با یکی از مهم ترین معابد توکیو آشنا شوید

نگین توکلی
نگین توکلی پنجشنبه، ۷ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۰۰
با یکی از مهم ترین معابد توکیو آشنا شوید

«مانکی نکو» یا گربه شانس در آسیا، نشانه بخت و اقبال، دارایی و نگهبان دادوستد است و منشا آن نیز به ژاپن بازمی‌گردد. معبدی در توکیو متعلق به این گربه‌های شانس است که در این مقاله آن را به شما معرفی خواهیم کرد.

مجسمه‌های گربه در «معبد گوتوکوجی» (Gotokuji Temple) با پنجه‌های راست بالاگرفته، نماد خوش‌آمدگویی به ثروت و رفاه هستند. این معبد بودایی واقع در منطقه «ستگایا» (Setagaya) در توکیو، پایتخت تکنولوژی در ژاپن، مراتب احترام خود را به «مانکی نکو» (maneki-neko)، یک مجسمه گربه که طبق افسانه ژاپنی، نماد ثروت زیاد است، نشان می‌دهد.

با کجارو همراه شوید تا درباره تاریخچه به وجود آمدن افسانه گربه‌های شانس و این موجودهای دوست‌داشتنی اطلاعات کسب کنید.

در یک افسانه سنتی ژاپنی آمده است که در دوره «ادو» در طول قرن هفدهم، یک گربه، جان یک ارباب فئودال (نظام ارباب رعیتی) را از یک طوفان خطرناک با دعوت‌کردن او به داخل معبد گوتوکوجی توکیو با یک حالت تاثیرگذار، نجات داد. این ارباب برای نشان‌دادن قدردانی خود به این گربه باملاحظه، تبدیل به یک بانی خیر برای معبد بودایی شد و عهد کرد که سعادت خود را حفظ کند. طبق این روایت، او متعلق به خاندان قدرتمند «لی» در ژاپن بود.

 معبد گربه های شانس توکیو

امروزه، از معبد گوتوکوجی به‌عنوان زادگاه مانکی نکو یا «گربه پیشواز» یاد می‌شود. از آن پس، این مجسمه دوست‌داشتنی و جذاب، تبدیل به یک نماد از شانس خوب در ژاپن شده است.

شهرت و محبوبیت گربه شانس، اخیرا به کشور چین هم رسیده است، برای همین روبه‌رو شدن با نمایشگاه‌های مانکی نکو در بناهای ژاپنی و چینی در آسیا و سراسر جهان، امر عجیبی نیست. البته، در معبد باستانی «گوتوکوجی» در توکیو، زمین‌های مقدس به‌عنوان زیارتگاه این گربه افسانه‌ای شناخته می‌شوند.

معبد گوتوکوجی، واقع در منطقه مسکونی «ستگایا»، صدها مجسمه گربه شانس را به نمایش می‌گذارد. مسیر ورود به معبد با مجسمه‌های گربه سفید روشن که دور یک مجسمه «کانون» (Kannon)، الهه بخشندگی بوداییان، قرار گرفته‌اند، نشانه‌گذاری شده است.

 معبد گربه های شانس توکیو

اگر به آرزوی خود رسید، باید مجسمه گربه مانکی نکوی خود را به معبد توکیو بازگردانید

بازدیدکنندگان معبد گوتوکوجی می‌توانند از دفتر پذیرش معبد، یک مجسمه کوچک گربه بخرند و روی آن یک آرزو بنویسند و سپس آن را در زیارتگاه به امید برآورده‌شدن آرزویشان، قرار دهند. آنهایی که یک مجسمه برای ثروت خوب می‌خرند، می‌توانند سوغاتی‌های مانکی نکوی خود را به خانه ببرند، اما طبق سنت معبد، اگر دعای فردی برآورده شود، بهتر است که برای ادای احترام و قدردانی، آن مجسمه را به زیارتگاه توکیو برگرداند.

معبد گوتوکوجی همچنین، «او-میکوجی» (o-mikuji) را به بازدیدکنندگان پیشنهاد می‌کند که نوارهای کاغذی ژاپنی شانس هستند و غالبا در زیارتگاه‌های بوداییان و شینتو یافت می‌شوند. شما می‌توانید در این معبد، یک «اما» (ema) هم بخرید که پلاک‌های چوبی سنتی‌ای هستند و بازدیدکنندگان می‌توانند دعاهای خود را روی آن بنویسند تا روی دیوار زیارتگاه آویزان کنند.

 معبد گربه های شانس توکیو

زیارتگاه معبد گوتوکوجی وقف‌شده گربه‌ها، تنها جنبه جذابی نیست که این مکان را تبدیل به جاذبه‌ای فوق‌العاده می‌کند. زمین‌های معبد همچنین خانه یک قبرستان هستند که گفته می‌شود بقایای اعضای خاندان لی ژاپن را نگه می‌دارد، خاندان آن ارباب فئودال سپاسگزاری که ثروت خود را در دوره ادو، وقف این معبد کرد.

فرهنگ ژاپنی به‌دلیل تقدیر از علاقه‌مندی‌های مختلف غیرمتعارف، شناخته‌شده است؛ به‌طور مثال، به شور و شوق کافه‌های «کازپلی» توکیو یا پارک سرگرمی با تم زیتون در «شودوشیما» (Shodoshima) فکر کنید.

در منطقه ستگایای توکیو، حضور معبد، شور و شوق فراوانی را به وجود آورده است. تمام خیابان‌های منتهی به معبد، مملو از مغازه‌های هدیه‌فروشی‌ای هستند که اشیای مربوط به مانکی نکو و  زیورآلات ارزان می‌فروشند.

یک چیز جالب دیگر، قطار مسافربری محلی خط ستگایا است که روی آن با تصاویر گربه دوست‌داشتنی و اعطا کننده شانس، پوشانده شده است.

چگونه به آنجا برسیم؟

 معبد گربه های شانس توکیو

برای رسیدن به معبد گوتوکوجی به‌سادگی می‌توان از مرکز توکیو، سوار خط ستگایا توکیو شد. وقتی به ایستگاه «میانوساکا» (Miyanosaka) رسیدید، باید حدود پنج دقیقه پیاده‌روی کنید تا به معبد گوتوکوجی برسید. این معبد هر روز از ساعت ۶ صبح تا ۶ عصر باز و ورود به آن، رایگان است.

  • تلفن: ۳ ۳۴۲۶ ۱۴۳۷ ۸۱+
  • آدرس: 2 Chome-24-7 Gotokuji, Setagaya City, Tokyo 154-0021, Japan

مطالب مرتبط:

منبع afar

دیدگاه