لحظات فراموش شده در شهربازی متروک و اسرارآمیز

فاطمه حکمت شعار
فاطمه حکمت شعار دوشنبه، ۹ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۰۲
لحظات فراموش شده در شهربازی متروک و اسرارآمیز

یک عکاس فرانسوی در بازدید از بزرگ‌ترین پارک تفریحی متروکه در قبرس، عکس‌هایی را از این مکان رها شده، تهیه کرده است.

دیمیتری بوریو (Dimitri Bourriau) با نام هنری «Jahz Design» هنرمند عکاس فرانسوی و علاقه‌مند به تاریخ و معماری است. دیمیتری از سال ۲۰۱۳ میلادی به عکاسی از مکان‌های فراموش‌شده یا متروکه در شهرهای مختلف روی آورد و تصاویر جالب توجهی را در قاب دوربین خود ثبت کرد.

این عکاس فرانسوی در سفر به کشور قبرس ، به بازدید از یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های تفریحی رهاشده در این کشور رفت. «پارک لاکی استار» (Lucky Star Park) یک شهربازی بزرگ و معروف در شهر «لارناکا» (Larnaca) قبرس است که به نقل از برخی از منابع موجود، در سال ۲۰۱۹ میلادی به دلایلی تعطیل شد. همه‌گیری کرونا از یک سو و عدم تامین منابع مالی از سوی دیگر، اجازه بازسازی و بازگشایی مجدد این شهربازی را نداد و تا به امروز، درهای آن بسته مانده است. 

پارک و شهربازی بزرگی که زمانی پر از همهمه کودکان و حضور بزرگسالان بود، اکنون مکان متروکه‌ای است که هرچند با روزهای اوج خود،‌ فاصله زیادی ندارد، غبار روزگار بر آن نشسته و به مکان متروکی تبدیل شده است که گیاهان، فرصت رشد بیشتری در آن دارند. دیمیتری درباره این پروژه عکاسی می‌گوید:

تصاویر بزرگ‌ترین پارک تفریحی قبرس، شما را به زمانی می‌برد که پر از فعالیت و زندگی بود؛ اما اکنون متروک و ویرانه شده و گویی، در زمان یخ زده است. وسایل بازی خراب، ساختمان‌های ویران و آثار خرابکاری در گوشه و کنار پارک، گواه وضعیت متروکه آن است. با این حال، این مکان همچنان زیبا و اسرارآمیز به نظر می‌رسد. 

از طریق این تصاویر می‌توان حس یک فضای متروک و تاریخچه‌ای که پشت سر گذاشته را کاملا دریافت. جزییات جذاب زمانی بیشتر حس می‌شوند که خاطراتی که این شهربازی از خود به‌جای گذاشته است را تصور کنید. به عبارت دیگر، این عکس‌ها از مکانی خبر می‌دهند که روزهای زیبایی به خود دیده و حال، به نمادی از رهاشدگی و زوال تبدیل شده است.

ماشین ریلی شبیه کرم در شهربازی قبرس

نوعی وسیله بازی چرخنده در شهربازی قبرس

کابین‌های چرخ و فلک در شهربازی تعطیل شده قبرس

کابین‌های اسباب بازی در شهربازی متروکه قبرس

قطار بازی در پارک تفریحی متروکه در قبرس

نوعی دستگاه بازی جلوی ساختمانی در شهربازی تعطیل شده قبرس

اسب‌ گردان در شهربازی متروکه در قبرس

ماشین‌های اسباب بازی در پارک رها شده ای در قبرس

دستگاه سرگرمی در شهربازی متروکه قبرس

نوعی وسیله بازی در شهربازی متروکه ای در قبرس

وسیله بازی در پارک رها شده ای در قبرس

ترن اسباب‌بازی در شهربازی رهاشده قبرس

وسیله بازی در پارک تفریحی قبرس

وسایل بازی شهربازی متروکه قبرس

فنجان‌ها و پارچ تزیینی در شهربازی متروکه قبرس

ترن تفریحی در پارک متروکه قبرس

از تماشا و کاوش در مکان‌های متروکه دنیا لذت می‌برید؟ تصاویر عکاس فرانسوی از یکی از بزرگ‌ترین شهربازی‌های رها شده در قبرس، مورد توجه شما قرار گرفت؟ آیا به قبرس سفری داشتید و این پارک تفریحی را از نزدیک دیده‌اید؟ لطفا نگاه، نظر و تجربه خود را با کجارو و کاربران آن به اشتراک بگذارید. 

چنانچه اهل سفر هستید، عکس‌های خوبی از مسافرت به مناطق مختلف تهیه می‌کنید و تمایل به معرفی آثار هنری خود دارید نیز می‌توانید تصاویر آثار به‌همراه معرفی کوتاهی از خود را به آدرس ایمیل info[at]kojaro.com ارسال کنید. آثار ارسالی، در صورت تایید، با نام شما در رسانه کجارو منتشر خواهند شد.

مطالب مرتبط:

منبع boredpanda

دیدگاه