حمل و نقل عمومی در سیدنی؛ استرالیا (قسمت اول)

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی پنجشنبه، ۲۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۰
حمل و نقل عمومی در سیدنی؛ استرالیا (قسمت اول)

گردشگرانی که به شهر زیبای سیدنی سفر می‌کنند می‌توانند برای عبور و مرور در شهر از وسایل حمل و نقل عمومی نظیر تاکسی، اتوبوس و قطار سبک استفاده کنند.

سیستم حمل و نقل عمومی در سیدنی شامل قطار، اتوبوس، تاکسی و کشتی است. کرایه‌ی اتوبوس‌ها به تعداد مناطقی بستگی دارد که از آنها عبور می‌کنید و برای بزرگسالان از ۴ دلار شروع می‌شود. کرایه‌ها علاوه بر تعداد مناطق به زمان روز هم بستگی دارد. تاکسی‌ها به راحتی همه‌جا پیدا می‌شوند ولی گران هستند. استفاده از UberX (مشابه اسنپ در ایران) در سیدنی رواج پیدا کرده و ۴۰ درصد از تاکسی ارزان‌تر است. به همین دلیل استفاده از سرویس‌های اشتراک خودرو مثل اوبر روشی جایگزین و ارزان برای تاکسی است. با استفاده از اوبر می‌توانید یک مسیر را با چند مسافر دیگر طی کنید و هزینه‌های سفرتان را با هم تقسیم کنید. با ما همراه باشید تا با حمل و نقل عمومی سیدنی بیشتر آشنا شوید.

فرودگاه

حمل و نقل سیدنی

فرودگاه بین‌المللی سیدنی در استرالیا به نام فرودگاه «کینگز فورد اسمیت» (Kingsford-Smith Airport) معروف است که در ۸ کیلومتری مرکز شهر سیدنی قرار دارد و یکی از معدود فرودگاه‌های قدیمی جهان است که از زمان افتتاح تاکنون، بدون تعطیلی به مسافران و شرکت‌های هواپیمایی خدمات ارائه می‌کند. فرودگاه سیدنی شاهراه اصلی ورود گردشگرها به استرالیا است و قطب اصلی فعالیت‌های ایرلاین معتبر و مشهور کانتاس نیز محسوب می‌شود.

این فرودگاه پر ترافیک‌ترین فرودگاه استرالیا بوده است به‌طوری‌که در سال ۲۰۰۳ میلادی، بیست و هشتمین فرودگاه پرترافیک جهان لقب گرفت، اما این موفقیت در سال‌های بعد تکرار نشد و در سال‌های اخیر، فرودگاه بین‌المللی شهر سیدنی هرگز نتوانسته در میان ۳۰ فرودگاه برتر جهان قرار گیرد. فرودگاه سیدنی ۳ ترمینال مسافربری دارد: ترمینال پروازهای داخلی (ترمینال ۲ و ۳) که از طریق قطار با ترمینال پروازهای بین‌المللی (ترمینال ۱) در ارتباط هستند. فرودگاه مذکور مجهز به وای فای رایگان و نامحدود است و می‌توانید هنگام رسیدن به این فرودگاه از اینترنت استفاده کنید.

شرکت‌های تاکسیرانی مختلفی در فرودگاه سیدنی فعالیت می‌کنند و ایستگاه تاکسی‌ها در مقابل هر ترمینال قرار دارد. با توجه به شدت ترافیک، با استفاده از تاکسی می‌توانید در مدت زمان ۲۰ دقیقه از فرودگاه به مرکز شهر برسید. تاکسی راحت‌ترین گزینه حمل و نقل از فرودگاه سیدنی به شهر است و اگر برای اولین بار به سیدنی سفر می‌کنید و با شهر آشنایی ندارید از تاکسی استفاده کنید.

حمل و نقل سیدنی

علاوه‌براین، شرکت‌های اتوبوسرانی متعددی در فرودگاه سیدنی فعالیت می‌کنند و به ارائه سرویس‌های شاتل به مسافران می‌پردازند. اتوبوس‌های شاتل فرودگاه معمولا از مقابل هر ترمینال حرکت می‌کنند و امکان رزرو آنلاین بلیت نیز وجود دارد. برای سوار شدن به این اتوبوس‌ها باید بلیت یا کارت اوپال (Opal card) داشته باشید.

حمل و نقل سیدنی

قطار نیز یکی از گزینه‌های حمل و نقل از فرودگاه به شهر محسوب می‌شود. ایستگاه‌های قطار فرودگاه سیدنی در هر دو ترمینال پروازهای داخلی و خارجی قرار دارند و از سالن پروازهای ورودی قابل دسترسی هستند. این قطارها هر ۱۰ دقیقه یک بار حرکت می‌کنند و در مدت زمان ۱۳ دقیقه مسافران را از فرودگاه به ایستگاه مرکزی در شهر سیدنی می‌رسانند. بنابراین شاید بتوان قطار را سریع‌ترین گزینه حمل و نقل از فرودگاه سیدنی دانست. سپس با توجه به آدرس هتل و مقصدتان می‌توانید وقتی به ایستگاه مرکزی رسیدید، با استفاده از تاکسی، اتوبوس یا پیاده به سمت مقصدتان بروید. در قطار بخشی برای قرار دادن بار و چمدان وجود ندارد، بنابراین اگر چمدان های زیادی همراهتان است ممکن است قطار گزینه چندان مناسبی نباشد.

قایق‌

حمل و نقل سیدنی

یکی دیگر از خطوط حمل و نقل دولتی سیدنی، قایق‌های مسافربری با نام «فری» هستند که از سال ۱۸۷۵ در بندر سیدنی و روی رودخانه پاراماتا حرکت کرده و تعداد زیادی ازمردم شهر و گردشگران را جابه‌جا می‌کند. مرکز اصلی قایق‌های مسافربری سیدنی در اسکله مدور (Circular Quay) در شمال منطقه CBD است. این قایق‌ها به جزیره گاردن و جزیره کوکاتو نیز تردد دارند. اما از آنجا که فقط در محدوده بندر حرکت می‌کنند، مسافران برای رفتن به بوندی (Bondi) نمی‌توانند از این قایق‌ها استفاده کنند. قایق‌ها حداقل هر یک ساعت مشغول خدمات‌رسانی هستند و در ساعات اوج شلوغی هم خدمات اضافه ارائه می‌کنند.

در اسکله مدور و بندر دارلینگ، یک صفحه‌ی بزرگ به اطلاعات زمان حرکت و اطلاعات کلی اختصاص دارد. مسافران می‌توانند مقصد خود را روی این صفحه پیدا کنند که نشان می‌دهد قایق آن‌ها چه زمانی و از کدام اسکله حرکت می‌کند. قایق وسیله‌ای عالی برای تماشای بندر است و بهترین سفر دریایی برای بازدیدکنندگان از اسلکه مدور به مانلی است که مسافران می‌توانند مناظر زیبای تالار اپرای سیدنی و پل بندرگاه را به تماشا بنشینند. ساعات اوج شلوغی در آخر هفته‌ها و از ۴ تا ۶ عصر در پاراماتا و اسکله مدور است. کرایه اوپال به سفرهای زیر ۱۰ کیلومتر و بیشتر از ۱۰ کیلومتر تقسیم می‌شود. 

تاکسی

حمل و نقل سیدنی

تاکسی وسیله‌ای راحت برای تردد در شهر محسوب می‌شود و در اواخر شب (که قطار و اتوبوس فعالیتی ندارند) اغلب تنها گزینه‌ی پیش رو برای سفر به برخی از نقاط شهر هستند. اگر علامت تاکسی بالای خودرو‌ روشن باشد یعنی مسافری داخل تاکسی نیست و در دسترس است. با تماس تلفنی به یکی از شرکت‌های تاکسی و همچنین از طریق آنلاین هم می‌توانید تاکسی بگیرید. در ضمن عملا غیرممکن است که کسی بتواند در محدوده‌ی ساعت ۲:۳۰ تا ۳:۳۰ صبح بتواند تاکسی بگیرد زیرا تقریبا همه راننده‌ها شیفت خود را در این بازه‌ی زمانی عوض می‌کنند. عصر جمعه و شنبه نیز به سختی می‌توان تاکسی گیر آورد، مگر آنکه از ۲۴ ساعت قبل تاکسی رزرو کنید.

دو سیستم نرخ کرایه برای تاکسی در نظر گرفته شده است،‌ به این ترتیب که نرخ روزانه با کرایه ثابت ۳٫۳۰ دلار برای شروع و به ازای هر کیلومتر، ۱٫۹۹ دلار و کرایه‌ انتظار معادل ۰٫۸۵ دلار در دقیقه اضافه می‌شود و هزینه‌ی رزرو تاکسی هم ۲٫۵۰ دلار است. نرخ دوم به نرخ شبانه گفته می‌شود که برای ساعت ۱۰ شب تا ۶ صبح در نظر می‌گیرند و ۲۰ درصد به کرایه‌ اضافه می‌کنند. برای اینکه بدانید راننده از کدام نرخ استفاده می‌کند، به عدد ۱ یا ۲ در کنار نرخ کرایه توجه کنید (عدد ۲ برای نرخ شبانه است). این احتمال وجود دارد که در زمان ترافیک،‌ راننده هزینه‌ی انتظار را به کرایه‌ی شما اضافه کند. همه تاکسی‌های سیدنی مجهز به تاکسی متر هستند و نرخ کرایه را براساس آن محاسب کرده و هزینه عوارض را هم به کرایه اضافه می‌کنند. تاکسی سیلور سرویس،‌ خودروهای لوکس‌تری هستند، اما کرایه‌ی آن‌ها با تاکسی‌های استاندارد هیچ فرقی ندارد.

تاکسی‌ها همه کارت‌های اعتباری اصلی را می‌پذیرند. مسافران موظف به پرداخت عوارض هستند و در مسیرهایی که عوارض وجود ندارد، باید هزینه عوارض راننده در مسیر بازگشت را بپردازند. مسافران می‌توانند درباره تهویه هوا و صدای رادیو به راننده تذکر بدهند. با اینکه اکثر راننده‌ها رفتار مناسبی دارند، اما به خاطر معدود مشکلاتی که راننده‌ها برای خانم‌ها به وجود آورده‌اند، توصیه می‌شود که خانم‌ها در صندلی عقب بنشینند.

دوچرخه

حمل و نقل سیدنی

اگر اهل دوچرخه‌سواری هستید و تجربه‌ی دوچرخه‌سواری شهری و حرکت در جاده‌های چندلاین در ترافیک سنگین را دارید،‌ می‌توانید برای عبور و مرور از دوچرخه استفاده کنید. دوچرخه‌سواری در همه نقاط شهر به جز برخی تونل‌های بزرگراهی مجاز است. مسیرهای دوچرخه‌سواری کنار جاده معمولا باریک هستند، پس با احتیاط برانید و وقتی فضای کافی وجود ندارد از لاین اصلی استفاده کنید. مرکز شهر به خاطر ترافیک، اساسا جای مناسبی برای دوچرخه‌سواری به حساب نمی‌آید. یکی از بهترین نقاط برای استفاده از دوچرخه، پارک المپیک سیدنی (Sydney Olympic Park) است که مسیرهای زیادی برای این منظور دارد.

دوچرخه‌سواری در پیاده‌رو غیرقانونی بوده و فقط برای کودکان زیر ۱۲ سال بلامانع است. جالب است بدانید که دوچرخه‌سواری در پیاده‌رو با جریمه همراه خواهد بود. استفاده از کلاه و همینطور چراغ در طول شب الزامی است.

اوپال کارت

حمل و نقل سیدنی

در سال ۲۰۱۴، شهر سیدنی کارتی به نام اوپال کارت (Opal Card) را معرفی کرد. مزیت اصلی اوپال کارت در این است که مسافران آن را شارژ کرده و به جای بلیت از آن استفاده می‌کنند. کسانی که با این کارت، کرایه‌ی خود را هشت بار پرداخت کنند، تخفیف می‌گیرند و کسانی که یک هفته کامل از آن استفاده کنند، کرایه‌ی آن‌ها نصف مبلغ حساب می‌شود. علاوه‌براین،‌ اگر مسافران در حدود ۶۰ دقیقه بعد از استفاده از یک وسیله نقلیه عمومی، از وسیله عمومی دیگری استفاده کنند، ۲ دلار تخفیف شامل حال‌شان می‌شود؛ به عبارتی اگر کرایه قطار معادل ۴ دلار باشد و بعد در زمان کمی سوار اتوبوس شوند و کرایه‌ی آن ۲ دلار باشد، به خاطر استفاده از این کارت به آن‌ها ۲ دلار تخفیف داده می‌شود. در ضمن برای مسافرانی که در ساعاتی غیر از اوج شلوغی (بین ۹ صبح تا ۴ بعد از ظهر) از قطار استفاده می‌کنند، ۳۰ درصد تخفیف در نظر گرفته شده است.

مسافران برای استفاده از این کارت‌ باید هنگام سوار و پیاده شدن از وسیله نقلیه عمومی یا عبور از گیت خروجی،‌ آن را در مقابل کارت‌خوان بگیرند تا کرایه‌ را کم کند. کارت‌خوان مسافتی که طی کرده‌اید را محاسبه و کرایه را براساس آن کم می‌کند. اوپال کارت تمام شبکه‌ راه آهن، کشتی، اتوبوس و خطوط راه آهن سبک را پوشش می‌دهد.

از اول آگوست ۲۰۱۶، همه بلیت‌های کاغذی به غیر از بلیت‌های تک سفره اوپال جمع‌آوری شد. مسافرانی که می‌خواهند فقط یک بار از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند، می‌توانند بلیت تک سفره اوپال را از اکثر ایستگاه‌ها خریداری کنند که گران‌تر از کارت اوپال است و هیچ امتیازی به آن تعلق نمی‌گیرد (به استثنای کودکان یا نوجوانان زیر ۱۶ سال). به همین دلیل به مسافران توصیه می‌شود در صورتی که می‌خواهند چندین بار در سیدنی تردد داشته باشند،‌ ترجیحا کارت اوپال بخرند.

مطالب مرتبط:

دیدگاه