هیجان انگیرترین هایکینگ دنیا در کوه های خوآ؛ چین

فرید دالایی
فرید دالایی جمعه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۵
هیجان انگیرترین هایکینگ دنیا در کوه های خوآ؛ چین

هایکینگ نوعی طبیعت‌گردی سرشار از هیجان و سرزندگی است. اما این هیجان در کوه‌های خوآ در چین با آن صخره‌های ترسناک و منظره فوق‌العاده زیبا چند برابر می‌شود. حتی اگر به این مکان مسافرت نمی‌کنید به تماشای عکس‌هایش بنشینید.

روی هر کدام از پنج کوهستان بزرگ چین بایستید، با خود می‌گویید که این خطرناک‌ترین کوه برای هایکینگ (Hiking) یا پیاده‌روی است. کوه خوا (Hua یا Huashan) با پنج قله تاریخ مذهبی دور و درازی دارد. این کوه از قرن دوم پیش از گاه‌شمار دوران مشترک (BCE) مقدس شمرده می‌شده و تمام فراز و فرودهای آن با مناظر و معابد تائوئیسم پوشیده شده است. این مکان برای سرسخت‌ترین زاهدان و بااراده‌ترین و صبورترین افراد بسیار مناسب است.

کوهستان خوآ یا هواشان

کوهستان خوا

چهار راه برای صعود و رسیدن به هر پنج قله خوآ وجود دارد که دو مسیر از طریق پیاده‌روی و دو مسیر با ماشین کابلی میسر است. سه مورد از این مسیرها دقیقا زیر قله شمالی (North Peak) به هم می‌رسند که با ارتفاع ۱٫۶۱۳۹۱۶ کیلومتری کوتاه‌ترین قله از بین پنج قله است.

کوهستان خوا

اولین و قدیمی‌ترین مسیر با نام Huashan Gorge از قسمت دروازه غربی (West Gate) آغاز می‌شود. این مسیر که در قرن سه یا چهار ساخته شد معمول‌ترین راه برای هایکینگ است که از این طریق حدود ۴ تا ۵ ساعت طول می‌کشد تا به قله جنوبی (North Peak) رسید.

کوه خوا

گزینه دوم شما می‌تواند Huangpu Gorge از دروازه شرقی (East Gate) باشد که به «مسیر سرباز» نیز معروف است. این راه ممکن است سخت‌تر باشد؛ اما سریع‌تر است (تنها ۲ ساعت طول می‌کشد) و ماشین کابلی شمالی را در ادامه دارد. گزینه سوم به قله شمالی از طریق ماشین کابلی شمالی است که رایگان نیست و در فصل‌های شلوغ سال دارای لاین ۲ بوده و (با این وجود) بیشتر طول می‌کشد. در آخر، برای رسیدن به قله غربی (West Peak) می‌توانید از ماشین کابلی غربی استفاده کنید.

heavenly steps

heavenly steps

از قله شمالی فقط یک مسیر به دیگر قله‌ها وجود دارد؛ این جا همان جایی است که وحشتناک‌ترین عکس‌ها را می‌گیرند. شما از پله‌هایی بالا می‌روید که از نقاط معروفی می‌گذرد مانند Heavenly Steps، صخره خورشید و ماه (Sun and Moon Cliff) و کوه اژدهای سیاه (Black Dragon Mountain).

مسیر قفل طلایی

مسیر قفل طلایی

در نهایت بعد از ۱ تا ۲ ساعت به Gold Lock Pass (مسیر قفل طلایی) می‌رسید، جایی که قفل‌های طلایی به عنوان نماد سلامت و امنیت از نرده‌ها آویزان شده‌اند.

کوه خوا

به محض اینکه مسیر قفل‌های طلایی را رد کنید جاده دوباره به دو قسمت تقسیم می‌شود و شما می‌توانید قله مورد نظر خود را ( از میان یکی از قله‌های غربی، شرقی، جنوبی یا مرکزی) انتخاب کنید. اینجا است که شما مسیر چندانی تا رسیدن به قله ندارید اما احتمالا تنها یک فرصت و یک قله را می‌توانید انتخاب کنید. مسیر معمول و معروف دیگر، رفتن به سمت قله شمالی و پایین آمدن از طریق ماشین کابلی قله غربی است.

چطور به آنجا برسیم

کوه  خوا

در ۷۵ کیلومتری شهر شی‌آن (جایی که جنگجویان معروف تراکوتا یا همان ارتش سفالین شی‌آن در آن قرار دارند) درست در جنوب روستای خوآ (Huashan) کوه خوآ قرار گرفته است. یک قطار سریع‌السیر در روز ۱۶ بار از شهر شی‌آن به پارک ملی خوآ می‌رود که ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می‌کشد. این قطارها از ایستگاه شمالی خوآ حرکت می‌کنند. زمان مسافت این مسیر با اتوبوس دو ساعت است. اتوبوس‌ها از ایستگاه مرکزی روبروی ایستگاه شی‌آن حرکت می‌کنند. اتوبوسی را انتخاب کنید که تقریبا پر شده باشد زیرا براساس جمعیت حرکت می‌کنند. اتوبوس‌ها شما را در روستاهایی که بتوانید از آن جا به به سمت دروازه غربی یا شرقی تاکسی بگیرید پیاده می‌کنند.

آنچه باید بدانید

کوه خوا

  • کوهستان خوآ بخشی از پارک ملی خوآ است. هزینه ورودی برای بزرگسالان از ۱۰۰ تا ۱۸۰، و برای دانش‌آموزان بین ۵۰ تا ۹۰ ین است.
  • اگر قصد پیاده‌روی روی الوارهای متصل به صخره ها را دارید دو انتخاب پیش روی شما است: Plank Walk (پیاده‌روی روی الوار) یا قسمت East Face که به Chess Pavillion منتهی می‌شود و مسیر بسیار زیبا‌یی است. راه دوم کرایه (۳۰ ین) یک قلاب است.
  • صعود شبانه بسیار رایج و محبوب است؛ چراکه جمعیت کمتر است و می‌توانید تا طلوع خورشید به قله غربی برسید. حتما با خود چراغ‌قوه، لباس و اعصابی فولادین همراه داشته باشید.
  • اگر شبانه حرکت (صعود) می‌کنید تنها می‌توانید بلیت قله غربی را تهیه کنید.
  • حتما با خود غذا (غذای سبک) همراه داشته باشید زیرا غذاهایی که روی قله می‌فروشند به شدت گران هستند.
  • برای استفاده از ماشین‌های کابلی حتما باید بلیت تهیه کنید: مسیر یک طرفه به قله شمالی ۸۰ ین، مسیر یک طرفه به قله غربی ۱۴۰ ین به اضافه اینکه از دروازه غربی تا ماشین کابلی باید یک شاتل بگیرید (۲۰ ین تا ماشین کابلی شمالی و ۴۰ ین به سمت غرب که هر دو یک طرفه هستند). دانش‌آموزان مشمول ۱۰ درصد تخفیف هستند.
  • اگر طی مسیر به شب برخورد کردید نگران نباشید. در نزدیکی قله‌های اصلی اقامتگاه‌هایی تعبیه شده است.

مطالب مرتبط:

منبع matadornetwork

دیدگاه