تفریحات رایگان استانبول؛ تجربه‌ای خاص از بازارها تا محله‌ها

رضا اردو
رضا اردو چهار شنبه، ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۰۶
تفریحات رایگان استانبول؛ تجربه‌ای خاص از بازارها تا محله‌ها

تفریحات رایگان استانبول بهترین گزینه برای گردشگرانی هستند که می‌خواهند بدون پرداخت هزینه در این شهر لحظات خوشی را بگذرانند.

استانبول خیابان‌ها و محله‌های بسیار پرشور و زنده‌ای دارد که قدم‌ زدن در آن‌ها همانند بازدید از جاذبه‌های گردشگری این شهر است. در این شهر، جاهای دیدنی بسیاری از جمله مساجد تاریخی، بازارها و پارک‌هایی وجود دارد که بدون هزینه می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید و از گشت‌وگذار در استانبول لذت ببرید. در این مقاله، با ۱۵ تفریح رایگان استانبول آشنا خواهید شد.

تفریحات رایگان استانبول:

مسجد آبی (The Blue Mosque)

 • آدرس: بخش اروپایی استانبول (European Side)، منطقه فاتح (Fatih)، محله سلطان احمد، خیابان آت میدانی (Atmeydani) (مشاهده روی نقشه)
 • ساعت بازدید: همه‌روزه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۸:۳۰ (به‌غیر از ساعات برگزاری نماز)

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد یکی از شگفتی‌های معماری استانبول است که در کنار مسجد ایاصوفیه قرار دارد. این مسجد همچنان محل عبادت است؛ بنابراین ورود به آن نیازی به تهیه بلیط ندارد؛ البته گردشگران در هنگام برگزاری نماز نمی‌توانند وارد مسجد شوند. در هنگام ورود به مسجد آبی، باید کفش‌های خود را درآورید و فضا حکم می‌کند که لباس پوشیده و مناسب بر تن داشته باشید.

به‌جز در هنگام اقامه نماز، بازدید از مسجد آبی مجاز و رایگان است

ابعاد عظیم مسجد آبی، طاق‌های زیبای آن و کاشی‌های مرمر داخل، از جاذبه‌های مسجد محسوب می‌شوند. مسجد سلطان احمد در اوایل قرن هفدهم میلادی ساخته شد و مقبره بنیان‌گذار مسجد، سلطان احمد، نیز در آن واقع است. این مسجد که به‌خاطر رنگ متمایز کاشی‌های درون آن به مسجد آبی شهرت دارد، یکی از نمادهای شهر استانبول به شمار می‌آید. معماری زیبا و امکان بازدید رایگان از آن باعث می‌شود که اغلب صف طویلی جلوی مسجد شکل بگیرد. با این حال، حیف است که به استانبول بروید و از این مسجد بازدید نکنید.

بازدید از «میدان هیپودروم» (Hippodrome) یا «آت میدانی؛ میدان اسب» که مقابل مسجد آبی قرار دارد، نیز از دیگر تفریحات رایگان در قلب استانبول به شمار می‌رود. «ستون سرپنت» (The Serpent Column) از معبد دلفی آپولو و دو «ابلیسک» (Obelisk؛ هرم‌سنگ) بزرگ مصری در این میدان قرار دارند که جزو جاذبه‌های میدان محسوب می‌شوند.

مناره ها و گنبدهای مسجد آبی استانبول با باغچه های لاله؛ منبع عکس: Istanbul Tour Studio، عکاس: نامشخص

منبع عکس: Istanbul Tour Studio، عکاس: نامشخص

مسجد سلیمانیه (Suleymaniye Mosque) 

 • آدرس: منطقه فاتح، محله سلیمانیه، خیابان پروفسور صدیق سامی اونار (Prof. Siddik Sami Onar) (مشاهده روی نقشه)
 • ساعت بازدید: همه‌روزه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۶:۴۵ (به‌غیر از ساعات برگزاری نماز)
 • وب‌سایت: suleymaniyecamii

مسجد سلیمانیه یکی از بزرگ‌ترین مساجد استانبول و یادگار سلطان سلیمان، از بزرگ‌ترین و قدرتمندترین سلطان‌های عثمانی، است. این مسجد بخش‌های مختلفی نظیر شبستان، کتابخانه، عمارت، حمام، مدرسه و قبرستان دارد که از تمام آن‌ها می‌توان به‌طور رایگان بازدید کرد. مقبره سلطان سلیمان و همسر او، خرم سلطان، نیز در این مسجد واقع است. مسجد سلیمانیه در نزدیکی بازار بزرگ استانبول قرار دارد و از فراز آن مناظر آب‌های «گلدن هورن» یا «شاخ طلایی‌» (Golden Horn؛ آب‌دره‌ای به‌شکل شاخ) قابل‌مشاهده است.

مسجد سلیمانیه یکی از باابهت‌ترین مساجد استانبول است و چشم‌انداز شاخ طلایی را دارد

مسجد سلیمانیه در اواسط قرن شانزدهم میلادی ساخته شد و یکی از باشکوه‌ترین بناهای استانبول به شمار می‌رود. این مسجد به‌اندازه دیگر مساجد استانبول تزیینات ندارد؛ اما در معماری آن عناصر یهودی-مسیحی دیده می‌شود که از این لحاظ مسجد سلیمانیه را از دیگر مساجد متمایز می‌سازد. بازدید از این مسجد غیر از ساعت‌های برگزاری نماز امکان‌پذیر است.

شباهت‌های زیادی بین مسجد سلیمانیه با مسجد ایاصوفیه وجود دارد؛ زیرا معمار هر دو مسجد یک نفر بوده است. در مسجد سلیمانیه می‌توانید آرامش را در دل شلوغی استانبول تجربه کنید. جزئیات چشمگیر، گنبدهای خیره‌کننده و حیاط‌های آرامش‌بخش آن گردشگران را به خود جذب می‌کند. بهترین زمان بازدید از مسجد سلیمانیه در هنگام طلوع یا غروب آفتاب است.

بازدید گردشگران از مسجد سلیمانیه استانبول؛ منبع عکس: Hotels.com، عکاس: نامشخص

منبع عکس: Hotels.com، عکاس: نامشخص

پارک گلخانه (Gulhane) 

 • آدرس: منطقه فاتح، محله جان کورتاران (Cankurtaran)، خیابان کندی (Kennedy) (مشاهده روی نقشه)
 • ساعت بازدید: ۲۴ساعته

پارک گلخانه یکی از معروف‌ترین پارک‌های استانبول و مکان رایگان و مناسبی برای پیک‌نیک و گذران تعطیلات آخر هفته است. در دوره عثمانی، این محوطه سرسبز جزو باغ‌های خصوصی کاخ توپکاپی به حساب می‌آمد و تنها سلطان و اعضای دربار اجازه ورود به آن را داشتند. امروزه دو کاخ، موزه باستان‌ شناسی استانبول و همچنین دو موزه کوچک دیگر در پارک گلخانه قرار دارد.

پارک گلخانه در گذشته جزو پارک‌های خصوصی سلاطین عثمانی بوده است

در فصل بهار، جشنواره معروف و جذاب لاله‌ها در پارک گلخانه برگزار می‌شود. چشم‌اندازهای زیبایی از تنگه بسفر و دریای مرمره در سمت شمال شرقی پارک قابل‌مشاهده است. ورودی پارک گلخانه در پایین تپه ایاصوفیه قرار دارد. ایستگاه تراموایی در روبه‌روی ورودی واقع شده است که دسترسی به پارک را ساده می‌کند. درختان متعدد، فواره‌ها و آب‌نماها و جوی‌های پرآب، فضای فرح‌بخشی برای گردشگران به ارمغان آورده است.

در پارک گلخانه استانبول، زمین بازی و همچنین فضایی برای پیک‌نیک وجود دارد. در نزدیکی انتهای پارک، مجسمه‌های یادبود و ستون‌های قدیمی قابل دیدن است. مجسمه آتاتورک و ستون باستانی «گوتلار» (Column of Goths) از جمله این یادبودها به شمار می‌رود. فصل‌های بهار و تابستان بهترین زمان بازدید از پارک گلخانه است؛ در فصل تابستان همچنان می‌توانید خنکی این فضای سرسبز را حس کنید.

گل های رنگارنگ در پارک گلخانه استانبول؛ منبع عکس: Istanbul GoTurkiye، عکاس: نامشخص

منبع عکس: Istanbul GoTurkiye، عکاس: نامشخص

مسجد ایوب سلطان (Eyup Sultan Mosque) 

مسجد ایوب سلطان یکی از مقدس‌ترین مکان‌های شهر استانبول است که قبرستان بزرگ و سرسبزی در پیرامون آن قرار دارد. بر تپه این مسجد، می‌توانید چشم‌انداز زیبایی از گلدن هورن داشته باشید. بنا بر روایتی، ابو ایوب انصاری، یکی از صحابه پیامبر اسلام (ص)، در این مکان به خاک سپرده شده است؛ ازاین‌رو، اینجا زیارتگاهی برای مسلمانان محسوب می‌شود. بازدید از این مسجد و زیارتگاه برای گردشگران رایگان است.

محوطه مسجد ایوب سلطان بسیار آرام است. مغازه‌ها، رستوران‌ها و غرفه‌های متعددی در پیرامون مسجد وجود دارد که قیمت اجناسشان کمتر از جاهای دیگر است. این مکان معنوی در سال ۱۴۵۸ میلادی ساخته و در سال ۱۸۰۰ بازسازی شد. مسجد ایوب سلطان برای سلاطین عثمانی نیز مقدس بود و در آن مراسم آیینی برگزار می‌کردند. اوج زیبایی این مسجد در زمان غروب آفتاب است.

گردشگران در حیاط مسجد ایوب سلطان استانبول؛ منبع عکس: Iamistanbul.com، عکاس: نامشخص

منبع عکس: Iamistanbul.com، عکاس: نامشخص

محله اورتاکوی (Ortakoy)

بازدید از محله دیدنی و معروف اورتاکوی در نزدیکی تنگه بسفر و با چشم‌اندازی زیبا از این تنگه، یکی از تفریحات رایگان استانبول محسوب می‌شود. دسترسی به این محله بسیار آسان است. مسجد قدیمی اورتاکوی در این محله نیز یکی دیگر از جاذبه‌های رایگان استانبول به شمار می‌رود. این مسجد کوچک است؛ اما فضای درونی و نمایی زیبا دارد. 

یک حمام تاریخی و عمارت زیبای «اسما سلطان» (Esma Sultan) نیز در محله اورتاکوی واقع شده‌اند. این محله بعد از غروب آفتاب، فضای زنده‌تر و پرجنب‌وجوشی دارد و در شب‌های تابستان بسیار شلوغ می‌شود. در محله اورتاکوی، گالری‌های هنری، رستوران‌ها و غرفه‌های متنوعی وجود دارد؛ همچنین بهترین مکان برای خوردن غذاهای خیابانی از جمله «کومپیر» (Kumpir؛ سیب‌زمینی تنوری شکم‌پر) به شمار می‌رود.

مسجد قدیمی اورتاکوی در تنگه بسفر؛ منبع عکس: Rehlat، عکاس: نامشخص

منبع عکس: Rehlat، عکاس: نامشخص

بازار بزرگ استانبول (Grand Bazaar)

بازدید از بازار بزرگ یا «کاپالی چارشی» یکی دیگر از تفریحات رایگان استانبول است؛ شما می‌توانید در این بازار پرجنب‌و‌جوش قدم بزنید و از معماری و تنوع اجناس آن لذت ببرید. در این بازار می‌توانید طیف گسترده‌ای از محصولات ترکی را ببینید. حضور در محیط زنده و پرجنب‌وجوش بازار می‌تواند برای گردشگران لذت‌بخش باشد. از قرن پانزدهم میلادی، بازار بزرگ استانبول نبض شهر محسوب می‌شود و تجربه‌ای اصیل از سفر به استانبول را به دست می‌دهد.

حدود ۳,۶۰۰ فروشگاه و ۶۵ راسته در بازار بزرگ استانبول قرار دارد که در آن‌ها مجموعه‌ای از صنایع دستی ترکیه، آسیای مرکزی و خاورمیانه، به‌علاوه محصولات چرمی، طلا، قالیچه، عتیقه‌جات، ظروف مسی و سفالی، ادویه‌جات و سوغاتی به فروش می‌رسد. این بازار در ظهر و عصر شلوغ می‌شود؛ اما صبح‌ها نسبتا خلوت است. بازار بزرگ استانبول یکی از بازارهای بزرگ سرپوشیده جهان به شمار می‌رود. قیمت اجناس در این بازار نسبتا بالا است؛ بنابراین مکان چندان مناسبی برای خرید نیست؛ اما اگر قصد خرید داشته باشید، امکان چانه‌زنی وجود دارد.

پرچم ترکیه در بازار بزرگ استانبول؛ منبع عکس: Turkey Travel Planner، عکاس: نامشخص

منبع عکس: Turkey Travel Planner، عکاس: نامشخص

پارک امیرگان (iBB Emirgan Grove)

 • آدرس: منطقه ساریر (Sariyer)، محله رشیدپاشا (Resitpasa)، خیابان امیرگان (مشاهده روی نقشه)
 • ساعت بازدید: از حدود ۶ تا ۲۳

پارک امیرگان استانبول که در بخش اروپایی ساحل بسفر قرار دارد، مکانی مناسب برای گردش و عکاسی در استانبول به شمار می‌رود. در این پارک دو تالاب زیبا با لاک‌پشت و اردک و ماهی‌های متنوع به چشم می‌خورد. فصل بهار بهترین زمان برای بازدید از پارک امیرگان است؛ چراکه هرساله در ماه آوریل جشنواره گل‌های لاله در آن برگزار می‌شود. آلاچیق‌های قرن نوزدهمی، کافه، رستوران، فضایی برای پیک‌نیک، زمین بازی و مسیرهای زیبا برای پیاده‌روی همگی در این پارک وجود دارد.

جشنواره بهاره گل‌های لاله در دیگر پارک‌های استانبول نیز برگزار می‌شود؛ اما پارک امیرگان بیشترین حجم و تنوع گل‌های لاله را در خود جای داده است و از این لحاظ پارکی متمایز به حساب می‌آید. سه عمارت عثمانی در این پارک به کافه تغییر کاربری داده‌اند. این احتمال وجود دارد که هنگام بازدید از این پارک شاهد عکاسی عروسی باشید.

جشنواره گل های لاله در پارک امیرگان استانبول؛ منبع عکس: www.afar.com، عکاس: نامشخص

منبع عکس: afar.com، عکاس: نامشخص

مسجد رستم پاشا (Rustem Pasha Mosque)

 • آدرس: منطقه فاتح، محله رستم پاشا، خیابان حصیرجیلار (Hasircilar) (مشاهده روی نقشه)
 • ساعت بازدید: همه‌روزه از ساعت ۶ تا ۲۱:۳۰

مسجد رستم پاشا استانبول به کاشی‌کاری‌های زیبا در داخل و خارج آن معروف است. مثل دیگر مسجد‌ها، گردشگران در هنگام نماز نمی‌توانند از آن بازدید کنند. مسجد رستم پاشا یکی از مساجد کوچک شهر استانبول محسوب می‌شود که در فاصله سال‌های ۱۵۶۱ تا ۱۵۶۳ میلادی به‌‌دستور رستم پاشا، وزیر اعظم عثمانی، ساخته شد. این مسجد یک جاذبه منحصربه‌فرد و رایگان است که معمولا از فهرست مقاصد گردشگری مسافران استانبول جا می‌ماند؛ به همین دلیل، معمولا خلوت است.

معماران مسجد رستم پاشا بیشتر به تزیینات داخلی بنا توجه کرده‌اند؛ بیش از ۲,۰۰۰ کاشی خیره‌کننده آبی‌رنگ در نمای داخلی بنا به‌ کار رفته است. مسجد رستم پاشا در نزدیکی بازار ادویه استانبول قرار دارد. هنگام ورود به این مسجد باید کفش‌های خود را درآورید و سکوت را رعایت کنید، همچنین بانوان باید موهای خود را بپوشانند.

گنبدها و مناره مسجد رستم پاشا؛ منبع عکس: bosphorustour.com؛ عکاس: نامشخص

منبع عکس: bosphorustour.com؛ عکاس: نامشخص

خیابان استقلال (Istiklal)

خیابان استقلال یکی از خیابان‌های معروف استانبول در نزدیکی میدان تکسیم است که در آن برنامه‌ها و گالری‌های رایگان متعددی برگزار می‌شود. پیاده‌روی در این خیابان و بازدید از ساختمان‌های قدیمی و گالری آثار هنری هنرمندان، یکی از تفریحات رایگان استانبول است. سراسر این خیابان ۱٫۵ کیلومتری سنگ‌فرش شده و مخصوص عابران پیاده است. انواع رستوران‌ها، کافه‌ها، مغازه‌ها، سینما و نمایش‌های خیابانی در آن دیده می‌شود.

استقلال یکی از زنده‌ترین خیابان‌های تفریحی استانبول است. تراموایی قدیمی نیز در این خیابان وجود دارد که بر جذابیت آن می‌افزاید. خیابان استقلال پاتوق گردشگران این شهر است و می‌توان آن را قلب تفریحی شهر نامید. زندگی در خیابان استقلال ۲۴ ساعته جریان دارد و در تمام طول شبانه‌روز پر رفت‌وآمد است. 

خیابان استقلال در استانبول با تراموای قدیمی قرمز؛ منبع عکس: Property Turkey، عکاس: نامشخص

منبع عکس: Property Turkey، عکاس: نامشخص

تنگه بسفر (Bosphorus)

 • آدرس: حد فاصل منطقه آسیایی و اروپایی استانبول، اسکله بشیکتاش (مشاهده روی نقشه)

تنگه بسفر یک جاذبه طبیعی شهر استانبول به شمار می‌رود که دو منطقه اروپایی و آسیایی استانبول را از هم جدا می‌کند. تعدادی پل دو سوی این تنگه را به هم پیوند می‌دهد. قدم زدن در کنار تنگه بسفر و دیدن مناظر زیبا و بناهای تاریخی تفریحی لذت‌بخش است. همچنین از کرانه تنگه می‌توانید رفت‌‌وآمد کشتی‌های کروز را تماشا کنید و عکس‌های زیبایی بگیرید. پل تنگه بسفر خود یک جاذبه گردشگری محسوب می‌شود و از نقاط مختلف شهر قابل‌مشاهده است.

تنگه بسفر و کشتی کروز در غروب؛ منبع عکس: Destinations، عکاس: Muhur

منبع عکس: Destinations، عکاس: Muhur

پل گالاتا (Galata Bridge)

 • آدرس: منطقه بی اوغلو، محله کمانکش قره‌مصطفی پاشا (Kemankes Karamustafa Pasa) (مشاهده روی نقشه)

پل تاریخی گالاتا از مهم‌ترین و زیباترین پل‌های استانبول به شمار می‌آید و مکانی مناسب برای پیاده‌روی و تفریح در قلب شهر استانبول است. این پل ۴۹۰ متری از پل‌های متعدد روی شاخ طلایی محسوب می‌شود و در اواخر قرن نوزدهم میلادی ساخته شد تا شمال و جنوب منطقه اروپایی استانبول را به هم وصل کند.

پل گالاتا در دو طبقه طراحی شده است و شامل ۶ خط خودرو و دو خط تراموا و پیاده‌رو می‌شود. در کنار پل می‌توانید ماهیگیران مشغول به ماهیگیری را نظاره کنید. در طبقه پایین پل، تعداد زیادی رستوران و کافه و اغذیه‌فروشی قرار دارد که غذای دریایی می‌فروشند و امکان چانه‌زنی هم دارند.

تماشای پرواز مرغان دریایی و غروب آفتاب بر فراز پل گالاتا یکی از تجربه‌های به‌یادماندنی استانبول محسوب می‌شود. همچنین از روی پل می‌توانید هر دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول و عبور و مرور کشتی‌ها را نظاره کنید. پل گالاتا در هنگام شب با رنگ‌های مختلفی نورپردازی می‌شود که بر زیبایی آن می‌افزاید و سوژه‌ مناسبی برای عکاسی می‌آفریند.

پل گالاتای استانبول هنگام غروب؛ منبع عکس: Expedia، عکاس: نامشخص

منبع عکس: Expedia، عکاس: نامشخص

محله بالات (Balat)

محله بالات از قدیمی‌ترین محله‌های استانبول محسوب می‌شود. این محله که زمانی محل اقامت خانواده‌های یهودی و ارتدکس یونانی بود، از خانه‌های رنگارنگ و جالبی تشکیل شده است. در این محله قدیمی، جاذبه‌های متعددی مثل «کالج ارتدکس یونانی فانار» (Phanar Greek Orthodox College)، کلیسای سنت جورج، «کلیسای بلغاری سنت استفان» (Bulgarian St. Stephan Church) و کنیسه‌های قدیمی قرار دارد.

محله بالات با خانه‌های رنگارنگ و کوچه‌های پلکانی یکی از بهترین مکان‌ها برای عکاسی خیابانی است

امروزه محله بالات به مکانی عمومی تبدیل شده است که گردشگران می‌توانند به‌عنوان یکی از تفریحات رایگان استانبول، بازدید از آن در برنامه‌های خود قرار دهند. این محله در نزدیکی ساحل امینونو و شاخ طلایی قرار دارد و به‌راحتی می‌توانید زمان زیادی را در آن بگذرانید. محله بالات کوچه‌های باریک سنگ‌فرش‌شده و شیب‌داری دارد و قدمت خانه‌های چوبی و رنگارنگ آن به بیش از ۲۰۰ سال می‌رسد.

کافه‌ها و رستوران‌هایی با منوی متنوع از غذاهای دریایی و کباب گرفته تا خوراک‌های مالزیایی و گیاهی، نانوایی، فروشگاه‌های متعدد، کتاب‌فروشی و مغازه‌های اجناس دست‌ دوم‌ در محله بالات وجود دارد. در این محله آرام و مطبوع، می‌توانید به دور از شلوغی شهر ساعت‌ها بنشینید و از فضا لذت ببرید. 

خانه های رنگی و پلکانی محله بالات استانبول؛ منبع عکس: Tripadvisor، عکاس: نامشخص

منبع عکس: Tripadvisor، عکاس: نامشخص

مرکز خرید ایستینیه پارک (Istinye Park)

«ایستینیه پارک» یکی از بزرگ‌ترین و لوکس‌ترین مراکز خرید استانبول است که یک جاذبه گردشگری محسوب می‌شود. معماری این مرکز خرید بسیار زیبا است و دو بخش سرپوشیده و روباز دارد. چهار طبقه پارکینگ زیرزمینی رایگان برای گردشگران در نظر گرفته شده است و بیش از ۳۰۰ فروشگاه در این مرکز خرید فعال هستند. 

فودکورت، بازار سنتی و سینمای مرکز خرید ایستینیه پارک رایگان نیست؛ اما گردشگران می‌توانند به‌طور رایگان از پارک مرکزی سرسبز آن لذت ببرند یا بچه‌ها در زمین بازی مشغول بازی کردن شوند.

مرکز خرید ایستینیه پارک استانبول در شب؛ منبع عکس: BCT Design Group، عکاس: نامشخص

منبع عکس: BCT Design Group، عکاس: نامشخص

تپه پیر لوتی (Pierre Loti Hill)

«تپه پیر لوتی» یکی از معروف‌ترین بام‌های استانبول است که می‌توانید از فراز آن به‌طور رایگان مناظر شهر را تماشا کنید. پیر لوتی رمان‌نویس فرانسوی در قرن نوزدهم میلادی بود که داستانی عاشقانه برای استانبول نوشت و مدام به این تپه سر می‌زد؛ به همین دلیل، نام این تپه از نام وی برگرفته شده است. تپه پیر لوتی در طول شبانه‌روز باز است و در هر زمان از روز زیبایی خاص خود را دارد. کافه‌ رستورانی بر بام تپه وجود دارد که میزبان گردشگران است.

از بالای تپه پیر لوتی می‌توانید بهترین چشم‌انداز را به شاخ طلایی و بخش اروپایی قدیم استانبول داشته باشید. «قبرستان ایوب» (Eyup Cemetery) نیز در نزدیکی تپه پیر لوتی قرار دارد که در آن سلاطین و دبیران عثمانی به خاک سپرده شده‌اند.

 تراس کافه پیر لوتی در تپه پیر لوتی با چشم انداز استانبول؛ منبع عکس: Istanbul GoTurkiye، عکاس: نامشخص

منبع عکس: Istanbul GoTurkiye، عکاس: نامشخص

کنسرت های رایگان استانبول

هنرمندان معمولا در مکان‌های پررفت‌وآمدی مثل میدان تکسیم و خیابان استقلال استانبول، موسیقی زنده اجرا می‌کنند که تماشای آن‌ها یکی از تفریحات رایگان گردشگران در استانبول محسوب می‌شود. مردم دور نوازندگان جمع می‌شوند، شادی می‌کنند و بدین‌ترتیب لحظات خوشی را می‌آفرینند. هنرمندان با زبان‌ها و سازهای مختلف در خیابان می‌خوانند و می‌نوازند و این‌گونه گردشگران را سرگرم می‌کنند.

علاوه بر آن، شهرداری استانبول همواره کنسرت‌های رایگانی را به‌طور مرتب در سطح شهر برگزار می‌کند؛ برای آگاهی از کنسرت‌ رایگان شهرداری استانبول، می‌توانید اپلیکیشن «استانبول سنین» (Istanbul Senin) را روی تلفن همراه خود نصب کنید و از قسمت «رادار» (Radar) و سپس در بخش «صحنه» (Sahne) لیست این برنامه‌ها را ببینید. از طریق این اپلیکیشن می‌توانید رزرو تفریحات استانبول از نوع رایگان را انجام دهید و از این تفریحات لذت ببرید.

 نوازندگان خیابانی در خیابان استقلال استانبول؛ منبع عکس: Turkish Airlines Blog، عکاس: نامشخص

منبع عکس: Turkish Airlines Blog، عکاس: نامشخص

اگر تجربه تفریحات رایگان استانبول را دارید یا آنکه تفریحات رایگان دیگری در استانبول می‌شناسید که در این مقاله به آن اشاره نشده است، آن را با ما و دیگر کاربران کجارو در میان بگذارید.

منبع عکس کاور: Lonely Planet، عکاس: Alexander Spatari

پرسش‌های متداول

تفریحات رایگان استانبول کدامند؟

تفریحات رایگان استانبول شامل بازدید از مسجد آبی، پارک گلخانه، محله اورتاکوی، تنگه بسفر، تپه پیر لوتی، مرکز خرید ایستینیه پارک، پل گالاتا، پارک امیرگان، بازار بزرگ استانبول، محله بالات، مسجد رستم پاشا و مسجد سلیمانیه می‌شود.

کنسرت های رایگان استانبول کجا برگزار می‌شوند؟

هنرمندان معمولا در مکان‌های پررفت‌وآمدی مثل میدان تکسیم و خیابان استقلال استانبول، موسیقی زنده اجرا می‌کنند. علاوه بر آن برای آگاهی از کنسرت‌ رایگان شهرداری استانبول، می‌توانید از اپلیکیشن «استانبول سنین» استفاده کنید. 

مطالب مرتبط:

دیدگاه