مضحک ترین جنگ تاریخ در کجا اتفاق افتاد؟

نازنین امانت
نازنین امانت شنبه، ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۲
مضحک ترین جنگ تاریخ در کجا اتفاق افتاد؟

آیا می‌دانید مضحک‌ترین جنگی که تاکنون در تاریخ رخ داده، بر سر یک سطل آب بوده که منجر به کشته شدن چندصد نفر و پیروزی ارتش کم تعداد حریف شده است؟

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۷/۲۳ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۱/۱۴ به‌روزرسانی شده است.

به‌نوعی، همه‌ جنگ‌ها احمقانه‌اند؛ ولی هیچ‌کدام مضحک‌تر از جنگ «زاپولینو» (The Battle of Zappolino) نبود که بر سر یک سطل چوبی احمقانه رخ داد.

جنگ بر سر سطل بلوطی (The War of the Oaken Bucket)، در سال ۱۳۲۵ بین ایالت بولونیا (City-states of Bologna) و مودنا (Modena) در ایتالیا شکل گرفت. این جنگ هنگامی آغاز شد که سربازان مودنا پنهانی وارد بولونیا شدند و یک سطل بلوط را که برای کشیدن آب از چاهی واقع در مرکز شهر استفاده می‌شد، دزدیدند. با‌ اینکه خود سطل به‌تنهایی ارزش تاریخی یا معنوی نداشت، این بی‌حرمتی به غرور بولونیا لطمه وارد کرد و بولونیایی‌های تحقیر‌شده بودند، خواستار برگرداندن سطل شدند. مودنایی‌ها هم این خواسته را رد کردند که باعث شروع جنگی بین آن‌ها شد.

سطل چوب بلوط آویخته در زیرزمین کلیسا

بولونیا ارتش بزرگی از ۳۰ هزار سرباز پیاده و ۲۰۰۰ شوالیه اسب سوار را جمع‌آوری کرد و آن‌ها را به‌سمت میدان جنگ واقع در نزدیکی جایی که امروزه بخش زاپولینو نامیده می‌شود، راند. مواجهه با مودنا که ارتش کوچکی متشکل از تنها ۵۰۰۰ پیاده و ۲۰۰۰ شوالیه اسب سوار بود، صورت گرفت. مودنا به‌طور ناخوشایندی خود را پراکنده در میدان جنگ با دشمن یافت، در حالی که بولونیا زمین‌های مرتفع اطراف تپه‌ها را تصرف کرده ‌بود.

با وجود تعداد زیاد حریف مقابل، تقریبا ۶ نفر به ۱ نفر و محاصره شدن آن‌ها توسط دشمن، ارتش مودنا شجاعانه جنگید و در عرض چند ساعت جنگ خاتمه یافت؛ ارتش بولونیا فرار کرد و ارتش مودنا آن‌ها را تعقیب‌ کردند. ارتش مودنا نه‌تنها ارتش شکست‌‌ خورده‌ بولونیا را در تمام طول راه تا بولونیا تعقیب کرد، بلکه از دروازه‌های شهر هم عبور کردند و چندین قلعه و سد متحرک روی رود رنو (The Reno river) را تخریب کردند؛ بنابراین مردم شهر از آب محروم شدند. در این نقطه، ارتش مودنا می‌توانستند شهر را محاصره کنند؛ ولی این کار را نکردند و به‌جای آن تصمیم گرفتند دشمن را تحقیر کنند. درست خارج از دروازه‌های شهر، سربازان مودنا دشمنان شکست خورده‌شان را با برپایی جشن پالیو (نوعی رویداد ورزشی قرون‌وسطایی) تحقیر کردند؛ «آن‌هایی که از کارزار بیرون رانده شدند و شرم ابدی بر بولونیا.» چون تصور می‌کردند ارتش بولونیا به‌اندازه کافی تحقیر نشده است، قبل از بازگشت به مودنا، سربازان سطل دیگری را از چاهی خارج از یکی از دروازه‌های شهر دزدیدند.

تقریبا ۲۰۰۰ سرباز جان خود را در این جنگ مضحک و کشمکش اجتناب‌پذیر از دست دادند.

سطل چوب بلوط در  ویترین موزه

آنچه که آن روز اتفاق افتاد، نقطه اوج یک دشمنی دیرینه بین دو جناح جنگ‌جو در شمال ایتالیا بود؛ گوئولف‌ها (The Guelph) و گیبلینزها (The Ghibellines) که در طرف مقابل مبارزه‌ بین قدرت‌های بزرگ‌تر واتیکان (The Vatican) و امپراتوری رم مقدس (The Holy Roman Empire) برای کنترل سیاسی اروپای قرون وسطی بودند. این دو جناح اغلب در بسیاری از شهرهای شمالی ایتالیا باهم روبه‌رو می‌شدند و رقابت بین این دو فراتر از سیاست رفته بود. شاید مشهورترین درگیری گوئولف-گیبلینز در بین همه، دشمنی میان خانواده‌های افسانه‌ای مونتاگ (Montague) و کاپولت (Capulet) در کتاب رومئو و ژولیت نوشته‌ شکسپیر باشد.

پس از جنگ، دو طرف موافقت کردند که صلح کنند و مودنا یک جفت دارایی‌ای را که در گذشته از بولونیا تصرف کرده بود به‌منزله حسن نیت بازگرداند؛ اما چه‌ بر سر سطل آمد؟ آن سطل هیچ‌گاه پس داده نشد.

تا امروز، شهر مودنا سطل را در زیرزمین «توره دلا گیرلاندینا» (Torre della Ghirlandina)، برج ناقوس کلیسای جامع مودنا که یکی از جاهای دیدنی ایتالیا به شمار می‌رود، نگه داشته شده است. در حال حاضر یک کپی از آن سطل اصلی در تالار شهر مودنا قابل‌مشاهده است.

مطالب مرتبط:

منبع amusingplanet

دیدگاه