سه سوپ داغ و خوشمزه برای فصل سرما

زهره صمیمی
دوشنبه، ۲۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۰
سه سوپ داغ و خوشمزه برای فصل سرما

هوا که سرد می‌شود، هیچ چیز مثل یک سوپ داغ و خوشمزه نمی‌تواند شما را گرم کند. اگر در کنار آن یک بشقاب سالاد، یک تکه نان برشته و پنیر برشته شده هم باشد، دیگر وعده غذایی کامل است. در اینجا طرز تهیه سه نوع سوپ راحت و خوشمزه و البته مقوی را برای شما ارائه می‌دهیم. با کجارو همراه باشید.

این سوپ‌ها بسیار خوشمزه هستند و حتما شما را با هر ذائقه‌ای راضی می‌کنند. این سوپ‌ها بسیار راحت و سریع آماده می‌شوند و از مواد اولیه ارزان و مقرون‌به‌صرفه تهیه می‌شوند. باقیمانده سوپ در روز بعد حتی خوشمزه‌تر از تازه آن است!

سوپ کلم‌پیچ، گوجه‌فرنگی و لوبیای سفید

سوپ لوبیای سفید

مواد اولیه برای شش نفر

2 قاشق غذاخوری روغن زیتون

1 عدد پیاز متوسط نگینی شده

4 حبه سیر خرد شده

2 عدد هویج بزرگ نگینی شده

2 ساقه کرفس نگینی شده

1 لیتر آب سبزیجات کم‌نمک

1 قاشق غذاخوری رب گوجه‌فرنگی

کمی پنیر پارمسان ( به دلخواه)

کمی آویشن

2 عدد برگ بو

نمک دریایی

فلفل سیاه تازه سائیده شده

1 دسته کلم پیچ، که قسمت وسط و برگ‌های سفت آن گرفته شده باشد و برگ‌ها بسیار ریز خرد شده باشد( به اندازه ۶ فنجان)

یک قوطی کنسرو لوبیای سفید که آب آن را گرفته باشید.

سوپ لوبیا سفید

طرز تهیه:

روغن را روی حرارت ملایم در یک قابلمه ریخته و اجازه دهید کمی داغ شود. سپس پیاز را به آن اضافه کنید و کمی تفت دهید تا کمی حالت شفافیت پیدا کند، گاهی آن را هم بزنید. حدود ۵ تا ۷ دقیقه کافی است. سپس سیر را اضافه کنید و یک دقیقه دیگر آن را تفت دهید.

هویج‌ها و کرفس‌ها را اضافه کنید و ده دقیقه تفت دهید. آب سبزیجات و رب گوجه را اضافه کنید. سپس پنیر پارمسان، آویشن، برگ بو، نمک و فلفل را اضافه کنید و درب قابلمه را بگذارید تا بجوشد. سپس شعله را کم کنید و به مدت ۲۰ دقیقه اجازه دهید تا سوپ شما کمی جا بیفتد. کلم پیچ و لوبیای سفید را اضافه کنید و ۱۵ دقیقه دیگر بگذارید تا سوپ بجوشد، گاهی آن را هم بزنید. در این مرحله برگ بو را از سوپ درآورید. در صورت تمایل، به آن نمک و فلفل بیشتری افزوده و به صورت داغ سرو کنید.

کرم سوپ گوجه‌فرنگی

این سوپ خامه‌ای و خوشمزه بسیار راحت آماده می‌شود و اگر با یک ساندویچ برشته پنیری سرو شود، یک غذای کامل خواهد شد. نکته جالب در مورد این سوپ این است که بسیار مورد علاقه بچه‌ها و بزرگترها است. در مهمانی‌ها می‌توانید این سوپ را درون یک ظرف سفید به عنوان یک پیش غذای عالی سرو کنید.

کرم سوپ گوجه‌فرنگی

مواد لازم برای شش نفر

۲ قاشق غذاخوری کره

۱ قاشق روغن زیتون

۱ عدد پیاز متوسط نگینی شده

۳ حبه سیر خرد شده

۱ عدد هویج نگینی شده

۳ قاشق غذاخوری رب گوجه‌فرنگی

۲ قاشق غذاخوری آرد سفید

۵ فنجان آب مرغ

۱ عدد کنسرو گوجه‌فرنگی یا پوره گوجه‌فرنگی

۳ برگ آویشن تازه

یک چهارم فنجان خامه سنگین

نمک کمی

فلفل سیاه سائیده تازه کمی

۲ قاشق خامه تازه

۱ قاشق غذاخوری پیازچه خرد شده

تکه‌های نان تست برشته شده ۴ تا ۵ عدد برای هر نفر

کرم سوپ گوجه‌فرنگی

طرز تهیه:

در یک قابلمه نسبتا بزرگ کره و روغن زیتون را ریخته و با حرارت متوسط کمی گرم کنید. سپس پیازها، سیر و هویج را اضافه کنید و کمی حرارت دهید، مرتبا هم بزنید تا وقتی پیازها کمی شفاف و کاراملی شوند. در این مرحله رب گوجه را اضافه کنید و به مدت ۳ دقیقه تفت دهید. سپس آرد را اضافه کنید و برای دو دقیقه دیگر آن را تفت دهید و مرتبا هم بزنید. آب مرغ و پوره گوجه‌فرنگی را اضافه کنید و آویشن را هم در آن بریزید. حرارت را زیاد کنید تا سوپ بجوشد. بعد از اینکه سوپ به جوش آمد، اجازه دهید ۳۰ دقیقه با حرارت ملایم بجوشد تا کمی جا بیفتد.

قابلمه را از روی حرارت بردارید، برگ‌های آویشن را خارج کرده و سوپ را کاملا میکس کنید تا زمانی که بافت نرمی پیدا کند. سپس دوباره سوپ را در قابلمه ریخته و روی حرارت ملایم بگذارید. در این مرحله خامه سنگین را اضافه کنید. نمک و فلفل را اضافه کنید.

سوپ را درون ظرف مورد نظر بریزید و روی آن را با چند قطره خامه، پیازچه خردشده و تکه‌های نان تست برشته تزئین کنید و داغ سرو کنید.

سوپ کدو حلوایی با دانه‌های برشته کدو

در یک عصر سرد پائیزی هیچ چیز به اندازه این سوپ خوشمزه نمی‌تواند شما را گرم کند. دانه‌های برشته کدو و سرکه بالزامیک هم طعم این سوپ را به یاد ماندنی‌تر می‌کند. این سوپ بافت نرمی دارد، کره‌ای است و نیازی به افزودن خامه نیست.

سوپ کدوحلوایی

مواد لازم برای شش نفر

۲ قاشق غذاخوری تخمه کدو خام و پوست کنده

روغن زیتون طبیعی

نمک دریایی

فلفل سیاه تازه سائیده شده

۲ قاشق غذاخوری کره

۱ فنجان پیاز خرد شده

نصف فنجان هویج خرد شده

۲ حبه سیر خرد شده

۱ قاشق چایخوری زنجبیل سائیده شده

۷ فنجان کدو حلوایی پوست گرفته و خرد شده

آب سبزیجات بدون نمک

کمی جوز هندی

نمک کمی

۱ قاشق چایخوری سرکه بالزامیک

سوپ کدو حلوایی

طرز تهیه

فر را از قبل با دمای ۳۵۰ درجه فارنهایت روشن کنید.

تخمه‌های کدو را روی سینی فر چیده و کمی روغن زیتون روی آن بریزید. کمی نمک و فلفل روی آن بپاشید. به مدت ده دقیقه در فر بگذارید تا کمی برشته شوند. سپس از فر خارج کرده و کنار بگذارید تا سرد شوند.

یک قابلمه نسبتا بزرگ را روی گاز با حرارت ملایم بگذارید و کره را در آن ریخته و اجازه دهید آب شود. پیاز و هویج را اضافه کرده، صبر کنید تا نرم شوند. سیر و زنجبیل را اضافه کنید و ۳۰ ثانیه تفت دهید. سپس کدو حلوایی را اضافه کنید و حدود ۵ دقیقه هم بزنید تا پخته و نرم شود. آب سبزیجات را ریخته و حرارت را زیاد کنید تا بجوشد. حرارت را کم کنید و بدون اینکه درب قابلمه را بگذارید اجازه دهید تا محتویات سوپ بپزد. در این مدت آن را گاهی هم بزیند. بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه کدو حلوایی کاملا نرم می‌شود.

قابلمه را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید تا سوپ سرد شود. سوپ را کاملا میکس کنید. سوپ میکس شده را در یک قابلمه تمیز ریخته و مجددا روی حرارت بگذارید. جوز هندی، نمک و فلفل سیاه را اضافه کنید. مرتبا آن را هم بزیند تا بجوشد. وقتی سوپ به جوش آمد، آن را در ظرف‌های مورد نظر ریخته و روی آن کمی تخمه کدو که از قبل آماده کرده بودید، بریزید. چند قطره هم سرکه بالزامیک به آن اضافه کنید. سوپ شما آماده است.

امیدواریم این سوپ‌های خوشمزه را آماده کنید و در این روزهای سرد پائیزی از آن لذت ببرید. نوش جان! منبع:  The Pollan Family Table  

دیدگاه  

    تبلیغات