جشنواره فانوس پینگسی در تایوان؛ محلی برای آرزو کردن

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی پنجشنبه، ۱ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۰
جشنواره فانوس پینگسی در تایوان؛ محلی برای آرزو کردن

جشنواره فانوس پینگسی در تایوان، هر سال در آخرین روز از سال جدید قمری برگزار می‌شود و هزاران گردشگر برای نوشتن آروزهایشان روی این فانوس‌ها، خود را به این منطقه می‌رسانند.

پینگسی به معنای «نهر آرام‌بخش» است که حدود نیم ساعت با تایپه فاصله دارد و وقتی قدم به آن می‌گذارید شما را به دورانی می‌برد که سرعت زندگی خیلی کمتر بود. اما این همه ماجرا نیست و هزاران گردشگر به مناسبت جشنواره فانوس، هر سال به  روستای پینگسی (Pingxi) در تایوان می‌روند تا آروزهای خود را روی فانوس‌های کاغذی بنویسند و آن را به آسمان بفرستند به امید اینکه اجدادشان، دعاهای آن‌ها را اجابت کنند. این جشنواره جزو چهارده فستیوال دنیا در فهرست «فودور» (Fodor) است که قبل از مرگ باید ببینید. طبق افسانه‌ها، صدراعظم سه امپراطوری به نام کانگ‌مینگ، فانوس‌هایی برای علامت دادن به ارتش درست کرد و از آنجا که این فانوس‌ها مشابه کلاه او بود، آن‌ها را فانوس‌های کانگ‌مینگ (Kongming lantern) نامیدند.

جشنواره فانوس پینگسی

در اواسط قرن نوزدهم که راهزنان اغلب به شهرها یورش می‌بردند، فرستادن فانوس‌های روشن به آسمان رواج بیشتری یافت. آلی سو (Ally Su) از بخش برنامه‌ریزی گردشگری دولت شهری نیوتایپه می‌گوید:

این فانوس‌ها که روزگاری توسط روستاییان برای علامت دادن به کار می‌رفت تا به خانواده‌هایشان از سلامت و امنیت خود اطلاع دهند؛ امروزه آمال و آرزوهای مردم در سال جدید را به آسمان تاریک بالا می‌برند. جشنواره فانوس پینگسی در طول زمان به عنوان روشن‌ترین، شادترین و دلگرم‌کننده‌ترین رویداد تایوان معروف شده است.

جشنواره فانوس پینگسی

پینگسی تنها نقطه از تایوان است که فرستادن فانوس‌ به آسمان مجاز است چراکه کوه‌ها و آب مانع از دور شدن فانوس‌ها می‌شود. این جشنواره در آخرین روز از سال جدید قمری برگزار می‌شود و به این ترتیب تاریخ دقیق آن در سال ۲۰۱۹، ۱۹ فوریه خواهد بود. قدمت جشنواره پینگسی به بیش از صد سال می‌رسد و دولت شهری نیو تایپه از سال ۱۹۹۹ میزبانی این مراسم را برعهده دارد. هر چند که در هر زمان از سال هم می‌توانید فانوس خود را به آسمان بفرستید.

جشنواره فانوس پینگسی

خیابان‌ها پینگسی مملو از مغازه‌های فروش فانوس با طرح‌های مختلف است. مطمئنا فرایند انتخاب فانوس و نوشتن آرزوها با قلم خوشنویسی چینی جالب و سرگرم‌کننده خواهد بود. فانوس‌ها در رنگ‌های متعدد به فروش می‌رسد که هر یک معانی مختلفی از ثروت و شهرت بیشتر تا ازدواج موفق دارد. در این میان فانوس‌هایی به شکل حیواناتی نظیر گربه، میمون و پاندا نیز به چشم می‌خورد. به آسمان فرستادن فانوس نیز آداب خاص خود را دارد. فروشنده‌ها به خاطر مسائل امنیتی، خودشان فانوس‌ها را روشن می‌کنند و برای کنترل آن‌ها امروزه از روغن سویا استفاده می‌کنند تا فانوس‌ها خیلی بالا نروند و ثبات بیشتری داشته باشند. خود فانوس‌ها نیز در ابعاد مشخصی ساخته می‌شوند و محیط دایره آن بیشتر از ۶۰ سانتیمتر نیست و برای داشتن فانوس بزرگ‌تر، اجازه مقامات لازم است.

برای اینکه دامنه کوه بعد از مراسم مملو از زباله نشود، یک برنامه بازیافت در نظر گرفته‌اند و ساکنان روستا می‌توانند فانوس‌های استفاده شده را با اقلامی نظیر دستمال توالت و مواد شوینده معاوضه کنند. فانوس‌هایی که در ارتفاعات به زمین می‌افتد نیز با کمک مردم محلی جمع‌آوری می‌شود.

جشنواره فانوس پینگسی

جشنواره فانوس پینگسی در طی سه روز برگزار می‌شود که هر روز سه بخش و هر بخش هشت مرحله رهاسازی فانوس دارد. به غیر از این بخش‌ها، بازدیدکنندگان می‌توانند در زمان‌ها و مکان‌های مخصوص فانوس‌هایشان را به آسمان بفرستند. بخش افتتاحیه همیشه در «مدرسه ابتدایی جینگتانگ» (Jingtong Elementary School) و بخش دوم در «دبیرستان مقدماتی پینگسی» (Pingxi Junior High School) برپا می‌شود. سومین و شلوغ‌ترین بخش مراسم در «میدان فانوس آسمانی شیفن» (Shifen Sky Lantern Square) است که سازمان‌های حامی این رویداد، هزاران فانوس آسمانی را برای افراد علاقمند تهیه کرده‌اند.

جشنواره فانوس پینگسی

برای روزهای بارانی، گردشگران می‌توانند در ازای پرداخت حدود یک دلار، آروزهای خود را روی یک تکه بامبو بنویسند که به دیواری در روستا آویزان است. گردشگران حتی می‌توانند فانوس‌ دیجیتالی را امتحان کنند که هیچ ضرری هم برای محیط زیست ندارد و از ۲۰۰ هزار چراغ ال‌ای‌دی ساخته شده است. به عبارتی با کمتر از ۵ دلار می‌توانید آروزی خود را روی یک کارت پستال بنویسید که به صورت دیجیتالی در ابعادی بزرگ روی این فانوس نمایش داده می‌شود.

 

 

مطالب مرتبط:

منبع edition.cnn

دیدگاه