ممنوعیت سیگنال در شهر کوچک ویرجینیای غربی

سحر مردانه
سحر مردانه یکشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۵
ممنوعیت سیگنال در شهر کوچک ویرجینیای غربی

رادیو تلسکوپ گرین بنک، نام بزرگ‌ترین رادیو تلکسوپ قابل هدایت از نظر زاویه است که در ویرجینای غربی در آمریکا قرار دارد. در این شهر برای اینکه اختلالی در کار تلسکوپ ایجاد نشود، وجود هر نوع سیگنالی ممنوع است.

گرین بنک (Green Bank) نام شهری در ایالت ویرجینای غربی در آمریکا است که دارای دو ویژگی مهم و قابل توجه است. اول اینکه اگر می خواهید به رویاهای خود جامعه عمل بپوشانید، به این شهر سفر کنید زیرا از نظر زیبایی و طبیعت شبیه به هیچ جای دیگر نیست. دوم اینکه سیگنال‌های بی‌سیم به دلیل وجود بزرگ‌ترین و مجهز‌ترین رادیو تلسکوپ جهان، قادر به فعالیت نیستند و به طور کل ممنوع است.

چرا وای‌فای ممنوع است؟

تلسکوپ

آیا این قانون در رابطه با درب‌های اتوماتیک نیز وجود دارد؟ این موضوع عجیب به نظر می‌رسد و بیشتر شبیه به یک شوخی است اما باید بدانید که حتی بزرگ‌ترین درب فروشگاه‌ها نیز باید به صورت دستی باز و بسته شوند زیرا ضعیف‌ترین سیگنال‌ها نیز در کار رادیو تلسکوپ اختلال ایجاد می‌کند. رصدخانه ملی رادیو اخترشناسی آمریکا با وسعت ۳۴۰۰۰ هزار کیلومتر مربع در این شهر کوچک قرار گرفته است. این تلسکوپ رادیویی با دریافت امواج الکترومغناطیسی از کهشان‌ها، کار می‌کند به همین دلیل وجود کم‌ترین سیگنال بر روی زمین و در اطراف این تلسکوپ، موجب اختلال در کار آن می‌شود.

این روز‌ها، فهرست چیز‌هایی که در گرین بنک مجاز است، از فهرست چیز‌هایی که در آن مجاز نیست، آسان‌تر و ممکن‌تر است. امروزه زندگی بدون تلفن همراه تقریبا کاری غیر ممکن است اما بدیهی است که استفاده از آن در این شهر ممنوع است، می‌توانید تلفن‌تان را با خود به این شهر بیاورید اما نمی‌توانید از آن استفاده کنید. حدود ۱۴۰ نفر در این شهر زندگی می‌کنند اما در زندگی هیچ‌کدام از آنها خبری از تلفن همراه، اینترنت، درب گاراژ اتوماتیک، مانیتور کودک، مایکروویو و ... نیست.

زیرا این تلسکوپ در حدی قوی و حساس است که به کم‌ترین و ناچیز‌ترین سیگنال‌ها حتی در حد انرژی یک برف ریز که بر روی زمین می‌افتد، واکنش نشان می‌دهد. تقریبا استفاده از هرگونه دستگاه الکترونیکی و مدرن در این شهر ممنوع است. حتی جرقه در خلاء نیز می‌تواند این تلسکوپ را خاموش کند. در این شهر تردد خودرو‌هایی که با گاز کار می‌کنند هم ممنوع است زیرا موتور خودرو هنگام روشن شدن جرقه‌ای می‌زند که این جرقه‌ها نیز موجب تولید امواج الکترومغناطیسی می‌شوند.

همه‌ی این کار‌های به خاطر این است که امواج و صدا‌های شناور در کهکشان‌های دور قابل دریافت و شنیدن باشند. این رادیو تلسکوپ به معنای واقعی بزرگ است و ابعاد آن حدود یک هکتار را اشغال کرده است و حتی بلند‌تر از مجسمه آزادی است.

برای اندازه‌گیری و مشخص شدن کوچک‌ترین تغییرات ناگهانی در فضا، باید تمامی اتفاقات و اندازه‌های در دسترس باشد. یکی از اکتشافات هیجان‌انگیز و مهم این رادیو تلسکوپ، کشف مولکول‌های آلی در فضا در ژانویه ۲۰۱۸ بود. این واقعه شگفت‌انگیز ممکن بود هیچوقت کشف نشود اگر حتی یک نفر قوانین شهر را نادیده می گرفت.

نبود سیگنال، زندگی بهتر

تلسکوپ

گرین بنک دارای ساکنان مادام‌العمر نیست یا اینکه دانشمندان همیشه برای کنترل سیگنال‌های متفرقه در اینجا حضور ندارند اما بهترین مکان برای زندگی افرادی است که از وجود امواج الکترومغناطیس رنج می‌برند. تکنولوژی در زندگی تمام افراد رسوخ کرده و زندگی مدرن بدون این سیگنال‌ها غیر ممکن است اما همین تکنولوژی در برخی مواقع موجب حساسیت‌هایی مانند: خارش پوست، تپش قلب، ناراحتی معده، سرگیجه و ... می‌شود. پس چرا نمی‌خواهید در جایی آرام، بدون وجود حساسیت‌های شدید الکترومغناطیسی زندگی کنید؟

فرکانس‌هایی که از دستگاه‌های الکترونیکی متصاعد می‌شود، حتی زندگی روزمره افراد را دچار مشکل کرده است اما در این شهر کوچک بدون سیگنال شما شب، به راحتی و بدون سردرد به خواب می‌روید. چه کسی می‌داند که این شهر در واقع برای بهتر کار کردن رادیوی تلسکوپی تلاش می‌کند یا جان انسان‌ها را نجات می‌دهد!

مطالب مرتبط:

منبع curiosity

دیدگاه