راهنمای گردش ۴۸ ساعته در ایروان، پایتخت ارمنستان

مینا رهبری
مینا رهبری جمعه، ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۰
راهنمای گردش ۴۸ ساعته در ایروان، پایتخت ارمنستان

ایروان، پایتخت ارمنستان، جاهای دیدنی زیادی برای جذب گردشگران دارد، اما گاهی وقت برای بازدید از تمامی آن‌ها کم است. اما می‌توانید از مهم‌ترین جاذبه‌های آن در عرض ۴۸ ساعت دیدن کنید.

در ایروان، پایتخت ارمنستان، فعالیت‌های تفریحی زیادی می‌توان انجام داد. موقعیت جغرافیایی این شهر به‌گونه‌ای است که به‌راحتی می‌توان با گردش‌های یک روزه، از سایر شهرهای این کشور نیز دیدن کرد. به این ترتیب، برخی از گردشگران زمان کافی برای بازدید از ایروان را ندارند؛ به همین دلیل می‌خواهیم راهنمای گردش ۴۸ ساعته در این شهر را ارائه کنیم تا بتوانید از کمترین زمان، بیشترین استفاده را از سفر به ارمنستان ببرید و از مهم‌ترین جاهای دیدنی آن بازدید کنید. 

روز اول

صبح: از خوردن صبحانه محلی و گشت و گذار در مجموعه کاسکاد لذت ببرید

مجموعه کاسکاد

بدیهی است که هر کسی باید صبح خود را با صبحانه‌ای مغذی شروع کند. اهمیت این امر وقتی بیشتر می‌شود که به مقصد جدیدی سفر می‌کنیم. ممکن است در طول روز به‌مدت طولانی پیاده راه بروید، به همین دلیل به انرژی بیشتری نیاز خواهید داشت.

خوشبختانه ایروان جا برای خوردن صبحانه خوب، کم ندارد. چه دنباله‌روی سبک زندگی سالم باشد و چه مهم نباشد برای صبحانه چه چیزی می‌خورید، می‌توانید در ایروان بهترین وعده صبحانه را تجربه کنید. با این حال اگر به‌دنبال جایی برای خوردن صبحانه محلی هستید، به رستوران Lavash بروید و صبحانه خوشمزه محلی و لقمه‌هایش را امتحان کنید. از لذیذترین لقمه‌های این رستوران می‌توان به لقمه گردو و عسل اشاره کرد.

پس از صرف صبحانه خوشمزه، به مجموعه کاسکاد بروید که از این رستوران فقط ۱۰ دقیقه پیاده راه است. این مجموعه تراس‌های زیبا و مجسمه‌های هنری دارد و گل‌آرایی زیبای محوطه بر زیبایی آن افزوده است. از پله‌ها بالا بروید و از نمای پانورامیک شهر لذت ببرید. در راه برگشت از مرکز هنری کافسجیان و آثار هنرهای معاصر هنرمندان محلی بازدید کنید. 

بعدازظهر: از ماتناداران و بنای یادبود مادر ارمنستان بازدید کنید

پارک ویکتوری ایروان

اینجا می‌توانید متون ماقبل تاریخ از سراسر جهان را مشاهده کنید

از مجموعه کاسکاد به‌سمت مانتاداران بروید، جایی غنی از تاریخ، ادبیات و هنر. اینجا می‌توانید متون ماقبل تاریخ از سراسر جهان را مشاهده کنید. بهتر است از یک راهنمای تور کمک بخواهید، به این ترتیب می‌توانید اهمیت بسیاری از اسنادی که در اینجا به نمایش گذاشته شده است را کاملا درک کنید. 

پس از بازدید از این مکان، به دیدن بنای یادبود مادر ارمنستان بروید که در پارک ویکتوری قرار دارد. این بنا خود ارمنستان را به نمایش گذاشته و نماد صلح به‌واسطه قدرت است. این بنا مشرف بر پایتخت است و شبیه نگهبان شهر است. کسانی که به تاریخ نظامی علاقه دارند، می‌توانند از موزه نظامی بازدید کنند که به جنگ ناگورنو قره باغ اختصاص دارد که بین سال‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۴ به وقوع پیوسته بود. 

عصر: در منطقه کنتون (Kenton) قدم بزنید 

منطقه کنتون ایروان

مسجد کبود، میدان جمهوریت و چند پارک در منطقه کنتون ایروان قرار دارد

کنتون یکی از ۱۲ منطقه ایروان است و مسجد کبود، میدان جمهوریت و چند پارک در آن قرار دارد. عصر دیروقت به این مکان بروید و از تنها مسجد شیعیان این کشور دیدن کنید که در قرن ۱۸ میلادی ساخته شده است. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و استقلال ارمنستان، مسجد با حمایت دولت ایران بازسازی شد. 

پس از بازدید از این مسجد زیبا به میدان جمهوریت بروید و زیر چشمی به زندگی روزمره مردم محلی نگاه کنید و در مناطق اطراف قدم بزنید و به تماشای ساختمان‌هایی بنشینید که تکمیل ساخت‌شان حدود ۵۰ سال به طول انجامیده است. هر روز حدود ساعت ۹ شب، اجرای آب‌نمای موزیکال در نزدیکی میدان آِغاز می‌شود، پس آن را در برنامه گردش خود قرار دهید. 

شب: به زندگی شبانه مردم محلی نگاهی بیندازید

شب را در هتل نمانید و ببینید مردم محلی عصر و شب خود را بعد از درس خواندن یا به‌مدت طولانی کار کردن، چگونه سپری می‌کنند. 

روز دوم

صبح: از بنای یادبود الفبای ارمنی دیدن کنید

بنای یادبود الفبای ارمنی

روز دوم خود را در ایروان کمی زود آغاز کنید. برای صرف صبحانه به یکی از رستوران‌هایی که صبحانه عرضه می‌کنند، بروید و غذا و خوارکی‌های دلخواه‌تان را نوش جان کنید. پس از آن، عازم یک سفر برون‌شهری کوتاه شوید و به‌سمت بنای یادبود الفبای ارمنی بروید که با ماشین حدود ۵۰ دقیقه از پایتخت فاصله دارد. این ۳۹ حروف سنگی عظیم‌الجثه، به‌منظور بزرگداشت ۱۶۰۰ سالگی خط ارمنی، از سال ۲۰۰۵ در این مکان قرار داده شده‌اند. بازدید از این حروف سنگی بیش از یک ساعت طول نمی‌کشد. 

بعدازظهر: از موزه‌ها دیدن کنید

موزه قتل عام ارامنه

پس از اینکه به شهر برگشتید، بعدازظهر خود را صرف بازدید از مهم‌ترین موزه‌های ایروان کنید. در ابتدا در مسیرتان به‌سمت مرکز شهر، به بازدید از موزه قتل عام ارامنه بروید. این موزه به قتل عام ارمنی‌هایی که در در جنگ جهانی اول و پس از آن کشته شده‌اند، اختصاص دارد. بازدید از این موزه ممکن است احساسات‌تان را برانگیزد و شما را به آن دوران وحشتناک ببرد که در آن ۱٫۵ میلیون ارمنی کشته شده‌اند. 

به‌سمت میدان جمهوریت بروید و از گالری ملی و موزه تاریخ دیدن کنید تا در مورد این کشور و فرهنگ آن، اطلاعات بیشتری کسب کنید

بعد از آن به‌سمت میدان جمهوریت بروید و از گالری ملی و موزه تاریخ دیدن کنید تا در مورد این کشور و فرهنگ آن، اطلاعات بیشتری کسب کنید. در موزه تاریخ مجموعه‌های متنوعی از سکه‌های تاریخی، اشیای باستانی و قوم‌نگاری از تاریخ این سرزمین و همچنین چیزهای مربوط به داستان تاریخ اخیر به نمایش گذاشته شده است. این موزه میزبان کلکسیون بزرگی از اشیای برنزی ماقبل تاریخ، میراث فرهنگی و تاریخی پادشاهی باستانی اورارتو و سکه‌های متنوع از سلسله‌های مختلف است. 

در نهایت، به دیدن موزه Erebuni بروید که در پایین تپه Arin Berd واقع شده است. اینجا می‌توانید قدم بزنید و به گشت و گذار در قلعه اورارتویی Erebuni و موزه آن بپردازید. گفته می‌شود این منطقه توسط آرگیشتی یکم، پادشاه اورارتو ۷۸۲ سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است. در موزه آن نیز یافته‌های باستان‌شناسی منطقه از جمله چندین شیشه، دستبندهای برنزی، اشیای شیشه‌ای، سنگ‌های عقیق و موارد مختلف به نمایش گذاشته شده است. 

عصر: استراحت کنید و از اوقات فراغت‌تان در پارک لذت ببرید

پارک عشاق یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های ایروان است

ایروان تعداد زیادی پارک دارد که می‌توانید در اوقات فراغت‌تان از آرامش و زیبایی‌شان لذت ببرید. یکی از پرطرفدارترین آن‌ها برای نزدیک شدن به طبیعت، پارک عاشقان (عشاق) است. این پارک یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های شهر است و گل آرایی زیبای ژاپنی، چند آبشار و تالاب دارد. می‌توانید یک غذای سبک مثل ساندویچ با خود ببرید یا حتی برای پیک‌نیک عازم پارک عاشقان شوید و در عین حال از آرامشی که در آن حکم‌فرما است، لذت ببرید.

شب: سفر خود را در ساختمان ایروان پلازا به پایان برسانید

شب‌های ایروان بسیار خاطره‌انگیز است. شما می‌توانید به بار  El Sky در طبقه آخر ساختمان ایروان پلازا بروید و از چشم‌انداز پانورامیک از شهر در شب و همچنین موسیقی زنده لذت ببرید. 

در این مطلب فقط به مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر اشاره شد. اما اگر فرصت زیادی داشتید، می‌توانید برای برنامه‌ریزی سفر خود و بازدید از تمامی دیدنی‌های پایتخت ارمنستان، فهرست کاملی از جاهای دیدنی ایروان را در کجارو مشاهده کنید و به اطلاعاتی مثل موقعیت مکان روی نقشه، آدرس دقیق، تصاویر و همچنین جاذبه‌های رایگان این کشور دسترسی داشته باشید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه