‌ی این کمک‌ها خواهد بود.

برآورد بودجه، یکی از مهم‌ترین اقدامات پیش از مسافرت است

«سوزان شین» (Susan Shain)، یکی از گردشگرانی که سفرهای طولانی مدت خود را از سال ۲۰۰۸ شروع کرده و در این راستا فعالیت‌های قابل توجهی در ثبت، راهنمایی و ارائه‌ی آن‌ها به دیگر گردشگران انجام داده است، چنین توصیه می‌کند:

«بودجه‌ی سفر شما، این امکان را فراهم می‌کند که بتوانید هزینه‌های معمول در سفر روزانه‌ی خود را محاسبه کنید، اما بهتر است؛ ۱۵ تا ۲۰ درصد بیش از هزینه‌ای که برای سفرتان برآورد کرده‌اید، همراه خود داشته باشید.»

وی پیشنهاد می‌دهد که با استفاده از برنامه‌های کاربردی مثل «Trail Wallet» یا «Wave»، (برنامه‌های برآورد هزینه‌های سفر محور که مخصوص وسایل هوشمند «آی‌فون» (iPhone) و «آی‌پد» (iPad) است)، می‌توان در محاسبه‌ی هزینه‌های سفر، هوشمندانه عمل کرد.

۲. یافتن وای‌‌فای قابل اطمینان و در دسترس

چالش های سفر (قسمت اول)

استفاده از اینترنت در طول سفر یکی از ملزوماتی است که قطعا با آن مواجه خواهید بود. حضور موثر این تکنولوژی ارزشمند را زمانی حس خواهید کرد که برای جستجوی توقف‌گاه‌های بعدی در سفر یا آشنایی با مکان‌هایی که از آن‌ها اطلاعات چندانی ندارید، دچار مشکل خواهید شد. در این لحظه وجود وای‌فای، بسیار ضروری و کاربردی خواهد بود. اما نگران نباشید؛ چرا که گزینه‌های متعددی از وای‌فای را در اختیار خواهید داشت و این یک خبر عالی و فوق‌العاده است.

چالش های سفر (قسمت اول)

اگر برای سفر به مقصد انتخابی خود، از یک فرودگاه به فرودگاه دیگر در حال تردد و پرواز هستید، پیشنهاد می‌کنیم که از نقشه‌های تعاملی در وبلاگ «فاکس نوماد» (Fox Nomad)، استفاده کنید. در این وبلاگ می‌توان لیستی از رمزهای عبور وای‌فای را در فرودگاه‌ها و سالن‌های انتظار فرودگاه‌ها در سراسر جهان یافت. چیزی که مرتبا به‌روز می‌شود. همچنین اسکان در برخی هتل‌های زنجیره‌ای مانند «بست وسترن» (Best Western) و «Hyatt»، برای میهمانان خود، وای‌فای رایگان را درنظر گرفته‌ است. البته ممکن است در قبال این تسهیلات، مبلغی اضافه را برای هزینه‌های سرعت اینترنت و حق بیمه، از میهمانان هتل دریافت کنند.

چالش های سفر (قسمت اول)

اگر گردشگری ترجیح می‌دهد در قهوه‌خانه‌ یا کافه‌ از اینترنت استفاده کند، «Work From»، وبسایتی است بسیار پرطرفدار که به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا فضاهای کاری دوستانه را بر مبنای سرعت وای‌فای و ساعت‌های کار، در بیش از ۱۲۵۰ شهر در سراسر جهان، جستجو کرده و بیابند. معمولا آن‌ها می‌توانند روی «استار باکس» (Starbucks) و «مک دونالد» (Mc Donald's) که در کشورهای مختلف شعبه دارند، حساب کرده و از وای‌فای رایگانی که در یک دوره‌ی زمانی در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند، استفاده کنند. همچنین شهر «توکیو» و کشور «سنگاپور»، در صورتیکه توریست‌ از قبل ثبت نام کرده‌ باشد، وای‌فای رایگان در اختیار آن‌ها قرار داده خواهد شد.

«آلترناتیو» و «تی موبایل»، گزینه‌ی مناسبی برای دریافت اطلاعات و داده‌های بین‌المللی است که می‌توان روی گوشی نصب کرد

«آلترناتیو» (alternative)، برای دریافت اطلاعات بین‌المللی یکی از بهترین گزینه‌های ممکن برای نصب بر گوشی گردشگران است و می‌توان آن را گزینه‌ای مناسب برای دریافت اطلاعات و داده‌های بین‌المللی روی گوشی درنظر گرفت. به عنوان مثال، «طرح ماهانه‌ی اسپیرینت من» (My monthly Sprint plan)، شامل یک بسته بین‌المللی است که دیتای نامحدود «تیری جی» (۳G) را در بسیاری از کشورهای سراسر جهان فراهم می‌کند.

چالش سفر (1)

«تی موبایل» (T-Mobile)، نیز طرح مشابهی را به مشتریان ارائه می‌دهد. هرچند این گزینه می‌تواند برای سفرهای چند ماهه خارج از کشور گران و پرهزینه باشد. بنابراین بهتر است گردشگران پیش از ترک کشور خود، سوالاتی را در مورد گزینه‌های بین‌المللی حامل تلفن همراه، از کشورهای مقصد، جویا شوند. تعداد زیادی از گردشگران و مسافران، از سیم‌کارت‌های همان کشوری که به عنوان مقصد گردشگری انتخاب کرده‌اند، استفاده می‌کنند. اما آن‌ها ضمن این کار، به یک گوشی آنلاک، احتیاج دارند که اپراتورهای مشخص، آن را محدود و مسدود نکرده باشند. به عنوان مثال، کرایه‌ی دستگاه‌های وای‌فای (بی‌سیم) جیبی، مانند دستگاه‌هایی که در کشور ژاپن وجود دارد، می‌‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد. ولی تنها مسئله‌ای که وجود دارد، قیمت بالای این دستگاه‌ها است که قطعا هزینه‌ی آن، برای بسیاری از مسافران، مناسب نخواهد بود.

۳. فراموش نکردن ویزا در طول سفر

چالش در سفر (قسمت اول)

ویزا، یکی از ملزومات سفر به کشورهای مختلف است. بنابراین همراه داشتن و مراقبت از آن در حین سفر، به‌ویژه سفرهایی که از کشوری به کشور دیگر صورت می‌گیرد، اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. در حالی که گردشگران می‌توانند با وزارت امور خارجه یا وب‌سایت کشورشان در مقصد مورد نظر، ویزای خود را چک و بررسی کنند، بهتر است از وب‌سایت شرکت حمل و نقل هوایی بین‌المللی برای انجام این کار مشاوره بگیرند. درواقع این شرکت بین‌المللی، اطلاعات مختلفی را برای کاربران خود، ساماندهی کرده است و مسافران می‌توانند اطلاعاتی را که در رابطه با ویزا و سایر ملزومات و نیازهای مربوطه است، با کمک این وب‌سایت، بدست آورند.

منبع nytimes

دیدگاه