عمارت رویایی شیراز؛ خانه‌ای هفت رنگ در شهر عشق و ادب

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی جمعه، ۱ دی ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۰۲
عمارت رویایی شیراز؛ خانه‌ای هفت رنگ در شهر عشق و ادب

معماری ایرانی با کمک هوش مصنوعی، عمارتی رویایی موسوم به خانه هفت رنگ طراحی کرده است.

شیراز، مرکز استان فارس، شهری تاریخی است که به‌خاطر باغ‌ها، مساجد و خانه‌هایی با معماری زیبا شناخته می‌شود. عمارت‌های معروفی مانند حافظیه و آرامگاه سعدی (سعدیه) نیز جزو پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری شیراز هستند.

یکی از شگفتی‌های شهر شیراز را باید مسجد نصیرالملک دانست که به‌دلیل وجود شیشه‌های رنگی، فضای عرفانی و خاصی دارد و اغلب به سوژه عکس‌های اینستاگرامی تبدیل می‌شود. بازی نور و رنگ در این مسجد باعث شده است که به آن لقب مسجد صورتی بدهند. چشم‌انداز فوق‌العاده زیبای آن الهام‌بخش کاوه دادگر شد تا با الهام از معماری شیراز و ایده رنگ، عمارتی با هوش مصنوعی طراحی کند و آن را خانه «هفت رنگ» بنامد.

کاوه دادگر که در دانشگاه کنت انگلستان تحصیل کرده و عضو انجمن معماران سلطنتی بریتانیا است، جایزه افتخاری از «جایزه طراح جوان آسیا» (AYDA) را در کارنامه خود دارد. او طرح‌هایش از عمارت شیراز را در صفحه اینستاگرام kaveh__dadgar@ منتشر کرده است و درباره آن‌ها می‌گوید:

جالب است بدانید که در این دوره مدرن، موضوعی که خیلی افراد حتی معمارها از آن ترس دارند، رنگ است! معماری گذشته ما با رنگ معنا پیدا می‌کرد. باغ نارنجستان قوام شیراز یا مسجد نصیرالملک، نمونه‌هایی هستند که نشان می‌دهند ما ایرانی‌ها چقدر رنگ در زندگی‌مان حضور داشت و الان آن را گم کرده‌ایم.

اتاق خواب خانه‌ای مجلل با معماری ایرانی

آشپزخانه‌ای مدرن با معماری ایرانی

حمامی مدرن با معماری ایرانی

پذیرایی عمارتی مجلل با معماری ایرانی

حمامی بزرگ با دکوراسیون سنتی ایرانی

اتاق نشیمن در عمارتی مجلل

اتاق خواب عمارتی مجلل با شیشه‌های رنگی

معماری ایرانی در خانه‌ای مجلل

تماشای خانه هفت رنگ برای شما نیز جذاب بود؟ دوست دارید که روزی این نوع معماری و طراحی در خانه‌های ایران متداول شود؟ حتما کاربران کجارو را در جریان دیدگاه خود قرار دهید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه