سفر انفرادی خانم ها؛ ده سوال معمول برای خانم‌ هایی که قصد سفر تک نفره دارند

احد کشاورز
پنجشنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۰
سفر انفرادی خانم ها؛ ده سوال معمول برای خانم‌ هایی که قصد سفر تک نفره دارند

سفر تک نفره، رویایی هیجان‌انگیز، زیبا و در عین حال ترسناک برای بسیاری از عاشقان سفر است. کریستین آدیس از سوالاتی که برای رفتن به چنین سفری برایتان پیش می‌آید، می‌گوید.

سفر تک نفره برای اولین بار همراه با سوالات بسیاری همچون آیا این سفر ایمن است، چطور در حین سفر می‌توان همراه و همسفر پیدا کرد و چگونه باید مقصد خود را انتخاب کرد، همراه است. در این مقاله پاسخ به ده سوال معمول را که برای یک خانم در حین سفری تک نفره پیش خواهد آمد، از زبان کریستین آدیس می‌خوانید.

کریستین آدیس یک تراولر سولو یا مسافر تنها است که چند سال است که به تنهایی مکان‌های مختلف سفر می‌کند و سعی می‌کند تا انرژی خود را به دیگر خانم‌ها هم منتقل و آن‌ها را تشویق کند که سفر تک نفره را تجربه کنند. او که قبلا در بانک‌های سرمایه‌گذاری کار می‌کرده، تمامی دارایی‌های خود را فروخته و کالیفرنیا را در سال ۲۰۱۲ ترک کرده است. او پنج سال است که به تنهایی دنیا را گشته و همه قاره‌ها را (به جز قطب جنوب که در برنامه آینده او قرار دارد) گشته است. او مکان‌های زیادی را از نزدیک دیده و کار‌های بسیاری را انجام داده است. 

| سوال اول | سوال دوم | سوال سوم | سوال چهارم | سوال پنجم | سوال ششم | سوال هفتم | سوال هشتم | سوال نهم | سوال دهم | تسخیر کوه‌ها |

در حالی که سفر تک نفره فرصت فوق‌العاده‌ای برای طراحی ماجراجویی‌هایتان به شما می‌دهد و کمک می‌کند که بتوانید دنیا را با شرایط و دید خود ببینید و خود را بیش از پیش بشناسید، اما در عین حال می‌تواند همزمان ترسناک، هیجان‌انگیز و گیچ‌کننده هم باشد. 

با شروع برنامه‌ریزی برای رفتن به چنین سفری سوالات بسیاری در ذهن شخصی که برای اولین بار می‌خواهد به این سفر برود به وجود می‌آید. سوالاتی که شاید بخشی از آن‌ها در بین همه این افراد مشترک باشد. در ادامه ده سوال معمول از این دست را از زبان کریستین آدیس پاسخ می‌دهیم. 

سوال اول 

solo female traveler

 چیزی که آرزو می‌کردید قبل رفتن به اولین سفر هم از آن اطلاع می‌داشتید، چیست ؟

دلم می‌خواست که قبل از شروع اولین سفرم هم می‌دانستم که نباید برای دیدن افراد جدید و غریبه زیاد دلهره داشته باشم. این کاملا طبیعی است که از تنها بودن بترسید، اما حقیقت این است که در حین سفر شانس شما برای ملاقات با افراد حیرت‌انگیزی که هیچ وقت تصوری  از آن‌ها نداشتید، بیشتر است. تراولر‌ها افرادی با رفتار‌های بسیار دوستانه هستند.

تعداد بسیار زیادی از مسافران هستند که مثل شما تک نفره سفر می‌کنند و باید یکدیگر را بیابید. پیدا کردن آن‌ها به سادگی پرسیدن مبدا سفر از نفر کناری‌تان در اتاق مهمان‌خانه‌ای است که به صورت مشترک در آن استراحت می‌کنید. حتی اگر شما بحث را شروع نکنید، شانس این وجود دارد که شخصی با تجربه‌تر که به همراه شما در هاستل اقامت دارد، شما را وارد بحث کرده و از این طریق بتوانید با یکدیگر آشنا شوید.

یکی از چیز‌هایی که با سفر کردن در من تغییر کرده و من بسیار از آن خشنود هستم، این است که بعد از این سفر‌ها، چقدر از فردی خجالتی بودن فاصله گرفته‌ام. در گذشته صحبت با انسان‌های غریبه برایم بسیار دشوار بود و حالا اعتماد به نفس بسیار بالاتری دارم. این موضوع از جمله مزایای بسیار بزرگ سفر‌های تک نفره است. 

سوال دوم

solo female traveler

تاکنون اتفاق افتاده است که به خاطر بیش از حد خطرناک بودن مکانی از سفر به آنجا منصرف شوید؟

بهترین کار این است که بسته به شرایط تصمیم بگیرید. این تصمیم وقتی سخت‌تر می‌شود که تمامی چیز‌هایی که در رسانه‌ها می‌بینید، تصاویر مربوط به خرابی‌ها است. اما به یاد داشته باشید که این دقیقا راهی است که آن‌ها داستان‌هایشان را می‌فروشند. 

اگر فکر می‌کنید که این احمقانه است که خودتان را در مسیر‌های سخت و خطرناک قرار دهید، پس رفتن را فراموش کتید. اما اگر در نگاه‌تان همچون یک داستان انتخاب‌شده آمد، آن وقت تصمیم بگیرید که یک داستان بد می‌تواند شما را بترساند یا نه؟

سوال سوم 

solo female traveler

استراتژی‌های شما برای منحرف کردن نگاه‌ها به شما به عنوان مسافری زن و تنها در جاده چیست؟

موثر‌ترین راه حل برای منحرف کردن نگاه‌ها و توجه‌های ناخواسته، بدست آوردن اطلاعات و یاد گرفتن نحوه پوشش معمول و متعارف و همچنین معنای برخورد‌ها در آن کشوری است که قصد سفر به آن را دارید. پیش از شروع سفر خود باید این اطلاعات را جمع‌آوری کرده و با توجه به آن‌ها خود را آماده کنید. 

به عنوان مثال در نپال، اندونزی و مالزی این موضوع اهمیت دارد که خانم‌ها لباس‌هایی بپوشند که زانو‌ها و شانه‌هایشان را بپوشاند. این موضوع در بسیاری از کشور‌ها صدق می‌کند و پوشیده بودن نشان از ادای احترام است. 

این موضوع هم بسیار مهم است که در تمام طول سفر هوشیار باشید و از رفتن به مکان‌های خاص بعد از تاریکی هوا دوری کنید. همیشه محترم باشید و البته جوری رفتار کنید که به شما احترام بگذارند. 

سوال چهارم

solo female traveler

برای کسی که در حال برنامه‌ریزی اولین سفر تک نفره بلند خود است، چه توصیه کوتاهی دارید؟

تا جایی که می‌توانید خود را آماده کنید. این به این معنی نیست که برای کوچک‌ترین موضوعات که در سفر ممکن است پیش بیاید، برنامه بریزید. اما ترجیح این است که پیش از سفر از نظر مالی خیال‌تان راحت باشد، و موضوعاتی همچون بیمه، ویزا و راهی برای به‌دست آوردن پول در طول راه و آشنایی با روش‌های کلاه‌برداری که ممکن است برایتان اتفاق بیفتد را از قبل بررسی و در مورد آن‌ها تفکر کرده باشید.

همه چیز در مورد این است که بتوانید همه جیز را قبل از سفرتان و تا زمانی که در خانه هستید، مرتب کنید تا در هنگام سفر راحت باشید و همه چیز‌های مورد نیازتان آماده باشد. 

سوال پنجم

solo female travelers

هیچ شبکه‌ای را می‌شناسید که خانم‌ها بتوانند همسفر‌های خانم پیدا کنند؟

شما از آنچه که می‌توانید در شبکه‌های شخصی پیدا کنید، شگفت‌زده خواهید شد. پستی در شبکه‌های مجازی خود منتشر کنید و ببینید که آیا شخصی از دوستان‌تان می‌تواند در مقصدتان شخصی را به شما معرفی کند یا نه. حتی اگر دوستان‌تان اهل سفر هم نباشند، ممکن است از دیدن این که چه کسی چه افرادی را می‌شناسد، شگفت‌زده شوید. پیدا کردن  این افراد بسیار کمک‌دهنده خواهد بود. 

از شبکه‌های اجتماعی و انجمن‌های گفتگو در سایت‌ها هم می‌توانید کمک بگیرید. انجمن‌ نمادیک مت می‌تواند کمک‌کننده باشد. همچنین تورن تری که به‌وسیله مجله لونلی پلنت به وجود آمده است، گزینه مناسبی است. در شبکه‌های اجتماعی گروه‌های منطقه‌ای هم وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند. برای یافتن این گروه‌های منطقه‌ای می‌توانید از وب‌سایت کوچ سرفینگ هم کمک بگیرید.

برنامه‌هایی همچون واندمیت و تورلینا هم به تازهگی ساخته شده‌اند که مخصوص ارتباط دادن و پیدا کردن تراولر‌های خانمی است که به تنهایی سفر می‌کنند. هر چند که من تا حالا از هیچ کدام استفاده نکرده‌ام و نمی‌توانم بگویم که چقدر خوب و کارآمد هستند. 

سوال ششم

solo female traveler

با تنهایی چگونه کنار می‌آیید؟

حس تنهایی همان اندازه‌ای برای من اتفاق می‌افتد که پیش از شروع سفر کردن برایم اتفاق می‌افتاد. همه چیز به این موضوع وابسته است که به یاد داشته باشید که زندگی بالا و پایین وجود دارد. در زندگی امکان این وجود ندارد که همه جیز همواره بی‌نقص باشد و با سفر کردن این حقیقت که شما موجودی زنده هستید هم تفاوتی نخواهد کرد. تنها سفر کردن این مزیت فوق‌العاده را به همراه دارد که بتوانید این شانس را داشته باشید که از گذشت زمان با خودتان و تنهایی  لذت ببرید. 

سوال هفتم 

solo female traveler

آیا صحبت کردن با محلی‌ها برایتان سخت است؟

صحبت کردن با محلی‌ها از جمله ایمن‌ترین کار‌هایی است که می‌توانید در سفر انجام دهید. آن‌ها افرادی هستند که می‌توانید با آن‌ها صحبت کنید و از مکان‌های دیدنی، غذاخوری‌ها و جاهایی که باید از آن‌ها دور باشید، اطلاع پیدا کنید. من تقریبا همیشه اطلاعات خیلی خوبی از این که کجا غذا بخورم و چه مکانی را به عنوان مقصد بعدی انتخاب کنم را در حین صحبت با محلی‌ها  به‌دست می‌آورم.  

با کوچ سرفینگ می‌توانید با صاحبان خانه‌های مهمان‌پذیر خود صحبت کنید  یا با گذراندن وقت در جایی که محلی‌ها زمان خود را می‌گذرانند، آشنا شوید، غذا بخورید و به فرهنگ و عادات آن‌ها علاقه و احترام نشان دهید. این‌ها همه راه‌هایی فوق‌العاده برای ارتباط برقرار کردن با محلی‌ها است.

سوال هشتم 

solo female traveler

حین سفر‌های تک نفره خود تاکنون به نابرابری‌ها در مقابل زنان برخورد کرده‌اید؟ فرصت‌ها و رفتار‌هایی یکسان با مسافران مرد را دریافت کرده‌اید؟

مطمئنا در دنیا برای خانم‌ها نابرابری وجود دارد، اما خبر خوب این است که ما در یکی از دوره‌های زمانی با سرعت پیشرفت بسیار بالا نسبت به گذشته قرار داریم. به همین خاطر فکر می‌کنم که دوره کنونی زمانی هیجان‌انگیز و مهم برای سفر کردن است. 

مزایای بسیار زیادی در سفر انفرادی خانم‌ها وجود دارد. محلی‌ها معمولا علاقه دارند که مراقب ما باشند و ما را زیر پر‌ و بال خود بگیرند. وقتی تک نفره سفر ‌کنید، اتفاقات شگفت‌انگیز فراوانی می‌تواند رخ دهد؛ چرا که در این سبک از سفر، شما آزاد هستید و این اختیار را دارید تا کاملا غیرقابل پیش‌بینی باشید. من می‌توانم به شما این اطمینان را بدهم که به عنوان یک خانم، سفر به تنهایی برای شما در‌هایی را باز خواهد کرد که سفر به عنوان عضوی از یک گروه یا حتی سفر‌های دو نفره باز نخواهد شد. در بسیاری از اوقات در پشت یک موتورسیکلت امکان سفر برایتان فراهم می‌شود که تنها برای یک نفر ظرفیت خواهد داشت؛ یا در رویدادی امکان حضور یک نفر اضافه وجود دارد. این‌ها مثال‌هایی از اتفاقات هیجان‌انگیزی است که ممکن است برایتان اتفاق بیفتد و شما از این رخداد هیچ اطلاعی از پیش ندارید. 

سوال نهم 

solo female traveler

بازه سنی یا سن خاصی برای سفر تک نفره یک خانم پیشنهاد بدهید؟

نه اصلا! مردم در هر سنی سفر می‌کنند و هیچ عدد جادویی برای پیدا کردن زمانی که باید به تنهایی در آن سن سفر کنید، وجود ندارد. شما فقط وقتی که امکان و تمایل‌اش را دارید، آن را انجام دهید. اگر شما شخصی آزاد، کنجکاو، اجتماعی و روشنفکر هستی، سن شما اهمیت چندانی در شروع سفر ندارد. 

سوال دهم 

solo female traveler

تا به حال اتفاق افتاده که با خودتان این جمله را تکرار کنید که «من اینجا چه کار می‌کنم و الان من باید خانه می‌بودم و خانه، آپارتمان و چیزی را برای خودم ‌می‌داشتم؟»

هم در زمان حال و هم در گذشته، من در برخی از زمان‌ها با این سوال و سوالات دیگری هم درگیر بوده‌ام. حتی در گذشته که آپارتمان و کار با زمان کاری اداری هم داشتم، با این سوالات درگیر بوده‌ام. اگر چیزی یاد گرفته باش، این است که همواره لحظه‌هایی وجود خواهند داشت که می‌ایستم و همه چیز را دوباره و چندباره زیر سوال می‌برم. شاید این هم جزوی از ذات انسانی و خصوصیات ما انسان‌ها باشد.

به نطر من روش و راهی که اکنون مورد استفاده قرار می‌گیرد، برگشت به عقب است. این که در جوانی در خانه باشید و سرکار بروید و پس از بازنشستگی به سراغ سفر بروید، باعث می‌شود بسیاری از انتخاب‌هایتان در انجام دادن کار‌های دیوانه‌وار را از دست بدهید. در حقیقت روش کنونی دقیقا برعکس چیزی است که باید باشد و من بسیار خوشحال هستم که راهی را پیدا کرده‌ام که این مسیر برگشت به عقب را دور بزنم. پس جواب‌تان «نه» است. من دلهره‌ای در رابطه با داشتن زندگی مقید و مشخص در یک مکان ندارم، چرا که می‌خواهم که در زمان مناسب بتوانم با آزادی، چیزی را که درست است انتخاب کنم. 

با تصمیم گرفتن به رفتن به سفری تک نفره چه چیزهایی را تجربه خواهید کرد؟ شما هم ممکن است همان چیز‌هایی را بگویید که من گفته‌ام، یا نظری متفاوت داشته باشید و تقریبا می‌توانید مطمئن باشید که تا زمانی که به چنین سفری نروید، نمی‌توانید جواب را به دست بیاورید. 

اما من پول‌هایم را روی این موضوع خرج کرده‌ام تا بفهمم  این سبک از سفر آنچنان هم تنها نیست،‌ این سبک از سفر آنقدر هم که در ابتدا به نظر می‌رسد، ترسناک و دلهره‌آور نیست. همه چیز در مورد این است که قدم اول را بگذارید و ماجراجویی خود را آغاز کنید. 

تسخیر کوه‌ها

«تسخیر کوه‌ها» عنوان کتابی است که در آن سفر برای خانم، از صفر تا صد توضیح داده شده است. در این کتاب که نوشته کریستین آدیس است، تمامی جزئیات، کار‌ها، نحوه برنامه‌ریزی و ترس‌هایی را که یک تراولر خانم در سفر خود باید انجام دهد، بیان کرده است.  

منبع nomadicmatt

دیدگاه