یورو 2016 و شهرهای میزبان آن: تولوز و ورزشگاه مونیسیپال

عماد جعفری | یکشنبه, ۱۶ خرداد ۹۵ ساعت ۲۳:۳۰

یورو 2016 از ۲۱ خرداد ماه امسال عرصه رقابت ۲۴ تیم حاضر در جام ملت‌های اروپا به میزبانی فرانسه است. ده ورزشگاه و شهر زیبای فرانسه میزبانی این رقابت‌های فوتبال را بر عهده دارند. در این بخش با شهر تولوز و ورزشگاه مونیسیپال آشنا می‌شویم. با کجارو همراه باشید.

تولوز که به دلیل آجرهای صورتی رنگ بیشتر ساختمان‌هایش به شهر صورتی نیز لقب گرفته، چهارمین ناحیه شهری بزرگ فرانسه را در اختیار دارد. این شهر که سکونت انسان در آن حداقل به هشت قرن پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد، امروزه پیشرفت و فناوری را در آغوش کشیده و با در اختیار داشتن بزرگ‌ترین مرکز فضایی، مایه مباهات صنعت فضانوردی اروپاست.

مقاله‌های مرتبط:

فضای تولوز آکنده از جنب‌وجوش و شور و حال دانشجویان دانشگاه‌های این شهر است.

تولوز میزبان یورو 2016

در همین حال این شهر با حفظ پیشینه تاریخی خود، لقب یکی از دلرباترین شهرهای گردشگری فرانسه را به خود اختصاص داده است و در بسیاری از نظرسنجی‌ها از نظر مردم این کشور بهترین شهر فرانسه برای زندگی است. شهر قدیمی قرون وسطایی، ساختمان زیبای Capitole و کانال Midi du ، که با رودخانه Garonne به دریای مدیترانه پیوند خورده و کاسلی (Cassoulet نوعی خورشت از گوشت و حبوبات مختلف) که سرآمدی در غذاهای محلی فرانسه است، از زیباترین نقاط گردشگری این شهر به شمار می‌روند.

تولوز میزبان یورو 2016

تاریخ شهر تولوز

سال‌ها پیش از سال ۱۰۷ قبل از میلاد مسیح که رومی‌ها به تولوز وارد شدند، این شهر یکی از مهم‌ترین مراکز تجاری میان اسپانیا، ایتالیا و امپراتوری گل‌ها بود. اقوام Volcae Tectosages که این منطقه را تحت تصرف خود داشتند، در ابتدا دست دوستی به سوی رومی‌ها گشودند، اما پس از گذشت مدتی دست به شورشی زدند، که از سوی رومی سرکوب شد. تحت امپراتوری آگوستوس، شهر به یک مرکز اداری و نظامی مهم در استان نربون بدل شد. گالو-رومیان معمار بسیاری از سازه‌های شهر تولوز از جمله قنات این شهر بودند، که امروزه اثری از آن باقی نمانده است.

تولوز میزبان یورو 2016

تولوز شاهکارهای معماری بسیاری را در خود جای داده است. در این میان می‌توان به Capitole که ساختمان شهرداری، سالنی با تزئینات مجلل و خانه اپرا و ارکست سمفونیک این شهر است، اشاره کرد. کاخ مجلل du Capitole از دیگر جاذبه‌های بی‌نظیر این شهر است، که در اولویت بازدید گردشگران شهر تولوز قرار دارد. هسته اصلی شهر را همچنان در ناحیه Roman cardo جستجو کرد، جایی که در یک محور شمال به جنوب شمار زیادی از جاذبه‌های گردشگری این شهر واقع شده‌اند. در همین حوالی بود، که اسقف Saturnin به دلیل مخالفت با امپراتوری از کلیسای Saint-Sernin تا Capitole پشت یک گاو نر بسته، کشیده شد و جان باخت.

گشت و گذار در تولوز

بازار کرملی: خیابان‌های باریک قرار گرفته میان برخی از شاهکارهای معماری محله Esquirol و بازار کرملی، محدوده‌ی گسترده‌ای از پیشنهادهای را برای صرف ناهار و شام پیش روی شما قرار می‌دهد، به ویژه غذاهای محلی لافزن که شامل خوراک‌های اردک و کاسلی (cassoulet نوعی خورشت فرانسوی از گوشت و حبوبات مختلف) در انواع مختلف خود می‌شوند.

تولوز میزبان یورو 2016

تولوز میزبان یورو 2016

Toulouse-Lasbordes aerodrome: تولوز مرکز برای تکنولوژی‌های جدید و شرکت‌های دانش بنیان است. در پارک فضایی که مقابل Lasbordes aerodrome قرار گرفته فارغ از اینکه چه سنی دارید می‌توانید علاوه بر سرگرمی، چیزهای جدیدی یاد بگیرید. در این پارک علاوه بر راه رفتن روی کره ماه، می‌توانید در مأموریت شبیه‌سازی شده ایستگاه فضایی میر شرکت کنید.

تولوز میزبان یورو 2016

موزه تاریخ طبیعی تولوز: باغ‌های گیاهی جاردین دس پلنتس، جاردن رویال و گرند رویال بزرگترین فضاهای سبز شهر تولوز، هستند که همانند ریه‌های این شهر بدان اجازه نفس کشیدن می‌دهند. در میان این پارک، موزه تاریخ طبیعی این شهر با شگفتی‌های خاص خودش قرار گرفته است.

تولوز میزبان یورو 2016

خیابان آلزاس-لورن: آلزاس-لورن و خیابان‌های اطرافش بزرگترین مراکز خرید شهر، با انبوهی از بوتیک‌های شیک و پرجنب و جوش را در خود جای داده‌اند. در همین حوالی می‌توانید یادگاری‌ها و سوغاتی‌های خود را از تولوز خریداری کنید.

افراد مشهور شهر تولوز

 • (Pierre-Georges Latécoère (۱۸۸۳–۱۹۴۳: تاجر، او بنیان گذار شرکت هوایی Aéropostale در تولوز بود، که به سرعت گسترش یافت و به شرکتی بزرگ و چند ملیتی بدل شد.
 • (۱۹۲۹–۲۰۰۴) Claude Nougaro,: موسیقی دان، خواننده و شاعر، آهنگ زیبای Ô Toulouse او ادای احترام صمیمی اوست به شهر زادگاهش.
 • (Dominique Baudis, (۱۹۴۷–۲۰۱۴: سیاستمدار، او که به عنوان جانشین پدرش شهردار شهر تولوز شد، نقش به سزایی در پیشرفت این شهر در دو دهه پایانی هزاره دوم داشت.
 • (Ticky Holgado, (۱۹۴۴–۲۰۰۴: بازیگر، او که به دلیل لهجه خاص خودش متمایز شده بود، در سال‌های ۱۹۹۲ و ۱۹۹۶ برنده جایزه سزار بازیگر نقش مکمل شد.
 • ( تا کنون -Frédéric Michalak, (۱۹۸۲: بازیکن راگبی، او همچنان به کسب افتخار در تیم راگبی آر سی تولون ادامه می‌دهد.

فاصله تولوز تا سایر شهرهای میزبان یورو 2016

 • فاصله تولوز تا بوردو: ۲۴۵ کیلومتر
 • فاصله تولوز تا مارسی: ۴۰۵ کیلومتر
 • فاصله تولوز تا لیون: ۵۴۰ کیلومتر
 • فاصله تولوز تا سنت اتین: ۵۴۰ کیلومتر
 • فاصله تولوز تا نیس: ۵۷۰ کیلومتر
 • فاصله تولوز تا پاریس: ۶۸۰ کیلومتر
 • فاصله تولوز تا سنت دنیس: ۶۹۵ کیلومتر
 • فاصله تولوز تا لان: ۸۸۰ کیلومتر
 • فاصله تولوز تا لیل: ۸۹۵ کیلومتر

حمل و نقل شهر تولوز

تولوز میزبان یورو 2016

با قرار گرفتن در نقطه تقاطع مسیر جنوب و به غرب فرانسه، دسترسی به تولوز به هر نوع وسیله حمل و نقلی امکان پذیر است. فرودگاه بین المللی Blagnac در این شهر قرار دارد و با قطارهای پر سرعت TGV می‌توان خود را با سفری پنج و نیم ساعته به پاریس رساند. برای سال‌ها تولوز از خطوط جاده‌ای مناسبی برخوردار نبود، اما هم اکنون این شهر به کانون راه‌های جنوب به غرب فرانسه بدل گشته است.

تولوز میزبان یورو 2016

فوتبال در تولوز

باشگاه فوتبال تولوز TFC در سال ۱۹۳۷ پایه گذاری شد. مدیریت این باشگاه از سال ۲۰۰۱ تا کنون در اختیار اولیور سادرن است. این باشگاه با مربیگری Alain Casanova برای یازدهمین فصل متوالی در رقابت‌های لیگ یک فرانسه حضور داشت. بزرگ‌ترین افتخار این باشگاه، در سال ۱۹۵۷ با پیروزی ۶ بر ۳ در فینال کاپ فرانسه مقابل باشگاه Angers SCO به دست آمد.

تولوز میزبان یورو 2016

از افتخارات بزرگ دیگر باشگاه در سال ۱۹۸۶ رقم خورد، جایی که تولوز توانست در جام یوفا، ناپولی و دیگو مارادونا را از سر راه بردارد. آنها در آن رقابت‌ها پیش از آنکه به وسیله اسپارتاک مسکو طعم حذف از این رقابت‌ها را بچشند، در تولوز حریف را با نتیجه ۳ بر ۱ شکست داده بودند، اما باخت ۵ بر ۱ در خانه حریف، شعله رویای آنها را خاموش کرد. اگرچه تولوز تیمی میانه جدولی در رقابت‌های لیگ یک فرانسه تلقی می‌شوند اما توجه و اهمیت آنها به فوتبال پایه باعث شده تا این باشگاه، یکی از اصلی‌ترین صادر کنندگان فوتبالیست‌های جوان و آینده دار فرانسه باشد.

بازیکنان مشهور شهر تولوز

 • ونسان کاندلا (۱۹۷۳ تا به امروز): ونسان کاندلا که به همراه فرانسه، جام جهانی ۱۹۹۸ را بالای سر برد، پیش از درخشش در آ اس رم، در باشگاه فوتبال تولوز توپ می‌زد.
 • فابین بارتز (۱۹۷۱ تا به امروز): بارتز دروازه‌بان مشهور فرانسوی‌ها در جام جهانی ۱۹۹۸ فوتبال خود را در باشگاه تولوز آغاز کرد، او سپس به المپیک مارسی و موناکو رفت و از آنجا راهی منچستر یونایتد شد، بارتز پس از منچستر سنگربان تیم نانت شد.
 • آندره پیر ژینیاک (۱۹۸۵ تا به امروز): پیر ژینیاک که در سال ۲۰۰۹ با ۲۴ گل عنوان آقای گلی لیگ یک فرانسه را از آن خود کرد، مهاجمی اهل مرتینگ است که در باشگاه فوتبال تولوز به شهرت رسید.
 • موسی سیسوکو (۱۹۸۹ تا کنون): سیسوکو پیش از امضای قرداد با نیوکاسل در سال ۲۰۱۲، از جوانی در باشگاه فوتبال تولوز توپ می‌زد، وی از بازیکنان حاضر در تیم ملی فرانسه در جام جهانی ۲۰۱۴ بود.
 • اتین کاپو (۱۹۸۸ تا کنون): او که یکی دیگر از جوانان محصول آکادمی شهر تولوز است، پیش از پیوستن به تاتنهام در تولوز بازی می‌کرد.

تولوز میزبان یورو 2016

ورزش‌های محبوب دیگر شهر تولوز

تولوز که در سال ۲۰۱۲ میزبان مسابقات نیمه نهایی تاپ ۱۴ بود، پرافتخارترین تیم راگبی فرانسه، استید تولوزین (Stade Toulousai با ۱۹ قهرمانی لیگ و ۴ قهرمانی هینکن کاپ) را در خود جای داده است. والیبال، هندبال و بسکتبال و راگبی بانوان این شهر نیز در شمار موفق‌ترین‌های فرانسه قرار دارند. شنا در تولوز از محبوبیت خاصی میان مردم برخودار است.

تولوز میزبان یورو 2016

ورزشگاه مونیسیپال میزبان یورو 2016 در شهر تولوز

ورزشگاه مونیسیپال که در سال ۱۹۳۷ بنا شده، شش رقابت را در جام جهانی ۱۹۹۸ میزبانی کرد. این ورزشگاه مسابقات راگبی نیز در آن برگذار می‌شود، میزبان سه رقابت از مرحله گروهی جام ملت‌های اروپا در سال ۲۰۱۶ است:

 • دوشنبه ۲۴ خرداد ماه، ساعت ۱۸:۳۰: اسپانیا - جمهوری چک
 • جمعه ۲۸ خرداد ماه، ساعت ۱۸:۳۰: سوئد - ایتالیا
 • سه شنبه ۱ تیر ماه، ساعت ۰۰:۳۰: روسیه - ولز

این ورزشگاه همچنین میزبانی یک بازی از دور یک‌هشتم نهایی را نیز بر عهده خواهد داشت.

تولوز میزبان یورو 2016

 • موقعیت: تولوز, فرانسه
 • تاریخ افتتاح ۱۹۳۷
 • تاریخ بازسازی: ۱۹۹۸، ۲۰۱۶
 • مالک: باشگاه فوتبال تولوز
 • نوع زمین: چمن طبیعی
 • ظرفیت: ۳۶,۳۶۹
 • مستأجر: باشگاه فوتبال تولوز

دیدگاه  

  تبلیغات