مهم ترین ابزار برای کمپ زدن در طبیعت چیست؟

نسیبه گودرزی
نسیبه گودرزی جمعه، ۱۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۰
مهم ترین ابزار  برای کمپ زدن در طبیعت چیست؟

طرفداران طبیعت‌گردی به خوبی می‌دانند داشتن وسایل کاربردی در سفر طبیعت‌گردی چقدر می‌تواند مهم باشد. در این مقاله با برخی از مهم‌ترین وسایل کمپینگ آشنا می‌شوید.

در معنی کلی محل کمپینگ جایی است که افراد، شب را در آنجا می‌مانند. برای مثال در کشور انگلستان محل‌هایی برای کمپ‌زنی ساخته شده و طبیعت‌گردها می‌توانند در قسمت‌های مشخص آن چادر بزنند و شب را در همان جا بگذرانند. واژه‌ی انگلیسی Camp از واژه‌ی لاتین Campus به معنای زمین آمده و اشاره به محلی دارد که چادر در آن برپا می‌شود. البته باید به این نکته اشاره کرد که فقط مناطق مشخص کمپ‌زنی  مودر بحث ما نیست، بلکه بسیاری از افراد علاقه دارند تا در دل طبیعت و به دور از هر ساخته‌ی بشری کمپ کنند. 

این دسته از افراد بدون مشکل می‌توانند چادرهای خود را برپا کنند ولی باید مراقب حمله‌ی حیوانات وحشی، شرایط نامناسب آب‌و‌هوایی و سایر موارد باشند. همچنین باید توجه داشت که در برخی از مناطق چادر زنی در طبیعت امری غیر قانونی تلقی می‌شود چون احتمال آسیب رسیدن به طبیعت وجود دارد. در هر صورت چادر زدن و شب‌مانی در دل طبیعت و به دور از هر امکانات انسانی،‌ نیازمند داشتن وسایل ابتدایی ولی کاربردی است تا از سختی‌های ماندن در دل طبیعت کم کند. هر طبیعت‌گرد قبل از سفر به دامن طبیعت باید وسایل ضروری مورد نیاز خود را چک و در کوله‌پشتی خود قرار دهد. شاید این کار کمی زمان‌گیر و سخت به نظر برسد، اما مطمئن باشید که ارزشش را خواهد داشت. به این فکر کنید که به مقصد خود رسیده‌اید و متوجه می‌شوید که زیپ کیسه خوابتان خراب است، میله مرکزی چادر را جا گذاشته‌اید یا اجاق‌ خوراک‌پز خود را به همراه ندارید. دردسر به همراه نداشتن این موارد بسیار بیشتر از زحمت چک کردن آن‌ها در خانه خواهد بود. طبیعت‌گردی به همان اندازه که جذاب است، دشوار هم هست. کمپ زدن در طبیعت قوانین خاص خودش را دارد که رعایت نکردن آنها به معنی تن دادن به خطر است. اگر ماجراجویی در سفرهای شما حرف اول را می‌زند، پس باید کاملا مجهز به سفر بروید. مسافران و جهانگردان زیادی هستند که در طی هفته‌ها و ماه‌ها سفر، حتی یک بار هم به هتل یا مسافرخانه سر نمی‌زنند. شاید در ابتدا این کار سخت به نظر برسد، اما به مرور زمان متوجه می‌شوید که این تجربه چقدر راحت و البته لذت‌بخش است.

کمپینگ در طبیعت

به این باور برسید که برای داشتن یک سفر لذت‌بخش، همیشه لازم نیست هزینه گزافی برای اقامت در هتل پرداخت کنید. هر شهر و منطقه‌ای، جایی مناسب چادر زدن وجود دارد، چه در شهرهای صنعتی و پیشرفته، چه در روستاهای دور افتاده در مناطق طبیعی بکر.  شاید جاهای زیادی در ذهن شما وجود داشته باشد که تمایل داشته باشید هنگام طلوع آفتاب یا درخشیدن ستاره‌ها در آسمان شب، در این مکان‌ها باشید. برای همین سفر به سبک کمپینگ بیش از پیش رایج شده‌ است. با توجه به شرایط خاص این سبک از سفر، افراد تجهیزات مناسب به آن را نیاز دارند. در هنگام کمپ زدن ممکن است با مشکلات به خصوصی مواجه شوید که در صورت داشتن تجهیزات مناسب و ضروری به راحتی می‌توانید از پس آن‌ها بربیایید و بهتر است که با داشتن بعضی تجهیزات از وقوع یک سری مشکلات پیشگیری کنید. 

کمپینگ در طبیعت

داشتن وسایل ضروری، می‌تواند شب‌مانی شما را لذت‌بخش‌تر کند

پس برای تجربه این لحظات ناب چاره‌ای ندارید به جز اقامت در طبیعت. برای این که از کمپینگ و طبیعت‌گردی خود در طول سفر لذت ببرید و یک تجربه به یادماندنی در طبیعت داشته باشید، باید همه چیز را از قبل آماده کنید. اگر دارید فهرستی از وسایل ضروری بقا و طبیعت‌گردی را برای خودتان آماده می‌کنید تا با خود به دنیای فوق‌العاده زیبایی طبیعت ببرید، شاید دچار این وسواس فکری شوید که دقیقا چه وسایلی را لازم دارید. صدها نوع و مدل وسیله برای برای بقا یا کمپینگ در بازار وجود دارد که هر کدام کار خاصی را انجام می‌دهد، ولی در این مقاله چند وسیله ضرروی، کم‌ حجم و مهم را به شما معرفی می‌کنیم که در کوله‌پشتی هر عاشق ماجراجویی باید قرار داشته باشد.

 

لایف استرا  (فیلتر آب شخصی)

کمپینگ در طبیعت

لایف استرا (فیلتر آب شخصی) اختراع هوشمندانه‌ای است که به شما اجازه می‌دهد مستقیماً از گودال‌ها یا رودخانه‌ها بدون هیچ خطری آب بنوشید. این اختراع برنده جایزه سال مجله تایمز شده است. ساز و کار آن این است که از یک فیلتر تصفیه میکروبیولوژیکی استفاده می‌کند که اتفاقا قیمت خیلی معقولی هم دارد، بنابراین استفاده از آن ‌تنها برای طبیعت‌گردهای حرفه‌ای بلکه برای همه اهل سفرها و حتی کسانی که به آب آشامیدنی مناسب دسترسی ندارد،‌ مفید است. نیاز به گفتن نیست که اهمیت این وسیله چقدر می‌تواند بالا باشد،‌ به جای زحمت حمل آب آشامیدنی سالم با خودتان، تنها با کمک این وسیله از هر منبع آبی موجود در مسیر طبیعت‌گردی خود آب بنوشید و نگران بیمار شدن و نا سالمی آب نباشید.

 

فایر استیل (جرقه زن)

کمپینگ در طبیعت

فرض کنید شما  در موقیعتی قرار دارید که تنها، خیس و گرسنه هستید و انرژی شما هم کم‌ترین حالت خود است. به چه چیزی نیاز دارید؟ قطعا وجود یک آتش گرم می‌تواند به فراری دادن حیوانات وحشی،‌ خشک کردن لباس‌های شما و غذا پختن، کمک کند. اما روشن کردن آتش آن هم در آب‌وهوای بارانی به این سادگی‌ها نیست. نگران نباشید چون یک وسیله‌ای وجود دارد که در این مواقع می‌تواند به داد شما برسد. مهم نیست در چه آب و‌هوایی هستید، فایر استیل ارتش سوئیس به شما کمک می‌کند تا برای خودتان یک آتش درست کنید. این وسیله کاربردی و سبک در یک ‌لحظه جرقه‌ای با دمای ۳۰۰۰ درجه سانتی‌گراد ایجاد می‌کند که درست کردن آتش را بسیار ساده می‌کند. با قیمتی پایینی که این محصول دارد به همراه داشتن آن یکی از الزامات سفرهای طبیعت‌گردی است. این وسیله توانایی تولید ۱۲۰۰۰ جرقه را دارد که توسط انجمن بین‌المللی آموزش بقا تائید شده است. پس اگر بخواهیم به طور خلاصه بیان کنیم،‌ این جرقه‌زن حرفه‌ای باید درکوله‌ی هر طبیعت‌گردی وجود داشته باشد.

 

اِل‌ایی‌دی‌های خورشیدی

کمپینگ در طبیعت

اِل‌ایی‌دی‌های خورشیدی یک وسیله بقای ضروری هستند، چه زمانی که اسیر یک بلایی طبیعی خطرناک مثل زلزله شده‌اید یا زمانی که یک‌شب را در چادر خود در دل طبیعت به صبح می‌رسانید. این وسیله انواع مختلفی در بازار دارد. وقتی دنبال این هستید که چه نوعی از آن بخرید، باید به جزئیات محصول بیشتر توجه کنید. موضوعاتی مثل این‌که چقدر برای شارژ شدن باید در آفتاب قرار بگیرد و چقدر بعد از شارژ کردن، می‌توان از آن استفاده کنید؟ وقتی بحث این ویژگی‌ها مطرح می‌شود، تنها تعداد محدودی از انواع چراغ‌های اِل‌ایی‌دی‌های خورشیدی،‌ کاربردی خواهند بود. در مدل‌های حرفه‌ای این نوع از چراغ‌ها با ده دقیقه قرار گرفتن در نور خورشید یک ساعت نور مصنوعی با کمک ۳ اِل‌ای‌دی به شما داده می‌شود. همچنین می‌توانید به مدت ۱۱۰ دقیقه از حالت چشمک‌زن آن استفاده کنید. بسیاری از این چراغ‌ها، ضدآب تا عمق ۱۳ متر و ضد ضربه هم هستند. پس نگران خیس شدن و افتادن آن‌ها نباشید. با توجه به مواردی که گفته شد، شاید لازم نباشد به اهمیت و البته کاربردی بودن این وسیله بیشتر از این تاکید کرد.

 

اجاق خوراک‌پزی دو منظوره

کمپینگ در طبیعت

بسیاری از اهالی طبیعت‌گردی معتقد هستند که که اگر شما جایی بروید که موبایل‌تان آنتن داشته باشد اصلا به طبیعت نرفته‌اید و تنها از خانه خارج شده‌اید. هرچند مخالفان این شعار می‌گویند با وجود خطرهای زیاد در حین اقامت در طبیعت، امکان تماس با دنیایی بیرون و درخواست کمک یک امر ضرروی است. بنابراین داشتن شارژ گوشی یک موضوع حیاتی به حساب می‌آید. در طبیعت امکان شارژ کردن گوشی با برق وجود ندارد. این‌ دقیقا جایی است که وسیله ای به نام «استو بیولایت» وارد کار می‌شود. این وسیله نه ‌تنها اجاق خوراک‌پزی ویژه‌ی کمپینگ است، بلکه یک شارژر هم هست که از سوختن مواد قابل اشتعال نیروی برق تولید می‌کند. هرچند شما باید ساعت‌ها ماده‌ی سوختی را بسوزانید تا این اجاق‌های خوراک‌پزی گوشی شما را به‌طور کامل شارژ کند، اما در صورت نیاز در مواقع ضروری می‌توانید حداقل به اندازه یک تماس درخواست کمک از این وسیله برای شارژ گوشی‌تان استفاده کنید. همچنین در مواقعی که مشغول پخت‌و‌پز غذا هستید هم می‌توانید از انرژی تولید شده بهترین استفاده را کرده و گوشی خود را کمی شارژ کنید.

 

ران سوکت (آبگرم‌کن خورشیدی)

کمپینگ در طبیعت

تکنولوژی در این روزها باعث به وجود آمدم وسایل جالبی شده است. درست مانند ران سوکت که به شما این امکان را می‌دهد که فقط با کمک نور خورشید، آب را به جوش بیاورید. استفاده از این وسیله نه‌تنها یک‌راه خوب برای رفع نیازهای پخت‌و‌پژ و آشامیدنی به حساب می‌آید، بلکه می‌تواند جزی ضروری از جعبه کمک‌های اولیه شما و حتی شست‌و‌شو باشد. از آب جوش برای استریلیزه کردن و درمان زخم‌ها هم می‌توانید استفاده کنید. قیمت این وسیله آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید گران نیست هرچد نسبت به سایر وسایل کمپینگ قیمت نسبتا بالاتری دارد. 

دسترسی به آب‌جوش در طبیعت هم برای مصارف خوراکی و هم بهداشتی،‌ خیلی ضروری است

 

هَند وارمر (بخاری جیبی)

کمپینگ در طبیعت

خیلی‌ها مارک زیپو را به خاطر فندک‌های مشهورش می‌شناسند. اما این برند جهانی به جز فندک، محصولاتی دیگری هم تولید می‌کند که با آتش کار می‌کنند. یکی از این محصولات بخاری جیبی یا هند وارمر است که ۱۰ برابر یک هند وارمر یک‌بارمصرف گرما تولید می‌کند و چند بار قابل استفاده است،. این بخاری‌های جیبی به شکلی تولیده شده‌اند که شعله مستقیم تولید نمی‌کند و تنها گرمای آتش ایجاد شده که در داخل محفظه‌ای مطمئن در حال سوختن است به بیرون منتقل می‌شود. با یک باز پر کردن این بخاری جیبی تا ۱۲ ساعت می‌توان از آن استفاده کرد. هرچند این وسیله گرمایی بسیار زیادی در مقابل سرماهای شدید به شما نمی‌دهد اما در مواقع خواب یا وزش بادهای سرد می‌تواند گرما‌بخشی خوبی داشته باشد.

 

چاقوی همه‌کاره لیدرمن

کمپینگ در طبیعت

یک چاقوی همه‌کاره را نباید به‌عنوان چاقویی که چند ابزار به آن متصل است به حساب آورد، بلکه یک چاقوی با لبه صاف و دسته ثابت در شرایط بحرانی خیلی بیشتر از به چاقوهای همه‌کاره،‌ به درد شما خواهد خورد. البته این به این معنی نیست که چاقوی همه‌کاره مفید نیست، ولی داشتن یک چاقوی با لبه‌ی صاف می‌تواند بیشتر به در بخورد. در طراحی برخی از چاقوها امکانات ویژه‌ای در نظر گرفته شده است. مثلا چاقوی همه‌کاره لیدرمن این امکان را می‌دهد که با تنها با کمک یک دست از همه ۱۶ تا ویژگی‌ آن استفاده کرد. حتی روی تیغه‌های آن حکاکی‌های صورت گرفته است تا در مواقع تاریکی و تنها با لمس آن بتوان، متوجه شد این تیغه چه کاری را انجام می‌دهد.

مطالب مرتبط:

منبع mpora

دیدگاه