۷ نکته برای کمپینگ بدون آسیب زدن به طبیعت

حمیده کریمی
حمیده کریمی چهار شنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
۷ نکته برای کمپینگ بدون آسیب زدن به طبیعت

اگر از دوستداران طبیعت هستید، در طبیعت گردی و گردش‌های خود باید مراقب طبیعت باشید. با این چند نکته، بدون آسیب زدن به طبیعت، از گردش و تفریح لذت ببرید.

گذراندن اوقات فراغت در دل طبیعت، مزایای فراوانی برای سلامت ذهن، جسم و روح دارد. البته اگر در برابر طبیعت و محیط اطراف خود مسئولیت‌پذیر نباشید، این تفریح شما می‌تواند به طبیعت آسیب زیادی وارد کند.

در سراسر دنیا دوستداران طبیعت، این ۷ قانون ساده را همیشه در نظر می‌گیرند و عمل می‌کنند تا مطمئن شوند طبیعت بعد از رفتن آن‌ها، تمیز و سالم باقی می‌ماند. تلاش برای حفظ طبیعت نه تنها برای حفظ آن برای نسل بعدی بلکه برای کسانی که است که بلافاصله بعد از شما می‌خواهند از طبیعت استفاده کنند یا حتی برای خودتان که دوباره به همان جا برمی‌گردید.

۱. از قبل برنامه‌ریزی کنید و آمادگی داشته باشید

۷ نکته برای کمپینگ بدون آسیب زدن به طبیعت

اگر از قبل برنامه‌ریزی کنید، در مورد جایی که می‌روید تحقیق کنید و وسایل ضروری را با خودتان ببرید، در این صورت، در شرایط غیرمنتظره قرار نمی‌گیرید. شرایط غیرمنتظره باعث می‌شود که تصمیمات عجولانه و غیرمسئولانه بگیرید.

حتما قوانین مسیرهای پیاده‌روی، کمپ یا پارکی که قصد رفتن دارید، به دقت بررسی کنید. مثلا از قبل پرس‌وجو کنید که آیا اجازه دارید حیوانات خانگی را با خودتان ببرید یا اینکه می‌توانید بدون اجازه در کمپ‌ها چادر بزنید یا خیر.

سفر خود را طوری برنامه‌ریزی کنید که بتوانید به این قوانین احترام بگذارید. این قوانین برای حفظ تمامیت فرهنگی و زیست‌محیطی این مناطق عمومی تبیین می‌شوند.

با برنامه‌ریزی کردن قبل از شروع سفر، می‌توانید وسایل ضروری مورد نیازتان را همراه ببرید. مثلا قطب نما و نقشه که به شما کمک می‌کند تا در مسیر مشخص شده بمانید و گم نشوید. اگر گم شوید، ممکن است از مسیرها دور شوید تا مسیر درست را پیدا کنید و این باعث می‌شود که بیش از پیش سر درگم شوید و از مسیر اصلی، فاصله زیادی بگیرید.

با تحقیق کردن در مورد موقعیت مکانی پارک یا مقصدی که در نظر دارید، می‌توانید بفهمید که چه فصل‌هایی و چه ساعتی از روز برای بازدید از آن مقصد، مناسب‌تر است. اگر زمان شما برای سفر و گردش انعطاف‌پذیر است، می‌توانید از این ساعت‌های شلوغ اجتناب کنید، چون این کار هم برای شما بهتر است و هم برای طبیعت. وقتی مقصد خلوت باشد، پیدا کردن پارکینگ راحت‌تر است، در سکوت و آرامش بیشتری از طبیعت لذت می‌برید و اکوسیستم اطراف شما، کمتر مورد آسیب قرار می‌گیرد و تاثیرات کمتری روی محیط اطراف می‌گذارید.

۲. در سطوح محکم، چادر بزنید و اقامت کنید

۷ نکته برای کمپینگ بدون آسیب زدن به طبیعت

البته جدا شدن از مسیرهای شلوغ و پیدا کردن یک جای دنج و خلوت، بسیار جذاب است؛ ولی برای طبیعت می‌تواند بسیار خطرناک باشد. برای اینکه کمترین تاثیر را در طبیعت داشته باشید، از مسیرهای تعیین شده حرکت کنید تا پای شما تماس کمتری با سطح زمین داشته باشد و باعث آسیب رسیدن به پوشش گیاهی منطقه نشود.

فقط در جایی که مخصوص چادر زدن و اقامت است، چادر خود را برپا کنید مگر اینکه برای چادر زدن در جای دیگری از محیط غیر از قسمت‌های مشخص شده، اجازه داشته باشید. اگر مقصد مورد نظر شما در نزدیکی رودخانه یا دریاچه است، چادرتان باید ۷۰ متر از آب فاصله داشته باشد. این کار برای سلامتی شما بسیار اهمیت دارد. سیل‌های ناگهانی در نزدیکی رودخانه‌ها، خطری بزرگ و جدی است. علاوه بر این، اکوسیستم دریایی و آبی، یکی از حساس‌ترین اکوسیستم‌های طبیعت است.

۳. مرتب کردن و باز گرداندن زباله‌ها

۷ نکته برای کمپینگ بدون آسیب زدن به طبیعت

معمولا در مسیرهای پیاده روی و کمپ‌ها، سطل‌های زباله وجود دارد که می‌توانید زباله را در آن‌ها بریزید. در غیر این صورت، باید هر آنچه که با خودتان به طبیعت برده‌اید، برگردانید. این مورد شامل بطری‌های پلاستیکی، لوازم مختلف ـ حتی اگر خراب شده‌اند و آسیب دیده‌اند ـ و همه مواد غذایی است.

بله پوست موز و میوه‌ها می‌تواند در طبیعت تجزیه شود ؛ولی برای آن منطقه، طبیعی نیست و می‌تواند به گیاهان، حیوانات و حتی میکروب‌های خاک آسیب بزند.

در مقصدهای گردشگری دوردست که سرویس بهداشتی وجود ندارد، مدفوع انسانی باید ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر در زیر خاک مدفون شود. برای پیشگیری از آلودگی آب، اطمینان حاصل کنید که این کار را با فاصله ۷۰ متر از منابع آب انجام دهید.

اگر قصد دارید آشپزی کنید و می‌خواهید دست‌های خود را بشویید، حتما صابون‌های قابل تجزیه زیستی با خود ببرید. سایر صابون‌ها می توانند برای اکوسیستم، مسموم‌کننده باشند؛ به خصوص برای اکوسیستم‌های آبی. حتما شست‌و‌شو را با ۷۰ متر فاصله از رودها یا دریاچه انجام دهید و آب آلوده را در محیط اطراف پخش کنید تا تاثیرگذاری آن را در محیط، کاهش دهید.

۴. هر آنچه پیدا می‌کنید، در طبیعت رها کنید

۷ نکته برای کمپینگ بدون آسیب زدن به طبیعت

نام خود را روی نیمکت‌های پارک یا بدتر از آن، روی تنه درختان نتراشید

قانون شماره سه می‌گوید که باید همه‌چیز را با خود به خانه برگردانید؛ ولی این قانون چیزهایی که در طبیعت پیدا کرده‌اید را شامل نمی‌شود. سنگ‌‌ها، گیاهان، میوه‌های کاج، اشیای طبیعی و حیوانات را با خود به خانه نبرید. آثار تاریخی مثلا ویرانه‌های باستانی را لمس نکنید، نام خود را روی نیمکت‌های پارک یا بدتر از آن، روی تنه درختان نتراشید.

گونه‌های جدید را به محیط معرفی نکنید و آن‌ها را جابه‌جا نکنید؛ حتی اگر میکروسکوپی باشند. برای پیشگیری از این اتفاق، وسایل خود را بعد از هر بار استفاده تکان دهید و قبل از اینکه وارد محیط جدیدی شوید، کفش‌های خود یا تایر دوچرخه را تمیز کنید.

۵. تاثیر روشن کردن آتش را به حداقل برسانید

۷ نکته برای کمپینگ بدون آسیب زدن به طبیعت

برای بسیاری از طبیعت گردان، روشن کردن آتش بخش مهم و ضروری طبیعت گردی و کمپینگ است. ولی باید بدانید که آتش یکی از آسیب‌زننده‌ترین و غیرقابل کنترل‌ترین عناصر در طبیعت است. اگر با کنترل آتش راحت نیستید، یعنی شک دارید که بتوانید به درستی آن را مدیریت کنید، بهتر است که سرگرمی دیگری پیدا کنید یا از وسایل دیگری برای پخت غذا استفاده کنید.

قبل از اینکه راهی کمپ یا مقصد مورد نظرتان شوید، حتما قواعد و قوانین درست کردن و خاموش کردن آتش را یاد بگیرید و بررسی کنید. اگر برایتان امکان‌پذیر است، در جاهایی که مشخص شده آتش روشن کنید و تا جایی که می‌توانید آتشی کوچک به اندازه رفع نیاز خود درست کنید. یک آتش کوچک برای گرم کردن غذا و حتی جوش آوردن کتری مناسب و کافی است.

بعد از اینکه کارتان با آتش تمام شد، زغال‌ها را حتما از اجاق خارج کنید و سرد کنید.  

۶. به حیات وحش احترام بگذارید

۷ نکته برای کمپینگ بدون آسیب زدن به طبیعت

بهتر است که گیاهان و حیواناتی که برایتان عجیب و جالب هستند از دور تماشا کنید و هرگز به آن‌ها دست نزنید. خوراکی‌ها و زباله‌های خود را به درستی بسته‌بندی کنید تا حیوانات به آن‌ها دسترسی پیدا نکنند و وارد آن‌ها نشوند. هرگز به حیوانات غذا ندهید. این کار برای سلامتی آن‌ها ممکن است خطرآفرین باشد یا باعث ایجاد رفتار و عادت بد در حیوانات شود.

از زیستگاه‌های حساس فاصله بگیرید؛ مثلا در مکان‌هایی که حیوانات جفت‌گیری می‌کنند یا در حال لانه‌سازی هستند. از حیواناتی که بچه دارند فاصله بگیرید چون اگر در این شرایط بترسند، ممکن است رفتاری غیرقابل پیش‌بینی و خطرناک داشته باشند. مسیر حرکت آب را تغییر ندهید. اگر حیوان خانگی خود را همراه‌تان می‌برید، مطمئن شوید که کاملا تحت کنترل شما است و دائما بر آن نظارت دارید.

۷. نسبت به دیگر مسافران و بازدیدکنندگان، رفتار باملاحظه‌ای داشته باشید

طبیعت گردی بدون اینکه اثری از خود به جای بگذارید، تا حد زیادی به رفتاری که با طبیعت دارید بستگی دارد؛ ولی شامل رفتارتان با دیگر بازدیدکنندگان نیز می‌شود. باید اجازه دهید تا دیگران نیز به اندازه شما، از گشت و گذار در طبیعت لذت ببرند و تجربه خوشایندی در طبیعت داشته باشند. مراقب حیوانات خانگی خود باشید و آن‌ها را کنترل کنید. به دیگران اجازه عبور از مسیر را بدهید و راه را نبندید. سر و صدا و موسیقی خود را به حداقل برسانید و سعی کنید به جای این صداها، از اصوات طبیعت لذت ببرید.

  • در صعود از مسیرهای شیب دار، حق تقدم با کسی است که بالا می‌رود.
  • اگر پیاده هستید به اسب‌ها اجازه عبور بدهید.
  • اگر اسب‌سوار هستید، حق تقدم با شما است و دیگران باید اجازه دهند که از مسیر عبور کنید؛ ولی مواظب گروه‌ها، بچه‌ها و حیوانات خانگی باشید.

به خاطر داشته باشید که این قوانین فقط برای شما نیست!

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که اگر مسئولانه عمل کنند، تاثیر بسیار کمی در طبیعت می‌گذارند. آن چیزی که در نظر نمی‌گیرند این است که صدها، هزاران و میلیون‌ها نفر در یک مکان، طبیعت‌گردی می‌کنند. هر کدام از آن‌ها، حتی کوچک‌ترین تاثیری روی طبیعت داشته باشند، این تاثیرات، ده‌ها، صدها و هزاران برابر می‌شود که می‌تواند مشکل بزرگی برای اکوسیستم ایجاد کند.

این توصیه‌ها فقط برای شما نیست. بلکه توسط همه کسانی که بعد از شما به طبیعت سر می‌زنند نیز باید رعایت شود.

هر بار که خواستید کاری در طبیعت انجام دهید با خودتان این طور فکر کنید که اگر هزاران نفر دیگر هم این کار را انجام دهند، چه بر سر طبیعت خواهد آمد؟

به این قوانین عادت کنید

شاید در ابتدا بعضی از آن‌ها سخت و دشوار به نظر برسند؛ ولی اگر به آن‌ها عادت کنید، به طور طبیعی انجام خواهید داد و لازم نیست چیزی را به خاطر بسپارید. تنها نکته‌ای که باید بدانید این است که باید محیط مورد نظر را جوری ترک کنید که انگار کسی در آنجا به گردش و تفریح مشغول نبوده است.

مطالب مرتبط:

منبع inhabitat

دیدگاه