با رنگارنگ‌ترین جاذبه‌های کیف آشنا شوید

احمدرضا فرهبد
احمدرضا فرهبد شنبه، ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۰
با رنگارنگ‌ترین جاذبه‌های کیف آشنا شوید

عموم مردم کیف را شهری بی‌روح و کسالت‌آور می‌دانند؛ اما این شهر جاذبه‌هایی با رنگ‌های متنوع دارد که رنگین‌کمانی از رنگ‌ها را در آن تشکیل داده‌اند.

وقتی‌که از اوکراین صحبت می‌شود، اولین چیزی که به ذهنتان خطور می‌کند، زمستان‌های خسته‌کننده، فاجعه‌های هسته‌ای و سکونتگاه‌های به‌جامانده از دوران شوروی با معماری کسالت‌آور است؛ اما کیف یا کی‌یف، پایتخت اوکراین، سورپرایزهای زیادی برای بازدیدکنندگانش دارد؛ اگرچه این شهر هم آب‌وهوای بد و معماری نه‌چندان جذابی دارد؛ اما محل‌های جدید پرزرق‌وبرق و کلیساهای طلاکاری شده این شهر، رنگین‌کمانی از رنگ‌های زیبا را در آن به وجود آوردند؛ بنابراین بازدید از کیف می‌تواند جذاب باشد. در این مقاله از کجارو شما را با بهترین جاذبه‌های رنگارنگ و جاهای دیدنی کیف اوکراین آشنا می‌کنیم که در سفر به اوکراین نباید آن‌ها را از دست بدهید

۱. وازدویژنکا

وازدویژنکا

«منطقه‌ی وازدویژنکا» (Vozdvyzhenka) در اوایل دهه‌ی ۲۰۰۰، به دست پیشه‌وران و صنعتگران با تقلید از سبک معماری باروک و با امید تبدیل‌شدن به محله‌ای ثروتمند ساخته شد؛ اما نتیجه‌ی کار آن‌ها اصلاً جالب نشد و تلاش آن‌ها برای ساخت بناهایی با معماری جالبی مشابه معماری بناهای تاریخی مهم، حاصلی جز تمسخر شهروندان کیف نداشت؛ البته اگرچه معماری این محله اصلاً مطابق انتظار سازندگاش نشد؛ اما وجود رنگ‌های متنوع در آن چهره زیبایی با آن بخشیده است.

رنگ‌های سبز روشن، آبی و امارت‌های نارنجی روشن که در کنار خیابان‌های سنگ‌فرش شده ساخته شده‌اند و سقف کاشی‌کاری‌شده‌ی آن‌ها از بالا بسیار زیبا به چشم می‌آید. اگر از تپه‌ی «زامکو هورا» (Zamkova Hora) که در مجاورت وازدویژنکا قرار دارد، بالا بروید منظره‌ای عالی از آن تماشا خواهید کرد.

۲. کامفورت تان

کامفورت تان

در سواحل شرقی رود «دِنیپِر» (Dnipro) ساختمان‌های مرتفع زیادی دیده می‌شود که از دوران جماهیر شوروی در این شهر به یادگار مانده‌اند؛ اما در میان این ساختمان‌ها، ساختمان‌های محله‌ی «کامفورت تان» (Comfort Town) بیش از سایر ساختمان‌ها خودنمایی می‌کنند. این ساختمان‌ها که شبیه خانه‌های ساخته‌شده با لگو های اسباب‌بازی به نظر می‌رسند، با رنگ‌های متنوع خود نظر هر بازدیدکننده‌ای را به خود جلب می‌کنند و کاملاً از ساختمان‌های صنعتی سیاه و کثیف اطراف خود متمایز شده‌اند. خانه‌های این محله برای عکس‌های اینستاگرامی هم سوژه‌های جالبی هستند.

۳. الِی لنداسکیپ

پس از ساخت کوچه‌ی منظره یا «اَلِی لَنداِسکِیپ» (The Landscape Alley)، ساکنان محله در واکنش ساخت غیرقانونی آن، کوچه را تخریب و به پارک بازی بچه‌ها تبدیل کردند؛ اما در حال حاضر این مکان تبدیل به مسیری پرپیچ‌وخم برای پیاده‌روی شده است که در آن می‌توانید مناظری از دنیپروپتروفسک را نیز مشاهده کنید. در یک طرف این مسیر پیاده‌روی که یک مجسمه‌ساز اهل کیف طراحی آن را بر عهده داشته است، مجسمه‌هایی را می‌بینید که با الهام از کارتون‌ها ساخته شده‌اند و در طرف دیگر شاهد موزاییک‌هایی با طراحی‌های جالب هستید. از عناصر طراحی شاخص این جاذبه می‌توان به مجسمه‌ی خرگوشی سبز با یک نیمکت قرمز در دهان آن، نقش‌برجسته‌ی لاجوردی گربه‌ی خندان و مجسمه‌های آبی، قرمز، سبز و زرد اشاره کرد. اگرچه ممکن است مناظراین جاذبه چندان چشم‌نواز نباشد؛ اما رنگ‌های متنوع، فضای آن را شاد کرده‌اند.

۴. نقاشی‌های اخلاقی

نقاشی های اخلاقی

نقاشی دیواری اخلاقی کیف با هدف افزایش محبوبیت هنر و فرهنگ ایجاد شده‌اند

در شش سال گذشته تعدادی از افراد به‌صورت داوطلبانه موسسه‌ای تأسیس کردند که از هنرمندان دعوت می‌کند دیوارهای رنگ‌ورو رفته‌ی شهر را با نقاشی‌های اخلاقی مزین کنند؛ تا محبوبیت هنر و فرهنگ در میان مردم افزایش یابد. الگوهای هنر «پاپ» و نقاشی‌های مرتبط‌ با صحنه‌های رؤیایی در کارتون‌ها در سراسر شهر دیده می‌شود که جلوه زیبایی به ساختمان‌های خاکستری یا قهوه‌ای رنگ به‌جامانده از دوران شوروی بخشیده‌اند.هنر پاپ هنری با هدف ایجاد نقاشی‌هایی با موضوع فرهنگ عمومی است.

اگرچه بیشتر این نقاشی‌ها در حومه‌ی شهر دیده می‌شوند؛ اما در مرکز شهر هم می‌توانید نمونه‌هایی از آن‌ها را ببینید. به‌عنوان‌مثال در محله‌های مرکزی و «زولوتی وُتُرا» (Zoloti Vorota) و «پادیل» (Podil) تعدادی از این نقاشی‌های چشم‌نواز ایجاد شده است که از میان آن‌ها می‌توان به نقاشی روی ساختمان شماره ۲ آموزشگاه «کیف موهایلا» (Kyiv-Mohyla) باعنوان vita sine litteris mors «زندگی بدون علم مرده است»  و نقاشی اخلاقی «آنا رائیشدینوا» (Anna Rizatdinova) با رنگ‌های روشن در خیابان «اِستریلِتسکا» (Striletska) اشاره کرد. در صورت تمایل برای دیدن تعداد بیشتری از این نقاشی‌ها و سوژه‌های موردعلاقه خود به سایت نقاشی‌های دیواری کیف مراجعه کنید.

۵. کلیسای جامع سنت آندرو و بازارچه‌ی الی اف آرتیستکلیسای جامع پانتلیمون

کلیساهای زیبا نمادهای اصلی کیف محسوب می‌شوند

کلیساهایی که با زیبایی تمام آراسته شده‌اند، یکی از نمادهای اصلی کیف هستند و «کلیسای جامع سنت آندرو» (St. Andrew’s Church) گل سرسبد این جاذبه‌های تاریخی محسوب می‌شود که با جزئیات زیاد تزیین‌شده است و از دور هم نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. گنبدهای سیاه طلاکاری شده و نمای سیاه و سفید، زیبایی این کلیسا را دوچندان کرده‌اند.

کمی پایین‌تر از این کلیسا و پایین تپه، بازارچه محلی به نام کوچه‌ی هنرمندان یا «اَلی اف آرتیست» (Alley of Artists) وجود دارد که نقاشان محلی آثارشان را در آن عرضه می‌کنند. البته انتظار دیدن شاهکارهای نقاشی را در این بازار نداشته باشید؛ اما رنگ‌های روشن این نقاشی‌ها که تعداد آن‌ها کم هم نیست، نیز می‌تواند برای شما جذاب باشد.

۶. پارک و دانشگاه تاراس شوچنکو

سرسبزی پارک «تاراس شِفچِنکو» (Taras Shevchenko) که نام خود را نام از شاعر معروف اوکراینی وام گرفته، به‌قدری زیاد است که ممکن است رنگ سبز چشم‌های شما را کمی اذیت کند؛ حتی پس از تابستان نیز زیبایی این پارک حفظ می‌شود. باغچه‌های متعدد این پارک با گل‌های قرمز و صورتی در طول فصول گرم شما را شیفته می‌کنند؛ البته در این پارک معجزه‌ای در کار نیست و تنها دلیل زیبایی خیره‌کننده‌ی آن استفاده از دستگاه‌های آبیاری بسیار مناسب است.

پارک و دانشگاه تاراس شوچنکو

اگر زیبایی پارک شما را شگفت‌زده نکرده است، قطعاً با دیدن دانشگاهی ملی به همین نام که با رنگ قرمز سیر در کنار پارک دیده می‌شود، لب به تحسین خواهید گشود. این دانشگاه در قرن نوزدهم ساخته شده و از اول قرار نبوده به این رنگ باشد؛ اما اشتباه تصادفی فرد نقاش باعث شده زیبایی جاودانه‌ای پیدا کند. این دانشگاه شب‌ها هم با نور قرمز خیره‌کننده‌اش می‌درخشد و نگاه‌ها را به‌سمت خود می‌کشاند

فواره‌های موزیکال در میدان استقلال کیف

اگر می‌خواهید از «میدان استقلال کیف» (Maidan Nezalezhnosti)، اصلی‌ترین میدان کیف، بازدید کنید بهتر است این کار را شب انجام دهید؛ زیرا از اواخر آوریل تا اواخر سپتامبر (اوایل اردیبهشت تا اوایل دی) تعداد زیادی فواره با رنگ‌ نئون در تاریکی شب خودنمایی می‌کنند. ترکیب نور، رنگ و موسیقی کلاسیک باعث می‌شود روز رنگارنگ خود را با شبی خاطره‌انگیز به پایان برسانید

فواره های موزیکال در میدان استقلال کیف

اما این فواره‌ها تنها فواره‌های موزیکال شهر نیستند؛ اگر سری به محله‌ی پادیل زدید، می‌توانید تعدادی از آن‌ها را در «میدان پُشتوا» (Poshtova Square) نیز مشاهده کنید. اگر کمی از «منطقه‌ی مسکونی روسانیکوا» (residential Rusanivka) دور شوید، می‌توانید در «کانال روسانیوسکی» (Rusanivsky Channel) نیز چند فواره‌ی فوق‌العاده زیبا را ببینید.

مطالب مرتبط:

منبع matadornetwork

دیدگاه