رنگ و بوی رمضان در پایتخت بنگلادش

فاطمه حکمت شعار
فاطمه حکمت شعار چهار شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۱۰:۰۲
رنگ و بوی رمضان در پایتخت بنگلادش

در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان، یک عکاس بنگلادشی، حال و هوای این ماه در داکای بارانی را در قاب دوربین خود به ثبت رسانده است.

ماه مبارک رمضان پایان گرفته است؛ اما حال و هوای این ماه در بسیاری از کشورهای مسلمان و با توجه به فرهنگ‌ها و سنت‌های مختلف، جالب‌توجه به نظر می‌رسد. بازارهای سنتی رمضان، غذاها و شیرینی‌های مناسبتی، سفره‌های افطاری گسترده و حضور مردم روزه‌دار در مساجدی با معماری‌های زیبا و متفاوت، رنگ و بوی خاصی به کشورهای مختلف در این ماه می‌دهد.

«اشرف‌ العارفین» عکاس جوان بنگلادشی نیز با گشت‌وگذار در خیابان‌های داکا، پایتخت این کشور  و از مهم ترین شهرهای جنوب آسیا، در آخرین روزهای ماه مبارک رمضان، تصاویر جالبی از حال و هوای ایام روزه‌داری در بنگلادش تهیه کرده است. شهر داکا با حدود ۲۰,۰۰۰ مسجد، به شهر مسجدها شهرت دارد  و در این میان، «مسجد بيت‌المکرم» بزرگ‌ترين مسجد شهر، دهمین مسجد بزرگ جهان و از جاهای دیدنی داکا به حساب می‌آید که طراحی مکعبی آن از کعبه الهام گرفته است.

داکا در بسیاری از اوقات سال، باران‌های موسمی شدیدی را تجربه می‌کند و اشرف العارفین نیز از این امر بهره گرفته است تا تصاویر بارانی جذابی از مردم روزه‌دار و نمازگزاران مسجد بیت المکرم ثبت کند.

مردم در صحن مسجدی در داکا

مناره مسجدی در داکای بنگلادش

بازی کودکان در صحن بارانی مسجدی در داکا

فروشنده کتاب در بنگلادش

دو نوجوان زیر یک چتر در صحن مسجد

پیرمردی با لباس سبز در خیابان‌های داکا

فروشنده تسبیح در داکا

انعکاس الله اکبر در پنجره مسجد

پیرمردی سوار بر گاری در خیابان‌های داکا

مردم در حال صرف افطاری در مسجدی در داکا

مردی با کیفی بر سر زیر بارش باران

دو فروشنده دوره‌گرد در بنگلادش

سفره‌های افطاری در مسجدی در داکا

پناه گرفتن مردم در مسجد از بارش باران

دختری در حال نوشیدن آب سر سفره افطاری

   حال و هوای رمضان در شهر شما چگونه بود؟ از فرهنگ ماه روزه‌داری در سایر کشورهای مسلمان چقدر می‌دانید؟ از تماشای تصاویر عکاس بنگلادشی لذت بردید؟ لطفا نگاه، نظر و تجربه‌های خود را در این زمینه با کجارو و کاربران آن به اشتراک بگذارید.

چنانچه اهل سفر هستید، عکس‌های خوبی از مسافرت به مناطق مختلف تهیه می‌کنید و تمایل به معرفی آثار هنری خود دارید، می‌توانید تصاویر آثار را به‌همراه معرفی کوتاهی از خود به آدرس ایمیل info[at]kojaro.com ارسال کنید. آثار ارسالی، در صورت تایید، با نام شما در رسانه کجارو منتشر خواهند شد.

مطالب مرتبط:

منبع behance

دیدگاه