آشنایی با استادیوم سلتیک، ورزشگاه خانگی تیم فوتبال سلتیک

زهره زرشکیان
زهره زرشکیان جمعه، ۳۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۰
آشنایی با استادیوم سلتیک، ورزشگاه خانگی تیم فوتبال سلتیک

استادیوم سلتیک پارک (Celtic Park)، باشگاه خانگی تیم فوتبال سلتیک است که در شهر گلاسگو قرار دارد. این ورزشگاه در سال ۱۸۹۲ تاسیس شده و چند بار بازسازی شده است. همراه کجارو باشید تا با این استادیوم بیشتر آشنا شوید.

در بخش آشنایی با استادیوم در سایت کجارو، هر هفته با یکی از استادیوم‌های مشهور دنیا آشنا می‌شوید که ورزشگاه خانگی تیم‌های فوتبال مختلف دنیا هستند. امروز در این بخش با ورزشگاهی در اسکاتلند آشنا خواهید شد که ورزشگاه خانگی تیم فوتبال سلتیک است.

اطلاعات کلیدی

باشگاه: سلتیک

سال تاسیس: ۱۸۹۲

گنجایش: ۶۰,۵۰۰ صندلی

تاریخچه و توضیحات ورزشگاه


Celtic Park Glasgow

باشگاه فوتبال سلتیک پارک از سال ۱۸۹۲ ورزشگاه خانگی سلتیک بوده است. این باشگاه در زمینی که آن هم با نام سلتیک پارک شناخته می‌شد و در نزدیکی همین ورزشگاه قرار داشت، آغاز به کار کرد.

سلتیک پارک به‌طور رسمی در تاریخ ۱۳ اوت ۱۸۹۲ با روز ورزش سالانه‌ی باشگاه افتتاح شد. اولین بازی که در این ورزشگاه انجام شد، یک هفته پس از افتتاح آن بود که سلتیک با نتیجه ۴-۳ رنتون را شکست داد.

استادیوم سلتیک پارک

این استادیوم در ابتدا بیضی-شکل بود. استادیوم دارای مسیر دوچرخه‌سواری، جایگاه ویژه و جایگاهی چوبی در سمت خیابان Janefield است. ۴ سال بعد در سال ۱۸۹۸، جایگاه باشکوه دیگری در سمت دیگر ورزشگاه ساخته شد. به این ترتیب این استادیوم اولین جایگاه دو طبقه در زمین‌های فوتبال را دارا شد که ظرفیت ۵۰,۰۰۰ نفر را دارد.

در سال ۱۹۰۴، جایگاه ویژه‌ای که در سمت خیابان Janefield بود در آتش سوخت و با تراسی سرپوشیده جایگزین شد که با نام «Hayshed» شناخته می‌شد.

در سال ۱۹۲۷، نوبت به جایگاه ویژه‌ی دو طبقه رسید که در آتش بسوزد. این جایگاه در سال ۱۹۲۹ از نو ساخته شد. این جایگاه اصلی را آرچیبالد لیچ طراحی کرد. زمانی که فرآیند ساخت این جایگاه در جریان بود، آتش‌سوزی دیگری در بخش جایگاه ویژه اتفاق افتاد.

در دهه‌های بعد از آن، تغییرات جدیدی در ورزشگاه انجام نشد. سلتیک پارک در سال ۱۹۳۸ رکورد حضور غیررسمی در ورزشگاه را با حدود ۹۲,۰۰۰ تماشاچی شکست. حضور رسمی در این ورزشگاه هرگز بیشتر از ۸۰,۰۰۰ نفر نشد که در واقع این آمار، بیشترین ظرفیت این ورزشگاه است.

استادیوم سلتیک پارک

در سال ۱۹۵۷، بخش‌هایی از جایگاه Celtic End ورزشگاه سلتیک مسقف شد و یک دهه بعد، در سال ۱۹۶۶، روی تراس ‌Hayshed سقف جدیدی ساخته شد. در آن زمان به‌دلیل موقعیت ضعیف آنجا و هواداران متعصب، از این تراس با عنوان «جنگل» نام برده می‌شد.

در سال ۱۹۶۰، جایگاه Rangers End نیز مسقف شد و بلافاصله بعد از آن، جایگاه اصلی از نو ساخته و سقف جدیدی روی آن ایجاد شد. ظرفیت ورزشگاه برای ایجاد امنیت به ۶۰,۰۰۰ نفر کاهش یافت.

استادیوم سلتیک پارک

از طریق فروش سهام توانستند سرمایه خود را افزایش داده و پروژه‌ی وسیعی برای توسعه مجدد این ورزشگاه طراحی کنند. این طرح توسعه‌ی ورزشگاه، نیازمند تخریب جایگاه‌های Celtic End ،Rangers End و ‌Jungle بود. به این ترتیب تیم سلتیک مجبور شد بازی‌های خانگی خود را در سال ۱۹۹۴/۹۵ در ورزشگاه همپدن پارک (Hampden Park) انجام دهد.

سلتیک پارک در سال ۱۹۹۵ با جایگاه جدیدی در بخش جنوبی ورزشگاه افتتاح شد. کار روی جایگاه‌های قبلی نیز ادامه یافت که در اوت ۱۹۹۸ به پایان رسید.

طرفداران سلتیک از دو لقب Parkhead و Paradise برای سلتیک پارک استفاده می‌کردند.

راه‌های دسترسی به ورزشگاه سلتیک پارک

سلتیک پارک در دو مایلی شرق مرکز شهر گلاسگو در منطقه‌ی Parkhead قرار دارد.

استادیوم سلتیک پارک در جاده‌ی لندن (London Road) قرار دارد. از عوارضی ‌M74 که رد شوید، حدود ۲ مایل جاده‌ی لندن غربی را ادامه دهید تا به استادیوم برسید. اگر همین مسیر را باز هم به‌سمت غرب ادامه دهید، به مرکز شهر گلاسکو خواهید رسید.

اگر از مسیر M8 به‌سمت استادیوم می‌روید، از تقاطع ۱۴ خارج شوید و به‌سمت جنوب خیابان پارک الکساندرا رانندگی کنید تا به جاده لندن برسید. به‌سمت چپ به جاده لندن بپیچید تا در سمت چپ‌تان استادیوم را ببینید.

خطوط اتوبوس ۴۳ و ۶۴، شما را از مرکز شهر به نزدیکی خیابان Ingram خواهند آورد. در آنجا می‌توانید اتوبوس‌هایی را سوار شوید که در خیابان لندن شما را پیاده می‌کنند. هر دوی این اتوبوس‌ها هر نیم ساعت یک بار حرکت می‌کنند و مسافتی که طی می‌کنند ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

خطوط اتوبوس ۶۱ و ۶۲ از مسیر خیابان Gallowgate عبور می‌کنند که کمی از استادیوم فاصله دارد. هر دو اتوبوس از ایستگاه راه آهن مرکزی گلاسکو حرکت می‌کنند.

از مرکز گلاسگو به ایستگاه راه آهن Dalmarnock یا Bridgeton قطار شهری وجود دارد که مسیری ۵ دقیقه‌ای است. هر دو ایستگاه تنها ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پیاده با سلتیک پارک فاصله دارند.

از خیابان Glasgow Queen به‌طور منظم قطارهای شهری به‌سمت Bellgrove یا Carntyne حرکت می‌کند. این مسیر نیز ۵ دقیقه طول می‌کشد، اما مسیر پیاده‌روی به‌سمت استادیوم نسبتا طولانی (۲۰ تا ۳۰ دقیقه) است.

آدرس استادیوم: Celtic Park, Glasgow, G40 3RE

کافه، رستوران و اقامتگاه‌های نزدیک به سلتیک پارک

سلتیک پارک در منطقه‌ای نسبتا خالی از سکنه قرار گرفته است که ترکیبی از چندین ساختمان صنعتی قدیمی و خانه‌های مسکونی است. چندین کافه در اطراف Gallowgate در شمال استادیوم قرار دارد، اما تهیه‌ی غذا و نوشیدنی در مرکز شهر گلاسگو گزینه‌ی مناسب‌تری است.

بخش Merchant City در شرق مرکز شهر، برای خرید انواع نوشیدنی به‌راحتی در دسترس است. از آنجا می‌توانید اتوبوس یا مترو (خیابان Argyle) سوار شوید یا حتی پیاده به‌سمت استادیوم بروید. مناطق دیگری که در آن‌ها زندگی شبانه جریان دارد اطراف خیابان Sauchiehall و خیابان Bath در مرکز شهر یا غرب آن است.

در نزدیکی استادیوم سلتیک پارک هیچ هتلی وجود ندارد. اما در بخش Merchant City، چند هتل خوب وجود دارد. هتل Brunswick Merchant City، هتل Mercure ،Rab Ha's و Holiday Inn Express می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند که از دید مشتریان، امتیازهای خوبی نیز گرفته‌اند.

برای مشاهده هتل‌های موجود در منطقه Merchant City اینجا و هتل‌های موجود در بخش مرکزی گلاسگو اینجا را کلیک کنید.

اگر با ماشین شخصی خود به این استادیوم رفتید، Premier Inn می‌تواند گزینه خوبی برای اقامت باشد که در خروجی ‌M74 قرار دارد. از آنجا می‌توانید پیاده نیز به‌سمت استادیوم بروید.

بلیط‌ بازی‌های تیم سلتیک

بلیط بازی‌های تیم فوتبال سلتیک را می‌توانید به‌صورت آنلاین، از طریق تماس با شماره ۱۸۸۸ ۲۲۶ ۸۷۱ ۰۰۴۴، به‌صورت حضوری در گیشه‌های فروش بلیط سلتیک در استادیوم یا از طریق مرکز فروش بلیط مستقر در خیابان‌های Sauchiehall یا Argyle تهیه کنید.

در روزهایی که این تیم مسابقه دارد، بخش فروش بلیط تقریبا تا آغاز مسابقه باز است. در سال‌های اخیر تماشاچیان مسابقات تیم سلتیک بسیار کم شده‌اند و می‌توان گفت که برای بیشتر مسابقات معمولی لیگ، به‌راحتی می‌توان بلیط تهیه کرد.

قیمت بلیط مسابقات برای تمامی جایگاه‌ها ۲۶ یورو (معادل ۱۰۴ هزار تومان) است به‌جز برخی صندلی‌های مرکزی در جایگاه اصلی که قیمت بلیط آن‌ها ۳۱ یورو (معادل ۱۲۴ هزار تومان) است.

برای مشاهده موقعیت صندلی‌های موجود در ورزشگاه می‌توانید عکس زیر را ببینید.

استادیوم سلتیک پارک

برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با تلفن ۱۸۸۸ ۲۲۶ ۸۷۱ ۰۰۴۴ یا ایمیل homematches@celticfc.co.uk تماس بگیرید.

تورهای استادیوم سلتیک پارک

سلتیک پارک تورهای بازدید از ورزشگاه را به‌همراه راهنمای تور برگزار می‌کند. این تورها حدود ۹۰ دقیقه طول می‌کشد. در روزهای برگزاری مسابقه در ورزشگاه، تورهایی برگزار می‌شود که ۶۰ دقیقه هستند.

زمان برگزاری تورها همه روزه در ساعات ۱۱:۰۰ قبل از ظهر، ۱۲ ظهر، ۱۳:۴۵ و ۱۴:۳۰ است. در روزهای شنبه که مسابقه در ورزشگاه برگزار می‌شود، تورهای بازدید در ساعات ۹:۳۰، ۱۰:۰۰، ۱۰:۳۰ و ۱۱:۰۰ صبح برگزار می‌شوند. در روزهای شنبه که مسابقه‌ای در ورزشگاه برنامه‌ریزی نشده است، تورهای بازدید از سلتیک پارک برگزار نمی شوند.

قیمت این تورها ۸.۵۰ یورو (معادل ۳۴ هزار تومان) است. برای بازدید از ورزشگاه نیازی نیست لزوما تورها از قبل رزرو شوند، اما توصیه می‌شود از قبل تور رزرو کنید. برای این کار با شماره تلفن ۱۸۸۸ ۲۲۶ ۸۷۱ ۰۰۴۴ یا ایمیل homematches@celticfc.co.uk تماس بگیرید.

مطالب مرتبط:

منبع stadiumguide

دیدگاه