بهترین نقاط جهان برای موج سواری کدامند؟ (قسمت اول)

رسول نوری
رسول نوری چهار شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۰
بهترین نقاط جهان برای موج سواری کدامند؟ (قسمت اول)

موج‌سواری یکی از هیجان‌انگیزترین و لذت‌بخش ترین تفریحات آبی است و به همین دلیل، شناخت سواحل و نقاطی که امواج بلند و مناسب دارند برای علاقه‌مندان به این ورزش حائز اهمیت است.

برای عده‌ای از گردشگران، یک سفر ایدئال به سواحل دریا شامل شرایط آب‌وهوایی مساعد برای موج‌سواری نیز می‌شود. برخی شهرها به‌دلیل الگوهای وزش باد مناسب، زمان شکل‌گیری امواج و وضعیت کف دریا، برای موج‌سواری بهتر هستند.

همه‌ی این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا موج‌هایی عالی برای موج‌سواران حرفه‌ای یا تازه‌کار تشکیل و به‌سمت ساحل روانه شوند. در تمامی کشورهای حاشیه‌ی دریاها و اقیانوس‌ها، مکان‌های مناسب فراوانی برای موج‌سواری وجود دارد. آیا برای سواری روی بهترین موج‌های جهان آماده‌اید؟ با ما با فهرست ۲۵ مورد از بهترین نقاط موج‌سواری در سراسر دنیا همراه باشید.

سوپربانک، گلد کوست، استرالیا

موج سواری

از «گلد کوست» (Gold Coast) که به‌خاطر بیش از ۷۰ کیلومتر خط ساحلی و چهار نقطه‌ی موج‌سواری فوق‌العاده از جمله «سوپربانک» (Superbank) شناخته می‌شود، با نام «بهشت موج‌سواری» نیز یاد می‌شود. این مکان با موج‌های بی‌نقصش تجربه‌ای فراموش‌نشدنی را به شما ارائه خواهد داد. «گلد کوست» چندین دهه است که نه‌تنها به‌خاطر کیفیت بالای امواجش بلکه برای فضای بزرگ و غنی اطرافش که توانایی پذیرش تمامی موج‌سوارانی که به آن مراجعه می‌کند را دارد پذیرای ورزشکاران و گردشگران فراوانی از گوشه و کنار جهان بوده است و همین مسئله آن را تبدیل به یکی از بهترین نقاط موج‌سواری در سراسر دنیا کرده است که باید از آن بازدید کنید.

پایپ‌لاین، اوهایو، هاوایی

موج سواری

«اوهایو» به‌عنوان یکی از بهترین مکان‌های موج‌سواری «ایالات متحده‌ی آمریکا»، یکی از محبوب‌ترین نقاط برای انجام این ورزش و همواره در صدر جدول بهترین مکان‌ها برای موج‌سواران حرفه‌ای و کارکشته بوده است. رویای هر موج‌سواری این است که بر بالای این امواج، سواری کند. ارتفاع امواج در این نقاط گاهی به بیش از ۶ متر می‌رسد و اگر دل و جرأت این را دارید که به دل این موج‌ها بزنید، تجربه‌ای ناب از یکی از بهترین پدید‌ه‌های طبیعت به دست خواهید آورد.

ساحل باندوران، شهرستان دانیگول، ایرلند

موج سواری

آب‌های سرد شاید موج‌سواران تازه‌کار را فراری دهند. اما حرفه‌ای‌ها و افراد کارکشته چنین نیستند. برای طرفداران جان سخت این ورزش، آب‌های سبز رنگی که امواج آن از روی سنگ‌ها و صخره‌های نزدیک به «باندوران» (Bundoran) تشکیل شده و سمت ساحل روانه می‌شوند کافی است تا آن‌ها را به اینجا بکشاند. این سواحل که تنها چند ساعت از «دوبلین» فاصله دارند یکی از بهترین نقاط موج‌سواری اروپا هستند.

جزایز منتاوای، اندونزی

موج سواری

«جزایر منتاوای» متشکل از یک زنجیره‌ی ۷۰تایی در خلیج غربی «سوماترا» واقع در «اندونزی» است. اگر می‌خواهید با امواجی زیبا احاطه شوید، نقاط شمالی و جنوبی پاگی (Pagi)، سیپارو (Siparo) و سیبروت (Siberut) بهترین انتخاب‌های شما هستند. طی ماه‌های ژوئن تا سپتامبر با مراجعه به این مکان که از پررفت‌وآمدترین مقاصد موج‌سواری در سراسر جهان است می‌توانید بلندترین امواج آن را تجربه کنید. دسترسی به این مکان تنها از طریق کشتی و پرواز‌ چارتر امکان‌پذیر است.

سوپرتیوبز، جفری بی، آفریقای جنوبی

موج سواری

این مکان که در بین موج‌سواران با نام «جی بی» (J Bay) نیز شناخته می‌شود یکی از محبوب‌ترین مقاصد موج‌سواری در دنیا است و در «استان کیپ شرقی» واقع در «آفریقای جنوبی» قرار دارد. این مکان دارای نقاط موج‌سواری فراوانی از جمله «بون‌ياردز» (Boneyards)، «کیچن ویندوز» (Kitchen Windows)، «ماگنا تیوبز» (Magna Tubes)، «پوینتس» (Points)، «آلباتروس» (Albatross) و محل تشکیل مادر تمامی امواج یعنی «سوپر تیوبز» (Supertubes) است. «سوپر تیوبز» یکی از مکان‌هایی است که هر موج‌سواری با هر سطحی از مهارت باید تجربه کند. جایی که طی سناریوهای مختلف ممکن است امواج گوناگونی از روی یک‌دیگر بغلتند و یکی شوند و دیواره‌های چند متری از آب را تشکیل دهند. از «جی بی» طی ماه‌های زمستانی ژوئن تا اوت دیدن کنید یا در ماه ژوئیه به مراسم سالانه‌ی بیلابونگ پرو دابلیو سی تی (Billabong Pro WCT) بروید و از سواری بر موج‌های این سواحل لذت ببرید.

لیما، پرو

موج سواری

«پرو» بیش از ۲۵۰۰ کیلومتر خط ساحلی دارد. با وجود این‌که تنها تعداد کمی از ساکنان محلی به گردشگران تخته‌ی اسکی اجاره می‌دهند و ساحل‌های سنگ ریزه دار آن و رنگ آب چنان چنگی به دل نمی‌زند، هم‌چنان «لیما»، پایتخت کشور «پرو» یکی از محبوب‌ترین مقاصد موج‌سواری در سراسر دنیا است که تقریباً بهترین امواج را در کل آمریکای جنوبی ارائه می‌دهد. ارتفاع امواج آن از یک متر شروع می‌شود و در سه دسته‌ی کوچک، متوسط و بزرگ قرار می‌گیرد که برای تمامی سطوح مهارتی مناسب است. امواج این نقاط قابل مقایسه با امواج هاوایی است با این تفاوت که رقابت کمتری بر سر موج‌های آن صورت می‌گیرد و جمعیت نسبتاً کمتری در آن موج‌سواری می‌کنند.

بابل، فوئرته‌ونتورا، جزایر قناری

موج سواری

«فوئرته‌ونتورا» (Fuerteventura) به‌عنوان قسمتی از جزایر قناری یکی از شلوغ‌ترین مکان‌های سواحل آفریقا است. موج‌سواران سراسر دنیا از آب‌وهوای این منطقه با دمایی بین ۱۸ تا ۲۴ درجه‌ی سانتی‌گراد کاملاً راضی هستند. اگرچه باید اندکی با افراد محلی که به این‌ سادگی‌ها موج‌هایشان را در اختیار شما نمی‌گذارند سروکله بزنید. در کنار «بابل» (The Bubble)، نقاط موج‌سواری دیگری مانند «راکی پوینت» (Rocky Point)، «هاربور وال» (Harbour Wall)، «شوتینگ گالری» (Shooting Gallery)، «جنروسا سویسایدز» (Generosa Suicides)، «مهی‌یوناس» (Mejillonas)، «ال هیرو» (El Hierro)، «جرمن رایتس» (German Rights)، «کوتیلو» (Cotillo) و «اسکوئینزو» (Esquinzo) در این مکان هستند که بین ماه‌های اکتبر تا مارس بهترین و بزرگ‌ترین امواج را ارائه می‌دهند.

بلکس بیچ، سن دیگو، کالیفرنیا

موج سواری

«بلکس بیچ» (Black's Beach) با موج‌های قوی و جریانات‌ آبی قدرتمندش مخصوص افراد حرفه‌ای و کارکشته است و موج‌سواری در این مکان به افراد تازه‌کار توصیه نمی‌شود. این سواحل که به‌عنوان بهترین نقاط موج‌سواری «ایالات متحده» شناخته می‌شود می‌تواند پذیرای چندین موج‌سوار حرفه‌ای در جهات مختلف باشد. به‌علاوه‌ی این موارد، وزش باد بر امواج این مکان تأثیری ندارد و می‌تواند تا پایان روز از موج‌سواری در اینجا لذت ببرید که به شما زمان زیادی را برای تجربه‌ی بهترین موج‌های نیم‌کره‌ی غربی می‌دهد.

اوسگور، فرانسه

موج سواری

«اوسگور» (Hossegor) که لقب پایتخت موج‌سواری اروپا را ازآن خود کرده است، در اقیانوس اطلس واقع شده و به‌خاطر ویلاها و خانه‌های مخصوص تعطیلات شیک و بی‌نظیر افرادی که در نزدیکی ساحل زندگی ‌می‌کنند شناخته می‌شود. در اینجا شما می‌توانید شاهد موج‌سواری حرفه‌ای افرادی باشید که سوار بر موج‌های بلند و سنگین آن که با موج‌های هاوایی برابری می‌کند هستند. با این تفاوت که کف دریاهای این ناحیه برخلاف هاوایی که اعماقی مرجانی دارد، از شن‌های نرم تشکیل شده است.

ال سالوادور

موج سواری

«ال سالوادور» (El Salvador) که در اقیانوس آرام و بین «گواتمالا» و «هندوراس» قرار دارد یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری طبیعی در بین موج‌سواران است. از نقاط موج‌سواری مشهور این می‌توان از «ال زونته» (El Zonte)، «سانزال» (Sunzal) و «لا لیبرتاد» (La Libertad) نام برد. طی ماه‌های مارس تا اکتبر به این مکان سری بزنید تا با موج‌هایی به ارتفاع ۳ متر مواجه شوید. فقط مراقب نقاط صخره‌ای بوده و حتماً چکمه‌هایتان را به‌همراه داشته باشید.

کاستاریکا

موج سواری

«کاستاریکا» کشوری افسانه‌ای برای موج‌سواری بوده و از نقاطی است که موج‌سواران حرفه‌ای نه‌تنها به‌خاطر امواجش، بلکه به‌خاطر فضای بزرگی که برای انجام این ورزش دارد همه ساله به آن مراجعه می‌کنند. از ماه آوریل تا اکتبر در این مکان شاهد موج‌های بزرگی خواهید بود که به‌خصوص در نواحی «پلایا نارانجو» (Playa Naranjo)، «پوتررو گراندی» (Potrero Grande) و «اولیز پوینت» (Ollies Point) تشکیل می‌شوند. تنها ضعف این مکان این است که وضعیت جاده‌ها و دسترسی به آن چندان جالب نیست. البته این بهای کمی است که برای تجربه‌ی بهترین موج‌سواری زندگی می‌توان پرداخت. افراد تازه کار و حرفه‌ای می‌توانند در ساحل ۵۰۰ متری تاماریندو که آب‌های گرمی دارد سوار بر موج‌هایی که تا مسافت ۳۰ متر را دوام می‌آورند شوند.

کلاود ناین، شارگاو آیلند، فیلیپین

موج سواری

برای افراد با دل‌ و جرأتی که می‌خواهند یک سواری هیجان‌انگیز را روی امواجی که به مرجان‌های نوک‌تیز ساحلی ختم می‌شوند تجربه کنند، «کلاود ناین» (Cloud Nine)، ماننده تکه‌ای از بهشت خواهد بود. اگرچه این مکان تنها برای افراد حرفه‌ای مناسب است چراکه اشتباهی کوچک لازم است تا صخره‌های کف اقیانوس، موج‌سوار بی‌احتیاط را تکه تکه کنند.

مطالب مرتبط:

منبع List25

دیدگاه