چطور ارزان تر سفر کنیم؛ ولی نه مثل کوله گردها؟

حمیده کریمی
حمیده کریمی شنبه، ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۰
چطور ارزان تر سفر کنیم؛ ولی نه مثل کوله گردها؟

سفر ارزان با رعایت چند نکته، تقریبا امکان‌پذیر است. برای سفرهای ارزان لازم نیست لذت‌های سفر را نادیده بگیرید.

سفر ارزان لزوما به این معنا نیست که مثل کوله‌گردان سفر کنید یا در هاستل‌های شلوغ، شب را به صبح برسانید. با کمی برنامه‌ریزی می‌توانید سفری ارزان‌تر داشته باشید و از دیدن جاذبه‌ها و تجربه کردن عطرها و طعم‌های جدید لذت ببرید. تقریبا برای همه مقصدهای دنیا، راه‌هایی وجود دارد که سفرتان را ارزان‌تر کند.

بسیاری از این نکته‌ها تقریبا برای همه مقصدهای گردشگری قابل انجام است؛ ولی باید این نکته را هم در نظر بگیرید که بعضی از مقصدهای دنیا، هزینه‌های به مراتب بالاتری دارند و حتی اگر برنامه‌ریزی کنید، در مجموع هزینه بسیار بیشتری از سفرهای عادی خواهند داشت. در چنین مواردی می‌توانید با کمی تغییرات اندک در مقصد سفر، هزینه‌های سفرتان را به میزان قابل توجهی کاهش دهید و از دیدن جاذبه‌های مشابه لذت ببرید.

در ادامه چند نکته مهم را عنوان می‌کنیم که با در نظر داشتن آن‌ها می‌توانید سفری ارزان‌تر داشته باشید؛ بدون اینکه سفرتان مثل سفر دوران دانش‌آموزی و دانشجویی باشد یا به سبک کوله‌گردان باشد.

۱. سفر گروهی

چطور ارزان تر سفر کنیم ولی نه مثل کوله گردها؟

یکی از کارهایی که برای کاهش هزینه‌های سفر می‌توانید انجام دهید این است که گروهی سفر کنید. تورهای گروهی سازمان‌دهی شده برای امکاناتی مثل اقامتگاه، غذا و تورهای گشت‌وگذار، تخفیف‌های قابل توجهی می‌گیرند که باعث می‌شود سفر شما به مراتب ارزان‌تر تمام شود. اگر بخواهید سفری را تنهایی انجام دهید، هزینه‌هایتان بیشتر می‌شود در حالی که سفرهای گروهی و خرید بلیط‌های گروهی، تخفیفی ۳۰ تا ۷۰ درصدی را نصیب‌تان می‌کند.

گروه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید با آن‌ها سفر کنید. اگر موفق شوید که گروهی مناسبی برای سفر پیدا کنید، گروهی که بتوانید با هم کنار بیایید و با هم تفاهم داشته باشید، می‌توانید سفرهای بدون دغدغه و ارزان‌تری را تجربه کنید.

اگر از ابتدای سفر با یک گروه همراه نمی‌شوید و تنها سفر می‌کنید، جای نگرانی نیست. در طول سفر فرصت‌های فراوانی برای آشنایی با گروه‌های مختلف فراهم می‌شود یا با افراد دیگری که تنها سفر می‌کنند. این گروه‌های دوستانه را می‌توانید در هاستل‌ها پیدا کنید.

۲. سفر در فصل خلوت سال یا آف سیزن

چطور ارزان تر سفر کنیم ولی نه مثل کوله گردها؟

برای اینکه سفرتان ارزان تمام بشود، فصل خلوت سال یا آف سیزن را برای سفر انتخاب کنید. آف سیزن یا شولدر سیزن، بهترین زمان برای سفر است برای کسانی که دوست دارند سفری کم‌هزینه‌تر داشته باشند. شولدر سیزن حد فاصل بین فصل شلوغ و فصل خلوت سال است. به‌اندازه آف سیزن خلوت نیست ولی شلوغی های‌سیزن یا فصل شلوغ گردشگری را ندارد. در بسیاری از مقصدهای گردشگری محبوب دنیا، پروازها و اقامتگاه‌ها در فصل‌های خلوت، تخفیف‌های ۲۰ تا ۳۰ درصدی دارند.

البته فصل خلوت سال برای مقصدهای مختلف یکسان نیست. در نتیجه بعد از انتخاب مقصد سفر باید در مورد فصل‌های مختلف گردگشری آن مقصد تحقیق کنید. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که در فصل‌های خلوت گردشگری، ممکن است آب‌وهوا به مطبوعی سایر ایام سال نباشد. ولی سفر در این فصل مزیت‌های متعددی دارد. از جمله اینکه ارزان‌تر است، مجبور نیستید در صف‌های طولانی بایستید و در مجموع، همه جاذبه‌ها و امکانات مقصد، خلوت‌تر هستند.

۳. بررسی نرخ تبدیل ارز

با توجه به کشور محل زندگی شما، نرخ تبدیل ارز می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در کاهش یا افزایش هزینه‌های سفر داشته باشد. مثلا ارزش دلار آمریکا به مراتب بیشتر از پزوی مکزیک است. به همین دلیل سفر به مکزیک برای آمریکایی‌ها بسیار ارزان تمام می‌شود؛ بنابراین، قبل از سفر در مورد مقصدی که انتخاب می‌کنید، تحقیق کنید. دنبال مقصدهایی بگردید که با توجه به نرخ تبدیل پول، برای شما مقصد ارزان‌تری باشد.

۴. سفر در مسیرهای خلوت‌تر

چطور ارزان تر سفر کنیم ولی نه مثل کوله گردها؟

برای سفر مقصدها و مسیرهایی را انتخاب کنید که کمتر کسی به آنجا سفر کرده است. به‌جای اینکه برای اقامت و سفر به شهرهای توریستی و بسیار شلوغ برنامه‌ریزی کنید، مقصدهایی را انتخاب کنید که خلوت‌تر هستند و گردشگران کمتری دارد. مثلا در همان منطقه می‌توانید شهرهای کوچک‌تر و اطراف را انتخاب کنید. این کار، مزیت‌های فراوانی دارد. غیر از اینکه هزینه سفرتان را کم می‌کند، باعث می‌شود سفری آرام‌تر در محیط‌های خلوت‌تر داشته باشد.

مثلا اگر قصد دارید به پاریس سفر کنید، در همان کشور فرانسه می‌توانید مقصد دیگری مثل لیون را انتخاب کنید. لیون هیچ دست کمی از پاریس ندارد. این شهر سالانه ۶ میلیون گردشگر دارد در حالی که هر سال ۳۲ میلیون نفر به پاریس سفر می‌کنند.

بسیاری از شهرهای بزرگ و مهم دنیا، از این جایگزین‌های خلوت‌تر و ارزان‌تر دارند؛ با جاذبه‌های تقریبا مشابه و بدون حضور سیل جمعیت گردشگران که باعث می‌شود سفری شلوغ، خسته‌کننده و گران داشته باشید. در شهرهای کوچک‌تر و مقصدهای کمتر شناخته شده، غذا و اقامتگاه، بسیار ارزان‌تر است و این تضمین هم وجود دارد که تجربه‌ی سفری آرام‌تر، خلوت‌تر و بومی‌تر خواهید داشت.

گاهی در همین مقصدهای کمتر شناخته شده، جاذبه‌ها و تفریحاتی پیدا می‌کنید که بسیار لذت‌بخش‌تر از جاذبه‌های صرفا توریستی هستند. هدف اصلی سفر نیز آشنایی با فرهنگ بومی و لذت بردن از جاذبه‌های خاص هر منطقه است.

۵. اقامت در هاستل

چطور ارزان تر سفر کنیم ولی نه مثل کوله گردها؟

این روزها هاستل‌ها فقط مخصوص کوله‌گردان نیستند. برای کاهش هزینه‌های سفر خود، اقامت در هاستل را به‌عنوان یکی از گزینه‌های موجود، در نظر بگیرید. هاستل‌های لوکس زیادی وجود دارند که دارای اتاق‌های خصوصی هستند حتی سوئیت دارند. با رزرو اتاق خصوصی و سوئیت لازم نیست در خوابگاه کنار غریبه‌ها بمانید. حتی اگر خانوادگی سفر می‌کنید، باز هم می‌توانید هاستل را به‌عنوان یک گزینه اقامتی در نظر داشته باشید.

قیمت هاستل‌ها از هتل‌ها پایین‌تر است؛ ولی امکاناتی در همان حد در اختیارتان می‌گذارند. هاستل‌ها امکانات بیشتری نسبت به اقامتگاه‌های Airbnb دارند. مثلا کافه در بام، رستوران با غذای ارزان و مناسب و امکاناتی از این دست. علاوه بر این، اقامت در هاستل فرصتی عالی برای پیدا کردن دوستان جدید است؛ به‌خصوص برای کسانی که تنها سفر می‌کنند.

هاستل‌ها به‌خاطر ایکه قیمت مناسبی دارند و معمولا در مرکز شهرها قرار دارند، خیلی زود پر می‌شوند؛ بنابراین اگر قصد دارید در سفر بعدی خود در هاستل اقامت کنید، حتما از قبل اتاق خود را رزرو کنید.

اگر مشکلی با این مورد ندارید که همراه با غریبه‌ها و با مردمی از گوشه و کنار دنیا، در یک خوابگاه بخوابید، می‌توانید در خوابگاه هاستل اقامت داشته باشید. هزینه خوابگاه هاستل، به مراتب پایین‌تر از اتاق‌های خصوصی است.

۶. خرید کیف‌های چندکاره

کیف‌های چندکاره قابلیت‌های مختلفی دارند. چه در سفر چه در خانه می‌توانید به‌شکل‌های مختلفی از آن‌ها استفاده کنید. این کیف‌ها این قابلیت را دارند تا متناسب با نیاز مسافر، تغییر شکل پیدا کنند. مثلا در هواپیما می‌توانید به‌شکل کیف دستی از آن استفاده کنید. در این صورت هزینه اضافه بابت بار نمی‌پردازید و دچار دردسرهای گم شدن چمدان نمی‌شوید.

وقتی به مقصد برسید می‌توانید از آن به‌عنوان کوله‌پشتی برای گشت‌وگذار و طبیعت‌گردی استفاده کنید. توصیه ما این است که موقع خرید چنین کیف‌هایی حتما دقت کنید که وسایلی که بیشتر نیاز دارید، به‌راحتی در دسترس‌تان قرار بگیرند. این وسایل مورد نیاز برای برخی افراد بطری آب و گوشی تلفن همراه است و برای برخی دیگر ممکن است کیف پول و مدارک باشد.

۷. مشورت با اهالی مقصد

داشتن دوست و آشنا در مقصدی که قرار است به آنجا سفر کنید مزایای فراوانی دارد. از جمله اینکه می‌توانید دوستان بیشتری پیدا کنید و دوم اینکه می‌توانید توصیه‌های مفیدی در مورد جاذبه‌های ارزان، مناطق کمتر شناخته شده و... از آن‌ها بگیرید.

اهالی یک محله یا یک شهر بیشتر و بهتر از هر فرد دیگری در مورد جاذبه‌ها، بهترین رستوران‌ها، تفریحات و رستوران‌ها و کافه‌های رزان ولی باکیفیت محل زندگی خود می‌دانند. به همین دلیل همیشه توصیه اهالی یک منطقه، بهترین توصیه‌ها است.

استفاده از شبکه‌های اجتماعی فرصتی عالی برای پیدا کردن دوست در نقاط مختلف دنیا است. از این فرصت استفاده کنید و توصیه‌های آن‌ها را در سفر به کار ببندید. علاوه بر این، می‌توانید از فردی که قبلا سفر به همان مقصد را تجربه کرده است، راهنمایی بگیرید. اگر از این دوست‌ها و آشناها دور و برتان ندارید، از اپلیکیشن‌های مخصوص سفر و اشتراک‌گذاری اطلاعات و خاطرات سفر استفاده کنید. در این اپلیکیشن‌ها افراد مختلف اطلاعات خوبی در مورد شهر محل زندگی خود در اختیار دیگران می‌گذارند تا مسافران بتوانند سفری بهتر و دلپذیرتر داشته باشند.

۸. تهیه فهرست جاذبه‌ها و تفریحات مهم

چطور ارزان تر سفر کنیم ولی نه مثل کوله گردها؟

فهرستی از کارهایی که می‌خواهید حتما انجام دهید، تهیه کنید. سفر ارزان به این معنا نیست که تجربه‌های شگفت‌انگیز و خاص سفر را نادیده بگیرید. فهرستی از جاذبه‌هایی که باید ببینید و تفریحاتی که باید تجربه کنید، تهیه کنید و برای آن‌ها هزینه مشخصی در نظر بگیرید. با این کار، از ولخرجی‌های لحظه‌ای جلوگیری می‌کنید.

با استفاده از اپلیکیشن‌های مخصوص برنامه‌ریزی مالی می‌توانید هزینه سفر خود را جداگانه برای هر بخش مشخص کنید. در طول سفر به این برنامه‌ریزی مالی پایبند باشید. در نهایت می‌توانید هزینه‌های سفرتان را بررسی کنید. می‌توانید از قبل مبلغی را برای خرج‌های غیرضروری و ناگهانی یا میل به ولخرجی‌های فوری، کنار بگذارید.

موقع خرج کردن در سفر، همه جوانب را در نظر بگیرید. شاید سوغاتی که برای خود می‌خرید در نگاه اول جذاب باشد؛ ولی بعدا که فکر می‌کنید، تجربه‌ای که به‌خاطر خرید آن سوغات از دست داده‌اید، به مراتب جذابیت بیشتری داشته است.

۹. توقف در مسیر

چطور ارزان تر سفر کنیم ولی نه مثل کوله گردها؟

در بعضی از هواپیمایی‌ها پروازهای ارزان، ولی غیرمستقیم ارائه می‌شود. این پروازها ارزان هستند؛ ولی بین راه توقف دارند. اگر فرصت کافی برای سفر دارید و مشکلی با توقف در بین مسیر ندارید، می‌توانید برای سفر، این پروازهای ارزان را در نظر بگیرید.

این کار باعث می‌شود هزینه‌های سفرتان را کمتر کنید، به مقصد رویایی‌تان برسید و در عین حال منتظر تجربه‌های جدید و غیرمنتظره باشید.

مطالب مرتبط:

منبع matadornetwork

دیدگاه