شور زندگی در اقیانوس‌های بی‌کران

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی شنبه، ۸ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۲۲:۰۳
شور زندگی در اقیانوس‌های بی‌کران

برندگان جایزه عکاس اقیانوس سال ۲۰۲۳ مشخص شدند.

مسابقه «عکاس اقیانوس سال ۲۰۲۳» (Ocean Photographer of the Year 2023) با معرفی برندگان به کار خود پایان داد. «جیالینگ کای» (Jialing Cai)، زیست‌شناس دریایی و عکاس آماتور، به‌عنوان برنده اصلی مسابقه انتخاب شد.

مسابقه عکاس اقیانوس سال که توسط مجله «اوشن‌گرافیک» (Oceanographic) برگزار می‌شود، از تصاویر ارزنده متعددی در سال ۲۰۲۳ تقدیر کرد. از خرس قطبی جوان که ناامیدانه به یخی در حال ذوب‌ چسبیده است تا دو گاو دریایی که به دوربین عکاس نزدیک می‌شوند، این تصاویر نگاهی زیبا به جریان زندگی در اقیانوس‌ها دارند و سکویی برای برجسته‌کردن بسیاری از مشکلات محیط‌زیستی هستند.

مسابقه عکاس اقیانوس سال ۲۰۲۳ در ۹ دسته زیر برگزار شد:

  • غواصی امن زنانه
  • عکاس سال ماجراجویی در اقیانوس
  • عکاس سال حفاظت از اقیانوس (امید)
  • عکاس سال حفاظت از اقیانوس (تاثیر)
  • بهترین عکاس سال حیات وحش اقیانوس
  • عکاس سال هنرهای زیبای اقیانوس
  • عکاس برنده جایزه ارتباط انسانی
  • عکاس سال جوان اقیانوس
  • جایزه پورتفولیو (نمونه کار) اقیانوس

برندگان اصلی مسابقه

برنده اول 

جیالینگ کای مدت کوتاهی پس از فوران آتشفشان در فیلیپین، به غواصی آب سیاه (Blackwater Diving) پرداخت؛ نوعی از غواصی شبانه که کیلومترها دورتر از ساحل و در آب سیاه‌رنگ انجام می‌شود. عکس «ناتیلوس‌ کاغذی» (Paper Nautilus) که روی تکه‌ای چوب شناور بود، توانست این جوان ۲۵ ساله را بالاتر از سایر شرکت‌کنندگان حرفه‌ای مسابقه قرار دهد. او می‌گوید:

عکاسان زیر آب، هدفشان عکاسی در آب شفاف است؛ اما این تصویر به ما یادآوری می‌کند که دانه‌های شن، مواد آلی یا موجودات ریز بخش جدایی‌ناپذیر از محیط زیر آب هستند. هدف من این است که حضورشان را بپذیرم و به‌دنبال راهی برای گنجاندن آن‌ها در تصاویرم باشم.

موجودی دریایی روی یک تکه چوب

برنده دوم 

به نظر «آندری ساوین» (Andrei Savin)، یک شقایق بزرگ مانند آپارتمانی است که ساکنان مختلف آن روابط متفاوتی با یکدیگر دارند و به هم تکیه می‌کنند. او درباره تصویرش می‌گوید:

آن روز ده‌ها عکس از یک شقایق با تنظیمات مختلف گرفتم. ناگهان، خرچنگی بیرون آمد و درست در مرکز آن نشست. فقط باید دکمه را فشار می‌دادم. برای این نوع عکاسی باید تقریبا در تاریکی کامل عکس می‌گرفتم؛ چراکه نور بلافاصله پلانکتون‌های زیادی را به‌سمت خود می‌کشد و شقایق شروع به تغذیه می‌کند؛ به این ترتیب، زیبایی کلی شقایق از بین می‌رود.

خرچنگ درون شقایق دریایی

برنده سوم 

«آلوارو هررو لوپز» (Alvaro Herrero Lopez) از یک نهنگ گوژپشت عکاسی کرده است. این نهنگ‌ها پس از گیرکردن به طناب‌ها و شناورها (بویه‌ها) دیگر قادر به استفاده از دم خود نیستند و به‌آرامی و با درد زیاد می‌میرند. او می‌گوید:

این تصویر استعاره‌ای غم‌انگیز از مرگ آهسته و دردناکی است که ما انسان‌ها برای سیاره زمین و اقیانوس‌ها ایجاد کرده‌ایم.

کوسه گرفتار در طناب ماهیگیری

برنده غواصی امن زنانه

سه سفره ماهی در اقیانوس

عکاس: Merche Llobera، تصاویر این هنرمند به اهمیت حفاظت از حیوانات و زیستگاه طبیعی آن‌ها اشاره دارد.

عکاس سال ماجراجویی در اقیانوس

عکس هوایی از موج سواری

عکاس جایگاه اول: Todd Glaser، این هنرمند موفق شده است که شرایط آب‌وهوایی، باد، جزرومد و استعداد ورزشکار را در یک عکس به تصویر بکشد. رنگین‌کمان در لبه موج نیز بر جذابیت آن افزوده است.

موج سواری

عکاس جایگاه دوم: Gergo Rugli

غواصی در اعماق اقیانوس

عکاس جایگاه سوم: Franco Banfi

عکاس سال حفاظت از اقیانوس (امید)

عکس سیاه و سفید از حیات وحش دریایی

عکاس جایگاه اول: Sylvie Ayer، عکاس امیدوار است که این تصویر به افزایش آگاهی در مورد نیاز به محافظت از گاوهای دریایی کمک کند. در فلوریدا سالانه چند صد گاو دریایی می‌میرند؛ زیرا به‌دلیل آلودگی رودخانه، غذای کافی برای آن‌ها وجود ندارد.

عکس از دو اختاپوس

عکاس جایگاه دوم: Jules Casey، دو اختاپوس روی لوله‌ای نشسته‌اند که بخشی از یک صخره مصنوعی را تشکیل می‌دهد و برای جذب اختاپوس‌ها و سایر موجودات دریایی در «خلیج پورت فیلیپ» (Port Phillip Bay) استرالیا  ساخته شده است.

عکس مرجان های دریایی

عکاس جایگاه سوم: Gabriel Barathieu

عکاس سال حفاظت از اقیانوس (تاثیر)

عکس هوایی از خرس قطبی

عکاس جایگاه اول: Florian Ledoux، در این عکس تاثیرگذار، زیبایی و شکنندگی طبیعت با هم توام شده است و لزوم حفاظت از شمالگان را به انسان‌ها یادآوری می‌کند. این خرس قطبی به یخ در حال ذوب چسبیده است.

عکس گراز دریایی در خشکی

عکاس جایگاه دوم: Jeroen Hoekendijk، گراز دریایی

کارشناسان محیط زیست در ساحل

عکاس جایگاه سوم: Sirachai Arunrugstichai، افراد در حال پاک‌سازی ماسه‌های آلوده به نفت در امتداد ساحلی در رایونگ تایلند هستند.

بهترین عکاس سال حیات وحش اقیانوس

پنگوئن در حال شنا

عکاس جایگاه دوم: Craig Parry

عکس هوایی از نهنگ

عکاس جایگاه سوم: Nicholas Holton

عکاس سال هنرهای زیبای اقیانوس

عکس سیاه و سفید از نهنگ

عکاس جایگاه اول: Jade Hoksbergen، در این عکس، یک کوسه‌نهنگ همراه با تعداد زیادی ماهی در پرتوهای نوری دیده می‌شوند که ماهیگیران به آن‌ها تابیده‌اند.

عکس از حیات وحش دریایی

عکاس جایگاه دوم: Alex Postigo، نیزه ماهی

عکس سیاه و سفید از شیرجه پرنده به داخل دریا

عکاس جایگاه سوم: Henley Spiers، سفیدغاز شمالی

عکاس برنده جایزه ارتباط انسانی

حصارهای ماهیگیری

عکاس جایگاه اول: Jingyi Wang، در این تصویر، نرده‌های ماهیگیری در دریا خودنمایی می‌کنند. به اعتقاد عکاس، انسان‌ها برای نسل‌ها از مواهب دریا لذت برده‌اند و او سعی کرده است که این موضوع را در تصویر خود نشان دهد.

عکس هوایی از ساختمان های یک شهر شناور

عکاس جایگاه دوم: Ioannis Pavlos Evangelidis، دهکده‌ای شناور در شمال کشور بنین که امکان ماهیگیری و پرورش ماهی در مقیاس کوچک برای ساکنان آن فراهم است.

عکس سیاه و سفید از اسب سوار در ساحل

عکاس جایگاه سوم: Jeroen Hoekendijk، سوارکاری با یک نهنگ مرده در ساحل روبه‌رو شده است و در تصویر گویی اسب و سوارکار به نهنگ ادای احترام می‌کنند.

عکاس سال جوان اقیانوس

بادی بورد در میان امواج دریا

عکاس جایگاه اول: Jarvis Smallman، عکاس مشغول بادی‌بورد در دریا است؛ در حالی که، ابرها جلوی خورشید را گرفته‌ و رنگ آبی زیبایی روی موج ایجاد کرده‌اند.

عکس جانوری دریایی

عکاس جایگاه دوم: Aaron Sanders، ماهی مرکب

عکس یک ماهی

عکاس جایگاه سوم: Jake Brandwine، گاوماهی

جایزه پورتفولیو (نمونه کار) اقیانوس

قلاب ماهیگیری در دهان کوسه

عکاس جایگاه اول: Sirachai Arunrugstichai، این هنرمند در زمینه «عکاسی خبری زیست‌محیطی» مشغول به کار است تا داستان روابط انسان‌ها با اقیانوس‌ها را بازگو کند.

عکس از شنای لا‌ک‌پشت

عکاس جایگاه دوم: Renee Capozzola

عکس از تعداد زیادی ماهی در اقیانوس

عکاس جایگاه سوم: Kat Zhou

از تماشای تصاویر اقیانوس‌ها لذت بردید؟ اگر شما جای هیئت داوران بودید، کدام عکس را شایسته جایگاه اول این دور از مسابقات می‌دانستید؟ حتما دیدگاه خود را با کاربران کجارو در میان بگذارید.

چنانچه در زمینه خاصی عکاسی می‌کنید، می‌توانید تصاویرتان را همراه با معرفی کوتاهی از خود به آدرس ایمیل info[at]kojaro.com ارسال کنید تا در صورت تایید، با نام شما منتشر شود.

عکاس تصویر کاور: Jack Stefan Pokoj، برنده بهترین عکاس سال حیات وحش اقیانوس؛ دهان باز سوسمارماهی، آخرین غذایش را نشان می‌دهد.

مطالب مرتبط:

دیدگاه