کجا فلامینگو ببینیم؟

شایان شفایی
شایان شفایی دوشنبه، ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۵
کجا فلامینگو ببینیم؟

فلاکینگوها یکی از شاخص‌ترین پرندگان در زمینه گردشگری حیات وحش هستند. در ادامه با کجارو همراه باشید تا فلامینگوها را بیشتر بشناسیم.

فلامینگوها پرندگان بزرگی هستند که با گردن دراز، پاهایی که ظاهری شبیه به چوب دارند و همچنین پرهای صورتی یا قرمز رنگ شناسایی می‌شوند. رنگ فلامینگوها حاصل غذایی است که می‌خورند! در ادامه بیشتر در مورد این مسئله و رژیم غذایی این پرندگان توضیح می‌دهیم. در کل شش گونه متفاوت از فلامینگوها وجود دارند. قد بزرگترین گونه فلامینگوها بین ۱.۲ تا ۱.۴۵ متر بوده و وزن آن‌ها هم حدودا ۳.۵ کیلوگرم است. از سویی دیگر، کوچکترین گونه فلامینگوها حدود ۸۰ سانتی‌متر قد و ۲.۵ کیلوگرم وزن دارند.

فلامینگو

فلامینگوها از لارو حشرات، حشرات کوچک، جلبک‌های سبز و قرمز، نرم تنان، سخت پوستان و ماهی‌های کوچک تغذیه می‌کنند. رژیم غذایی فلامینگوها در عین حال هم گیاهان را شامل می‌شود و هم گوشت؛ در نتیجه این مسئله باعث می‌شود تا فلامینگوها در دسته جانوران همه چیز خوار قرار بگیرند. همانگونه که پیش از این نیز مطرح شد، رنگ صورتی و قرمز فلامینگوها مستقیما با غذایی که می‌خورند ارتباط دارد. جلبک یکی از اصلی‌ترین غذاهای فلامینگو است. جلبک‌هایی که فلامینگوها آن را می‌خورند سرشار از ماده‌ای به نام بتاکاروتن است که این ماده حاوی رنگ‌دانه‌های قرمز است. لازم به ذکر است که بتاکاروتن در بسیاری از گیاهان وجود دارد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به سیب زمینی، اسفناج، کدو و صد البته هویج اشاره کرد! از سویی دیگر، نرم تنان و سخت پوستانی که فلامینگوها از آن‌ها تغذیه می‌کنند هم حاوی کاروتنوئید هستند. میزان کارتنوئیدی که فلامینگوها مصرف می‌کنند بسته به مکان زندگی آن‌ها متفاوت است به همین دلیل است که فلامینگوهایی که در آمریکا زندگی می‌کنند قرمز روشن و نارنجی هستند اما فلامینگوهایی که در کنیا زندگی می‌کنند صورتی کمرنگ هستند.

فلامینگو

اگر فلامینگوها غذاهایی که حاوی کاروتنوئیدها هستند را مصرف نکنند، پرهای جدیدشان دیگر قرمز رنگ نخواهد بود و این رنگ قرمز و صورتی از بین خواهد رفت. نکته جالب دیگری که در مورد فلامینگوها وجود دارد این است که فلامینگوها بسته به گونه‌شان نوک خاص خود را دارند و هر فلامینگو بسته به شکل خاص نوک خود رژیم غذایی خاص خود را دارد. فلامینگوها به منظور غذا خوردن در دریاچه‌ها می‌ایستند و با استفاده از گردن بلند خود از گل و لای کف دریاچه غذای خود را پیدا می‌کنند.

فلامینگو

فلامینگوها زندگی اجتماعی دارند و به صورت گروهی زندگی می‌کنند.

فلامینگوها زندگی اجتماعی دارند و به صورت گروهی زندگی می‌کنند. اعضای گروه همواره از یکدیگر در مقابل شکارچیان محافظت می‌کنند و همیشه مراقب فلامینگوهای جوان‌تر نیز هستند. تمام فلامینگوهای یک گروه در یک زمان معین با هم تخم می‌گذارند. حدود ۲۷ تا ۳۱ روز طول می‌کشد تا جوجه فلامینگو به دنیا بیاید. جوجه‌ها در زمان تولد حدود ۷۳ تا ۹۰ گرم وزن دارند و بین ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد تا به بلوغ برسند. جوجه‌های فلامینگو سفید یا خاکستری هستند و طی دو سال اول زندگی‌شان به لطف غذایی که می‌خورند صورتی می‌شوند! فلامینگوها در حیات وحش حدود ۲۰ تا ۳۰ سال و در باغ وحش حدود ۵۰ سال عمر می‌کنند.

فلامینگو

نکته بسیار خوبی که در مورد وضعیت بقای فلامینگوها وجود دارد این است که در حال حاضر هیچ کدام از گونه‌های فلامینگو در خطر انقراض نیستند و هم اکنون تمامی گونه‌های فلامینگوها در وضعیت بقای متعادل و ثابت زندگی می‌کنند. فلامینگوها در بخش‌هایی از آمریکای جنوبی، جزایر گالاپاگوس، آفریقا، بخش‌هایی از خاورمیانه و هند یافت می‌شوند. فلامینگوها پرندگانی هستند که باید در نزدیکی آب زندگی کنند. معمولا این پرندگان کنار دریاچه‌ها به وفور یافت می‌شوند. فلامینگوها پرندگانی هستند که معمولا علاقه‌ای به مهاجرت کردن ندارند اما اگر وضعیت جوی و آب و هوایی منطقه زندگی‌شان به طور نامساعدی تغییر کند، این پرندگان مکان رندگی خود را تغییر می‌دهند.

نظر شما در مورد فلامینگوها چیست؟ آیا مایل به دیدن این پرندگان از نزدیک هستید؟ نظرات خود را با کجارو در میان بگذارید.

مطالب مرتبط:

منبع livescience

دیدگاه