کشف پناهگاه مخفی زیرزمینی هیتلر در فرانسه (قسمت اول)

نگین توکلی
نگین توکلی پنجشنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۰
کشف پناهگاه مخفی زیرزمینی هیتلر در فرانسه (قسمت اول)

فردی در فرانسه یکی از پناهگاه‌های مخفی زیرزمینی هیتلر، رهبر نازی آلمانی را پیدا کرده است که در این مقاله به سراغ آن می‌رویم.

هیتلر، رهبر حزب نازی کشور آلمان و آغازکننده جنگ جهانی دوم، برای در امان ماندن از موشک‌های متفقین، پناهگاه‌های مخفی برای خود می‌ساخت.

آدولف هیتلر، وحشتناک‌ترین جنایات بشری را در طول تاریخ در زمان عمر خود مرتکب شد؛ اما زمانی که یک عکاس به داخل پناهگاه زیرزمینی او در فرانسه، سقوط کرد، آنقدر شجاع بود که باز به داخل پناهگاه برود.

جستجوگری که پناهگاه مخفی هیتلر را پیدا کرد

جستجوگری که پناهگاه مخفی هیتلر را پیدا کرد

مارک آسکات، عکاس و کارشناس شهری، در فصل شکار با جرات، وارد حومه جنگل‌های انبوه در شمال فرانسه شد. وی در جستجوی یک سوژه جدید برای عکاسی بود و به‌صورت اتفاقی با چیزی برخورد کرد که به‌عنوان یکی از آخرین پناهگاه‌های آدولف هیتلر، شناخته شده است؛ مکانی که رهبر نازی‌ها، در آن، نقشه یورش به انگلستان را کشید.

این قلعه نظامی زیرزمینی وهم‌آور، مملو از داستان‌های یکی از ویرانگرترین جنگ‌های تاریخ بشریت است، اما آسکات با وجود پیدا کردن این پناهگاه و گرفتن عکس‌های متعدد، مکان دقیق آن را آشکار نکرده است. مشخص شد، او دلیل بسیار محکمی برای مخفی نگه داشتن موقعیت پناهگاه زیرزمینی آدولف هیتلر از عموم داشته است.

ضربه تاریخی

ضربه تاریخی

این نخستین بار نیست که مارک آسکات، عکاس پاریسی، یکی از مکان‌های تاریخی سری جنگ جهانی دوم را کشف و از آن عکاسی کرده است. وی همچنین از دفتر وقایع روزانه سربازها استفاده کرد تا یک بیمارستان زیرزمینی جنگ جهانی دوم و بقایای بی‌شماری از زمان جنگ را کشف کند.

اگرچه باید بدانید، آخرین ماجراجویی وی برای پیدا کردن آخرین پناهگاه هیتلر، بسیار مشکل بود. با نگاه کردن به این عکس‌ها، می‌توان فهمید این پناهگاه در موقعیتی خارج از محدوده رادارها در عمق جنگل، قرار گرفته است. بیشتر مردم می‌دانند که هیتلر در یک اقدام شکست‌خورده برای نجات نقشه‌های جنگی ویرانگرش، به پناهگاهی در قلمرو آلمان، فرار کرد؛ اما آنجا، تنها پناهگاهی نبود که هیتلر از آن استفاده می‌کرد. آسکات، پناهگاهی متفاوت در فرانسه کشف کرد که برای طرح‌های یورش به انگلستان از آن استفاده می‌شده است. شما نمی‌توانید باور کنید درون این قلعه نظامی، چه چیزهایی وجود دارد.

ساختمان در حال سقوط

ساختمان در حال سقوط

آسکات پس از طی مسافتی در جنگل متراکم شمال فرانسه در فصل خطرناک شکار، با ساختمان بتنی فرو ریخته‌ای روبه‌رو شد که در پوششی از بوته‌ها و درختان کوچک فرو رفته و توسط طبیعت، نجات پیدا کرده بود. وی از اینکه چه چیزی در داخل این ساختمان پیدا خواهد کرد، مطمئن نبود، ولی دوربین خود را درآورد تا این لحظه‌ها را ثبت کند.

در محوطه بیرونی این ساختمان، یک استخر بسیار بزرگ پیدا کرد. او تحقیق کرد و متوجه شد که پوشش تراپولینی بزرگ (پارچه کرباسی قیراندود و عایق آب) در بالای استخر برای استتار سربازان آلمانی در حین شنا کردن، در آنجا آویزان بوده است. استخر خالی از آب، هم‌اکنون با خزه پوشیده شده است. این پناهگاه بزرگ نازی در ییلاقات آرام فرانسه فعلی، بسیار رعب‌آور به نظر می‌آید.

راهی به داخل

راهی به داخل

وقتی آسکات، موقعیت پناهگاه را کشف کرد، باید به دنبال راهی به داخل آن می‌بود. درها و پنجره‌ها با کرکره‌های پوسیده‌ای پوشانده شده بودند؛ طراحی آن‌ها به گونه‌ای بود که مزاح‌مان را از خود دور نگه دارد. ورودی به نظر شبیه بخشی از یکی از فیلم‌های ایندیانا جونز بود و طوری طراحی شده بود تا ورود را برای افراد غریبه، سخت و مشکل کند. در نهایت، عکاس و کارشناس شهری موفق شد تا یک راه ورود، پیدا کند.

ایندیانا جونز، نام یک مجموعه فیلم‌های سینمایی درباره یک باستان‌شناس ماجراجو به همین نام و مخاطرات بزرگ او که حاصل همکاری استیون اسپیلبرگ کارگردان آن و جورج لوکاس فیلنامه‌نویس دستیار و تهیه‌کننده آن است.

پناهگاهی که آسکات کشف کرد از تنها پناهگاه دیگر هیتلر در فرانسه، فاصله زیادی داشت. ویرانه‌های پناهگاه‌های نازی کماکان در شمال فرانسه، وجود دارند؛ پناهگاه جنگی بتری تد (Batterie Todt) در نزدیکی نورماندی و پناهگاه پرتاب موشک لی بلاکهاس (Le Blockhaus) که هیچ‌وقت تکمیل نشد. نازی‌ها، در حین جنگ جهانی دوم، توانستند فرانسه را برای چندین سال اشغال کنند. در سال ۱۹۴۴ با آزادی پاریس، اشغال فرانسه به پایان رسید.

درون پناهگاه

درون پناهگاه

آسکات، وارد پناهگاه شد و شبکه ۹٫۷ کیلومتری تونل‌ها و اتاق‌هایی را کشف کرد که زیر سطح زمین، در این قلعه نظامی پخش شده بودند. عمیق‌ترین نقطه پناهگاه، در ۳۰٫۵ متری زیر سطح زمین واقع شده است. راهروهای طولانی با اتاق‌های متعدد در دو سمت این پناهگاه، مستلزم نیرویی عظیم برای اکتشاف در تمام این مکان است. همان‌طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، پنجره‌ها احتمالا با چیزی پوشانده شده‌اند.

در داخل پناهگاه، او با سقف‌هایی فرو ریخته، راهروهایی تکان‌دهنده و تاریک و عباراتی نظامی بر روی دیوارهای ترک‌خورده که با خزه پوشیده شده بودند، روبه‌رو شد. این پناهگاه به خودی خود ترسناک بود، اما قدم زدن در آن با علم به اینکه روزی شرورترین انسان روی زمین در اینجا ساکن بوده است، آنجا را رعب‌آورتر هم می‌کرد. در دوران اشغال فرانسه، نازی‌ها اقدام به ترور و نسل‌کشی‌های بسیاری در کشور کردند.

اهمیت تاریخی

اهمیت تاریخی

جدا از اندازه وحشت‌انگیز این مکان، قلعه نظامی‌ای که آسکات از آن عکس‌برداری کرد، دارای یک اهمیت تاریخی قابل توجه است. اینجا آخرین مرکز فرماندهی هیتلر در خارج از کشور آلمان بوده است. تشخیص عکس بالا کمی مشکل است، اما به نظر یک دخمه پر پیچ و خم را می‌بینیم. زمانی که هیتلر این پناهگاه را ساخت، قصد اشغال انگلستان را کرده بود که هیچ‌وقت محقق نشد.

پس از آن، هیتلر قصد داشت اگر منفقین موفق به گرفتن شهر شدند، پاریس را بسوزاند و به خاکستر تبدیل کند؛ آن‌ها موفق شدند و پاریس را بازپس گرفتند، ولی در آن زمان، هیتلر در پناهگاه آلمانی خود در حال پشتیبانی از نازی‌هایی بود که در حال شکست بودند و خوشبختانه موفق به اجرای یک استراتژی نظامی در آن زمان نشد. پناهگاهی که آسکات از آن عکاسی کرده، ممکن است مکان اصلی تصمیمات نظامی‌ای بوده باشد که منجر به مرگ هزاران نفر و تخریب‌های گسترده شد.

چه کسی آنجا زندگی کرده است

 چه کسی آنجا زندگی کرده است

نام پناهگاهی که مارک آسکات آن را کشف کرد، «فوهرهاپت کورتیر وولفشولوخت دوم» (Führerhauptquartier Wolfsschlucht II) است و هیتلر تنها شخصیت وحشتناکی نیست که در آنجا ساکن بوده است. در عکس بالا می‌توانید کفپوش‌هایی که از بین رفته‌اند و لوله‌های پوسیده زیر آن را مشاهده کنید. چیزی که می‌بینید، تمام محل پناهگاه نیست. از پناهگاه به‌عنوان مرکز فرماندهی جبهه غربی نظامی حذب نازی و همچنین محل سکونت افسرهای آلمانی و کارکنان آن‌ها، استفاده می‌شد.

هزارتویی از راهروها و اتاق‌ها در اختیار نازی‌هایی بوده است که در حال نقشه‌کشیدن برای گسترش سلطه رژیم فاشیستی خود بودند. ترسناک‌ترین واقعیت پناهگاه این است که این مکان تنها یکی از ده‌ها ساختمان مشابهی است که هیتلر در طول جنگ از آن، استفاده می‌کرد؛ که به شما اجازه می‌دهد درک کنید آثار این جنگ و آن‌ها، چقدر عظیم بوده است. درون پناهگاهی چون اینجا، پیدا کردن هیتلر و حمله به او برای متفقین، امری بسیار مشکل بوده است.

مطالب مرتبط:

منبع trend-chaser

دیدگاه