حل بحران اقتصادی با فروش حیوانات وحشی در زیمباوه

موسی معتمدی
موسی معتمدی پنجشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۳۰
حل بحران اقتصادی با فروش حیوانات وحشی در زیمباوه

کشور قحطی زده‌ی زیمباوه برای نجات شرایط اقتصادی خود اعلام کرده که برخی از گونه‌های حیات‌وحش خود را به سایر کشورها می‌فروشد. در ادامه با کجارو همراه باشید.

طی سال‌های اخیر این کشور آفریقایی با خشکسالی شدیدی مواجه بوده است ‌و برای بهبود بودجه‌ی کشور ده‌ها زنجیر فیل به کشور چین فروخته و به همین دلیل به شدت مورد انتقاد سازمان ملی حفاظت از حیوانات قرار گرفته است.

در حالی که جزییات زیادی در این باره منتشر نشده، رویترز و CNN بیانیه‌ای پیرامون سازمان مدیریت پارک‌ها و حیات‌وحش زیمباوه منتشر کرده است:

با توجه به خشکسالی شدید؛ سازمان مدیریت پارک‌ها و حیات وحش در نظر دارد از طریق فروش بخشی از حیات وحش خود پول به دست آورد. Oppah muchinguri-kashiri وزیر امور مربوط به محیط‌زیست، آب و هوا و اقلیم زیمباوه گفته است که دولت در حال برنامه‌ریزی برای استفاده از پول حاصل از این معاملات است و اولویت اول، خرید مواد غذایی و امکانات لازم برای حیوانات آسیب‌دیده می‌باشد، زیرا خشکسالی باعث نابودی محصولات کشاورزی و دام‌ها شده است.

طبق گزارش رویترز، حدود ۵۴ هزار از ۸۰ هزار زنجیر فیل زیمباوه در کنار شیر، یوزپلنگ، میمون و سایر حیوانات وحشی در پارک ملی hwange غربی زندگی می‌کنند.

سخنگوی پارک‌های زیمباوه Caroline Washaya-Moyo، هنوز تعداد حیوانات فروشی و اینکه قرار است از زیمباوه به کدام کشور منتقل شوند را مشخص نکرده است. او در مصاحبه‌ای با رویترز گفته است که:

تعداد حیوانات فروشی بستگی به مناقصه‌هایی دارد که دریافت می‌کنیم.

طبق گفته‌ی سخنگوی ZimParks کسانی که می‌خواهند حیوانات را بخرند باید:

اطلاعاتی درباره‌ی زیستگاهی که قرار است حیوانات در آنجا نگهداری شوند مانند: نام و نشانی محل، اموال ملک، مساحت ملک، شرحی از موارد استفاده از زمین، زیرساخت ها، نردهها و جاده‌هایی که به زیستگاه راه دارد، میزان در دسترس بودن آب و در کل ظرفیت برای اجرای قانون حفاظت از محیط زیست را در اختیار دولت زیمباوه قرار دهند.

چه کسی یا کسانی می‌خواهند این حیوانات را خریداری کنند؟

در حال حاضر هیچگونه پاسخ رسمی به این سوال داده نشده است. Ashish Sanghrajke رییس سازمان Big Five Tours & Expeditions گفته است که:

پاسخ این سوال کاملا منطقی نامشخص است. این امر خود می‌تواند موجب سوء استفاده‌ی سیرک‌های خصوصی شود. Sanghrajka همچنین ادامه داد که این شرکت به گردشگری پایدار متعهد است، و برای افزایش سرمایه بدون نیاز به سازمان‌های حکومتی مانند بخش‌های حفاظت وسایر بخش‌های خصوصی و عمومی این کار را انجام می‌دهد.

بنابرین این کار چه تاثیری در میزان گردشگران کشور خواهد داشت؟

Sanghrajka مثالی مربوط به کسانی که به آبشار ویکتوریا رفته‌اند که احتمالا تعداد‌شان نزدیک به صفر است؛ آورده است.

بخشی از بودجه‌ی حاصل از فروش صرف حمل و نقل مردم به این آبشار و سایر مکان‌های دیدنی شده است و در مقابل این تصمیم اعتراض عمومی وجود ندارد و تنها چندمورد شکایت فردی دیده شده است.

مطالعات مختلف در آفریقا نشان می‌دهد که در کشورهای غنی از گردشگر میزان شکار غیرقانونی کمتر بوده و پنج از هر ده شکار است. ولی در کشورهای بدون گردشگر این میزان به ۹ از ۱۰ مورد می‌رسد.

Sanghrajka با اشاره به این آمار افزود که:

ما به فکر بهبود ریشه‌ی محیط زیست و حیات وحش هستیم و می‌خواهیم زیمباوه را در معرض توجه گردشگرانی که قصد خرید دارند قرار دهیم تا از طریق پول به دست آمده از طریق فروش آن‌ها و در کنار آن بهبود صنعت توریسم به طور غیر مستقیم به داد حیات وحش برسیم.

مطالب مرتبط:

دیدگاه