حقایقی جالب درباره ریودوژانیرو برزیل

حمیده کریمی
حمیده کریمی جمعه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۰
حقایقی جالب درباره ریودوژانیرو برزیل

این روزها همه‌ نگاه‌ها به‌سمت بندر ریودوژانیرو است. جایی که بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ در آنجا برگزار می‌شود. به بهانه‌ی المپیک، در این مقاله با حقایقی جالب درباره‌ی ریودوژانیرو آشنا می‌شویم. با کجارو همراه باشید.

ریودوژانیرو که به اختصار ریو نامیده می‌شود، دومین شهر بزرگ برزیل و سومین منطقه‌ی شهری بزرگ آمریکای جنوبی است. ریو این روزها میزبان یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای ورزشی دنیا یعنی مسابقات المپیک است. در ادامه با حقایقی جالب درباره‌ی این شهر زیبا و دیدنی آشنا می‌شویم.

 • این شهر با توجه به رودی نام‌گذاری شده که در واقع وجود خارجی ندارد. کاشفان پرتغالی، زمانی که در سال ۱۵۰۲ در ریوی کنونی به زمین پا گذاشتند، این خلیج را با دهانه‌ی یک رود اشتباه گرفتند. در نتیجه این منطقه را ریو دو ژانیرو (Rio de Janeiro) به‌معنای  رود ژانویه (River of January) نامیدند. نام‌گذاری‌ که کاملا نادرست است.
 • در ریو، هنر خیابانی، قانونی است. ریو به یک بوم بزرگ برای علاقه‌مندان و هنرمندان هنر خیابانی از سراسر دنیا تبدیل شده است. چراکه در این شهر، اجرای نقاشی خیابانی یا گرافیتی آزاد است. هنرمندان با آزادی تمام و البته با کسب مجوزهای لازم، به نقاشی می‌پردازند و بر غنای نقاشی‌های مزین کننده‌ی شهر می‌افزایند.

ریودوژانیرو

 • ریودوژانیرو میزبان بزرگ‌ترین مسابقه‌ی فوتبال دنیا بوده است. فینال جام جهانی ۱۹۵۰ بین تیم‌های اوروگوئه و برزیل رکورددار بیشترین تعداد تماشاچی است. این تعداد به‌طور رسمی ۱۷۳,۸۵۰ نفر اعلام شده است اما آمار غیررسمی نشان می‌دهد که بیش از این تعداد تماشاچی در آن روز مسابقه را در استادیوم ماراکانا (Maracanã Stadium) دنبال کرده‌اند. این بازی با عنوان یک تراژدی ملی در یادها باقی مانده است با اینکه برزیل در آن مسابقه نتیجه را دو بر یک واگذار کرد.
 • این شهر در سال ۱۹۹۴ میزبان بزرگ‌ترین کنسرت دنیا بوده است. راد استورات (Rod Stewart)  برای حدود ۵/۳ میلیون نفر در ساحل کوپاکابانا (Copacabana) روی صحنه رفت. حتی گروه راک رولینگ استونز (Rolling Stones) نیز نتوانستند به چنین رکوردی دست پیدا کنند. این گروه در همان مکان در سال ۲۰۰۶ برای یک و نیم میلیون نفر روی صحنه رفتند.
 • المپیک ۲۰۱۶ اولین المپیکی است که در آمریکای جنوبی برگزار می‌شود. البته این میزبانی با جنجال‌هایی نیز روبه‌رو بوده است. بسیاری از شهروندان معتقد هستند که با وجود تعداد زیادی شهروند فقیر، برگزاری بازی‌ها و هزینه کردن بیش از ۵/۷ میلیارد دلار برای میزبانی این مسابقات، کار درستی نیست.

ریودوژانیرو

المپیک ریو از نگاه آمار و ارقام

تعداد بلیط‌های فروخته شده= ۵/۷ میلیون

تعداد ورزشگاه‌های میزبان بازی‌ها = ۳۳

تعداد مسابقاتی که برگزار می‌شوند= ۳۰۶

تعداد رشته‌های ورزشی= ۴۲

تعداد ورزشکاران شرکت کننده=۱۰۵۰۰

تعداد کشورهای شرکت کننده= ۲۰۵

طول دوره‌ی مسابقات= ۱۷ روز

قیمت ارزان‌ترین بلیط= ۴۰ دلار

قیمت گرا‌ن‌ترین بلیط= ۳۰۰۰ دلار

تاریخ برگزاری آخرین مسابقات گلف در بازی‌های المپیک (امسال مسابقات این رشته در المپیک برگزار می‌شود.) =۱۱۲ سال پیش

تاریخ برگزاری آخرین مسابقات راگبی در المپیک (این رشته نیز امسال مجددا به مسابقات اضافه شده است.)= ۹۲ سال پیش

ریودوژانیرو

 • نام غیررسمی شهر ریو، Cidade Maravilhosa به‌معنای «شهر حیرت‌انگیز» است.
 • اهالی این شهر، کاریوکاس (cariocas) نامیده می‌شوند.
 • کارناوال ریو، بزرگ‌ترین کارناوال دنیا است.
 • این شهر زمانی پایتخت امپراتوری پرتغال بود. بین سال‌های ۱۸۱۵ تا ۱۸۲۲ مرکز دربار پادشاهی تبعیدی پرتغال بود که ناپلئون از سرزمین اصلی جدا کرده بود.
 • ریو پایتخت برزیل نیز بوده است. هنوز هم برخی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که ریو پایتخت برزیل است اما این عنوان در حال حاضر در اختیار شهر برازیلیا است. البته همیشه این‌طور نبوده چراکه بین سال‌های ۱۷۶۳ تا ۱۹۶۰، ریو پایتخت بوده و هنوز هم قلب تپنده‌ی برزیل است.

ریودوژانیرو

 • جمعیت این شهر روزبه‌روز در حال افزایش است. طبق آخرین سرشماری‌ها، ۳/۶ میلیون نفردر ریو زندگی می‌کنند. ریو بعد از سائوپائولو دومین کلان‌شهر بزرگ برزیل است.
 • ریو در پرچم برزیل نیز به نمایش در آمده است. ستاره‌های پرچم، نشان‌دهنده‌ی آسمان ریو در شب ۱۵ نوامبر ۱۸۸۹، زمان اعلام رسمی تشکیل جمهوری برزیل است.
 • تندیس مسیح منجی، نماد شهر ریو است که به‌دلیل قرار گرفتن در ارتفاع، در معرض رعدوبرق و صاعقه قرار دارد. البته بیشتر این حوادث به خرابی این مجسمه منجر نشده‌اند اما در سال ۲۰۱۴، انگشت تندیس بر اثر طوفان و صاعقه آسیب دید.

ریودوژانیرو

چند نکته درباره‌ی تندیس مسیح در ریودوژانیرو

ساخت تندیس در سال ۱۹۲۲ آغاز شد و در ۱۹۳۱ به پایان رسید. این تندیس ۳۸ متر ارتفاع دارد و هزینه‌ی ساخت آن ۲۵۰ هزار دلار بوده که با پول امروز در حدود ۲/۳ میلیون دلار است. تندیس مسیح توسط مجمع کاتولیک برزیل پایه‌گذاری شده و از سنگ سوئدی ساخته شده است.

تندیس مسیح منجی در ریودوژانیرو بزرگ‌ترین تندیس آرت دکو در دنیا و پنجمین تندیس بزرگ مسیح است. روزانه ۵۰۰۰ نفر از آن بازدید می‌کنند. در سال ۲۰۰۷، این تندیس به‌عنوان یکی از عجایب هفت‌گانه‌ جدید جهان انتخاب شد. در سال بعد، ابروها و انگشتان تندیس بر اثر صاعقه آسیب دیدند.

ریودوژانیرو

 • نام یک پرنده نیز از نام این شهر گرفته شده است. مرغ ریودوژانیرو یک گونه‌ی بومی برزیل است که به‌دلیل آسیب دیدن زیستگاهش در معرض خطر قرار دارد.
 • Rocinha نام بزرگ‌ترین زاغه‌ی برزیل است که در منطقه‌ی جنوبی ریودوژانیرو قرار دارد. طبق آمارهای رسمی این زاغه ۷۰ هزار نفر جمعیت دارد اما آمارهای غیررسمی از سکونت ۱۸۰ هزار نفر در این ناحیه خبر می‌دهد.
 •  ریو از دیترویت امن‌تر است. با وجود شهرت این شهر به خشونت، نرخ قتل در ریو ۶/۱۸ در هر ۱۰۰ هزار نفر است که نسبت به دیترویت با نرخ ۴۴ در ۱۰۰ هزار نفر، امن‌تر است. ریو از سایر شهرهای برزیل نیز امن‌تر است. در میان ۵۰ شهر خشن دنیا، ۲۲ مورد آن‌ها در برزیل قرار دارند‌.
 • اهالی ریو، امعاء و احشاء بز شامل دل، جگر و قلوه‌ی آن را که درون سیرابی پخته می‌شود، می‌خورند. نام این غذا را که ویژه‌ی مناطق شمالی برزیل است در منوی غذاخوری‌های ریو خواهید دید.
 • البته غذای ملی برزیل Feijoada نام دارد. غذایی که در سراسر برزیل پیدا می‌شود و خوراکی متشکل از لوبیا و گوشت خوک یا گوساله است.
 •  برای دیدن چشم‌اندازی زیبا و وسیع از ریودوژانیرو باید از کوه شوگرلوف بالا بروید. این کوه ۳۹۶ متر ارتفاع دارد.
 • میمون تامارین شیری طلایی (Golden Lion Tamarin)، نام یک گونه‌ی در معرض خطر است که در جنگل‌های اطراف ریو زندگی می‌کند. اگر از علاقه‌مندان به حیات‌وحش باشید می‌توانید از این میمون‌ها در جنگل‌های آتلانتیک برزیل دیدن کنید.
 • یکی از قدیمی‌ترین مسیرهای تراموای دنیا در ریو قرار دارد. این خط در سال ۱۸۷۷ افتتاح شده است. تراموای سانتا ترزا (Santa Teresa) یکی از قدیمی‌ترین خط ‌آهن‌های دنیا و بدون شک قدیمی‌ترین خط آهن آمریکای جنوبی است.

ریودوژانیرو

مطالب مرتبط:

منبع telegraph

دیدگاه