پلنگ ابری چیست؟ پرونده گربه سانان

شایان شفایی
سه شنبه، ۱۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۵۹
پلنگ ابری چیست؟ پرونده گربه سانان

در این قسمت از سری مقالات «گردشگری حیات وحش» و در هشتمین قسمت از پرونده گربه سانان مشهور، به سراغ یکی از زیباترین گربه سانان می‌رویم. در ادامه با کجارو همراه باشید تا پلنگ ابری را بیشتر بشناسیم.

پلنگ ابری (Clouded Leopard)، گربه سانی با اندازه متوسط است که اغلب در جنگل‌های بارانی جنوب شرق آسیا یافت می‌شود. در میان گربه سانان بزرگ، پلنگ ابری اندازه نسبتا کوچکی دارد و این جانور برخلاف اسمش ارتباطی با پلنگ‌ها ندارد. در مورد این گربه سانان این باور وجود دارد که آن‌ها حلقه اتصال بین گربه‌سانان کوچک و بزرگ هستند. پلنگ‌های ابری یکی از زیباترین حیوانات در میان گربه سانان هستند و همانطور که از نام آنان پیداست، پوست زرد رنگ آنان با لکه‌های خاکستری بسیار بزرگی که همانند ابر هستند پوشیده شده است.

طرح خاصی که بر روی بدن این گربه سانان وجود دارد، حاشیه‌ای سیاه رنگ دارد و در مرکز تیره‌تر است. پلنگ‌های ابری پاهای کوچکی دارند و همانند دیگر گربه سانان (به جز چیتا) قادرند تا به منظور تیز ماندن پنجه‌های خود، آن‌ها را در درون پاهای خود فرو کرده و پنهان کنند.

رژیم غذایی

پلنگ ابری

پلنگ‌های ابری گوشتخوارند و برای بقای خود حیوانات دیگر را شکار می‌کنند. طعمه این گربه سانان بسته به منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنند متفاوت است. به عنوان مثال، گربه‌های ابری که در تایلند زندگی می‌کنند بیشتر از حیواناتی همچون سنجاب، جوجه تیغی و سایر جوندگان تغذیه می‌کنند در حالی که پلنگ‌های ابری مناطق دیگر از حیواناتی همچون میمون‌ها تغذیه می‌کنند.

پلنگ‌های ابری اکثر فعالیت‌های خود را شبانه انجام می‌دهند. در مناطقی که نزدیک انسان‌ها بوده و در مواقعی که غذا در جنگل پیدا نمی‌شود، پلنگ‌های ابری به شکار حیواناتی همچون پرندگان، گوسفندان و گرازها رو می‌آورند.

پلنگ‌های ابری پس از شکار کردن طعمه و خوردن غذا، بر روی شاخه‌های درختان رفته و استراحت می‌کنند تا اینکه غذایشان هضم شود.

رفتار و عادات طبیعی

پلنگ ابری

پلنگ‌های ابری شدیدا خجالتی هستند و اغلب روز را بر روی شاخه بلند درختان سپری می‌کنند و در شب با استفاده از تاریکی فعالانه به شکار می‌پردازند. این گربه سانان منزوی زندگی می‌کنند و هر کدام از آن‌ها برای خود قلمروی تعیین شده دارند که شدیدا بر روی آن حساس هستند.

پلنگ‌های ابری در بالا رفتن از درختان بسیار تبهر دارند.

پلنگ‌های ابری در بالا رفتن از درختان بسیار تبهر دارند و می‌توانند طول یک درخت یا شاخه‌های آن را با سرعت بسیار زیادی طی کنند. این جانوران حفظ تعادل خود بر روی درختان را مدیون دم خود هستند! آن‌ها از حرکات دم خود برای حفظ تعادل هنگام راه رفتن بر روی شاخه‌های درخت استفاده می‌کنند.

جمعیت و وضعیت بقا

پلنگ ابری

امروزه وضعیت بقای پلنگ‌های ابری، «آسیب پذیر» ثبت شده است و این وضعیت بدان معناست که این حیوانات در حال حاضر در محیط زیست آسیب پذیرند و اگر این شرایط ادامه پیدا کند در خطر انقراض قرار می‌گیرند. تخمین زده‌اند که در حال حاضر کمتر از ده هزار عدد از پلنگ‌های ابری در حیات وحش باقی مانده است.

امروزه تعدا پلنگ‌های ابری رو به کاهش است و دلیل این موضوع به شکار بیش از حد آن‌ها برای محبوبیت پوستشان باز می‌گردد.

حقایق

پلنگ ابری

  • این گربه سانان علی‌رغم پنجه‌های بسیار بزرگ خود، حیوانات کوچک را شکار می‌کنند و تمایلی به شکار حیوانات بزرگتر ندارند.
  • همان‌طور که گفته شد، پلنگ‌های ابری اکثر فعالیت‌های خود را شبانه انجام می‌دهند اما مشاهده شده است که این گربه سانان در هنگام طلوع خورشید نیز به فعالیت می‌پردازند.
  • شکار این حیوانات کاملا ممنوع است اما با این وجود شکار آن‌ها به دلیل محبوبیت پوستشان بسیار رواج دارد.
  • برای تولید یک عدد کت از پوست پلنگ‌های ابری، حدود ۲۵ عدد از این گربه سانان شکار می‌شوند!
  • این گربه سانان در حیات وحش گاها توسط ببرها و پلنگ‌ها به علت رقابت بر سر غذا شکار می‌شوند اما در کل شکارچی اصلی این گربه سانان انسان‌ها هستند.

تولید مثل

پلنگ ابری

توله‌های پلنگ‌های ابری در فصل تابستان به دنیا می‌آیند. پلنگ‌های ابری در هر نوبت زایمان بین ۳ تا ۵ توله به دنیا می‌آورند. توله‌های این گربه سانان در ابتدا نابینا هستند و طرح روی پوستشان بسیار تیره است. پس از گذشت شش ماه، طرح روی پوست توله‌ها همانند هم نوعان بالغشان می‌شود. لازم به ذکر است که توله‌ها پس از گذشت ده روز از به دنیا آمدنشان چشمان خود را باز می‌کنند.

توله‌ها شکار و نحوه زندگی را از مادر خود یاد می‌گیرند. هنگام مستقل شدن، توله‌ها باید برای خود یک قلمرو تعیین کنند و از قلمرو خود محافظت کنند.

کجا پلنگ ابری ببینیم؟

پلنگ ابری

پلنگ‌های ابری غالبا در جنوب شرق آسیا یافت می‌شوند. از جمله کشورهایی که می‌توان در آن‌ها پلنگ ابری یافت هند، شمال چین و نپال هستند. این حیوانات زمانی در تایوان هم زندگی می‌کردند اما اکنون در آن کشور منقرض شده‌اند. پلنگ‌های ابری دائما در جنگل‌های بارانی و مناطق مرطوبی که با درختان بلند همراه هستند زندگی می‌کنند.

نظر شما در مورد پلنگ‌های ابری چیست؟ نظرات خود را با کجارو در میان بگذارید.

دیدگاه