تایم لپس یک روز در مونیخ

پوریا  محمدی پیوند
پوریا محمدی پیوند سه شنبه، ۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۵
تایم لپس یک روز در مونیخ

مونیخ یکی از بزرگ‌ترین شهرهای آلمان است که از توریستی‌ترین شهرهای اروپا نیز محسوب می‌شود. جاهای دیدنی مونیخ به‌واسطه رونق و توسعه فراوان این شهر، فراتر از حد تصور است.

مونیخ، سومین شهر بزرگ آلمان و مرکز ایالت باواریا است. شهر مونیخ از زمره ثروتمندترین شهرهای اروپا محسوب می‌شود و در رده‌بندی بهترین شهرهای جهان برای زندگی، جایگاه چهارم را به‌خود اختصاص داده است. تاریخ احداث مونیخ به قرن ۱۲ میلادی باز می‌گردد. مونیخ در ابتدا به‌‌عنوان منطقه‌ای برای دریافت خراج از تاجران نمک استفاده می‌شد. ظرف چندین سال و پس از ساختن اقامتگاه‌های متعدد، جمعیت این منطقه افزایش یافت و کم‌کم به‌عنوان شهر شناخته شد. تجارت انحصاری نمک و تامین این کالای مهم برای ایالت باواریا، به رونق روز افزون مونیخ انجامید؛ تا جایی که پیش از جنگ جهانی اول، آن را به یکی از توسعه‌یافته‌ترین شهرهای جهان تبدیل کرد.

در دوران جنگ ‌جهانی اول، بمب‌افکن‌های فرانسوی به مونیخ نیز مانند سایر شهرهای آلمان، توسط خسارت‌هایی وارد کردند و این شهر پس از جنگ نیز دست‌خوش تحولات سیاسی فراوان شد. در سال ۱۹۲۳، هیتلر و حامیان او در مونیخ گرد هم آمدند و با کودتا علیه «وایمار»، خواهان به‌دست گرفتن قدرت در باواریا شدند. گرچه این کودتا ناموفق بود و در ابتدا به‌ دستگیری آدولف هیتلر منجر شد، نخستین جرقه‌های ظهور نازی‌ها را در کشور آلمان نمایان ساخت. بعدها مونیخ به هسته مرکزی قدرت‌ نازی‌‌ها و البته مخالفان آن‌ها، یعنی گروه «رز سفید» بدل شد و وقایع تاریخی مهمی در این شهر به وقوع پیوست‌. در طول جنگ جهانی دوم نیز مرکز ایالت باوریا، ویرانی‌های بسیاری را متحمل شد و به دست نیروهای ایالات متحده افتاد. گذر سال‌ها، شکوه مونیخ را به آن برگرداند و این شهر به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شهرهای آلمان، بار دیگر در راه رشد و توسعه قدم برداشت.

امروزه مونیخ سرشار از بناهای مدرن و آثار تاریخی است و امکانات، جشن‌ها و برنامه‌های فرهنگی بسیاری را شامل می‌شود. یکی از این جشن‌های بزرگ، جشن ماه اکتبر است که گردشگران بسیاری را به خود جلب می‌کند. حمل‌و‌نقل عمومی پیشرفته و استفاده همگانی از دوچرخه، مونیخ را به یکی از پاکیزه‌ترین شهرهای اروپا نیز بدل ساخته است. از جمله جاهای دیدنی مونیخ می‌توان به خیابان کاوفینگر، کلیسای بانوی ما، راه‌پله اومشرایبونگ، میدان مارین و پارک ملی المپیک اشاره کرد. در ادامه و در ویدیویی که کجارو تدارک دیده است، می‌توانید از جاذبه‌های مونیخ، یکی از سه شهر بزرگ آلمان دیدن کنید.

تهیه و تنظیم ویدیو: علی گودرزی

مطالب مرتبط:

منبع کجارو

دیدگاه