روزشمار: ۱۸ آبان؛ حمله آقامحمدخان قاجار به گرجستان

محبوبه پوریوسفی
محبوبه پوریوسفی پنجشنبه، ۱۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۰
روزشمار: ۱۸ آبان؛ حمله آقامحمدخان قاجار به گرجستان

آقامحمدخان قاجار در چنین روزی در ۸ صفر سال ۱۲۰۹ قمری به گرجستان لشکرکشی و حمله کرد و در این نبرد پیروز شد.

آقا محمد خان در ۲۷ خردادماه ۱۱۲۱ شمسی در دشت اشرفی در میانه راه ساری به گرگان متولد شد. مراسم تاج‌گذاری‌اش پس از تصرف قفقازیه و سرکوب کلیه امرا و حکام داخلی و پذیرش اطاعت و فرمان خان قاجار از سوی کلیه نواحی به استثنای مشهد و خراسان که هنوز زیر فرمان شاهرخ میرزا و فرزندش نادر میرزا بود، آقا محمد خان زمان را برای تاج‌گذاری خود مناسب دید و در سال ۱۲۱۰ قمری در تهران به نام پادشاه ایران تاج‌گذاری کرد.

آقا محمد خان پس از فتح کامل جنوب ایران مقر حکمرانی خویش را در تهران مستقر کرد و در حالی که پایتخت وی هنوز ساری بود، آن را دارالخلافه نامید. والی گرجستان به پشتوانه هم‌کیشی با روس‌ها اعلام استقلال کرد، بنابراین آقا محمد خان در فروردین ۱۱۷۴ برای آراگلی خان نامه‌ای ارسال کرد و اشتباهات گرجی‌ها در طی هشتاد سال گذشته را یادآوری کرد و اعلام کرد در صورتی که والی گرجستان روابط خود را با روس‌ها قطع و از ایران اطاعت کامل نکند، به آنجا لشکرکشی خواهد کرد.

آراگلی خان جواب نامه را نداد و خود را برای حمله مجهز کرد. آقا محمد خان به گرجستان لشکرکشی کرد و با وجود مقاومت گرجی‌ها در این نبرد پیروز شد و آراگلی خان به تفلیس فرار کرد. آقامحمدخان برای یافتن او به تفلیس لشکر کشید. آراگلی خان همراه خانواده و بستگانش از تفلیس به گرجستان غربی گریختند. آقا محمد خان تفلیس را فتح کرد و فاجعه کرمان را در تفلیس تکرار کرد و دستور به قتل و تاراج مردم داد. عده زیادی از روحانیون را در رود کورا غرق کردند و پنج هزار نفر از گرجی‌ها را اسیر و شهر را ویران کردند.

آقا محمد خان پس از غارت مهمات و ذخایر جنگی آراگلی خان، از شهر خارج شد تا به‌دنبال آراگلی خان برود ولی با دریافت خبر طغیان اهالی شیروان که مصطفی خان دولو نماینده‌اش را به قتل رسانده بودند، به دشت مغان بازگشت. حاکم شیروان به آقامحمدخان پیام دوستی و اطاعت داد و وی از تنبیه آنان صرف‌نظر کرد و با پانزده هزار تن از دختران و پسران شهر که به اسارت گرفته بود به تهران بازگشت. اسیران برای بردگی به ثروتمندان فروخته شدند.

در همین روز:

  • «سلطان احمد اردلان» سفیر کبیر ایران در مسکو شد. (۱۳۵۳ شمسی)
  • درگذشت «مهدی سحابی» مترجم مشهور (۱۳۸۸ شمسی)
  • روز ملی کیفیت
  • وفات «سلمان فارسی» از اصحاب بزرگوار پيامبر اسلام (ص) (۳۵ قمری)
  • حمله‏ آقامحمدخان قاجار به گرجستان (۱۲۰۹ قمری)
  • زادروز بانو «مارگارت ميچل Margaret Mitchell» نويسنده داستان «برباد رفته» (۱۹۰۰ میلادی)
  • مانولیس آندرونیکوس باستان‌شناس و استاد دانشگاه ارسطو تسالونیکی مقدونیه، قبر فیلیپ دوم پادشاه مقدونیه و پدر اسکندر کبیر را در شهر ورجینا یونان کشف کرد. (۱۹۷۷ میلادی)
  • طوفان هایان در ویسایا فیلیپین (۲۰۱۳ میلادی)

مطالب مرتبط:

دیدگاه