دیدنی های ایروان

مرتب سازی بر اساس :
clear

اولین نفری باشید که برای این مکان عکس آپلود می کنید

آثار ملی ایران میراث جهانی یونسکو

بازدید از این جاذبه رایگان است

جاهای دیدنی ایروان ؛ پایتخت ارمنستان

به هنگام پرسه در خیابان‌های ایروان، وجود خیابان‌های عریض با درختان بلند، کافه‌های کنار پیاده‌روها، ساختمان‌های گران‌قیمت و بسیاری از بناها با سبک نئوکلاسیک، در نگاه اول تصویری از پاریس را در ذهن هر گردشگری تداعی می‌کند. ولی با دقت بیشتر می‌توان جلوه‌های معماری تامانیان (معمار معروف ارمنستان) را در جای‌جای شهر مشاهده کرد. البته به‌دلیل قدمت تاریخی ارمنستان، آثار تاریخی نیز در این شهر به‌وفور یافت می‌شوند و امکان بازدید از همه آن‌ها در یک روز امکان‌ناپذیر است. بنابراین، برای سهولت بازدید از جاهای دیدنی ایروان در داخل و خارج از شهر و نیز جلوگیری از اتلاف وقت و سردرگمی در سفر به ایروان، بهتر است مهم‌ترین جاذبه‌های آن را بشناسید.

دژ اربونی

دژ اربونی ایروان

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: Travis K. Witt)

دژ اربونی، دژی تاریخی متعلق به ۳۰۰۰ سال پیش است و در ارتفاع ۱۰۱۷ متری، در شهر ایروان قرار دارد. این دژ در دوره حکومت آرگیشتی یکم ساخته شده است و یکی از بهترین دژهای ساخته شده در دوران پادشاهی اورارتو (آرات) به شمار می‌آید.

میدان جمهوری

میدان جمهوری ایروان

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: Sonanik) 

در صورت سفر به ایروان، فرصت بازدید از این میدان مشهور را از دست ندهید. این میدان یکی از شاهکارهای زیبای تامانیان (معمار ارمنی) و نمادی از معماری سبک شوروی است. در میدان جمهوری می‌توان بناهای جدید از جمله ساختمان وزارت امور خارجه و گالری هنر را در کنار بناهای تاریخی مانند وزارت ارتباطات و هتل ماریوت مشاهده کرد.

خیابان شمالی

خیابان شمالی ایروان

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: Dmitry Karyshev)

این خیابان عابرگذر از جمله بخش‌های جدید شهر است که در سال ۲۰۰۸ به بهره‌برداری رسید و خانه اپرا را به میدان جمهوری وصل می‌کند. خیابان شمالی با سبک معماری رایج در دوره پس از جنگ جهانی دوم ساخته شده است و یکی از مقاصد خرید در ایروان محسوب می‌شود.

خیابان آبوویان

خیابان آبوویان ایروان

عکس از بوکینگ (عکاس: نامشخص) 

در این خیابان می‌توان بسیاری از بناهای متعلق به دوره لابل اپوک (La Belle Époque) را مشاهده کرد. البته تعدادی از این بناها به‌دلیل بی‌توجهی و کهولت وضعیت چندان مناسبی ندارند.

خانه اپرای ایروان

خانه اپرای ایروان

عکس از سایت janarmenia.com (عکاس: نامشخص) 

خانه اپرا یکی از زیباترین بناهای ایروان به شمار می‌آید. ورودی نخست این مجموعه از سمت میدان آزادی به تالار اپرا و باله اختصاص دارد و ورودی دوم آن متعلق به تالار کنسرت خاچاطوریان است.

میدان آزادی

میدان آزادی ایروان

عکس از پینترست (عکاس: Travel Revelations) 

این میدان بخشی از محوطه خانه اپرا محسوب می‌شود. در واقع، خانه اپرای ایروان در ضلع شمالی قرار دارد و در امتداد آن، پارکی با کافه‌هایی در فضای آزاد به‌سمت غرب جای گرفته‌اند. خیابان شمالی نیز در ضلع جنوبی قرار دارد و مسیر سمت غربی میدان به پارک دریاچه قو منتهی می‌شود. در پارک مجسمه‌ای از آرنو باباجانیان (آهنگساز و خالق دریاچه قو) نصب شده است. همچنین سالانه نمایشگاه‌های متعددی در محوطه این پارک برگزار می‌شوند.

کاسکاد ایروان

کاسکاد ایروان

عکس از سایت mywanderlust.pl (عکاس: kamischka)

کاسکاد ایروان فضای سبز کوچکی است که در بخش شمالی خانه اپرای ایروان قرار دارد و مجسمه‌هایی از هنرمندان مشهور جهان مانند بوترو (Botero) در آنجا نصب شده‌اند. البته این پارک بخشی از موزه هنری کافسجیان است که در آن آبشارها، فواره‌ها، مجسمه‌های سبز و... در معرض دید عموم قرار دارند.

خیابان ماشتوتس

خیابان ماشتوتس ایروان

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: Armineaghayan) 

خیابان ماشتوتس یکی از مشهورترین و طولانی‌ترین خیابان‌های ایروان (به طول ۲/۶ کیلومتر و ۴ باند) است که در ناحیه کنترون قرار دارد. این خیابان اغلب به‌دلیل ترافیک سنگین بسیار شلوغ است. در خیابان ماشتوتس دو باب بنای مشهور و قدیمی ایروان به نام‌های ماتناداران و مسجد کبود واقع شده‌اند.

ماتناداران

ماتناداران ایروان

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: Diego Delso)

موزه ماتناداران یکی از با ارزش‌ترین گنجینه‌های جهان است که در حدود ۱۷ هزار متن خطی، کتاب‌های دست‌نویس یا چاپی به زبان ارمنی و سایر زبان‌های مشرق زمین در آنجا نگهداری می‌شود.

مسجد کبود

مسجد کبود ایروان و محوطه آن

عکس از سایت inspirock.com (عکاس: Pavel Uharau) 

مسجد کبود متعلق به پیروان شیعه است که در قرن هجدهم، در عصر ایرانی ارمنستان ساخته شد.

بازار سرپوشیده ایروان

بازار سرپوشیده ایروان

عکس از سایت holiday-golightly.com (عکاس: Anja) 

بازار سرپوشیده ایروان یکی از بناهای قدیمی به سبک معماری نئوکلاسیک است که در آن محصولات غذایی به‌صورت تازه و کنسرو به فروش می‌رسد.

ایستگاه راه‌ آهن ایروان

ایستگاه راه‌آهن ایروان

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: Armineaghayan) 

ساختمان ایستگاه راه‌آهن ایروان یکی دیگر از شاهکارهای معماری نئوکلاسیک است که در میدان ساسونتسی داوید (David of Sasoun)، قهرمان افسانه‌ای ارمنستان قرار دارد و مجسمه یادبود وی نیز در این ایستگاه نصب شده است. متاسفانه میدان، ایستگاه و مجسمه در حال حاضر در وضعیت مناسبی قرار ندارند و به‌دلیل عدم استفاده از شبکه ریلی، ایستگاه تقریبا متروکه است.

مجسمه مام ارمنستان

مجسمه مادر ارمنستان در روز ۹ می

عکس از araratour.com (عکاس: نامشخص) 

مجسمه مام ارمنستان تندیسی از یک زن و نمادی از ارمنستان است که در پارک پیروزی مشرف به پایتخت، قرار گرفته است. این بنا روی پایه‌ای قرار گرفته است و درمجموع ۵۱ متر ارتفاع دارد. این بای یادبود نمادی از صلح است و مثل یک حامی و حافظ ارمنستان، مشرف به پایتخت قرار دارد. هر سال در تاریخ ۹ مه، هزاران ارمنستانی به این یادبود سر می‌زنند تا یاد کشته شدگان ارمنستانی جنگ جهانی دوم را گرامی بدارند. مردم با ریختن گل پای این تندیس، از درگذشتگان یاد می‌کنند.

پارک عشاق

پارک عشاق ایروان

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: Serouj Ourishian)

پارک عشاق قدیمی‌ترین پارک ایروان است که در آن رویدادهای مختلفی از جمله نمایشگاه‌ها و کنسرت‌ها برگزار می‌شوند. این پارک در نزدیکی ایستگاه مترو مارشال باقرامیان قرار دارد که خود یکی از زیباترین ساختمان‌های ایروان به سبک مدرن است.

پارک راه‌ آهن کودکان ایروان

پارک راه آهن کودکان ایروان

عکس از سایت spottedbylocals.com (عکاس: Raffi Elliott) 

پارک کودک یکی دیگر از یادگارهای دوران اتحادیه جماهیر شوروی به شمار می‌رود که در ایروان به یادگار مانده است. این پارک در سال ۱۹۳۷ ساخته شد و در سال ۲۰۱۲ مورد بازسازی قرار گرفت.

آب‌ نمای موزیکال میدان جمهوری

فواره‌های موزیکال میدان جمهوری ایروان

عکس از سایت bloggingheros.com (عکاس: نامشخص) 

آب‌نمای موزیکال میدان جمهوری در مقابل گالری هنر قرار دارد و از ابتدای بهار تا شروع فصل سرما در پاییز، نمایش فواره‌ها به‌همراه موسیقی پاپ، جاز و راک اجرا می‌شود. تماشای این نمایش زیبا برای عموم آزاد و رایگان است.

موزه سرگئی پاراجانف

اتاق نشیمن و میز و لوستر در موزه سرگئی

عکس از سایت موزه سرگئی پاراجانف (عکاس: نامشخص) 

این موزه یکی از محبوب‌ترین موزه‌های ایروان است که به یاد سرگئی پاراجانف، کارگردان و هنرمند معروف ارمنستان بنا شده است. 

موزه نسل‌کشی ارامنه

بنای یادبود و شعله شمع یادبود در موزه نسل کشی ایروان

عکس‌ از وب‌سایت the culture trip (عکاس: نامشخص)

همان طور که از اسم این موزه پیدا است، این موزه به رویداد نسل‌کشی ارامنه توسط دولت عثمانی در سال ۱۹۱۵ اختصاص یافته است. در جریان این رویداد، ۱٫۵ میلیون ارمنی در طول جنگ جهانی اول و بعد از آن در دو مرحله، کشته شدند.

در این موزه با تاریخچه این رویداد، تاریخچه دوران قبل از نسل کشی آشنا می‌شوید و گزارش‌ها و مصاحبه‌ها و فیلم‌هایی از بازماندگان نسل‌کشی را مشاهده می‌کنید.

موزه هنری مارتیروس ساریان

موزه ساریان ایروان

عکس از سایت spottedbylocals.com (عکاس: Alan Grigorian) 

اگر علاقه‌مند به آثار هنری هستید، بازدید از موزه هنری مارتیروس ساریان را از دست ندهید؛ زیرا ساختمان این موزه در سه طبقه، محل زندگی این هنرمند بوده است و در آن آثار نفیسی از وی نگهداری می‌شود.

موزه هنر کافسجیان

موزه هنر کافسجیان در کاسکاد ایروان

عکس از سایت worldcapitalconfidential.com (عکاس: نامشخص) 

موزه هنر کافسجیان محل نگهداری آثار جرارد لئون کافسجیان است. همچنین در این موزه مجموعه‌های شخصی به نمایش گذاشته می‌شوند و رویدادهای دیگری مانند کنسرت، کارگاه و نمایش فیلم را در آن برگزار می‌کنند. 

گالری ملی هنر ارمنستان

گالری ملی هنر ارمنستان

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: Diego Delso) 

گالری ملی هنر ارمنستان در میدان جمهوری و در جایگاه موزه ملی هنر ارمنستان قرار دارد. در این موزه می‌توان آثار ارزشمندی از هنرمندان روسی به‌همراه مجموعه آثار هنرمندان اروپایی مشاهده کرد.

موزه تاریخ ایروان

موزه تاریخ ایروان

عکس از سایت barevarmenia.com (عکاس: نامشخص)

در موزه تاریخ ایروان آثاری از زمان پیدایش مدنیت ایروان متعلق به ۵۰۰۰ سال قبل تا عصر حاضر مانند عکس‌ها، نقشه‌ها و... برای بازدید علاقه‌مندان جمع‌آوری شده است.

موزه هنرهای چوبی

جاذبه‌های ارمنستان

عکس از سایت armeniadiscovery.com (عکاس: نامشخص) 

در موزه هنرهای چوبی لوازم ارزشمند و دست‌ساز هنرمندان معاصر ارمنی مانند مجسمه، مبلمان و... نگهداری می‌شود.

کلیسای کاتولیک (مریم مقدس) ایروان

کلیسای کاتولیک (مریم مقدس) ایروان

عکس از سایت travelcoffeehot.com (عکاس: نامشخص)

کلیسای کاتولیک (مریم مقدس) ایروان قدیمی‌ترین کلیسای ایروان به حساب می‌آید که به سبک معماری ارمنی ساخته شده است و در ناحیه کنترون قرار دارد. ساخت‌وساز این بنا در سال ۱۲۶۴ به پایان رسید.

کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر

کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر ایروان

عکس از ویکی‌مدیا (عکاس: Raddanesh) 

این کلیسا در سال ۲۰۰۱ به مناسبت بزرگداشت هزار و هفتصدمین سال پیدایش مسیحیت در ارمنستان و با الهام از اصول معماری سبک ارمنستان ساخته شده است. برخلاف سایر کلیساها، فضای داخلی این نمونه کاملا نورانی است و اثری از شمع در آن وجود ندارد.

کلیسای جامع سارکیس مقدس

کلیسای جامع سارکیس مقدس ایروان

عکس از ویکی‌مدیا (عکاس: 23artashes) 

کلیسای جامع سارکیس مقدس تقریبا در حومه شهر ایروان قرار دارد و ازاین‌رو، نمای بسیار زیبایی از شهر و مناظر اطراف را از آنجا می‌توان تماشا کرد. ساخت‌وساز این ساختمان سال ۱۸۴۲ میلادی به پایان رسید و در اغلب اوقات شلوغ است.

کلیسای سنت آستواتساتین نورک

کلیسای سنت آستواتساتین نورک ایروان

عکس از سایت allinnet.info (عکاس: نامشخص) 

کلیسای سنت آستواتساتین نورک یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای ایروان است که در قرن هجدهم میلادی ساخته و در دوران سکولاریسم اجباری شوروی تخریب شد. البته در زمان ساخت نیز به‌دلیل فوت سرمایه‌گذار اصلی آن، اتمام بنای کلیسا نیمه‌تمام مانده است.

پرسش‌های متداول

معروف‌ترین دیدنی‌ های ایروان چیست؟

برخی از معروف‌ترین دیدنی‌ های ایروان شامل دژ اربونی، میدان جمهوری، کاسکاد ایروان و موزه هنر کافسجیان می‌شود.

مجسمه‌ مادر ارمنستان کجاست؟

مجسمه مادر ارمنستان در پارک پیروزی، در مرکز شهر جای گرفته است.

موزه سرگئی پاراجانف به چه موضوعی می‌پردازد؟

موزه سرگئی پاراجانف به یاد سرگئی پاراجانف، کارگردان و هنرمند معروف ارمنستان بنا شده است. 

قدیمی‌ترین کلیسای ایروان چه نام دارد؟

کلیسای کاتولیک (مریم مقدس) ایروان قدیمی‌ترین کلیسای ایروان است که ساخت‌ آن در سال ۱۲۶۴ به پایان رسید.

نویسندگان: حمیده کریمی و سعیده خلیلی‌صفا