برترین گالری‌های هنر معاصر که در پایتخت فعالیت می‌کنند

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی سه شنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۰
برترین گالری‌های هنر معاصر که در پایتخت فعالیت می‌کنند

گالری‌های هنری متعددی در تهران فعالیت می‌کنند که با برگزاری نمایشگاه‌ها نقش مهمی در شکل‌گیری هنر معاصر ایران ایفا کرده‌اند.

کشور ایران در حال حاضر ازنظر حضور جهانی و چشم‌انداز هنری دچار تغییراتی شده است؛ به‌طوری که هنرمندان داخل کشور واکنش خود به مناسبات اجتماعی را در صحنه‌ی هنرهای معاصر در حال رشد نشان می‌دهند. علاوه بر این هنر ایرانی همیشه یک رقیب قدرتمند بین‌المللی در بازار هنر به شمار می‌رود و موقعیت خود در صحنه‌ی هنر معاصر را تثبیت کرده است. به همین دلیل قصد داریم برترین گالری‌های هنر معاصر تهران را به شما معرفی کنیم تا علاقه‌مندان به هنر بازدید از آن‌ها را در برنامه‌ی خود بگنجانند.

علاوه بر گالری‌های تهران که همگی از ویژگی‌های خاصی برخوردارند، جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی‌‌ تهران نیز هر یک به‌نوعی گردشگران را به خود جذب می‌کند. برای سفری برنامه‌ریزی شده و بازدید از تک تک جاذبه‌های مشهور تهران می‌توانید از میان فهرست تورهای ده‌ها آژانس معتبر، بهترین تورها را مشاهده و قیمت آن‌ها را مقایسه و در نهایت ارزان‌ترین تور تهران را انتخاب کنید.

گالری آران

گالری های هنری تهران

عکاس: علیرضا کیخا

هدف گالری آران، ایجاد انجمنی برای ارتقای هنرمندان ایرانی و به‌طورکل هنر معاصر ایرانی است. این گالری حامی تبادل فرهنگی بین کشورهای آسیای جنوب‌غربی، آفریقای شمالی و آسیای جنوب‌شرقی است و به‌واسطه‌ی اجتناب از فرایندهای جریان اصلی، از پیشگامان هنر معاصر ایرانی به شمار می‌رود که با آغوش باز از طرح‌های بین رشته‌ای در شکل‌های متفاوت استقبال می‌کند. نمایش‌ تعاملی فیلم، صحبت بین هنرمندان و متخصصان، معرفی و ارائه‌ی نمایشگاه‌ها حاکی از آن است که این گالری همچنان به تولید صحنه‌ی هنر معاصر ایران ادامه می‌دهد.

این گالری به نمایش آثار هنری هنرمندان معاصر و آثاری همچون نقاشی و لیتوگرافی و همچنین آثار حجمی مختلف می‌پردازد. گالری آران محیطی بسیار دوست‌داشتنی دارد و بودن در آن حس خوبی به شما می‌دهد. در طبقه‌ی بالای این گالری، کافه ری‌را قرار دارد که پس از گشت‌و‌گذار در گالری، می‌توانید به این کافه مراجعه کنید و در آن به خوردن و نوشیدن خوراکی‌های خوشمزه و گپ زدن با دوستان خود بپردازید.

 • تلفن: ۰۲۱۸۸۸۲۹۰۸۶
 • آدرس: خیابان حافظ، خیابان نوفل لوشاتو، نرسیده به سفارت فرانسه، کوچه لولاگر، پلاک ۵

گالری هما

گالری های هنری تهران

عکاس: Gata Ziatabari

گالری هما در  بهار سال ۱۳۸۴ به اهتمام انوشه یاد پرویز ملکی و مدیریت هنگامه معمری فعالیت خود را آغاز کرد که به نمایش آثار هنرمندان مطرح و همچنین هنرمندان نوظهور و جویای نام ایرانی اختصاص دارد و تا به امروز ۱۵۰ نمایشگاه برگزار کرده است. با توجه به همکاری موزه‌های هنر، بنیانگذاران و گالری‌ها در ایران و خارج از کشور، گالری هما به‌دنبال معرفی و پرورش استعدادهای نسل جدیدی از هنرمندان ایرانی است.

اجرای سالانه‌ی نقاشی منتخب نسل نو، نمایش‌های پژوهشی با عنوان کلکسیون فصلی، همکاری در جذب حمایت برای هنرمندان پیشرو، همگی بخشی از فعالیت‌های این گالری هستند. گالری هما در برنامه‌ی بلندمدت خود نسلی از هنرمندان جوان را به عرصه‌ی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای معرفی کرده و امیدوار است تا در این راستا، دستاوردهای بصری درون مرزی را تا حد ممکن ارتقا دهد. ساماندهی و تکمیل کلکسیون‌های موجود هنر مدرن و معاصر ایران، برنامه‌ریزی و مشاوره با مجموعه‌داران حرفه‌ای و آماتور، ایجاد زمینه‌ی اقتصادی برای ورود خریداران به عرصه‌ی تجارت هنری و سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی هنرهای پلاستیک را نیز می‌توان از خدمات رایج گالری هما دانست.

 • تلفن: ۰۲۱۸۸۸۶۳۵۹۶
 • آدرس: تهران، خیابان کریم خان زند، خیابان سنایی، کوچه چهارم غربی، پلاک ۸، واحد ۱
 • وب‌سایت: www.homaartgallery.com

گالری آن

گالری های هنری تهران

عکاس: Amid Farahi

گالری آن در مهر ماه ۱۳۸۸ تاسیس شد. معماری این نگارخانه به قصد ساخت یک گالری طراحی و اجرا شده و به همین دلیل دارای فضایی به مساحت ۱۲۰ متر مربع و بلندای ۵ متر و سقف‌های پنل‌دار است که امکان استفاده از نور طبیعی روز را فراهم می‌کنند. اینجا معمولا سالانه حدود ۱۰ نمایشگاه انفرادی برگزار می‌شود که هرکدام یک ماه به طول می‌انجامند. این نمایشگاه‌ها در اولین جمعه‌ی هر ماه شمسی گشایش می‌یابند. گالری آن به نمایش انواع هنرها از نقاشی و عکاسی گرفته تا مجسمه‌سازی و فیلم و هنر چیدمان یا هنر اینستالیشن می‌پردازد تا از این طریق ضمن ترویج آثار هنرمندان جوان ایرانی، از تلاش آن‌ها برای کمک به سنت غنی هنر و فرهنگ ایرانی حمایت کرده باشد.

 • تلفن: ۰۲۱۸۸۶۰۳۰۵۰
 • آدرس: تهران،‌ ونک، خیابان سئول، شماره ۴۰

گالری الهه

گالری های هنری تهران

مدیر مجموعه‌ی گالری الهه به‌عنوان یک نقاش، این گالری را در سال ۱۳۷۸ افتتاح کرد تا محلی برای نمایش هنر ایرانی باشد. گالری الهه دو هدف را دنبال می‌کند: اطلاع‌رسانی درباره‌ی نقاشان حرفه‌ای فعلی و کمک به ظهور هنرمندان جدید. این گالری، هنر مدرن را با هنر اصیل ایرانی ادغام کرده تا نسل بعدی آثار هنری خلق شود.

 • تلفن: ۰۲۱۲۶۲۰۲۶۱۱
 • آدرس: تهران، خيابان آفريقا، انتهای خيابان گلفام، سمت راست، بن‌بست امينی، پلاک ۳
 • وب‌سایت: www.elahe.net

گالری اعتماد

گالری های هنری تهران

مینا و امیرحسین اعتماد در سال ۱۳۸۱ اقدام به تاسیس گالری اعتماد کردند و امروزه به‌عنوان یکی از نگارخانه‌های معتبر ایران شناخته می‌شود که در زمینه‌ی هنرهای تجسمی و مفهومی به فعالیت می‌پردازد. این گالری در سال ۱۳۹۶ از شمال تهران به محدوده‌ی مرکز شهر انتقال یافت و اکنون شامل دو مجموعه‌ی گالری اعتماد و اعتماد نگارستان است. گالری یادشده شعبه‌ای هم در دبی دارد و موقعیت جغرافیایی این گالری‌ها منجر به تبادل هنری بین دو کشور شده است.

نمایشگاه‌های گالری اعتماد به موضوعاتی نظیر مدرنیته،‌ هویت، زنانگی و خشونت می‌پردازند

گالری اعتماد از مکان‌های مهم در ظهور صحنه‌ی هنر معاصر به شمار می‌رود و نمایش آن دسته از آثار هنری معاصر را در کارنامه‌ی خود دارد که با روش‌های خلاقانه و سبک‌های زیبایی‌شناسانه مبتنی بر محتوای سیاسی و جهانی انجام شده است. نمایشگاه‌های این گالری به موضوعاتی نظیر مدرنیته،‌ هویت، زنانگی و خشونت می‌پردازند و کلیشه‌های سنتی ایرانی را به چالش می‌کشند.

 • تلفن شعبه اعتماد: ۰۲۱۸۸۸۲۱۲۷۱
 • آدرس شعبه اعتماد: تهران، هفت تیر، مفتح جنوبی، بن‌بست شیرودی،‌ پلاک ۲۵

گالری سیحون

گالری های هنری تهران

گالری سیحون قدیمی‌ترین نگارخانه‌ی هنری فعال در ایران است که به مدیریت معصومه سیحون نقش‌برجسته‌ای در معرفی استعدادهای هنری ایران داشته ‌است. در سال ۱۳۴۵ معصومه سیحون با یاری همسرش، هوشنگ سیحون، گالری سیحون را بنیان نهادند. این گالری با تلاش مدیریت آن از سال ۱۳۴۵ تاکنون بدون وقفه به فعالیت خود ادامه داده و از آغاز کار تا به امروز بیش از ۱۵۰۰ نمایشگاه از آثار معاصر هنرمندان نوپای ایرانی را برعهده داشته است، از جمله آثار هنرمندانی که بعدها به شهرت ملی رسیدند می‌توان به ژازه طباطبایی، سهراب سپهری، مسعود عربشاهی، حسین زنده‌رودی، رضا مافی، مکرمه قنبری و علیرضا اسپهبد اشاره کرد.

گالری سیحون از فضایی مسطح تشکیل شده و دو نیمکت بزرگ وسط گالری، برای استراحت در نظر گرفته شده است. از چیدمان اصلی گالری سیحون دو مجسمه فلزی هستند که یکی از این مجسمه‌ها، مردی که برای پرندگان آکاردئون می‎زند و دیگری اسبی نیم‌تنه با فرمی زیبا است. در یکی از گوشه‌های این گالری، دو کمد شیشه‎ای بزرگی قرار دارد که کارهای هنری فروشی در آن خودنمایی می‌کنند و بازدیدکنندگان علاوه بر بازدید می‌توانند آن‌ها را نیز خریداری کنند.

این گالری تاکنون موفق به برگزاری بیش از ۱۲۰۰ نمایشگاه مجسمه‌سازی، عکاسی، گرافیک و نقاشی، در کنار مجموعه‌ی فعلی هنر مفهومی، ویدئو، هنر دیجیتال و آثار چیدمانی، شده است. از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های گالری هنر سیحون تهران می‌توان به مشارکت در توسعه‌ی هنر مدرن ایران و سیاست‌گذاری هنری، برگزاری اولین نمایشگاه‌ها از پیشگامان هنر مدرن ایران، برگزاری نمایشگاه‌های رسمی هنری و تسهیل و تضمین روابط هنری ایران با کشورهای غربی اشاره کرد. ساعات کار گالری روزهای شنبه تا پنجشنبه از ۱۱ تا ۱۹ و جمعه‎ها از ۱۶ تا ۲۰ و روزهای دوشنبه تعطیل است.

 • تلفن: ۰۲۱۵۵۷۱۱۳۰۵
 • آدرس: تهران، خیابان وزرا، خیابان چهارم، پلاک ۱۱

گالری راه ابریشم

گالری های هنری تهران

گالری راه ابریشم تهران، نخستین گالری هنر در ایران بوده که منحصراٌ و به‌صورت تخصصی به نمایش آثار زیبای عکاسی اختصاص داده شده است. این گالری از زمان آغاز به کار در سال ۱۳۸۰ تاکنون، نقش مهمی در توسعه‌ی جنبش هنری جدید در رشته عکاسی مخصوصاٌ در طی یک دهه‌ی گذشته ایفا کرده است و نمایش آثار عکاسان معروفی نظیر بهمن جلالی و شادی قدیریان را در کارنامه‌ی خود دارد. گالری‌ مذکور در جهت جنبش‌های مدرن در عکاسی و به دور از هرگونه هدف‌های تجاری فعالیت می‌کند و افتخار حضور در نمایشگاه‌های هنری مطرح بین‌المللی مانند نمایشگاه هنر دبی، آرکو، نمایشگاه عکس پاریس و بسیاری از رویدادهای فرهنگی و هنری را از آن خود کرده است.

 • تلفن: ۰۲۱۸۸۹۷۷۱۴۸
 • آدرس: تهران، پارک لاله، ساختمان تکنو‌آجر، بلوار کشاورز، پلاک ۲۱۰

گالری سین

گالری های هنری تهران

عکس از سایت هنر آنلاین

گالری سین کار خود را با نمایش آثاری از عباس کیارستمی و فریده لاشایی از اواخر سال ۱۳۸۸ آغاز کرد؛ اما سابقه‌ی این گالری به ساليان قبل باز می‌گردد، زمانی که سعيده‌ لطفی، مدير گالری سين،‌ از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۷ در همین مکان مدير نگارخانه‌ی ديگری بود. با اینکه مدیر گالری سین از ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ در ایران اقامت نداشت؛ اما ارتباطش را با صحنه‌ی هنر ایران از دست نداد و در چند پروژه‌ی نمايشگاه‌گردانی شركت کرد. گالری مذکور برگزاری نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی چهره‌های سرشناس و همچنین هنرمندان جوان‌تر را در صحنه‌ی هنری ایران برعهده داشته است که در رشته‌های مختلف به بررسی ایران معاصر پرداخته‌اند. این گالری در شهرک غرب تهران قرار دارد که تنها نگارخانه‌ی هنری محدوده‌ی غرب تهران محسوب می‌شود و نمای ساختمان مملو از پيچک و معماری سیال فضای داخلی به آن جذابیتی دوچندان داده‌اند.

 • تلفن: ۰۲۱۸۸۳۷۶۶۲۳
 • آدرس: شهرک غرب، خیابان هرمزان، خیابان پیروزان جنوبی، خیابان دوازدهم، پلاک ۱۶
 • وب‌سایت: www.siingallery.com

گالری اثر

گالری های هنری تهران

عکاس: Mojtaba Arabzadeh

گالری اثر یکی از نگارخانه‌های تهران است که روبه‌روی خانه هنرمندان قرار دارد. این گالری فعالیت خود را از آبان ۱۳۷۸ در منطقه‌ی درکه آغاز کرد و در سال ۱۳۷۳ به موقعیت کنونی‌اش در مرکز تهران منتقل شد و به‌صورت تخصصی به هنر معاصر ایران می‌پردازد. در واقع گالری اثر با نمایش آثاری از هنرمندان بصری نوظهور و مطرح، جایگاه خود را به‌عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از حوزه‌ی فرهنگی ایران تثبیت کرده است و نه‌تنها از طریق برپایی نمایشگاه‌ها، به پرورش استعدادهای جدید کمک می‌کند، بلکه فعالیت خود را گسترده‌تر و از مشارکت مشاوران و معامله‌گران هنری در گالری استفاده کرده است تا به استعدادیابی، آموزش و حمایت از استعدادهای خام در زمینه‌های کلکسیون‌داری، خریداری و معامله‌ی هنری بپردازد. این گالری منجر به تقویت حضور هنری ایران در جوامع جهانی شده و ضمن ارائه‌ی برنامه‌ی حمایتی از هنرمندان،‌ نقش مهمی در جلب توجه دنیا به‌ هنر معاصر ایران ایفا کرده است.

 • تلفن: ۰۲۱۸۸۳۲۶۶۸۹
 • آدرس: تهران، خیابان ایرانشهر،‌ کوی برفروشان،‌ پلاک ۱۶
 • وب‌سایت: www.assarartgallery.com

گالری شیرین

گالری های هنری تهران

عکاس: علیرضا کیخا

گالری شیرین یکی از گالری‌های پر رفت و آمد و پرطرفدار تهران است و آثار هنری مختلفی از مجموعه‌های عکس و نقاشی و هنرهای حجمی مثل مجسمه و آثار مفهومی از هنرمندان برجسته ایران و جهان را به نمایش می‌گذارد. این گالری از دو فضای نمایشگاهی تشکیل شده است که اولی به مجموعه‌های دائمی و دیگری به نمایشگاه‌های دوهفته‌ای برای هنرمندان خوش آتیه‌ی ایرانی اختصاص دارد. محتوای دائماً در حال تغییر نمایشگاه دوم باعث شده است که نمایشگاه‌های آن همیشه جاری و مرتبط با فرهنگ باشند و تاحدممکن به نمایش آثار هنرمندان نوظهور اختصاص داشته باشد. بخش عمده‌ی تمرکز این گالری بر نقاشی‌های معاصر،‌ مجسمه‌ها و عکاسی‌ها است و آثار هنری را با قیمتی منطقی به فروش می‌رساند. این گالری روزهای دوشنبه تعطیل است و بقیه ایام هفته از ساعت ۱۱ تا ۱۹ و جمعه‌ها از ساعت ۱۶ تا ۲۰ به روی بازدیدکننده‌ها باز است.

 • تلفن: ۰۲۱۸۸۸۲۸۴۸۲
 • آدرس: تهران، کریمخان زند، خیابان سنایی، خیابان سیزدهم، پلاک ۵
 • وب‌سایت: www.shiringallery.com

عکس کاور از Sharareh Samei

مطالب مرتبط:

دیدگاه