راهنمای چمدان بستن برای کودکان و نوزادان

عاطفه کماسی
عاطفه کماسی سه شنبه، ۱۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۰
راهنمای چمدان بستن برای کودکان و نوزادان

سفر با خردسالان کمی متفاوت است و چمدان بستن برای آن‌ها متفاوت‌تر. اگر می‌خواهید سفری خوش و بی‌دردسر با کودکتان داشته باشید، نکاتی وجود دارند که هنگام چمدان بستن باید در نظر بگیرید.

بسیاری از مسافران چمدان بستن را اضطراب‌آورترین بخش سفر می‌داند به‌خصوص اگر پای بچه‌های کوچک درمیان باشد و مجبور باشند درباره وسایل ضروری و غیرضروری تصمیم بگیرند. هیچ علم دقیقی وجود ندارد که به شما بگوید چه چیزی را و به چه اندازه بردارید؛ به‌خصوص اگر سفر طولانی در پیش داشته باشید. بسته به سفر شما، هوا می‌تواند غیرقابل پیش‌بینی باشد، ممکن است یک روز به لباس‌ها و کفش‌های راحتی نیاز داشته باشید و روز دیگر به لباس‌های رسمی‌تر. اضافه شدن یک یا دو کودک نیز اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند.

هر کودک هر سفری را تغییر می‌دهد بنابراین داشتن آمادگی مهم‌ترین مسئله است. همچنین باید توجه داشته باشید که اضافه بار معایب بیشتری نسبت به مزایای آن دارد؛ به‌خصوص اگر بابت این اضافه بار مجبور باشید هزینه اضافی پرداخت کنید. نداشتن آمادگی و برنداشتن وسایل ضروری اصلا راه مناسبی برای سفر نیست.

زمانی را برای مرور و بررسی آنچه برداشته‌اید و همچنین ضروری بودنشان صرف کنید. وسایلی را انتخاب کنید که بتوان از آن‌ها برای اهداف مختلفی استفاده کرد. برای مثال می‌توان از ژاکت‌های زیپ‌دار به‌عنوان پتو در پرواز استفاده کرد. یا می‌توانید در مواقع ضروری از پتوهای سبک به‌عنوان حوله استفاده کنید. حالا کجارو به بهترین نکات چمدان بستن برای کودکان می‌پردازد.

۱. بیشتر از یک دست لباس برای هر روز بردارید

یکی از والدین باتجربه می‌گوید:

وقتی بچه‌هایم خیلی کوچک بودند به ازای هر روز دو دست لباس راحت برایشان برمی‌داشتم و هنوز همین رویه را در پیش می‌گیرم. همچنین لباس‌هایی را برمی‌دارم که به‌راحتی با هم ست شوند به همین ترتیب اگر پیراهن، کفش یا شلوار کثیف شود لازم نیست تمام لباس‌ها را عوض کنم.

اگر در طول سفر به ماشین‌لباس‌شویی دسترسی داشته باشید لازم نیست لباس زیادی با خود به همراه ببرید. اما عاقلانه‌تر است که چند دست لباس اضافه بردارید و در دسترس نبودن ماشین‌ لباس‌شویی را نیز در نظر بگیرید. چیزی را برندارید که بیشتر باعث دردسر شود و موقع کثیف شدن نگران تمیز کردنش باشید.

  • نکته مهم: برای خود نیز چند دست لباس اضافه بردارید زیرا والدین افرادی هستند که وقتی کودکان خود به یک صحنه‌ی انفجار تبدیل می‌شوند، ترکش‌های این انفجار آن‌ها را حتما می‌گیرد.

۲. پیژامه

باز هم اضافه بردارید به‌خصوص اگر به لباس‌شویی دسترسی ندارید. درست مثل لباس‌های روزانه، هرگز نمی‌دانید که چه‌موقع پوشک بچه را باید عوض کنید یا چه وقت لیوان نوشیدنی روی پایتان می‌ریزد. در این موقع است که بدون معطلی باید بروید پیژامه خود را عوض کنید.

۳. کفش

سرعت رشد بچه‌ها خیلی بالا است بنابراین مطمئن شوید که کفش چند ماه پیش آن‌ها هنوز اندازه پایشان باشد. اینکه هفته پیش اندازه آن‌ها بوده دلیل نمی‌شود الان هم اندازه باشد. دوباره کفش‌ها را چک کنید و یک جفت اضافه بردارید. اگر می‌خواهید کفش‌های فصلی (مانند پوتین) بردارید که از پارسال پوشیده نشده‌اند، باید یک جفت جدید بخرید پس به فکرش باشید.

۴. پوشک

اگر هنوز کودکتان نیازمند پوشک شدن است، بیشتر از آنچه نیاز دارید پوشک بردارید. یکی از والدین می‌گوید:

در یکی از سفرهای هوایی چند سال پیش با دخترم که الان ۹ ساله است، آن اندازه پوشک برداشتم که گمان می‌کردم کافی است. کافی نبود. ما نتوانستیم آن پوشکی که دخترم به آن عادت داشت را تهیه کنیم. البته آخر دنیا نبود ولی اوضاع خوبی هم نبود. بنابراین توصیه من به شما این است که بیشتر از آنچه فکر می‌کنید نیاز است پوشک بردارید حتی اگر مجبور شوید بخرید.

پوشک‌ها جای کمی می‌گیرند و مطمئنا آخرین چیزی هستند که می‌خواهید تمام شوند. همچنین نایلون‌های پلاستیکی را فراموش نکنید زیرا ممکن است جایی مجبور به عوض کردن پوشک شوید که هیچ سطل آشغالی در آن وجود ندارد.

۵. دستمال مرطوب

تعداد زیادی دستمال مرطوب بردارید. قسمت بالا را مطالعه کردید؟ دستمال‌های مرطوب می‌تواند برای اهداف مختلفی به کار گرفته شوند. از آن‌ها می‌توان برای تمیز کردن دست‌ها، صورت و میز استفاده کرد یا می‌توان غذایی که روی لباس ریخته شده را به کمک آن پاک کرد.

۶. کش و گیره مو

مطمئن شوید که نه تنها برس و شانه کودکتان را برداشته‌اید بلکه اگر موهای او بلند است کش مو و گیره را نیز فراموش نکنید. اگر موهای کودکتان بلند است این گیره‌ها کمک می‌کنند تا موها داخل صورتش نریزند و او را اذیت نکنند. هرآنچه که در خانه استفاده می‌کنید به همراه چندتا اضافه بردارید. کش‌ها و گیره‌های مو ممکن است خراب شوند، بشکنند یا حتی گم شوند بنابراین داشتن تعدادی وسایل اضافه فکر بدی نیست.

۷. مراقبت‌های شخصی

شامپو، صابون، خمیردندان، مسواک، لیف، کرم‌های مخصوص، شانه و هرآنچه مربوط به کودکتان است را بردارید. معمولا برای کودکان و نوزادان از وسایل بزرگسالان استفاده نمی‌کنند بنابراین درصورتی که وسایل کودک را فراموش کنید، وسایل و امکانات هتل نمی‌توانند جایگزین خوبی برای وسایل حمام کودکان باشند. مطمئن شوید که آن‌ها را برداشته‌اید و اگر احتمال نشت کردنشان هست آن‌ها را در یک پلاستیک قرار دهید.

۸. پتوی موردعلاقه

اگر کودکتان اسباب‌بازی یا پتوی موردعلاقه‌ای دارد حتما آن را بردارید و زندگی‌تان را تضمین کنید وگرنه مجبور می‌شوید تمام سفر گریه‌های او را تحمل کنید یا همه جا را برای خرید آن زیر پا بگذارید.

  • نکته مهم: در صورت لزوم یک اسباب‌بازی یا پتور اضافه را در چمدان پنهان کنید.

۹. اسباب‌بازی و وسایل سرگرمی

اسباب بازی

حتی اگر در مقصد سرگرمی‌های بسیاری وجود داشته باشد، معمولا خردسالان دوست دارند در اتاق بنشینند و با وسایل خودشان بازی کنند. علاوه بر این چه با هواپیما بروید چه با قطار یا اتومبیل، خردسالان حتما به سرگرمی نیاز دارند به‌خصوص اگر با کمربند ایمنی بسته شده باشند.

اگر کودک شما از تبلت استفاده می‌کند فراموش نکنید شارژر یا هدفون او را نیز بردارید.

۱۰. لیوان‌های دردار، نوشیدنی و میان‌وعده

معمولا والدین زمانی تصمیم به سفر می‌گیرند که کودکان از روزهای شیشه‌شیرشان گذشته باشد. با این حال، باز هم نمی‌توان هر غذا یا هر بشقابی را در اختیار کودکان قرار داد زیرا حرکت بسیاری خطرناکی است. لیوان‌های دردار خالی، کراکر، ظرف‌های میوه، آب‌میوه یا هر چیز دیگری که کودکتان به‌عنوان میان‌وعده در خانه می‌خورد بهترین گزینه‌ها هستند پس آن‌ها را همراه داشته باشید. اگر خردسال شما شیرخوار است حتما وسایلش را همراه داشته باشید زیرا این وسایل در هواپیما یا مقصد وجود نخواهند داشت.

۱۱. لوازم مخصوص مقصد موردنظر

بسته به جایی که به آن رهسپار هستید ممکن است لوازم مخصوصی نیاز داشته باشید. این لوازم می‌تواند شامل لباس شنا، پوشک استخر، کلاه شنا، عینک شنا، بازوبند شنا، کالسکه، لباس سرهم زمستانی، چترنجات مخصوص کودکان و غیره باشد. اگر به یک مقصد زمستانی می‌روید تمام وسایل مورد نیاز را چند بار بررسی کنید.

۱۲. وسایل خواب

ممکن است به این قضیه اهمیت ندهید یا فراموشش کنید اما باید مراقب جای خواب کودکتان باشید. باید این را درنظر بگیرید که کودک در طول مسیر یا هتل کجا قرار است بخوابد و درصورت لزوم وسایل موردنیازش را بردارید.

۱۳. مسائل پزشکی

اگر کودک شما تحت درمان است حتما داروهایی که باید بردارید را چک کنید. اما اگر تحت درمان خاصی نیز نیستند، محتاطانه است که داروهای مخصوص کودکان و کمک‌هایا اولیه را همراه داشته باشید چراکه ممکن است در طول سفر تب کنند، دندان دربیاورند یا زخمی شوند. باز هم می‌گویم: شما از چیزی خبر ندارید.

خلاصه

اگر با کودک سفر می‌کنید، درباره آنچه باید در چمدان قرار دهید کاملا آگاه باشید. وسایل بسیار زیاد، ممکن است شما را کلافه کند. اما اگر در وسط سفر هوایی کودک خردسال شما روی شما نوشیدنی بریزد و فراموش کرده باشید که لباس اضافه بردارید حتما پشیمان خواهید شد. در پایان، برداشتن هرآنچه که راحتی خردسال شما را تضمین کند به تمام افراد در سفر کمک می‌کند تا بیشتر از سفر خود لذت ببرند.

مطالب مرتبط:

منبع thepointsguy

دیدگاه