از کدو تنبل خال‌خالی تا اتاق‌های آینه

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی پنجشنبه، ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۰۲
از کدو تنبل خال‌خالی تا اتاق‌های آینه

یایویی کوساما آثار مختلف خود از نقاشی تا هنر چیدمان را در نمایشگاه نیویورک در معرض دید گذاشته است.

«یایویی کوساما» (Yayoi Kusama) هنرمندی ژاپنی است که آثار او شامل کدو تنبل‌های خال‌خالی تا اتاق‌های آینه می‌شود و به‌سختی می‌توان آن‌ها را با آثار هنرمندان دیگر اشتباه گرفت. او نمایشگاهی با عنوان «هر روز را به در آغوش‌کشیدن گل‌ها می‌گذرانم» (I Spend Each Day Embracing Flowers) در نیویورک برگزار کرده است. این نمایشگاه شامل آثار مختلفی نظیر مجسمه‌های عظیم، نقاشی‌های رنگارنگ و هنر اینستالیشن (چیدمان) می‌شود.

عنوان نمایشگاه کوساما در نیویورک از سه مجسمه بسیار بزرگ در مجموعه او گرفته شده است. این مجسمه‌ها، شکوفه‌های عظیمی با رنگ‌های شاد و ترکیبی از طرح‌های نقطه‌ای و انتزاعی هستند. گل‌ها در تمامی آثار کوساما وجود دارند و تضاد بین زندگی و مرگ، جشن و سوگواری، تجسم و انتزاع و غیره را نشان می‌دهند.

مجسمه‌های بسیار بزرگ و زیبای کدو تنبل در مجموعه‌ای به نام «با آرزوی عشق کدو تنبل، عشق قلبم» (Aspiring to Pumpkin's Love, the Love of My Heart) در بخشی از نمایشگاه کوساما در نیویورک به نمایش درآمده‌اند. این کدوهای خال‌خالی شبیه به یک دیوار مواج هستند که در اتاق، پیچ‌وتاپ خورده و مسیری برای بازدید علاقه‌مندان به وجود آورده‌اند. این هنرمند درباره کدو تنبل‌ها می‌گوید:

از دوره کودکی، کدو تبل برای من حس آرامش را به ارمغان آورده است؛ به‌خصوص که آن‌ها از لذت زندگی با من سخن می‌گویند.

یایویی کوساما در نمایشگاه خود در نیویورک، مجموعه‌‌ای از اتاق‌های آینه را با عنوان «رویای کرویت زمین، عشقم را پیشکش می‌کنم» (Dreaming of Earth's Sphericity, I Would Offer My Love) در معرض دید گذاشته است. در این بخش شاهد پنجره‌های دایره‌ای و نیم‌دایره‌ای خواهید بود که نور را به فضای داخل ساختمان هدایت می‌کنند. کوساما درباره این مجموعه توضیح می‌دهد:

وقتی مردم انعکاس تصویر خود را تا بی‌نهایت می‌بینند، احساس می‌کنند که هیچ محدودیتی برای توانایی انسان در فضای بی‌پایان وجود ندارد.

بازدیدکنندگانی که به نمایشگاه کوساما در نیویورک می‌روند، شاهد ۳۶ نقاشی از این هنرمند خواهند بود. این آثار که از خط و فرم تشکیل شده‌اند، نمادی از سبک او هستند. اکثر نقاشی‌های موجود در نمایشگاه، جزو مجموعه «هر روز برای عشق دعا می‌کنم» (Every Day I Pray For Love) به حساب می‌آیند.

یایویی کوساما در میان آثار هنری اش

مجسمه گل های رنگی از یایویی کوساما

مجسمه های خال خالی زردرنگ از یایویی کوساما

تابلوهای نقاشی یایویی کوساما

مجسمه های غول پیکر گل ها از یایویی کوساما

مجسمه گلی رنگارنگ از یایویی کوساما

تصویر مجسمه ای زردرنگ از یایویی کوساما

اتاقی مملو از آینه های رنگی از یایویی کوساما

نقاشی های یایویی کوساما در نمایشگاه نیویورک

مجموعه اینستالیشن گل ها از یایویی کوساما

کدو تنبل های غول پیکر از یایویی کوساما

مکعبی بزرگ در نمایشگاه یایویی کوساما

مجسمه های گل اثر یایویی کوساما

تابلوهای نقاشی از یایویی کوساما

مجسمه های بزرگ کدو تنبل از یایویی کوساما

مجسمه های گل اثر یایویی کوساما

مجسمه گلی بزرگ از یایویی کوساما

مجسمه های کدو تنبل از یایویی کوساما

نظر شما درباره آثار یایویی کوساما چیست؟ به هنر چیدمان علاقه دارید یا در این زمینه فعالیت می‌کنید؟ حتما اهالی کجارو را در جریان دیدگاه و تجربه خود قرار دهید.

مطالب مرتبط:

منبع mymodernmet

دیدگاه