چگونه یک آژانس مسافرتی خوب پیدا کنیم؟

سعیده خلیلی‌صفا
سعیده خلیلی‌صفا پنجشنبه، ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۰
چگونه یک آژانس مسافرتی خوب پیدا کنیم؟

روش‌های مختلفی برای سفر وجود دارد و اغلب افراد برای رهایی از برنامه‌ریزی اولیه برای سفر، مراجعه به آژانس‌های مسافرتی را ترجیح می‌دهند. ولی چگونه یک آژانس مسافرتی حرفه‌ای را پیدا کنیم؟

افرادی که اهل سفر هستند از روش‌های مختلفی مانند کوله‌گردی، سفر جاده‌ای، سفر هوایی، سفر با کشتی‌های لوکس در دریا و... استفاده می‌کنند؛ ولی در این میان عده‌ای نیز هستند که برای صرفه‌جویی در وقت و رهایی از دردسرهای رزرو بلیط و هتل، تهیه پکیج تور را از آژانس‌های مسافرتی ترجیح می‌دهند.

شاید جالب است بدانید که برای اولین بار در سال ۱۸۴۱ بود که فردی به نام توماس کوک تصمیم گرفت تا گروهی را به‌طور دسته‌جمعی به سفر ببرد. از آن به بعد دیری نگذشت که این روش از سفر کردن در بین عموم مردم جا افتاد و صنعت پررونق و جذابی به نام توریسم را در دنیا به وجود آورد و به این ترتیب بود که آژانس‌های مسافرتی در گوشه و کنار جهان و از جمله ایران تاسیس شدند و تا به امروز در این زمینه‌ی مهم در حال فعالیت و برگزاری تورهای متنوع هستند.

اما سوالی که مطرح می‌شود این است که ویژگی‌های آژانس مسافرتی خوب چیست و چگونه می‌توان کیفیت خدمات آژانس‌ها را تشخیص داد؟

برای پاسخ به این سوال‌ها بهتر است تا در ابتدا با تعریف آژانس مسافرتی آشنا شویم. آژانس مسافرتی شرکتی است که در زمینه ارائه خدمات عمومی در حوزه گردشگری مانند تورهای مسافرتی داخلی و خارجی، فروش بلیط ایرلاین‌ها، قطارها، شرکت‌های اتوبوسرانی، رزرو هتل و... فعالیت می‌کند. در واقع، آژانس‌های مسافرتی با ایجاد تورهای تفریحی، سیاحتی، زیارتی، فرهنگی و هنری، تجاری، ورزشی، آموزشی، نمایشگاهی، پزشکی و غیره، امکانی را به‌وجود آورده‌اند تا مردم به‌راحتی سفر کنند.

آژانس مسافرتی

مزایای آژانس‌های مسافرتی

شاید در تصور عموم چنین شکل گرفته است که هزینه‌ d تهیه تور یا بلیط در آژانس‌های مسافرتی گران‌تر باشد، ولی در عمل صحت ندارد؛ زیرا آژانس‌های مسافرتی دارای مزایای متعددی هستند:

صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌

آژانس‌‌های مسافرتی به‌دلیل برخورداری از روابط کاری قوی با هتل‌ها و شرکت‌های حمل و نقل و همچنین، به‌واسطه سیستم‌های آنلاین از آخرین وضعیت بلیط‌ها و هتل‌ها در مقصدها اطلاع دارند.

آژانس مسافرتی

پشتیبانی از مسافران

برای آژانس‌های مسافرتی رضایت و خواسته مسافران در اولویت قرار دارد و در هر شرایطی درصدد دفاع از حقوق مسافران خود هستند.

تضمین امنیت و سلامت مسافران

از آنجایی که امنیت یکی از اساسی‌ترین فاکتورهای سفر محسوب می‌شوند، آژانس‌های مسافرتی با تهیه بیمه مسافرتی معتبر، سلامت و امنیت مسافران را در سفر تضمین می‌کنند.

آشنایی با مقصد‌ها

آژانس‌های مسافرتی مجرب به‌دلیل برگزاری تورهای مختلف و استفاده از لیدرهای متخصص در کنار راهنماهای محلی، به کلیه شرایط مقصد مانند نقاط امن برای گردش، خرید، تبدیل ارز و... آشنایی دارند.

ویژگی‌های آژانس مسافرتی معتبر

وظیفه آژانس‌ها فقط محدود به رزرو هتل یا بلیط نیست، بلکه آژانس خوب مجموعه‌ای است که بتواند علاوه بر موارد یاد شده مشاوره کافی به مسافر ارائه و او را برای تصمیم‌گیری در مورد پکیج سفر راهنمایی کند. به عبارت دیگر، آژانس خوب آژانسی است که با پرسیدن سوالات هدف‌دار، حتی در مورد جزئیات سفر، به علایق و سلیقه مسافر پی ببرد و بهترین پکیج سفر را به او ارائه کند. از دیگر ویژگی‌های آژانس مسافرتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آژانس مسافرتی

سابقه کار آژانس

هرچه سابقه شرکت بالاتر باشد یعنی دامنه فعالیت‌ها و مسافران این شرکت گسترده‌تر بوده و باعث پایداری شرکت تاکنون شده است. همچنین، داشتن سابقه طولانی در زمینه‌ای باعث می‌شود که آن شرکت تخصص ویژه‌ای در این زمینه به‌دست بیاورد.

حوزه تخصصی آژانس مسافرتی

یکی دیگر از مواردی که باید در هنگام خرید تور از آژانس مسافرتی مورد نظر به آن توجه ویژه کرد، تخصص آن شرکت در برگزاری تور مورد نظر است. برای مثال، بعضی از آژانس‌ها در زمینه برگزاری تورهای نمایشگاهی فعالیت می‌کنند.

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و نظرات کاربران

خوشبختانه دسترسی آسان به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی این امکان را برای کاربران فراهم کرده است تا به‌راحتی گزارش‌هایی از فعالیت‌‌های آژانس و نظرات کاربران را مطالعه کنند. در این رابطه، مطالعه نظرات کاربران و امتیازهای آن‌ها به خدمات آژانس از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا بیشتر این افراد قبلا از تور‌ها و خدمات آژانس استفاده کرده‌اند و تجربه خود را در قالب نظرات به دیگرات انتقال می‌دهند.

آژانس مسافرتی

معرفان

همیشه معرف نشانه بسیار خوبی در مورد شهرت خوب یا بد یک آژانس مسافرتی محسوب می‌شود و به‌جای نظرسنجی از طریق شخص سوم، می‌توانید مستقیماً با کسانی که مشتری آن آژانس بوده‌اند، ارتباط برقرار کنید.

مشتری‌مداری

در این مورد می‌توانید به‌صورت تصادفی به آژانس مراجعه کرده و رفتار آن‌ها با سایر مشتریان را زیر نظر داشته باشید. برای مثال، اگر در ابتدای صحبت و در حالی که نماینده آژانس هیچ‌گونه ایده‌ای از خواسته‌های شما برای سفر به دست نیاورده، صحبت از سفرهای ارزان قیمت را آغاز کند، علامت خوبی نیست.

درمجموع، انتخاب یک آژانس مسافرتی معتبر، ترکیبی است از ارزیابی موقعیت اجتماعی آژانس از نقطه نظر دیگران، همراه با برداشت‌های شخصی شما در هنگام اولین برخورد با کارکنان آژانس‌ها و سابقه آژانس در برگزاری تورهای مورد نظر.

مطالب مرتبط:

دیدگاه