از جشنواره های دیدنی تایلند بیشتر بدانید

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی سه شنبه، ۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۰
از جشنواره های دیدنی تایلند بیشتر بدانید

جشنواره‌های زیادی در طول سال در تایلند برپا می‌شود و فرصت خوبی برای آشنایی هر چه بیشتر با فرهنگ غنی و متنوع مردم تایلند فراهم می‌کند.

تایلند، سرزمین لبخندها است و یکی از مقاصد گردشگری معروف در دنیا به حساب می‌آید. وجود سواحل زیبا، جزایر بهشتی، غذاهای فوق‌العاده و قطعا جشنواره‌های دیدنی می‌تواند دلیل خوبی برای استقبال گردشگران از این کشور آسیایی باشد. جشنواره‌های متعدد و زیادی در طول سال در تایلند برگزار می‌شود چراکه تایلندی‌ها عاشق رقص و آواز و هدیه دادن به افراد مورد علاقه‌شان هستند. با اینکه اکثر جشنواره‌ها، مذهبی هستند اما غیر بودایی‌ها نیز می‌توانند به راحتی در این مراسم‌ها شرکت کنند. در آیین بودا، همه باورها اهمیت دارند و در نتیجه هر شخصی فارغ از نوع اعتقادات و مذهبش می‌تواند در آن‌ها حضور داشته باشد. فقط باید تابع قوانین آن جشن باشید تا همه چیز درست پیش برود.

۱. جشن سونگکران

جشنواره های تایلند

یکی از معروف‌ترین جشن‌های کشور تایلند، جشن سونگکران (Songkran) نام دارد که در ۱۳ آوریل برگزار می‌شود و به‌طور رسمی سه روز (۲۴ الی ۲۶ فروردین) است اما یک هفته طول می‌کشد. واژه Songkran در زبان تایلندی به معنی حرکت کردن و تغییر مکان است و علت نامگذاری آن حرکت خورشید در منطقه البروج است. این مراسم در واقع جشن سال نو تایلندی است و دور هم جمع شدن دوباره‌ی خانواده‌ها، بازدید از معابد، شستن مجسمه‌ی بودا و تمیز کردن سالانه ی خانه‌ها جزو آداب آن است؛ بسیاری از تایلندی‌ها نیز این تعطیلات را غنیمت شمرده و این زمان را کنار خانواده‌ها و دوستان خود سپری می‌کنند. جشن سونگکران را به‌عنوان جشن آب نیز می‌شناسند که در واقع شروع فصل باران است و به باور مردم تایلند، این آب بداقبالی را از آن‌ها شسته و دور می‌کند. طبق سنت تایلندی‌ها به صورت مودبانه با کاسه‌ی آب روی اعضای خانواده، دوستان نزدیک و همسایه‌های خود آب می‌ریزند.

احتمالا بزرگ‌ترین و بیشترین جمعیت در بانکوک گرد هم می‌آیند. خیابانی به طول ۵ کیلومتر که به «پاتونگ» شناخته می‌شود، در هر دو طرف مملو از جوانان تایلندی است که همگی وسیله‌ای با خود به همراه دارند تا بتوانند با آن روی بقیه آب بپاشند. اما اگر می‌خواهید در نبردی هیجانی‌تر شرکت کنید، باید به خیابان «خائو سان» بروید. سراسر این خیابان به صحنه‌ی جنگ آبی تبدیل می‌شود و به محض این که وارد خیابان شوید، همه جای بدن‌تان خیس می‌شود.

۲. روز پدر و روز مادر

جشنواره های تایلند

روز پدر و روز مادر، دو جشن مهم در کشور تایلند به‌شمار می‌رود. پادشاه و ملکه دو شخصیت مهم در این کشور هستند و روز تولد آن‌ها هر سال به‌عنوان روز پدر و مادر برگزار می‌شود. روز تولد ملکه، ۱۲ آگوست است که مردم تایلند روز تولد مادر کشور و مادر خودشان را گرامی می‌دارند. این روز تعطیل رسمی است و بسیاری از مردم روز خود را در معابد می‌گذرانند. روزهای قبل از روز مادر نیز اهمیت زیادی دارد و مادرها به مدرسه‌ی کودکان خود دعوت می‌شوند و دانش‌آموزان به افتخار آن‌ها،‌یک نوع رقص تایلندی خاص اجرا می‌کنند. این جشن به خوبی رابطه‌ی مردم تایلند با خانواده و کشورشان را نشان می‌دهد.

پادشاه و ملکه دو شخصیت مهم در تایلند هستند و روز تولد آن‌ها به‌عنوان روز پدر و مادر برگزار می‌شود

روز پدر نیز به همین شکل است. روز تولد پادشاه در ۵ دسامبر جشن گرفته می‌شود و همه مردم تایلند، سر در خانه‌های خود را با پرچم کشورشان و تصاویر پادشاه آذین می‌بخشند. مردم عاشق پادشاه خود هستند به حدی که اگر کسی حرف‌های بدی راجع به او بزند،‌ به دردسر می‌افتد. مردم در این روز لباس زرد یا طلایی می‌پوشند و در بانکوک نیز به احترام پادشاه، آتش بازی برپا می‌شود.

۳. جشن لوی کراتونگ

جشنواره های تایلند

جشن لوی کراتونگ (Loy Krathong) یا جشنواره نور، یک مراسم مذهبی است که تماشای آن خالی از لطف نیست. این جشن هر سال در دوازدهمین ماه تایلندی و زمانی که ماه کامل است (در ماه نوامبر)، برگزار می‌شود و در نتیجه تاریخ آن متغیر است. «لوی» به معنای شناور کردن و «کراتونگ» به معنای کلکی به شکل نیلوفر آبی و ساخته شده از برگ موز است. در طی این مراسم قایق‌هایی که از گندم درست شده‌ و برروی آنها شمع، عود و گل قرار داده شده است، روی رودخانه‌ها شناور می‌شوند. این مراسم در سراسر کشور و به طور خاص در شهر سوخوتای برگزار می‌شود.

ریشه چنین باوری نیز در داستان ملکه سوخوتای است که کراتونگی را ساخت و برای تشکر از الهه آب‌ها به جریان آب یکی از کانال‌های قصر سپرد تا پادشاه هم آن را به نشانه علاقه او ببیند. پادشاه نیز از این شیوه ابراز علاقه بسیار مسرور شد و آن را به‌عنوان رسمی نو در پادشاهی خود اعلام کرد. به همین دلیل زوج‌های جوان بر این باورند که اگر کلک آنها تا زمانی که از نظر دور نشده بر روی آب بماند، عشق آنها نیز تا ابد دوام خواهد داشت. در این روز هزاران نفر از مردم و گردشگران در کنار رودخانه‌ها و کانال‌های آب جمع می‌شوند و با گذاشتن غذا و سکه در کراتونگ خود،‌ آن را به آب می‌اندازند و به دعا می‌پردازند و امیدوارند که شمع‌شان خاموش نشود. در چیانگ مای، کوم لوی (Khom Loy) نیز برگزار می‌شود که شامل فانوس‌های شناور است و شرکت‌کنندگان، فانوس‌ها را در آسمان رها می‌کنند و زیبایی خیره‌کننده‌ای به آسمان شهر می‌دهند. هدف از برگزاری جشن لوی کراتونگ،‌ گرامی‌داشت بزرگ‌ترها و بودا است.

۴. روز وای کرو

جشنواره های تایلند

روز وای کرو (Wai Kru Day) یا همان روز معلم، جشنی است که در تمام مدارس سراسر کشور برگزار می‌شود. در این روز دانش‌آموزان با اهدای گل و هدیه، به معلمان خود احترام می‌گذارند. مردم معتقدند که این روزی خوش یمن برای بودایی‌ها است چراکه بودا را به‌عنوان اولین معلم خود می‌دانند. این روز معمولا در ماه ژوئن یا اکتبر جشن گرفته می‌شود و معلم‌ها جلوی سالن اجتماع صف می‌کشند و دانش‌آموزان یک به یک هدایای خود را تقدیم می‌کنند. با اینکه این جشن شاید جزو جشنواره‌های مورد علاقه‌ی گردشگران نباشد، اما می‌توانند همین مراسم را در معابد نیز مشاهده کنند و ببینند که احترام به بزرگ‌ترها تا چه اندازه برای مردم تایلند مهم است.

۵. جشنواره خرید تایلند

جشنواره های تایلند

در فاصله‌ی ماه‌های ماه ژوئن و آگوست، بهترین زمان برای سفر به بانکوک و شرکت در جشنواره خرید تایلند (Thailand Grand Sales) است چراکه می‌توانید لباس، جواهرات و وسایل الکتریکی را با تخفیف‌های عالی و خیلی ارزان‌تر از حد تصورتان خریداری کنید.

در جشنواره خرید تایلند می‌توانید لباس، جواهرات و وسایل الکتریکی را خیلی ارزان‌تر از حد تصورتان خریداری کنید

از مراکز خرید بانکوک تا مغازه‌های کوچک محلی در این جشنواره شرکت می کنند، هرچند که میزان تخفیف‌شان از ۱۰ تا ۸۰ درصد متفاوت است. جالب است بدانید حتی اقامت در هتل‌ها، نرخ پروازها و سایر فعالیت‌های این شهر نیز شامل تخفیف می‌شود و مسافران می‌توانند با خیال راحت خوش بگذرانند. منطقه سیام بانکوک که به دلیل مراکز خرید شگفت‌انگیز مشهور است، سردمدار این جشنواره است و با فروش‌های فوق‌العاده پذیرای بازدیدکنندگان است. این جشن در سال ۲۰۱۸ از ۱۵ ژوئن تا ۱۵ آگوست برگزار شد.

۶. جشنواره موسیقی بیگ مونتین

جشنواره های تایلند

جشنواره موسیقی بیگ مونتین (BIG MOUNTAIN MUSIC FESTIVAL)، یکی از بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین جشن‌های تایلند است که دو روز تجربه‌ی فراموش نشدنی را پیشکش شرکت‌کنندگان می‌کند. این جشن شامل ۹ استیج با نورپردازی فوق‌العاده است، آتش بازی، کارگاه‌های آموزشی، جشن و پایکوبی، دست‌ فروش‌های غذای تایلند شمالی و حجم گسترده‌ای از موسیقی محلی و الکترونیکی و رقص و غیره نیز اوقات خوشی را برای همگان رقم می‌زند. این جشن در اواخر دسامبر و در کلوپ Kaeng Krachan Country در پتچابوری برگزار می‌شود.

۷. جشنواره تتوی چیانگ مای

جشنواره های تایلند

جشنواره تتوی چیانگ مای (CHIANG MAI TATTOO FEST)، یکی از بهترین جشنواره‌های تتوی جهان به‌شمار می‌رود. از هنرمندان معرفی مثل گوی لی گرفته تا صدها هنرمند بین‌المللی و محلی ماهر در این مراسم شرکت می‌کنند.

جشنواره تتوی چیانگ مای، یکی از بهترین جشنواره‌های تتوی جهان به‌شمار می‌رود

عملکرد آن‌ها از هنر فوق‌العاده‌شان حکایت دارد و کسانی که می‌خواهند هنرمند مورد علاقه‌شان را انتخاب کنند باید از قبل جا رزرو کنند. از دیگر برنامه‌های این مراسم می‌توان به مسابقات روزانه بهترین تتو، فروش غذا و نوشیدنی و همینطور حراجی هنری که درآمد حاصل از آن صرف خیریه می‌شود، اشاره کرد. این جشنواره در اوایل ماه فوریه در چیانگ مای برگزار می‌شود و هزینه ورودی آن ۱۰۰ بات است.

۸. جشنواره گل چیانگ مای

جشنواره های تایلند

جشنواره گل چیانگ مای (Chiang Mai Flower Festival)، هرسال در اوایل فوریه در شهر چیانگ مای تایلند به مدت سه روز برگزار می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌های گل دنیا به‌شمار می‌رود. نمایشگاه روباز، برنامه‌ی نمایشگاه‌های کشاورزی و مسابقات و فروش گل از جمله برنامه‌های این مراسم است. در این جشنواره با بیش از ۳۰۰۰ نوع گلی که در کل کشور تایلند وجود دارد، انواع مختلف مجسمه‌ها را می‌سازند و در طول شهر به حرکت درمی‌آورند.

بسیاری از دخترانی که روی جایگاه‌های سیار و کالسکه‌های تزئین شده در شهر گردانده می‌شوند، نامزد کسب عنوان بانوی زیبای جشنواره گل چیانگ مای تایلند هستند که در مسابقه‌ای تحت همین عنوان شرکت می‌کنند و در نهایت ملکه انتخاب می‌شود. در کنار این کارناوال گل نیز مراسم رقص سنتی تایلند به همراه موسیقی جریان دارد. محل برگزاری این جشن، پارک سوآن باک هاد (Suan Buak Haad city park) است که شامل باغ‌های زیبا، استخرها و پل‌های متعدد، منطقه بازی کودکان، مکان‌های استراحت و... می‌شود.

۹. جشنواره فیلم بانکوک

جشنواره های تایلند

جشنواره فیلم بانکوک (Bangkok Film Festival) هر سال در ماه‌های اکتبر و نوامبر برگزار می‌شود و هدفش نمایش فیلم‌های مستقل و آثار نوین هنرمندان مستعد است. هر سال بیش از ٨٠ فیلم بین‌المللی در این جشنواره به نمایش درمی‌آید و آثاری از جشنواره فیلم اتحادیه اروپا، آمریکای لاتین، آسیا و جنوب آسیا از فیلم‌های کوتاه و تجربی گرفته تا مستند و انیمیشن نیز در آن به چشم می‌خورد. جشنواره فیلم بانکوک پس از گذشت سال‌ها به یک جشنواره فیلم معتبر در جنوب آسیا تبدیل شده است و اکثر اهالی رسانه و صنعت فیلم از سراسر دنیا و همینطور کارگردانان و ستارگان حوزه فیلم در آن شرکت می‌کنند.

مطالب مرتبط:

دیدگاه