۸ جاذبه مشهور در آگرا، هند که نباید از دست بدهید

حمیده کریمی
حمیده کریمی شنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۲
۸ جاذبه مشهور در آگرا، هند که نباید از دست بدهید

آگرا، میزبان تاج محل، یکی از زیباترین آثار تاریخی دنیا است. آگرا غیر از تاج محل، جاذبه‌های فراوانی دارد که فرصت بازدید از آن‌ها را نباید از دست بدهید.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۸/۰۱/۲۱ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۸/۱۶ به‌روزرسانی شده است.

آگرا یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری در هند است. این شهر در تاریخ هند، اهمیت زیادی داشته است و به همین دلیل، جاذبه‌های تاریخی فراوانی از زمان حکومت مغول‌ها در آن به‌جای مانده است. هرکدام از این آثار تاریخی، داستان و ماجرایی دارد و راهنمایان تور، موقع بازدید از این جاذبه‌ها، این داستان‌های جذاب و شنیدنی را برای گردشگران بازگو می‌کند. شما هم اگر برای سفر به آگرا برنامه‌ریزی می‌کنید، بد نیست که قبل از سفر، تعدادی از مهم‌ترین جاذبه‌های این منطقه دیدنی را بشناسید.

تاج محل

نمای روبه روی تاج محل از مهمترین جاذبه های آگرا

مردم سراسر دنیا شاید تابه‌حال در مورد آگرا چیزی نشنیده باشند ولی بدون شک، بنای مجلل و باشکوه آرامگاه تاج محل، این بنای سفید و مرمرین را به‌عنوان نمادی از عشق می‌شناسند و آوازه آن را شنیده‌اند. تاج محل یکی از شگفتی‌های دنیا، بهترین نمونه از معماری ایرانی و مغول است. این عمارت باشکوه به دستور شاه جهان برای یادبود همسرش ممتاز محل ساخته شد. امروزه تاج محل، یکی از آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو و مهم‌ترین گزینه در بازدید از جاهای دیدنی آگرا است.

سالانه ۸ میلیون گردشگر از آن بازدید می‌کنند. بازدید از تاج محل هر روز از صبح تا غروب آفتاب است غیر از جمعه‌ها. بازدید شبانه از تاج محل فقط پنج شب در ماه امکان‌پذیر است. شب‌هایی که ماه کامل است و دو شب قبل و دو شب بعد از آن.

قلعه آگرا

یکی از شگفت‌انگیزترین قلعه‌های مغولی در آگرا قرار دارد. این بنای سرخ رنگ و آثر معماری مرمرین، نمادی از بزرگی و عظمت این امپراتوری است. این قلعه در سال ۱۵۶۵ به‌عنوان یک مجموعه نظامی ساخته شد و بعدها توسط شاه جهان به قصر تبدیل شد. تعدادی از مهم‌ترین آثار معماری آگرا از جمله کاخ آینه و دیوان خاص، بخشی از این قلعه است.

قلعه آگرا یکی از مهم‌ترین قلعه‌های مغولی است

باغ مهتاب

باغ مهتاب درست در مقابل تاج محل قرار دارد و یک چهار باغ است. در این باغ می‌توانید چشم‌انداز زیبایی از تاج محل را ببینید. این باغ از طلوع آفتاب تا غروب آفتاب باز است و عکاسان زیادی برای ثبت عکس‌های بی‌نظیر از تاج محل به این باغ سر می‌زنند.

مقبره اعتماد الدوله

مقبره اعتماد الدوله را به‌عنوان تاج محل کوچک می‌شناسند. این مجموعه درست با همان ظرافت و تزیینات تاج محل ساخته شده است. اطراف این مقبره با باغ‌های زیبایی احاطه شده است. این باغ‌ها برای استراحت کردن، گشت‌وگذار و لذت بردن از چشم‌انداز مقبره، مکان مناسبی است.

بازار کیناری

مردم در جال خرید از بازار کیناری آگرا

برای اینکه با سبک زندگی اهالی آگرا در سال‌های گذشته آشنا شوید، هیچ جایی بهتر از بازار کیناری نیست. این بازار در خیابان‌های باریک پشت مسجد جامع قرار دارد. پر از فروشگاه‌های کوچک و بزرگ و رنگارنگ است. بهترین سوغات و صنایع دستی، لباس سنتی، پارچه، غذاهای محلی و کفش را می‌توانید از این بازار بخرید.

روستای کورای

روستای کورای در بزرگراه آگرا به فاتح‌پور سیکری قرار دارد و محل زندگی قبیله‌ای به نام Kalandhar است. یک سفر کوتاه یک روزه به این روستا، فرصت خوبی برای آشنایی با سبک زندگی روستایی در آگرا است. در این روستا می‌توانید خانه‌های ساده، نحوه خت غذا و نوع زندگی اهالی روستایی را ببینید.

اهالی این منطقه امروزه درآمدی جز همین تورهای روزانه ندارند. از پول به دست آمده برای تهیه مایحتاج خود استفاده می‌کنند. در زمان‌های گذشته اهالی این روستا خرس‌ها را نگهداری و تربیت می‌کردند و برای گردشگران نمایش خرس‌ها را اجرا می‌کردند؛ ولی این کار به خاطر رعایت حقوق حیوانات، ممنوع شده است.

مسیر پیاده‌روی Taj Nature Walk

گیاهان و درخت های زینتی در مسیر پیاده روی آگرا

اگر می‌خواهید جنبه دیکری از زندگی در آگرا را ببینید این مسیر را انتخاب کنید. این منطقه در ۵۰۰ متری از دروازه شرقی تاج محل قرار دارد. جایی است که در آن می‌توانید در آرامش و سکوت قدم بزنید به‌خصوص در فصل زمستان. این مسیر به‌خاطر اینکه چشم‌انداز زیبایی از تاج محل دارد، بسیار مشهور و محبوب است. هنگام گشت و گذار در پارک، می‌توانید پرنده‌های زیبایی مثل طوطی و هدهد را ببینید.

منطقه حفاظت شده حیات وحش Wildlife SOS

این مجموعه توسط یک گروه مدافع حیات وحش به‌منظور حفظ حیات وحش هند آغاز به کار کرد. اگر دوست دارید با حیات وحش منطقه آشنا شوید و تعدادی از حیوانات بومی را از نزدیک ببینید، حتما زمانی را برای بازدید از این منطقه حفاظت شده در نظر بگیرید. این مجموعه تورهای شخصی دو ساعته دارد که باید آن‌ها را از قبل رزرو کنید. اگر ترجربه سفر به هند و بازدید از آگرا را دارید، آن را با ما و سایر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط:

منبع theculturetrip

دیدگاه