چرا باید به کوالالامپور سفر کنیم؟

صدیقه شجاعی
پنجشنبه، ۲۸ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۰۰
چرا باید به کوالالامپور سفر کنیم؟

یکی از ویژگی‌های بارز کوالالامپور، تنوع فرهنگی و نژادی آن است که در هر گوشه‌ی شهر به چشم می‌خورد و همین موضوع جذابیت آن برای گردشگران را دوچندان کرده است.

کوالالامپور، شهر وسیع و پیشرفته‌ای است که در میان عموم و به‌صورت اختصاری با نام «کی‌ال» (KL) شناخته می‌شود و به‌عنوان بزرگ‌ترین شهر و پایتخت کشور مالزی، افراد بومی و خارجی‌های زیادی در آن مشغول کسب‌وکار و تفریح هستند.

آسمان‌خراش‌های مشهور آن نشانه‌ای از دستاوردهای درخشان مالزی به‌عنوان کشوری جهان اول به شمار می‌روند که همچنان موردتوجه مردم جهان هستند؛ ضمن اینکه این شهر از قطب‌های ترانزیت دنیا به شمار می‌رود و از همین رو یک مرکز تجارت نیز محسوب می‌شود. با همه‌ی این اوصاف می‌توان گفت که گردشگران به‌راحتی می‌توانند با این شهر رابطه برقرار کنند و جزئی از آن شوند.

کوالالامپور

مردم محلی باعث شکل‌گیری مکان‌های عبادت، آشپزی و زبان‌های گوناگون شده‌اند و به همین دلیل کوالالامپور از نظر تنوع فرهنگی، محلی فوق‌العاده در جنوب شرق آسیا است.

فشردگی و تراکم بالای جمعیت این شهر از جامعه‌ای چندفرهنگی حکایت دارد؛ به‌خصوص که همه‌ی قومیت‌ها و مذاهب در کنار هم، یک مجموعه‌ی بین‌المللی منحصربه‌فرد خلق کرده‌اند. در هر گوشه‌ای از این شهر، نشانه‌ای از حضور یک قوم و نژاد و رنگ به چشم می‌خورد که فارغ از تفاوت‌هایشان در کنار هم زندگی می‌کنند. از زرق‌وبرق آسمان‌خراش‌های بلند گرفته تا کافه‌های کوچک و دنج، در این شهر می‌توان یک سبک زندگی خاص را مشاهده کرد.

تصور کنید در خیابان پتالینگ قدم می‌زنید که مملو از مغازه‌های چینی است و در همین حین یک معبد هندو می‌بینید یا در میان مغازه‌های متعدد بوکیت بینتانگ، چشمتان به رستورانی خاورمیانه‌ای می‌خورد. تعدد فرهنگ‌ها را می‌توان در مراکز خرید نیز مشاهده کرد؛ جایی که بسیاری از رستوران‌های جهانی و اوت‌لت‌های انحصاری به موفقیت‌های خوبی رسیده‌اند؛ چراکه مردم محلی و آن دسته از افرادی که برای کار یا تحصیل به کوالالامپور آمده‌اند، عاشق امتحان‌کردن طعم‌ها و محصولات جدید هستند.

جاذبه های کوالالامپور

کوالالامپور همچنین توانایی منحصربه‌فردی برای حفظ سنت و مدرنیته در کنار یکدیگر دارد. در حالی که مناطق باشکوه و مجللی مثل بوکیت بینتانگ و بنگسار، برای جانماندن از پیشرفت‌های دنیا، بهترین امکانات شهری را در اختیار شهروندان خود قرار داده‌اند؛ مناطق قدیمی «پاسار سنی»، شیوه‌های تاریخی زندگی محلی را همچنان حفظ کرده‌اند. با تور کوالالامپور می‌توانید الهام‌بخش‌ترین سفر زندگی‌تان را انجام دهید و شهری را ببینید که هنوز در مسیر رشد و توسعه حرکت می‌کند. علی‌رغم سرعت پیشرفت و وضعیت زندگی پرشور و تکاپو در این شهر، کوالالامپور همچنان خود را به‌عنوان قطبی خلاق در حوزه‌ی تاثیرات هنری بین‌المللی و سنتی محلی می‌داند و به این موضوع افتخار می‌کند.

برای حفظ تاریخ غنی و متنوع مالزی و شهر کوالالامپور، موزه‌های زیادی در این شهر به هنر و زندگی اهالی آن اختصاص یافته‌اند که بیشترشان در مرکز شهر پایه‌گذاری شده‌اند. کوالالامپور بی‌شک به تاریخ و فرهنگ غنی خود می‌بالد و با گشت‌وگذار در خیابان‌های قدیمی و مدرن آن و بازدید از موزه‌های مختلف می‌توان با معماری، مذهب و فرهنگ اهالی شهر آشنا شد.

کوالالامپور از مناطق مختلفی تشکیل شده است که محبوب‌ترین آن‌ها را با نام «مثلث طلایی» می‌شناسند و بخش‌هایی چون بوکیت بینتانگ، کی‌ال‌سی‌سی و محله چینی‌ها را شامل می‌شود. این سه بخش از پر رفت‌وآمدترین مناطق شهر هستند که بسیاری از جاهای دیدنی کوالالامپور را می‌توان در آن‌ها مشاهده کرد. هنگام گردش در کوالالامپور، با فضایی مدرن رو‌به‌رو خواهید شد که به‌شکلی زیبا با ساختمان‌های قدیمی و معماری انگلیسی تلفیق شده‌اند.

جاهای دیدنی کوالالامپور

«ارکستر فیلارمونیک مالزی» و همین‌ طور فضای نمایشگاهی «گالری مدرن پتروناس» در برج‌های دو قلو قرار دارند؛ «باغ‌های گیاه‌شناسی پردانا» با موزه‌هایی احاطه شده‌اند که به میراث اسلامی و ملی اختصاص دارند؛ مرکز شهر پاسار سنی نیز گالری‌هایی در زمینه‌ی هنر معاصر و سنتی را در خود جای داده است.

با اینکه کوالالامپور، قطبی فعال برای اکثر شهروندان جویای پیشرفت به شمار می‌رود، بخش اعظمی از امکانات آن فقط در دسترس طبقه‌ی متوسط و قرار دارند. اگر گشت‌وگذاری در اطراف کوالالامپور داشته باشید، می‌بینید که بیشتر ساکنان حاشیه‌ی شهر زیر خط اشرافیگری و زندگی لوکس هستند. حتی در میان مغازه‌های پرزرق‌وبرق منطقه‌ی «بوکیت بینتانگ» نیز تعدادی مغازه و فود کورت وجود دارد که برای خوش‌گذرانی‌های آخر هفته،‌ قیمت مناسبی دارند و تا حدودی فاصله‌ی طبقاتی را از بین می‌برند.

واقعا چه کسی می‌تواند در برابر جذابیت غذاهای خیابانی که پایین‌ترین قیمت ممکن را دارند، مقاومت کند و وسوسه نشود؟ جای تعجب ندارد که حتی تاجرهای خوش‌پوش و شیک هم در میان غذاهای خیابانی به‌دنبال ناسی لماک، نودل گوشت گاو یا روتی کانای می‌گردند.

غذاهای کوالالامپور

تلفیق فرهنگ‌ها باعث تلفیق آشپزی هم شده است. مثلا شیرینی‌های فرانسوی را در نظر بگیرید که با یک سری تغییرات ژاپنی، سرو شده و با طعم‌های جدیدی مثل دوریان و موز ترکیب می‌شوند. در واقع غذاهای موجود در کوالالامپور، تنوع بسیار چشمگیری دارند و از آنجا که مردمی از گوشه‌وکنار دنیا در آن زندگی می‌کنند، هر غذا و طعم جدیدی در این شهر پیدا می‌شود.

منبع theculturetrip

دیدگاه