موزه سمیه؛ زیباترین موزه هنر مکزیک

فاطمه رشیدی
فاطمه رشیدی چهار شنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۸
موزه سمیه؛ زیباترین موزه هنر مکزیک

موزه سمیه یکی از موزه‌های هنری مکزیک است که مجموعه ارزشمندی از آثار هنری اروپا را در خود جای داده است.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۷/۲۸ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۰۸ به‌روزرسانی شده است.

موزه سمیه (Soumaya Museum) واقع در مکزیکوسیتی، پایتخت کشور مکزیک، قرارگاه کلکسیون هنری نادر «کارلوس اسلیم» است؛ تاجر مکزیکی-لبنانی که از سال ۲۰۱۰ به‌عنوان ثروتمندترین مرد جهان شناخته می‌شود. این موزه که نام همسر اسلیم را بر خود دارد، فرصتی استثنایی برای مردم مکزیک است تا هنر اروپا را در مرزهای کشور خود از نزدیک تجربه کنند.

موزه سمیه در سال ۲۰۱۳ با حضور یک میلیون و ۹۵۰ هزار بازدیدکننده، رتبه ۵۶ پربازدید‌ترین موزه‌های جهان را به خود اختصاص داده و پس از آن در همان سال در صدر لیست پربازدیدترین موزه‌های هنر مکزیک قرار گرفته است. این موزه زیبا که از جاهای دیدنی مکزیک محسوب می‌شود، با معماری عجیبش یکی از آثار «فرناندو رومرو» معمار معروف مکزیکی بوده است و ساختمان آن در محله‌ای که از سال‌های دهه چهل میلادی منطقه‌ای صنعتی بوده، مانند شیئی نازل شده از سیاره‌ای دیگر جلب نظر می‌کند.

برج های بلند اطراف موزه سمیه مکزیک

حجم واحدی که سطح خارجی آن حاصل کنار هم آمدن قطعاتی از منحنی‌های متعدد است، بر پایه‌ای بتنی قرار گرفته، به خود پیچیده و فرمی ارگانیک و غیر متقارن را شکل داده است. ساختار این حجم که که بیشتر به مجسمه‌ای شهری می‌ماند، از ۲۸ ستون فولادی و هفت نوار افقی به دور آن‌ها تشکیل شده است. ستون‌ها هرکدام با شعاعی متفاوت قوس برداشته‌اند و میله‌های افقی در سطوح طبقات به دور سازه پیچیده و اسکلت کلی را ساخته‌اند.

با این ساختار امکان ایجاد سیرکولاسیون غیرخطی در داخل فراهم آمده و فضاهای نمایش که در ۶ طبقه تعریف شده‌اند، توسط سطوحی شیب‌دار به هم متصل می‌شوند. ترکیب سقف‌ها، کف‌ها، دیوارها و رمپ‌ها فضاهایی با مقیاس‌های متنوع ایجاد کرده است؛ از فضاهایی با ارتفاع سقف کمتر  و محیطی صمیمانه‌تر گرفته تا سالن‌هایی عظیم با فضایی یادمانی. همکف و طبقات زیرین به فضاهای جانبی مانند آمفی تئاتر، رستوران، دفاتر اداری، انبارها و کتابخانه اختصاص یافته‌اند و سالن‌های نمایش در طبقات شکل گرفته‌اند.

 نمای داخلی و دکوراسیون سفید رنگ موزه سمیه مکزیک

بازدید موزه از طبقه انتهایی به سطح همکف و به‌ترتیب زیر است:

  • طبقه‌ ششم: مجسمه‌ها که اغلب آن‌ها آثار رودین و سالوادور دالی است.
  • طبقه‌ پنجم: اشیا، نوشته‌ها، عکس‌ها و مجلات مجموعه‌ شخصی «سوفیا لورن» بازیگر ایتالیایی
  • طبقه‌ چهارم: آثار قرن ۱۹ هنرمندان مکزیک همراه با آثار هنرمندان اروپایی
  • طبقه‌ سوم: آثار هنرمندان اروپایی و آثار مربوط به دوران کلنیایی مکزیک
  • طبقه‌ دوم: گالری‌های موقت
  • طبقه‌ اول: طلا، نقره و سکه و آثار دکوراتیو
  • طبقه‌ همکف: گالری‌های موقت هنرمندان اروپایی و مکزیکی

در بالاترین طبقه، فضای یک‌پارچه وسیع و با ابهتی با نورگیر عظیم سقفی طراحی شده که بزرگترین سالن نمایش موزه است.

این فضا برای نمایش آثار «رودن» متعلق به «کارلوس اسلیم» که بزرگ‌ترین مجموعه آثار رودن در خارج از فرانسه است را به نمایش می‌گذارد.

تابلوهای نقاشی در موزه سمیه مکزیک

در موزه سمیه بیش از ۶۰ هزار قطعه هنری وجود دارد که عمدتا مربوط به آثار اروپایی و مکزیکی هستند. همچنین یکی از علل معروف شدن این موزه، وجود بزرگ‌ترین مجموعه سکه‌های پیش از استعمار جهانی است که در آن نگهداری می‌شود.

غیر از مجموعه سکه‌ها آثار دیگری از جمله مجسمه «مرد متفکر» اثر «اوت رودن»، مجسمه «نوازنده ترومپت» ساخته «سالوادور دالی»، مجسمه «عشق پنهانی» ساخته «آنتونیو روستی» و آثاری از «پل سزان»، «کلود مونه» و «لئوناردو داوینچی» در این موزه نگهداری می‌شوند. از معروف‌ترین آثار نقاشی که مربوط به بزرگ‌ترین هنرمندان این عرصه می‌شوند می‌توان به آثاری از «پابلو پیکاسو» و «ونسان ون گوگ» نام برد. نظرات خود را در خصوص موزه سمیه و آثار هنری آن، با ما و سایر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه