بهترین زمان سفر به دوبرونیک؛ مروارید دریای آدریاتیک در کرواسی

نگین توکلی
نگین توکلی پنجشنبه، ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۵
بهترین زمان سفر به دوبرونیک؛ مروارید دریای آدریاتیک در کرواسی

برای برنامه‌ریزی بهترین زمان سفر به دوبرونیک، شهر زیبای ساحلی کرواسی با جمعیت چهل هزار نفری بر اساس آب و هوا، در این مقاله با ما همراه شوید.

آیا هیچ وقت به دنبال یک قلعه ساحلی پر زرق و برق برای خودتان بوده‌اید؟ تصور کنید؛ دیوارهای بزرگ سنگی در آستانه دریا در خلیج، درست در زمانی که شما در کاخ به سبک باروک خودتان در امنیت کامل، شام می‌خورید. باورنکردنی است، نه؟

برای مواجهه با این رویای فانتزی، باید سری به دوبرونیک بزنید، شهری که درست مانند یک رویا در کرواسی واقع شده است.

این شهر کوچک در ساحل دالماسی (Dalmatian coast)، منطقه‌ای در ساحل شرقی دریای آدریاتیک، همه چیز دارد.

 دوبرونیک

مسافران از سراسر جهان برای تجربه تاریخ غنی محافظت شده در بناهای تاریخی و ساختمان‌ها، برای مزه کردن غذاهای سنتی بی‌نظیر، داشتن چندین سفر یک روزه جالب و آفتاب گرفتن در آب‌های گرم سواحل زیبای پر از سنگ ریزه، به دوبرونیک می‌آیند. دیدن عکس‌های این شهر جذاب در کرواسی به درد شما نمی‌خورد؛ باید به اینجا بیایید و خودتان حقیقت این زیبایی را کشف کنید.

بهترین زمان سفر به دوبرونیک بر اساس آب و هوا

 دوبرونیک

بهترین زمان سفر به دوبرونیک، بین ماه‌های سپتامبر تا اکتبر (۱۰ شهریور تا ۹ آبان) است؛ زمانی که آب و هوا به‌صورت خفه‌کننده‌ای گرم نیست و هنوز کشتی‌های تفریحی کروز، بندرگاه‌ها را ترک نکرده‌اند. آب دریا در طول این دو ماه گرم باقی می‌ماند، پس به راحتی می‌توانید شنا کنید و لذت ببرید.

تابستان، فصل داغ گردشگری دوبرونیک، به‌طور قابل بحثی، بهترین آب و هوا با دمای میانگین ۲۶٫۷ درجه سانتی‌گراد را برای سفر به این شهر فراهم می‌کند. اما این شهر کوچک با هجوم زیاد گردشگران در این ماه‌ها روبه‌رو است و همین امر ممکن است سفر شما را خراب کند. البته باید بدانید که قیمت مکان‌های اقامتی و بلیط‌های هواپیما در این بازه از سال به شدت افزایش می‌یابد.

قیمت‌ها در ماه‌های نوامبر تا آوریل (۱۰ آبان تا ۱۰ اردیبهشت)، فصل خلوت گردشگری، کاهش می‌یابد، اما این فصل شاهد افت دما و آب سرد نامناسب برای شنا است.

بهترین زمان سفر به دوبرونیک بر اساس فصول

فصل تابستان: ماه‌های می تا آگوست (۱۱ اردیبهشت تا ۹ شهریور)

 دوبرونیک

ماه‌های می تا آگوست، چهار ماه طلایی و فوق‌العاده تابستان در سواحل دالماسی، درست مانند یک رویا به نظر می‌آیند. البته سفر در این زمان یک رویا است، اما فقط تا زمانی که قیمت‌ها را ببینید.

برای اقامت در بخش قدیمی شهر (Old Town)، برخی هتل‌ها تا ۵۰۰ دلار در یک شب، از مسافران دریافت می‌کنند. البته نگران نباشید، انتخاب‌های ارزان‌تری نیز پیش روی شما است. دمای میانگین ۲۱٫۱ تا ۲۶٫۷ درجه سانتی‌گرادی، کمترین میزان بارش و رطوبت و رویدادهای جذابی چون فستیوال‌های تابستانی، دلیل این تقاضای بالا برای سفر به دوبرونیک در این زمان از سال هستند.

فصل پاییز: ماه‌های سپتامبر تا اکتبر (۱۰ شهریور تا ۹ آبان)

 دوبرونیک

فصل کوتاه پاییز، یک فرصت بی‌نظیر برای سفر به دوبرونیک است. افرادی که اولویت سفرشان برای شنا در آب دریا است، سفر در ماه‌های تابستانی را ترجیح می‌دهند، اما این دو ماه با دمای ۱۵٫۶ تا ۲۱٫۱ درجه سانتی‌گراد در طول روز و دمای آب دریای یکسان با تابستان، زمانی طلایی برای سفر به این شهر زیبا به‌شمار می‌آیند.

جمعیت گردشگران در این بازه از سال، شهر را ترک کرده‌اند و شما در گردش‌های شهری خود می‌توانید کمی آرامش داشته باشید. به‌علاوه، قیمت هتل‌ها از اوج تابستانی خود کمی کاهش می‌یابند و می‌توانید از برداشت منطقه‌ای انگور و زیتوین نیز لذت ببرید.

فصل زمستان: ماه‌های نوامبر تا آوریل (۱۰ آبان تا ۱۰ اردیبهشت)

 دوبرونیک

فصل زمستان، فصل خلوت گردشگری میزبان آب و هوای سرد و افت دما است. دمای میانگین روزانه معمولا زیر ۱۵٫۶ درجه سانتی‌گراد باقی می‌ماند و تا ماه ژانویه (۱۱ دی تا ۱۱ بهمن) به ۴٫۴ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

در این شش ماه به‌طور متوسط ۱۰ تا ۱۶ روز بارانی در هر ماه وجود دارد، بنابراین خشک ماندن در ساحل، امری غیرممکن است و وقتی شما به دنبال پناهگاهی برای در امان ماندن از باران هستید، بیشتر جاذبه‌های گردشگری دوبرونیک را بسته می‌یابید. برخی از جاذبه‌های گردشگری و هتل‌ها در این زمان از سال بسته هستند، بنابراین پیدا کردن یک اتاق خوب در هتل‌ها می‌تواند کمی مشکل باشد.

بهترین زمان سفر به دوبرونیک بر اساس فستیوال‌ها و رویدادها

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل تابستان

فستیوال تئاتر له پتیت (Le Petit Festival du Théâtre)

 دوبرونیک

فستیوال تئاتر له پتیت، پایتخت‌های عشق جهانی را با یک همکاری نوآورانه با هنرمندان بین‌المللی، گالری‌ها و انجمن‌های هنری معرفی می‌کند. دوبرونیک در کرواسی و هانکو (Hanko) در فنلاند اولین پایتخت‌های عشق جهانی هستند.

پایتخت‌های عشق جهانی در راستای اقدامات‌شان با یونسکو، در اذهان خانم‌ها و آقایون صلح ایجاد می‌کنند. یک حلقه رو به رشد از شهرها و شبکه‌های جوامع هنری، با ارتقای همکاری‌های خلاقانه میان ملل، صلح بین‌المللی و احترام جهانی به حقوق بشر را ترویج می‌کنند.

فستیوال تئاتر «لو پتی» به‌صورت سالیانه در ماه ژوئن در شهر دوبرونیک برگزار می‌شود. این فستیوال در عین کوچکی، یک رویداد فرهنگی ویژه و متمایز است که آثار هنرمندان و استعدادهای هنری در حال ظهور در جهان را به نمایش می‌گذارد. این فستیوال هر سال، جریانی از آثار به دقت انتخاب شده و هنرمندان با استعداد، چه شاعر باشند و چه بازیگر را به علاقه‌مندان ارائه می‌کند.

فستیوال تابستانی دوبرونیک

 دوبرونیک

فستیوال تابستانی دوبرونیک، یک فستیوال سالیانه تابستانی است که از سال ۱۹۵۰، بین ۱۰ جولای تا ۲۵ آگوست (۱۹ تیر تا ۳ شهریور) در دوبرونیک برگزار می‌شود. در بیش از ۷۰ سالن در شهر با سبک معماری باروک رنسانس، یک برنامه غنی از موسیقی کلاسیک، تئاتر، اپرا و اجرای رقص به مخاطبین ارائه می‌شود.

ایده تاسیس فستیوال تابستانی دوبرونیک در سال ۱۹۵۰، هارمونیزه کردن فضای رنسانس و باروک دوبرونیک و روح زنده نمایش‌های درام و موسیقی بود که در واقع از شیوه‌های فکری زندگی خود شهر نشات می‌گرفت؛ از سنت خلاق زنده‌اش، که نام‌های بسیار و کارهای بزرگی را به‌ویژه در  بخش تئاتر و ادبیات به تاریخ فرهنگی و علمی کرواسی، هدیه داده و به‌طور پیوسته با جریان‌های معاصر در اروپای غربی در ارتباط باقی مانده است.

فستیوال بین‌المللی موسیقی انتهای تابستانی دوبرونیک (INTERNATIONAL LATE SUMMER MUSIC FESTIVAL DUBROVNIK)

 دوبرونیک

فستیوال بین‌المللی موسیقی انتهای تابستانی دوبرونیک برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ توسط ارکستر سمفونی شهر دوبرونیک تاسیس شد و با استقبال فوق‌العاده‌ای در میان مخاطبین رو به‌رو گشت. زمان برگزاری این فستیوال از انتهای ماه آگوست تا اواخر ماه سپتامبر است. هدف این است که پس از برگزاری جشنواره تابستانی دوبرونیک، حضور موسیقی و فرهنگ در شهر حفظ شود.

فستیوال بین‌المللی موسیقی انتهای تابستانی دوبرونیک ۲۰۱۸ در تاریخ ۲۸ آگوست تا ۲۱ سپتامبر (۶ شهریور تا ۳۰ شهریور ۱۳۹۷) برگزار خواهد شد.

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل پاییز

فستیوال بین‌المللی موسیقی انتهای تابستانی دوبرونیک

فستیوال موسیقی مجلسی (Festival of Chamber Music)

 دوبرونیک

موسیقی مجلسی فرمی در موسیقی کلاسیک است که برای تعداد کمی ساز (معمولا دو تا هشت ساز) تصنیف می‌شود. موسیقی مجلسی از گذشته برای اجرا در محیط کوچکی مانند یک خانه یا یک اتاق ساخته می‌شد؛ برخلاف گونه‌های دیگر موسیقی که برای اجرا در تالار یا کلیسا ساخته می‌شوند. آهنگسازان بسیاری، از دوره باروک تا سده بیستم میلادی، آثاری در این فرم از خود برجای گذارده‌اند.

این فستیوال در ده سال گذشته در ماه سپتامبر، مخاطبین زیادی داشته است. فستیوال موسیقی مجلسی ۲۰۱۸ دوبرونیک در تاریخ ۱ تا ۱۲ سپتامبر (۱۰ تا ۲۱ شهریور ۱۳۹۷) برگزار خواهد شد.

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل زمستان

جشن سال نو

 دوبرونیک

جشن سال نو می‌تواند یک دلیل دیگر برای سفر به دوبرونیک باشد. کریسمس و جشن‌های سال نو در این شهر با جوی مفرح و گرم در تمامی نقاط، یک تجربه منحصر به فرد و فوق‌العاده هستند.

برج‌های ناقوس‌ها، کلیساها و قصرها با هزاران چراغ، تزئین می‌شوند و استرادون (Stradun)، خیابان پیاده‌روی مرکزی شهر، به یک استیج در فضای آزاد، تغییر کاربری می‌دهد. این خیابان زیبا تبدیل به مکانی می‌شود که مردم در آن به جشن، رقص، پایکوبی و آوازخوانی می‌پردازند و خوشمزه‌های سنتی دوبرونیک را می‌چشند.

جشن‌های سال نو در استرادون، یک تجربه منحصر به فرد است که به هیچ وجه نباید آن را از دست بدهید؛ هزاران نفر در یک مکان، موسیقی زنده و سرگرمی و البته آتش‌بازی بر فراز دیوارهای قدیمی شهر.

جشن سنت بلیز در دوبرونیک (feast of st blaise dubrovnik)

 دوبرونیک

جشن سنت بلیز، قدیسه محبوب شهر دوبرونیک، پس از تاسیس در سوم فوریه سال ۹۷۲ پس از میلاد (روز تولد سنت بلیز)، به‌صورت سالیانه در این شهر برگزار شده است.

این جشن بر اساس افسانه حضور سنت بلیز که با کمک به مردم دوبرونیک آن‌ها را از دست جمهوری ونیز نجات داد، شکل گرفته است. جشن سنت بلیز با حضور تعداد زیادی از مردم که شامل ساکنان شهر، مناطق اطراف، بخش‌های دیگر کرواسی و کشورهای همسایه و همچنین گردشگران، نمایندگان مقامات دولتی و محلی و کلیسای کاتولیک روم هستند، برگزار می‌شود.

این جشن در سال ۲۰۰۹ به‌عنوان بخشی از میراث فرهنگی یونسکو شناخته شد. وزیر فرهنگ کرواسی این جشن را این گونه توصیف می‌کند:

علاوه بر اهمیت معنوی، جشن به‌طور خاص به روابط اجتماعی و قوانین و همچنین کیفیت حکومت می‌پردازد. جشن با عنوان بیان عبادت یک قدیسه، کل فرهنگ و ناحیه طبیعی منطقه را نشانه‌گذاری و از طریق مشارکت افراد و گروه‌های دیگر از نقاط دیگر کشور و همچنین کشورهای همسایه، گفتگوی میان فرهنگی را تشویق می‌کند.

کارناوال دوبرونیک

 دوبرونیک

کارناوال سنتی دوبرونیک، یکی از فستیوال‌های زمستانی این شهر است که از ۱۹ سال قبل، هر سال در ماه فوریه برگزار می‌شود.تمرکز این کارناوال از زمان تاسیس بر کودکان بود، اما با حضور بزرگسالان بیشتر در هر سال، کارناوال دوبرونیک تبدیل به یک رویداد ویژه و جالب برای تمامی سنین شده است. در طول این رویداد چهار روزه، شهر در شادی و جشن غرق می‌شود.

فستیوال فیلم لیبرتاس (Libertas Film Festival)

 دوبرونیک

فستیوال فیلم لیبرتاس از سال ۲۰۰۵ به‌صورت سالیانه در ماه آوریل در شهر دوبرونیک با ارائه آثار هنرمندان کرواسی و بین‌المللی و همچنین کارگاه‌های بازیگری، برگزار می‌شود.

بهترین زمان سفر به دوبرونیک بر اساس هزینه هتل‌ها

دوبرونیک

بهترین زمان سفر به دوبرونیک بر اساس هزینه هتل‌ها، فصل زمستان، یعنی ماه‌های نوامبر تا آوریل (۱۰ آبان تا ۱۰ اردیبهشت) است.

رتبه‌های دوبرونیک

گزارش رتبه‌بندی مسافرت جهانی و اخبار یو.اس، بر اساس تجزیه و تحلیل نظرات کاربران و متخصصان است. 

رتبه‌های دوبرونیک به شرح زیر است:

  • سومین مقصد برتر گردشگری در اروپای شرقی
  • هشتمین مقصد برتر ماه عسل در اروپا
  • نهمین مقصد برتر برای برگزاری مراسم ازدواج در اروپا

دوبرونیک؛ آب و هوا و اقلیم

دوبرونیک

نمودار میانگین دما و بارش ماهیانه در دوبرونیک

در ادامه، با جداولی از میانگین بارش و دما در ماه‌های مختلف سال و همچنین به تفکیک هفته‌های مختلف، به شما ارائه خواهیم کرد تا بهترین زمان سفر را به‌صورت دقیق، انتخاب کنید و چمدانی متناسب با زمان انتخابی خود ببندید.

 ماه دما (سانتی‌گراد)  میزان بارش (سانتی‌متر)
ژانویه۱۱٫۷۱۴
فوریه۱۲٫۸۱۲٫۴
مارس۱۴٫۴۱۰٫۴
آوریل۱۷٫۲۱۰٫۴
می۲۱٫۱۷٫۶
ژوئن۲۵٫۶۴٫۸
جولای۲۸٫۳۲٫۵
آگوست۲۷٫۸۳٫۸
سپتامبر۲۵۱۰٫۲
اکتبر۲۰٫۶۱۶٫۳
نوامبر۱۶٫۷۱۹٫۸
دسامبر۱۳٫۳۱۷٫۸

میانگین ماهیانه دما و بارش در دوبرونیک

ماههفته اول (دما و بارش)هفته دومهفته سومهفته چهارم
ژانویه۱۱٫۳ سانتی‌گراد- ۱۳٫۱ سانتی‌متر۱۰٫۹ سانتی‌گراد- ۱۲٫۱ سانتی‌متر۱۰٫۵ سانتی‌گراد- ۱۱٫۲ سانتی‌متر۱۰٫۱ سانتی‌گراد- ۱۰٫۲ سانتی‌متر
فوریه۱۲٫۵ سانتی‌گراد- ۱۲ سانتی‌متر۱۲٫۳ سانتی‌گراد- ۱۱٫۶ سانتی‌متر۱۲ سانتی‌گراد- ۱۱٫۲ سانتی‌متر۱۱٫۷ سانتی‌گراد- ۱۰٫۸ سانتی‌متر
مارس۱۴ سانتی‌گراد- ۹٫۹ سانتی‌متر۱۳٫۶ سانتی‌گراد- ۹٫۴ سانتی‌متر۱۳٫۲ سانتی‌گراد- ۸٫۹ سانتی‌متر۱۲٫۸ سانتی‌گراد- ۸٫۴ سانتی‌متر
آوریل۱۶٫۵ سانتی‌گراد- ۱۰٫۴ سانتی‌متر۱۵٫۸ سانتی‌گراد- ۱۰٫۴ سانتی‌متر۱۵٫۱ سانتی‌گراد- ۱۰٫۴ سانتی‌متر۱۴٫۴ سانتی‌گراد- ۱۰٫۴ سانتی‌متر
می۲۰٫۱ سانتی‌گراد- ۶٫۹ سانتی‌متر۱۹٫۲ سانتی‌گراد- ۶٫۲ سانتی‌متر۱۸٫۲ سانتی‌گراد- ۵٫۵ سانتی‌متر۱۷٫۲ سانتی‌گراد- ۴٫۸ سانتی‌متر
ژوئن۲۴٫۵ سانتی‌گراد- ۴٫۱ سانتی‌متر۲۳٫۴ سانتی‌گراد- ۳٫۴ سانتی‌متر۲۲٫۲ سانتی‌گراد- ۲٫۷ سانتی‌متر۲۱٫۱ سانتی‌گراد- ۲ سانتی‌متر
جولای۲۷٫۶ سانتی‌گراد- ۱٫۹ سانتی‌متر۲۷ سانتی‌گراد- ۱٫۴ سانتی‌متر۲۶٫۳ سانتی‌گراد- ۰٫۸ سانتی‌متر۲۵٫۶ سانتی‌گراد- ۰٫۲ سانتی‌متر
آگوست۲۷٫۷ سانتی‌گراد- ۳٫۵ سانتی‌متر۲۷٫۶ سانتی‌گراد- ۳٫۲ سانتی‌متر۲۷٫۴ سانتی‌گراد- ۲٫۸ سانتی‌متر۲۷٫۳ سانتی‌گراد- ۲٫۵ سانتی‌متر
سپتامبر۲۴٫۳ سانتی‌گراد- ۸٫۶ سانتی‌متر۲۳٫۶ سانتی‌گراد- ۷ سانتی‌متر۲۲٫۹ سانتی‌گراد- ۵٫۴ سانتی‌متر۲۲٫۲ سانتی‌گراد- ۳٫۸ سانتی‌متر
اکتبر۱۹٫۵ سانتی‌گراد- ۱۴٫۸ سانتی‌متر۱۸٫۴ سانتی‌گراد- ۱۳٫۳ سانتی‌متر۱۷٫۳ سانتی‌گراد- ۱۱٫۷ سانتی‌متر۱۶٫۲ سانتی‌گراد- ۱۰٫۲ سانتی‌متر
نوامبر۱۵٫۷ سانتی‌گراد- ۱۸٫۹ سانتی‌متر۱۴٫۸ سانتی‌گراد- ۱۸٫۱ سانتی‌متر۱۳٫۸ سانتی‌گراد- ۱۷٫۲ سانتی‌متر۱۲٫۸ سانتی‌گراد- ۱۶٫۳ سانتی‌متر
دسامبر۱۲٫۵ سانتی‌گراد- ۱۷٫۳ سانتی‌متر۱۱٫۶ سانتی‌گراد- ۱۶٫۸ سانتی‌متر۱۰٫۸ سانتی‌گراد- ۱۶٫۳ سانتی‌متر۹٫۹ سانتی‌گراد- ۱۵٫۸ سانتی‌متر

میانگین هفتگی دما و بارش در دوبرونیک

چه زمانی به دوبرونیک برویم

ماهحداقل دمای میانگینحداکثر دمای میانگینحداقل دمای ثبت شدهحداکثر دمای ثبت شدهتعداد روزهای بارانی
ژانویه۷۱۳۷-۱۸۱۳
فوریه۷۱۴۵-۲۲۱۳
مارس۹۱۵۲-۲۲۱۱
آوریل۱۲۱۸۳۲۷۱۰
می۱۵۲۲۶۲۸۱۰
ژوئن۱۹۲۶۱۱۳۵۶
جولای۲۲۳۰۱۵۳۶۴
آگوست۲۲۲۹۱۱۳۸۳
سپتامبر۱۹۲۶۹۳۳۷
اکتبر۱۵۲۲۶۲۹۱۱
نوامبر۱۱۱۸۳-۲۳۱۶
دسامبر۹۱۵۴-۲۰۱۵

حداقل و حداکثر دما در دوبرونیک

هزینه روزانه توریستی در دوبرونیک

هزینه یک روز اقامت در دوبرونیک حدودا ۴۹۴ دلار است. هزینه‌های تخمین زده شده برای یک نفر در یک روز شامل موارد زیر است:

۱. برانچ (وعده صبحانه که دیر خورده می‌شود و جای دو وعده ناهار و صبحانه است) در رستوران سه ستاره

۲. شام در رستوران سه ستاره

۳. یک شب اقامت در هتل سه ستاره

 این هزینه‌ها بسته به این که در ماه‌های داغ سال یا کمتر توریستی به دوبرونیک سفر می‌کنید، تغییر می‌کند. تخمین هزینه بالا در ماه‌های داغ در دوبرونیک انجام شده است تا برای برنامه‌ریزی در سفر، به‌عنوان منبع از آن استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه