لیسبون در یک نگاه

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی پنجشنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۰
لیسبون در یک نگاه

لیسبون در کشور پرتغال قرار دارد و به‌لطف تاریخ و فرهنگ غنی، طبیعت زیبا، قدمت طولانی و جاذبه‌های متعدد جزو پرطرفدارترین مقاصد گردشگری اروپا و دنیا به شمار می‌رود.

لیسبون، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر پرتغال و نیز مرکز ناحیه‌ی لیسبون است. این شهر که شهری مدرن و مبتنی بر اصول شهرسازی محسوب می‌شود، وسعتی برابر با ۱۰۰/۰۵ کیلومترمربع دارد و حدود ۳,۳۴۰,۷۱۸ نفر ساکن آن هستند که از این تعداد ۵۰۴,۷۱۸ نفر در مرکز شهر و حدود ۲,۸۰۰,۰۰۰ نفر در پیرامون آن ساکن شده‌اند. کشور پرتغال، دین رسمی ندارد، هرچند که دین مسیحیت به‌خصوص کاتولیک، بیشترین پیروان را دارد. زبان رسمی مردم، پرتغالی است؛ هرچند که اکثریت مردم به انگلیسی نیز مسلط هستند. این شهر در غرب کشور پرتغال و در ساحل شرقی اقیانوس اطلس قرار گرفته است و رودخانه‌ی تاقوس از داخل آن می‌گذرد.

لیسبون

لیسبون با توجه به قدمت طولانی در طول تاریخ، جاذبه‌های تاریخی بسیاری دارد و علاوه‌بر آن، موقعیت جغرافیایی آن، جاذبه‌های طبیعی دیدنی را در این شهر به وجود آورده است. مجموع این عوامل در کنار فرهنگ مردم منطقه، لیسبون را به یکی از مقاصد گردشگری قاره‌ی سبز تبدیل کرده است. جالب است بدانید لیسبون از قدیمی‌ترین شهرها در غرب اروپا به شمار می‌رود؛ به‌طوری که قدمت آن از شهرهایی مانند روم و پاریس نیز بیشتر است و در واقع پس از آتن، لیسبون دومین شهر قدیمی اروپا محسوب می‌شود. قدمت زندگی بشر در منطقه‌ی امروزی شهر لیسبون به قرن ۷ پیش از میلاد بازمی‌گردد.

لیسبون از ۲۰۵ سال پیش از میلاد تحت حاکمیت امپراتوری روم بود. ژولیوس سزار این شهر را «شهر فراخوانده» نام نهاد و در تقویم جولیا نام آن را «اولیس سیپو» نوشتند. از سده‌ی پنجم تا هشتم پس از میلاد، قبیله‌ای آلمانی‌تبار، لیسبون و نواحی پیرامونی آن را تحت سلطه‌ی خود درآورد تا این‌که در سال ۱۱۴۷ کشورهای شرکت‌کننده در جنگ‌های صلیبی، این شهر را به‌عنوان شهری مسیحی فتح کردند. پس از فتح لیسبون به‌دست مسیحیان، این شهر ثروت زیادی به‌دست آورد و به‌عنوان قطب اقتصادی و فرهنگی پرتغال شناخته شد.

لیسبون

برای نام این شهر نظریه‌های متفاوتی مطرح است که یکی از قوی‌ترین نظریه‌ها به نام اصلی و لاتین آن برمی‌گردد. «لیسبون» از واژه‌ی «آلیس اوبو» (Allis Ubbo) برگرفته شده که به معنی «بندرگاه امن» است. بیشترین ثروت کشور پرتغال در این شهر قرار داشته و ۴۵ درصد از تولیدات کل کشور به لیسبون اختصاص دارد. علاوه‌بر‌این، شهر لیسبون قطب سیاسی پرتغال بوده و دولت این کشور در این شهر مستقر شده‌ است.

مسابقات ماراتن لیسبون که هر ساله در ماه مارس در این شهر برگزار می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای ورزشی در جهان به شمار می‌رود. نماد شهر لیسبون را «کلاغ» می‌دانند و منظور دو کلاغی است که در زمان باستان، روحانی مقدس منطقه را در سفر به این شهر همراهی می‌کردند. یکی از ویژگی‌های لیسبون، محبوبیت هنرهای خیابانی نزد مردم آن است و در بسیاری از در و دیوارهای کوتاه و بلند این شهر آثار هنری و گرافیتی‌های چشم‌نوازی دیده می‌شود.

لیسبون

لیسبون از آب و هوای مدیترانه‌ای، با تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل بهره می‌برد و میانگین دمای این شهر در روزهای سرد سال ۱۳ در جه و در روزهای گرم سال ۲۶ درجه است. تابستان‌های لیسبون، بهترین زمان سفر برای گذراندن تعطیلات در این کشور محسوب می‌شود. این شهر نسبت به سایر پایتخت‌های اروپایی مقصدی مقرون به صرفه است؛ از اینرو، گردشگران تمایل بسیاری برای سفر به لیسبون دارند.

از دیدنی های لیسبون می‌توان به اقیانوس آرام لیسبون (Lisbon Oceanarium)، باغ گیاه‌شناسی لیسبون (Jardim Botânico)، کلیسای جامع لسیبون (Lisbon Cathedral)، آسانسور سانتا جاستا (Santa Justa)، تله‌کابین لیسبون (Telecabine Lisbon)، بنای یادبود عصر کاوش (Monument to the Discoveries)، برج بلم (Belem Tower)، موزه ملی باستان شناسی (Museu Nacional de Arqueologia)، قلعه سنت جورج و صومعه جیرونیموس (Jeronimos monastery) اشاره کرد که نباید در تور لیسبون از دست بدهید.

در سفر به شهر لیسبون می‌توانید محصولات چوب پنبه‌ای، محصولات پشمی، صابون‌های معطر، دسرها و شیرینی‌های پرتغالی، پنیر پرتغال، نقاشی روی کاشی و اشیای سفالی و سرامیکی، روغن زیتون و صنایع دستی مدرن به‌عنوان سوغاتی تهیه کنید.

گالری عکس‌های لیسبون پرتغال

مطالب مرتبط:

منبع kojaro wikipedia

دیدگاه