۱۲ تا از ترسناک‌ ترین پله‌ های دنیا

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی پنجشنبه، ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۰۲
۱۲ تا از ترسناک‌ ترین پله‌ های دنیا

برخی پله‌های دنیا به‌واسطه ارتفاع و نحوه ساخت، جزو ترسناک‌ترین جاذبه‌های گردشگری هستند و علاقه‌مندان به ماجراجویی را به خود جذب می‌کنند.

اگر اهل ماجراجویی هستید و فکر انجام‌دادن کاری ترسناک به‌حدی برایتان جذاب است که به موضوع دیگری غیر از آن فکر نمی‌کنید، از صعود به ترسناک‌ ترین پله‌ های دنیا لذت خواهید برد. این پلکان‌ها صرفا شما را از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر نمی‌برند؛ در شرایطی که هیجان فوق‌العاده زیادی را تجربه می‌کنید، اغلب شاهد برخی از زیباترین مناظر طبیعی نیز خواهید بود. امروزه ترسناک‌ترین پلکان‌ها در کشورهای مختلف به جاذبه‌های گردشگری تبدیل شده‌اند که در ادامه با تعدادی از آن‌ها آشنا خواهید شد.

پلکانی به سوی بهشت در هاوایی، آمریکا

«پلکانی به سوی بهشت» (Stairway To Heaven) یا «پله‌های هایکو» (Haiku Stairs) واقع در هاوایی دارای ۳,۹۲۲ پله است. این پلکان در طول جنگ جهانی دوم نصب شد و صعود از آن غیرقانونی است؛ با این حال، برخی افراد ماجراجو اعتقاد دارند که چنین تجربه‌ای ارزش دستگیر شدن را دارد.

پلکان هایکو در هاوایی، منبع عکس: pandotrip.com، عکاس: نامشخص

منبع عکس: pandotrip.com، عکاس: ناشناس

پلکان مارپیچ در کوه‌ های تایهانگ، چین

پلکانی به طول ۹۱٫۵ متر در امتداد «کوه‌های تایهانگ» (Taihang Mountains) در شهر لینژو چین قرار دارد که هیجان کوهنوردی بدون خطر را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. افراد زیر ۶۰ سال با امضای رضایت‌نامه و تایید سلامت قلبی و ریوی می‌توانند از آن بالا بروند.

پلکان مارپیچ در کوه تایهانگ، منبع عکس: dailymail.co.uk، عکاس: ناشناس

منبع عکس: dailymail.co.uk، عکاس: ناشناس

پلکانی به بهشت در کوه های تیانمن، چین

پلکان بزرگی موسوم به «پلکانی به بهشت» (Stairway to Heaven) با ۹۹۹ پله در «کوه‌های تیانمن» (Tianmen Mountain)‌ وجود دارد که به یک غار منتهی می‌شود.

کوه تیانمن چین، منبع عکس:‌ stock.adobe.com، عکاس: ناشناس

منبع عکس:‌ stock.adobe.com، عکاس: ناشناس

پلکان صخره گواتاپه، کلمبیا

«صخره گواتاپه» (Rock of Guatape) دارای پلکان ترسناکی با ۶۴۹ پله‌ است که از شکافی در سطح سنگ بالا می‌رود.

پلکان بلندی روی صخره گواتاپه در کلمبیا، منبع عکس: theculturemap.com، عکاس: ناشناس

منبع عکس: theculturemap.com، عکاس: ناشناس

پله های بهشتی در کوه هوآ، چین

«کوه هوآ» (Mount Hua) یکی از کوه‌های مقدس کشور چین است که معابد و بناهای مذهبی مختلفی در دامنه و قله‌های آن وجود دارد. صعود به این کوه نیازی به مهارت‌های فنی کوهنوردی ندارد؛ اما پله‌های شیب‌دار، گذرگاه‌های باریک و مسیرهای پیاده‌روی چوبی، آن را به گزینه‌ای عالی برای ماجراجویی تبدیل کرده‌اند. علاوه بر پله‌های سنگی که به «پله‌های بهشتی» (The Heavenly Stairs) معروف هستند، پیاده‌روی افقی روی تخته‌های چوبی که بر سطح کوه نصب شده‌اند، تجربه معلق‌ماندن بین زمین و آسمان را برایتان تداعی می‌کنند.

پله های بهشتی در کوه هوا، چین، منبع عکس: businessinsider.nl، عکاس: ناشناس

منبع عکس: businessinsider.nl، عکاس: ناشناس

مسیر چوبی در کوه هوا، چین، منبع عکس: reddit.com، عکاس: ناشناس

منبع عکس: reddit.com، عکاس: ناشناس

پلکان آبشار پایلون دل دیابلو، اکوادور

آبشار «پایلون دل دیابلو» (Pailon del Diablo) که به‌معنای «دیگ شیطان» است، در اکوادور قرار دارد. گردشگران برای دسترسی به آبشار باید مسیری حدودا ۳۰۰ متری را به‌ داخل دره طی کنند؛ سپس از پلکان و نردبان بالا بروند. پله‌های این دره لغزنده و خطرناک هستند؛ اما مناظر دیدنی آبشار ارزش این تجربه را دارد.

پلکانی در کنار آبشار پایلون دل دیابلو در اکوادور، منبع عکس: explorervibes.com، عکاس: ناشناس

منبع عکس: explorervibes.com، عکاس: ناشناس

مسیر کابلی نیم گنبد، کالیفرنیا

«مسیر کابلی هف دوم» (Half Dome Cable Route)، به معنی «نیم‌گنبد» نماد «پارک ملی یوسیمیتی» (Yosemite National Park) در کالیفرنیا محسوب می‌شود که صعود از آن حتی برای کوهنوردان باتجربه نیز چالش‌برانگیز است. گردشگران برای پیمایش مسیر نیم‌گنبد باید آمادگی جسمانی خوبی داشته باشند تا بتوانند شیب زیاد انتهای مسیر را با موفقیت طی کنند. صعود از نیم‌گنبد به‌خصوص در هوای بارانی خطرناک است.

صعود از مسیر کابلی نیم گنبد کالیفرنیا، منبع عکس:‌ earthtrekkers.com، عکاس: ناشناس

منبع عکس:‌ earthtrekkers.com، عکاس: ناشناس

پله‌ های معبد انگکور وات، کامبوج

معبد «انگکور وات» (Angkor Wat) شاهکاری معماری است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. گردشگران در گذشته برای بازدید از آن مجبور بودند از پله‌های سنگی تاریخی بالا بروند؛ پله‌هایی که به‌دلیل شیب زیاد، ایمنی چندانی نداشتند و خطرناک بودند. اکنون نرده‌های فلزی در این بخش نصب شده است تا تردد روی پله‌ها راحت‌تر باشد.

پله‌ های معبد انگکور وات، کامبوج، منبع عکس: ویکی پدیا، عکاس: ناشناس

منبع عکس: ویکی پدیا، عکاس: ناشناس

پله های مرگ، پرو

دسترسی به «معبد ماه» (Temple of the Moon) بر فراز «کوه هوآینا پیچو» (Huayna Picchu) از پلکانی موسوم به «پله‌های مرگ» (Stairs of Death) امکان‌پذیر است. این پلکان شامل ۱۸۲ متر مسیر شیب‌دار، لغزنده و معمولا پوشیده از ابر می‌شود که در یک طرف آن، دیوار سنگی و در طرف دیگرش، رودخانه قرار دارد.

پله های مرگ، پرو، منبع عکس: journeymachupicchu.com، عکاس: ناشناس

منبع عکس: journeymachupicchu.com، عکاس: ناشناس

پله‌ های کوه پیکو دا تیجوکا، برزیل

کوه «پیکو دا تیجوکا» (Pico da Tijuca) بلندترین قله شهر ریو دو ژانیرو است و برای صعود به آن باید از ۱۱۷ پله‌ای بالا رفت که روی صخره‌ای شیب‌دار کنده شده‌اند. کوهنوردان پس از رسیدن به انتهای مسیر می‌توانند بهترین منظره‌های شهر را تماشا کنند.

پله‌های کوه پیکو دا تیجوکا، برزیل، منبع عکس:‌ evanquarnstrom.com، عکاس: ناشناس

منبع عکس:‌ evanquarnstrom.com، عکاس: ناشناس

پله‌ های قلعه هاریهار، هند

«قلعه هاریهار» (Harihar fort) یکی از جاذبه‌های گردشگری هند است که «پلکان به‌سوی بهشت» (staircase to heaven) بخشی از آن را تشکیل می‌دهد. صعود از این پله‌های سنگی شیب‌دار و باریک آسان نیست و به آمادگی جسمانی خوبی نیاز دارد.

پله‌های قلعه هاریهار، هند، منبع عکس: nomadsofindia.com، عکاس: ناشناس

منبع عکس: nomadsofindia.com، عکاس: ناشناس

پلکان قله کالاوانتین دورگ،‌ هند

پلکان خطرناکی در مسیر دسترسی به قله «کالاوانتین دورگ» (Kalavantin Durg) قرار دارد که برای هر ماجراجویی جذاب به نظر می‌رسد. پله‌های باریکی در لبه‌های این صخره‌ کنده شده است و کوهنوردان هرچه به‌سمت بالا حرکت می‌کنند، با مسیر شیب‌دارتری روبه‌رو می‌شوند.

پلکان قله کالاوانتین دورگ،‌ هند، منبع عکس: travelandleisureasia.com، عکاس: ناشناس

منبع عکس: travelandleisureasia.com، عکاس: ناشناس

اهل ماجراجویی و هیجان هستید؟ از میان ترسناک‌ترین پلکان‌های دنیا دوست دارید که کدام‌یک را امتحان کنید؟ حتما دیدگاه خود را با کاربران کجارو در میان بگذارید.

منبع عکس کاور: edition.cnn.com، عکاس: ناشناس، پله‌های هایکو در هاوایی

مطالب مرتبط:

دیدگاه