سس های خوشمزه و پرطرفدار قاره آمریکا (قسمت دوم)

محبوبه حسنی
شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۵
سس های خوشمزه و پرطرفدار قاره آمریکا (قسمت دوم)

تنوع بی‌نظیر سس‌های‌ مصرفی در قاره‌ی آمریکا، مهم‌ترین دلیل طعم و مزه‌ی دلچسب و محبوب غذاهای این سرزمین بزرگ است. در ادامه همراه کجارو باشید.

مردم قاره‌ی آمریکا، همواره به استفاده از غذاهای خوشمزه، انواع برگر، ساندویچ، خوردنی های پرچرب و سرشار از کالری مشهور هستند. تا جایی که رژیم غذایی این سرزمین، در مقایسه با رژیم غذایی ساکنین دیگر قاره‌ها، عنوان مضرترین را از آن خود کرده است. با تمام این تفاسیر، باز هم نمی‌توان از کنار طعم و عطر بی‌نظیر غذاهای تهیه شده در قاره‌ی آمریکا، به ویژه کشورهایی همچون مکزیک، آرژانتین، برزیل، کلمبیا و شیلی به آسانی و بدون تفاوت گذشت. مللی که برای طبخ غذاهای خود از چاشنی‌های مختلفی استفاده کرده و همین امر را دلیل مزه‌ و بوی کم‌نظیر خوراکی‌های خود عنوان می‌کنند. سس‌های آمریکایی در تنوع جالب و قابل توجهی تهیه و استفاده می‌شود.

سس های امریکا ۲

البته نباید از این نکته غافل شد که سس‌های مصرفی در این قاره، همگی بومی یا محلی نیست و بسیاری از آن‌ها برگرفته از رژیم غذایی دیگر کشورها است. به گونه‌ای که در برنامه‌ی غذایی مردم قاره‌ی آمریکا می‌توان سس‌های بومی و محلی استفاده شده در قاره‌ی آسیا، آفریقا و حتی اروپا را نیز مشاهده کرد.

اما آنچه که مورد توجه کارشناسان غذایی در سراسر جهان است، استفاده‌ی افراطی یا بیش‌ از حد مردم این سرزمین از سس‌ها و چاشنی‌ها، هنگام سرو غذای اصلی است که به عضوی ثابت و انکارناپذیر در رژیم غذایی آن‌ها تبدیل شده است. در مقاله‌ی نخست، به معرفی تعدادی از سس‌های مصرفی و محبوب در برنامه‌ی غذایی مردم این بخش از جهان، پرداخته شد. در این مقاله به معرفی برخی دیگر از محبوب‌ترین و معروف‌ترین سس‌های استفاده شده در قاره‌ی آمریکا می‌پردازیم.

۱. سس حموس (Hummus Sauce)، یکتای بی همتا 

سس های امریکا ۲

سس حموس، یکی از ناب‌ترین و خوشمزه‌ترین سس‌های مصرفی در قاره‌ی آمریکا است که از آن به عنوان سوپراستار دنیای آشپزی و طعم‌دهنده‌ی غذاها یاد می‌شود. هرچند مردم قاره‌ی آمریکا این سس را با الگوبرداری از رژیم غذایی کشورهای خاورمیانه به ویژه کشورهای عربی در برنامه‌ی غذایی خود گنجانده‌اند، اما استفاده از این چاشنی‌ خوشمزه با میز غذای آن‌ها مانوس و عجین شده است. آن‌ها در تهیه‌ی این سس خارق‌العاده از نخود، آب لیمو، زیره، سیر، روغن زیتون، کنجد یا خمیر کنجد و مقداری ماست بدون چربی استفاده می‌کنند و از آن به جای سس مایونز در هنگام میل کردن انواع ساندویچ، رول‌های گریل شده‌ی مکزیکی و بروستدهای خوشمزه استفاده می‌کنند. نان‌های سرخ شده‌ی فتا یا چیپس فتا، مشهورترین غذایی است که با سس حموس که به منبع فوق‌العاده‌ای از پروتئین شهرت دارد، مصرف می‌شود.

۲. سس سیراچا (Sriracha Sauce)، شیرین، خوشبو و آتشین

sriracha

سیراچا، سسی خوشبو، مطبوع و بسیار تند آسیایی است که در سال‌های اخیر در بین مردم قاره‌ی آمریکا از محبوبیت و شهرت قابل توجهی برخوردار و به یکی از سس‌های ثابت در برنامه‌ی غذایی آن‌ها تبدیل شده است. بیشتر مردم هنگام سرخ کردن گوشت‌‌های مزه‌دار شده درون روغن داغ، بریانی کردن، نیمرو کردن تخم‌مرغ‌ها، تهیه‌ی پیتزا، پخت انواع سوپ و تهیه‌ی سس‌های ترکیبی از این چاشنی تندو تیز استفاده می‌کنند. در زمان‌های گذشته، در قاره‌ی آمریکا بویژه کشور آمریکا، تنها با مراجعه به سوپرمارکت‌های آسیایی، امکان خرید و تهیه‌ی این سس خوشمزه وجود داشت ولی امروزه در بسیاری از فروشگاه‌های سراسر این قاره، می‌توان این چاشنی محبوب را تهیه کرد.

۳. سس سویای شور (Salty Soy Sauce)، طعم‌ دهنده‌‌ای سرشار از پروتئین

سس های امریکا ۲

سس سویای شور یا نمکی، یکی از پرطرفدارترین سس‌های استفاده شده در قاره‌ی آمریکا و سراسر دنیا است. این سس خوشمزه و دلچسب، با استفاده از دانه‌های سویا تهیه می‌شود. برای تهیه‌ی آن، دانه‌های سویا را در محفظه‌ای نگهداری می‌کنند تا به اصلاح ترشی بیندازد و سپس با اضافه کردن مقداری نمک و پونه‌ی کوهی و میکس کردن آن‌ها، چاشنی محبوب و پراستفاده را به دست می‌آورند. البته قبل از استفاده از این سس، برای تست کردن شوری و میزان نمک به کار رفته در آن، بهتر است که مقداری از آن را بچشید. جالب است بدانید که یک قاشق سوپ‌خوری از سس سویای شور حاوی ۹۲۰ میلی‌گرم سدیم است، تقریبا نیمی از سدیم قابل استفاده در یک شبانه‌روز که قطعا مصرف بی‌رویه‌ی آن برای سلامتی بدن، مضر خواهد بود. کافی است برای مصرف اندازه و مناسب نمک در روز، سس سویای کم سدیم یا کم نمک را انتخاب کرده یا تنها مقدار کمی از سس را برای سرو یا طعم‌بخشی به غذاهای خود، استفاده کنید. چرا که سس سویای کم نمک در بازار، حاوی ۵۷۵ میلی‌گرم از سدیم یا یک چهارم از مقدار مجاز مصرفی در روز است.

۴. سس فلفل‌ (Sauce’s Pepper) تند و آتشین، برترین چاشنی و طعم دهنده غذا

سس های امریکا ۲

سس‌ فلفل تند، یکی دیگر از چاشنی‌های مورد علاقه و مصرفی مردم در قاره‌ی آمریکا است که سدیم موجود در یک قاشق چای‌‌خوری تنها ۳۵ میلی‌گرم است. همچنین در همین مقدار سس، فقط یک کالری و حتی کم‌تر وجود دارد که مصرف مناسب و درست آن، سلامتی بدن را تهدید نمی‌کند. با استفاده از این سس خوشمزه و جایگزین کردن آن به جای چاشنی‌های پرکالری و پرچرب، می‌توان تحولی مطلوب در برنامه‌ی غذایی روزانه ایجاد کرد. مردم قاره‌ی آمریکا از سس فلفل تند در طعم‌دار کردن بسیاری از غذاهای خود از جمله انواع سوپ، تخم‌مرغ، برگرها، خوراک‌ها و کباب‌ها استفاده می‌کنند. البته مصرف سس فلفل تند در سایر کشورهای جهان نیز مرسوم است. قطعا طعم بی‌نظیر و تندی آتشین سس‌ها، به واسطه‌ی حضور دانه‌های پودر شده‌ی فلفل است که چاشنی فوق‌العاده را به وجود آورده است. در تهیه‌ی این سس می‌توان مصرف نمک را حذف کرد و سسی بدون نمک و در عین حال تند و تیز بدست آورد.

۵. سس ترب کوهی (Horseradish Sauce)، تازه، پر هیجان و لذیذ

سس های امریکا ۲

سس ترب کوهی، نوعی سس خوشمزه و رایج در برنامه‌ی غذایی مردم قاره‌ی آمریکا است که در سرو غذاهایی همچون گوشت گاو سرخ شده یا کبابی، مرغ، ماهی و میگو استفاده می‌شود. اغلب این سس خوشمزه با چغندر یا کلم سرو می‌شود و با اضافه کردن مقداری از این چاشنی دوست‌داشتنی به سیب‌زمینی‌های گریل شده یا تخم‌مرغ‌هایی که در روغن سرخ می‌شود، طعمی شگفت‌انگیز را تجربه خواهید کرد. اگر از ریشه‌ی ترب کوهی تازه برای تهیه‌ی سس استفاده می‌کنید، بهتر است که آن را در فریزر نگهداری کنید و هر بار به اندازه‌ی مصرف، مقداری از آن را از فریزر خارج کنید تا همیشه این ماده‌ی مفید را در اختیار داشته باشید.

منبع webmd

دیدگاه