تفریحات قشم که باید تجربه کنید

معصومه صادقپور
معصومه صادقپور چهار شنبه، ۸ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۰۶
تفریحات قشم که باید تجربه کنید

در سفر به قشم علاوه بر بازدید از جاذبه‌های تاریخی و طبیعت شگفت‌‌آور، تفریحات آبی و غیرآبی هیجان‌انگیز جزیره را تجربه کنید. 

جزیره قشم، بزرگ‌ترین جزیره ایران، از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری کشور به‌ویژه در فصل‌های سرد سال است. تفریحات قشم در کنار جاذبه‌های تاریخی و طبیعت شگفت‌انگیز، سالانه گردشگران بسیاری از سراسر کشور را جذب می‌کند.  

در سفر به قشم از سواحل جزیره و پارک‌های ساحلی آن بازدید کنید؛ تنوع این سواحل اعم از سواحل صخره‌ای و سواحل شنی و ماسه‌ای نقره‌فام به‌طور یک‌جا در کمتر جزیره‌ای یافت می‌شود. همچنین می‌توانید از تفریحات و ورزش‌های آبی جزیره نظیر جت اسکی، قایق‌سواری، فلای بورد، پاراسل، شاتل‌، بنانا، فلای فیش، اسکی روی آب و پدل بورد لذت ببرید و با غواصی در آب‌های نیلگون خلیج فارس، دنیای رنگارنگ ماهی‌ها را از نزدیک ببینید.

تفریحات قشم به ورزش‌های آبی خلاصه نمی‌شود؛ می‌توانید در پیست سافاری قشم با سرعت دلخواه رانندگی کنید و حرکات نمایشی انجام دهید یا سوار بر کشتی‌های تفریحی به‌هنگام گشت‌وگذار در آب‌های خلیج فارس، نظاره‌گر غروب آفتاب باشید. این جزیره با تنوع امکانات تفریحی، رضایت گردشگران با سلیقه‌های متفاوت را در هر سنی برآورده می‌کند.

تفریحات قشم:

قایق‌سواری 

قایق‌سواری از اولین گزینه‌های انتخابی در میان تفریحات قشم است. گردشگران با سوارشدن بر قایق به گشت‌وگذار در آب‌های آرام خلیج فارس می‌پردازند. قایق‌های موتوری با سرعت زیاد در دل دریا حرکت می‌کنند و لحظاتی پر از هیجان را برای خانواده‌‌ها و گروه‌های دوستانه رقم می‌زنند.

قایق‌سواری در قشم؛ منبع عکس: mstiran.com؛ عکاس: نامشخص

منبع عکس: mstiran.com؛ عکاس: نامشخص

به‌دلیل آب‌وهوای بسیار گرم و شرجی قشم در تابستان، بهترین زمان قایق‌سواری فصل‌های پاییز، زمستان و اوایل بهار است. اگر در فصل تابستان به جزیره قشم رفتید، این تفریحات را در ساعات پایانی روز تجربه کنید. قایق‌سواری محدودیت سنی ندارد و مدت زمان این تفریح ۱۵ دقیقه و پوشیدن جلیقه نجات از ملزومات آن است. 

فلای بورد

«فلای بورد» وسیله‌ای ورزشی تفریحی است که حرکت دلفین‌ها در آب را تداعی می‌کند. این وسیله در واقع کفش‌های مخصوصی است که به‌وسیله لوله‌ای ضخیم به یک جت اسکی متصل می‌شود؛ فشار آب درون لوله، فرد را از سطح دریا بالا می‌برد، در هوا معلق نگه می‌دارد و  همچنین اجازه انجام حرکات نمایشی را به او می‌دهد. میزان فشار و پمپاژ آب، توسط مربی و درون جت اسکی کنترل می‌شود. فلای بورد تجربه‌ای هیجان‌انگیز از پرواز روی سطح آب را برای گردشگران رقم می‌زند. 

فلای بورد در قشم؛ منبع عکس: tourqeshm.com؛ عکاس: نامشخص

منبع عکس: tourqeshm.com؛ عکاس: نامشخص

فلای بورد ورزشی پر از هیجان و تحرک بدنی است؛ ازاین‌رو باید از آمادگی جسمانی، تعادل و قدرت بدنی مناسبی جهت کنترل فلای بورد برخوردار باشید. این بازی به‌صورت تک نفره انجام می‌شود. مدت زمان استفاده از فلای بورد ۱۵ دقیقه و سن مجاز برای استفاده ۱۸ سال به بالا است.

پاراسل

«پاراسل» یکی از تفریحات آبی هیجان‌انگیز است که به‌صورت تک‌نفره، دونفره یا سه‌نفره انجام می‌شود. در این ورزش، فرد توسط چتری به نام پاراسل که با طناب به یک قایق موتوری وصل است، به‌سمت بالا حرکت می‌کند و در ارتفاعی بالایی از سطح دریا قرار می‌گیرد.

پاراسل در قشم؛ منبع عکس: respina24.ir؛ عکاس: نامشخص

منبع عکس: respina24.ir؛ عکاس: نامشخص

چتر پاراسل، با طنابی به‌طول حدود ۱۵۰ متر، توسط قایق موتوری با سرعت نسبتا زیاد در آسمان به پرواز درمی‌آید. ارتفاع مجاز پاراسل، ۷۰ تا ۹۰ متر از سطح آب است. در این ارتفاع، اوج هیجان را به‌همراه چشم‌اندازی بی‌نظیر از ‌آب‌های خلیج فارس و جزیره قشم تجربه می‌کنید.

مدت زمان کلی انجام پاراسل از لحظه حرکت از ساحل تا زمان بازگشت، در حدود یک ساعت و مدت زمان پرواز با پاراسل در بالاترین ارتفاع، حدود پنج تا هفت دقیقه است. زمانی که سوار بر پاراسل هستید، دوربین‌های حرفه‌ای از شما تصویربرداری می‌کنند که پس از بازگشت می‌توانید آن‌ها را به‌عنوان یادگاری خریداری کنید. 

شاتل‌‌سواری

«شاتل‌سواری» یکی از تفریحات آبی بسیار پرطرفدار و مهیج در قشم است که به‌صورت دو تا چهارنفره انجام می‌شود. در این تفریح، شما بر تیوب بزرگی سوار و توسط یک قایق موتوری تندرو روی آب کشیده می‌شوید. برای رعایت نکات ایمنی باید از کلاه‌ ایمنی ضربه‌گیر و جلیقه نجات استفاده کنید.

شاتل‌سواری در قشم؛ منبع عکس: gashtano.com؛ عکاس: نامشخص

منبع عکس: gashtano.com؛ عکاس: نامشخص

مدت زمان شاتل سواری حدود ۲۰ دقیقه است. در این تفریح می‌توانید سواری فوق هیجانی (با احتمال افتادن در آب دریا) یا سواری آرام را انتخاب کنید. امکان استفاده از شاتل برای بانوان و آقایان به‌صورت هم‌زمان وجود دارد. شاتل سواری دارای کانتر عکاسی و فیلم‌برداری حرفه‌ای است که پس از بازگشت می‌توانید عکس‌های خود را به‌عنوان یادگاری خریداری کنید.

بنانا سواری

«بنانا‌ سواری» از تفریحات مهیج دریایی است که به‌صورت گروه‌‌های دو تا هشت نفره انجام می‌شود. بنانا در واقع نوعی تیوب به‌شکل موز (بنانا) برای حرکت روی آب دریا است. این تیوب‌ها توسط قایق‌های تندرو با سرعت بسیار بالایی روی آب کشیده می‌شود و هیجان وصف‌ناپذیری را ایجاد می‌کند.

بنانا سواری در قشم؛ منبع عکس: gashtano.com؛ عکاس: نامشخص

منبع عکس: gashtano.com؛ عکاس: نامشخص

مدت زمان بنانا سواری ۱۵ دقیقه است و امکان استفاده از وسیله برای بانوان و آقایان به‌صورت هم‌زمان وجود دارد. پوشیدن جلیقه نجات و کلاه ایمنی ضربه‌گیر از لوازم ضروری این تفریح است. هنگام بنانا سواری دوربین‌های حرفه‌ای در حال تصویربرداری از شما هستند که پس از بازگشت می‌توانید آن‌ها را به‌عنوان یادگاری خریداری کنید. 

اسکی روی آب

«اسکی روی آب» یکی از ورزش‌ها و تفریحات آبی هیجان‌انگیز قشم است. در اسکی روی آب، فرد ورزشکار کفش‌های مخصوص متصل به تخته اسکی را می‌پوشد، طنابی را در دست می‌گیرد که یک سر آن به قایق تندرو متصل است و توسط این قایق روی آب کشیده می‌شود. برای حفظ تعادل باید طناب را محکم در دست نگه داشت.

اسکی روی آب در قشم؛ منبع عکس: letsgotrip.ir؛ عکاس: نامشخص

منبع عکس: letsgotrip.ir؛ عکاس: نامشخص

اسکی روی آب به قدرت بدنی بالا، تعادل و استقامت عضلانی نیاز دارد. مدت زمان استفاده از این تفریح، حدود ۱۵ دقیقه است.

فلای فیش 

«فلای فیش» از تفریحات آبی لذت‌بخش و پرهیجان قشم است که در آن یک تیوب مخصوص به‌وسیله طناب محکمی به قایق متصل می‌شود و روی آب به حرکت درمی‌آید. طراحی ویژه تیوب باعث می‌شود که پس از طی مسافتی کوتاه تیوب از آب فاصله بگیرد، به‌سمت بالا حرکت کند و مجددا به روی آب بازگردد.

فلای فیش؛ منبع عکس: dassiaskiclub.com؛ عکاس: نامشخص

منبع عکس: dassiaskiclub.com ؛ عکاس: نامشخص

صعود و فرودهای سریع و پیاپی تیوب فلای فیش روی آب بسیار هیجان‌انگیز است و آدرنالین خون را بالا می‌برد. در این تفریح ممکن است به داخل آب پرتاب شوید؛ البته با وجود جلیقه نجات، کلاه ایمنی و مربی جای نگرانی وجود ندارد.

حداقل تعداد افراد برای استفاده از فلای فیش دو نفر است و حداکثر تعداد، بسته به‌اندازه تیوب تغییر می‌کند. این ورزش تنها برای افراد بالای ۱۰ سال مجاز است و امکان استفاده از یک وسیله برای بانوان و آقایان به‌صورت هم‌زمان وجود دارد.

مدت زمان استفاده از فلای فیش حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه است. در صورت تمایل می‌توانید از خدمات عکاسی و فیلم‌برداری بهره ببرید و با پرداخت هزینه جداگانه، از تجربه خود تصاویری به یادگار ثبت کنید.

فلای فیش برای افراد دارای دیسک کمر و مشکلات مفصلی، بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های ریوی و تنفسی، بانوان باردار و افراد مسن، مضر و ممنوع است. 

جت اسکی

«جت اسکی» ورزشی مفرح و پرطرفدار است که تجربه‌ای متفاوت و سرشار از هیجان را برای گردشگران رقم می‌زند. جت اسکی در واقع نوعی موتور است که قابلیت حرکت روی آب و موج‌های دریا را دارد. بیشتر این موتورها به‌صورت دونفره و در موارد بسیار کمی به‌صورت سه‌نفره است. 

جت اسکی در قشم؛ منبع عکس: qeshmtafrihat.com؛ عکاس: نامشخص

منبع عکس: qeshmtafrihat.com؛ عکاس: نامشخص

مدت زمان استفاده از جت اسکی ۱۵ دقیقه است. سرعت این وسیله تفریحی به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت و در برخی از مدل‌های پیشرفته این دستگاه به ۱۳۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد. سرعت و هیجان این تفریح، حس نشاط و سرزندگی غیر قابل وصفی را در افراد به وجود می‌آورد. هنگام جت اسکی سواری لباس مناسب به تن داشته باشید؛ زیرا هنگام سواری ممکن است امواج دریا شما را خیس کند. پوشیدن جلیقه نجات ضروری است.

پدل بورد

«پدل بورد» از ورزش‌ها و تفریحات دریایی قشم است که محبوبیت بسیاری در میان گردشگران دارد. در این تفریح، از نوعی بورد (تخته) خاص برای حفظ تعادل روی آب استفاده می‌شود؛ فرد روی این تخته شناور به‌صورت ایستاده یا نشسته قرار می‌گیرد و با استفاده از پارو روی آب دریا به حرکت درمی‌آید.

پدل بورد در قشم؛ منبع عکس: jazire360.com؛ عکاس: نامشخص

منبع عکس: jazire360.com؛ عکاس: نامشخص

جنس این بوردها معمولا از فایبر گلاس، چوب، فوم، فیبر کربن و اغلب از نوع پی‌وی‌سی است. از پدل بورد می‌توانید به‌صورت دو‌نفره و در حالت‌های نشسته و ایستاده استفاده کنید. مدت زمان استفاده از این وسیله تفریحی ۳۰ دقیقه است.

غواصی

«غواصی» از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین تفریحات آبی قشم در میان گردشگران است. برای غواصی ابتدا یک آموزش ۲۰ دقیقه‌ای به شما داده می‌شود؛ سپس با کمک یک مربی به زیر آب می‌روید. مدت زمان غواصی زیر آب حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه است. امکان استفاده بانوان و آقایان به‌طور هم‌زمان وجود دارد و غواصی در عمق سه تا هفت متری صورت می‌گیرد.

غواصی در قشم؛ منبع عکس: respina24.ir؛ عکاس: نامشخص

منبع عکس: respina24.ir؛ عکاس: نامشخص

با غواصی می‌توانید دنیای زیر آب و آبزیان اعماق دریا را ببینید و از تماشای ماهی‌ها، عروس دریایی، مرجان‌ها، صدف‌ها و شقایق‌ها لذت ببرید. سایت‌های غواصی در نقاط مختلف جزیره قشم قرار گرفته است. بسته به موقعیت، عمق آب، وضعیت جریان آب و گونه‌‌های آبزیان موجود در منطقه، می‌توانید سایت مورد نظر را برای غواصی انتخاب کنید. غواصی را می‌توانید به‌صورت تک‌‌نفره یا گروهی انجام دهید.

در قشم، سایت‌های غواصی معروفی وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سایت غواصی تخت جمشید (کنار پارک ساحلی زیتون و روبه‌روی پلاژ کارکنان منطقه آزاد): دارای جریان آب ملایم و آرام، عمق ۶ تا هشت متر و میزان دید دو تا ۶ متر؛ شامل گونه‌های آبزیان مانند فرشته ماهی، پروانه ماهی، اسکات، طوطی ماهی، ماشه ماهی، سفره ماهی، آنجل، بز ماهی، ملوان، صدف‌های زیبا و...
 • سایت غواصی اسپرینگی (باغ مرجانی؛ روستای سوزا در جنوب جزیره قشم): مناسب برای افراد حرفه‌ای؛ دارای جریان آب تند و شدید، عمق ۳۲ تا ۶۶ متر و میزان دید ۱۵ تا ۲۵ متر؛ شامل گونه‌های آبزیان مانند مرجان‌های بادبزنی، شیر ماهی، هامور، جاش، باراکودا، سفره ماهی، کوسه ماهی، اسب دریایی و...
 • سایت غواصی ساحل آبزیان (روبه‌روی ساحل پارک تفریحی زیتون در جنوب جزیره قشم): دارای جریان آب ملایم و آرام، عمق دو تا پنج متر و میزان دید دو تا ۶ متر؛ گونه‌‌های آبزیان شامل فرشته ماهی، پروانه ماهی، هامور، ماشه ماهی، جعبه ماهی، طوطی ماهی، آنجل، بزماهی و...
 • سایت غواصی جزایر ناز (نزدیک سواحل شرقی جزیره قشم): دارای جریان آب ملایم و آرام، عمق دو تا پنج متر و میزان دید پنج تا ۱۰ متر؛ شامل گونه‌های آبزیان مانند دلقک ماهی، گربه ماهی، منقار ماهی، لاک‌پشت دریایی، لابستر، شقایق دریایی و...
 • سایت غواصی دره ستاره‌ها (۱٫۵ کیلومتری سایت اسب‌دوانی): دارای جریان آب کمی تند، عمق ۱۲ تا ۱۵ متر و میزان دید پنج تا ۱۰ متر؛ شامل انواع ستاره‌های دریایی
 • سایت غواصی دوبه (نزدیک روستای سوزا در جنوب جزیره قشم): دارای جریان آب متوسط، عمق ۱۸ تا ۲۵ متر و میزان دید سه تا هشت متر؛ گونه‌های آبزیان شامل پروانه ماهی، فرشته ماهی، هامور، ساردین، طوطی ماهی، جعبه ماهی، اسکات، ماشه ماهی، سفره ماهی، آنجل، خفاش ماهی و...
 • سایت غواصی جرثقیل غرق‌شده: دارای کمی جریان، عمق پنج تا ۹ متر و میزان دید سه تا ۶ متر؛ شامل گونه‌های آبزیان مانند طوطی ماهی، پروانه ماهی، جعبه ماهی، ماهی ملوان، اسکات، آنجل، بز ماهی، خفاش ماهی، فرشته ماهی، ماهی نودی برنچ، صدف‌های زیبا و...
 • سایت غواصی سکوی نفتی پلاژ سیمین: دارای جریان آب متوسط، عمق هفت تا ۹ متر و میزان دید پنج تا ۱۰ متر؛ شامل گونه‌های آبزیان مانند خفاش ماهی، ملوان، ماهی ساردین، نودی برنچ، صدف‌های زیبا، ماشه ماهی، طوطی ماهی، پروانه ماهی، اسکات، هامور، خرگوش دریایی و.... این سکوی نفتی با پنج پایه، متعلق به کشور امارات متحده عربی بود که در یک طوفان دریایی از جای خود کنده شد و در حال حاضر در ایران قرار دارد.

اسکوتر زیر دریایی

اسکوتر زیردریایی از جالب‌ترین تفریحات آبی قشم است. شما می‌توانید با اسکوتر، دنیای زیر آب را تجربه کنید و از تماشای آبزیان و موجودات دریایی لذت ببرید.

اسکوتر زیر دریایی در قشم؛ منبع عکس: jabama.com؛ عکاس: ناشناس

منبع عکس: jabama.com؛ عکاس: نامشخص

اسکوتر زیردریایی در واقع روشی ساده‌تر و مدرن‌تر برای غواصی است؛ این وسیله به موتور شباهت دارد. شما سوار اسکوتر می‌شوید و یک دستگاه اکسیژن برای تنفس به شما متصل می‌شود. در تمام مدتی که زیر آب هستید، یک مربی همراه شما خواهد بود. این تفریح برای افراد بالای ۱۲ سال مجاز و برای افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی، فشار خون بالا و بانوان باردار ممنوع است. 

پاراگلایدر 

«پاراگلایدر» نوعی چتر موتوردار است که فرد سوار بر آن پروازی امن و خاطره‌انگیز را تجربه می‌‌کند. این تفریح در برخی از سواحل و کلوپ‌های تفریحی قشم انجام می‌پذیرد. پاراگلایدر به‌ دو روش متفاوت، در مناطق کوهستانی و مناطق پست‌وهموار مانند جزیره قشم صورت می‌گیرد. شما در این تفریح، از پرواز بر فراز جزیره و آب‌های قشم لذت می‌برید و نظاره‌گر آب‌های آرام خلیج می‌شوید. 

پاراگلایدر در قشم؛ منبع عکس: takhfifanqeshm.com؛ عکاس: نامشخص

منبع عکس: takhfifanqeshm.com؛ عکاس: نامشخص

چتر پاراگلایدر به‌وسیله یک ماشین، با سرعت زیاد کشیده می‌شود تا ارتفاع لازم نسبت به سطح زمین را پیدا کند. در این هنگام چتر از ماشین جدا می‌شود و فرد به کمک باد در آسمان پرواز می‌کند. مدت زمان این پرواز حدود ۱۰ دقیقه است.

سافاری

سافاری یکی از تفریحات مهیج و جذاب قشم است که در آن می‌توانید لذت رانندگی در میان شن و ماسه‌های کویر را بدون وجود مانع تجربه کنید. این تفریح در پیست سافاری جزیره قشم انجام می‌گیرد.

سافاری در پیست سافاری قشم؛ منبع عکس: epersianhotel.com؛ عکاس: نامشخص

منبع عکس: epersianhotel.com؛ عکاس: نامشخص

پیست سافاری قشم از بزرگ‌ترین پیست‌های سافاری استاندارد در ایران است که مساحتی بیش از ۵۲۰ هکتار در محور شمالی جزیره دارد. در این پیست با سرعت دلخواه رانندگی کنید، حرکات نمایشی انجام دهید و لذت ببرید.

در پیست سافاری قشم به‌دلیل رعایت استانداردهای بالا، سالانه مسابقات بسیاری برگزار می‌شود. در این مسابقات می‌توانید به تماشای رقابت رانندگان حرفه‌ای ماشین‌‌های دو دیفرانسیل و چهار محور مانند لندروور و لندکروز بنشینید که روی تپه‌های شنی، حرکات مهیج و نمایشی انجام می‌دهند.

در پیست سافاری قشم به‌عنوان یک مجموعه تفریحی بزرگ، تفریحات صحرایی متنوعی مانند باگی‌سواری (موتورهای چهار چرخ)، کارتینگ، صحراگردی با موتور کراس، شترسواری در دل کویر، تور سافاری با ماشین‌هایی مانند لندکروز و موستانگ، کمپینگ در صحرا و رصد آسمان پرستاره در شب وجود دارد. این پیست یکی از جاهای دیدنی قشم در فصل پاییز و زمستان است. آب‌وهوای مطبوع در این فصول، لذت سفر را دوچندان می‌کند.

کشتی‌های تفریحی

یکی از تفریحات خانوادگی در قشم، سوارشدن بر کشتی‌های این جزیره است؛ گشت‌وگذار بر آب‌های درخشان خلیج فارس و تماشای غروب خورشید، به‌همراه اجرای برنامه‌های مفرح و موسیقی زنده شاد که می‌تواند ساعات خوشی را برای خانواده‌ها رقم بزند. مدت زمان این تفریح حدود دو ساعت است که معمولا در دو یا سه سانس برگزار می‌شود.

کشتی‌های تفریحی در قشم؛ منبع عکس: qeshmtafrihat.com؛ عکاس: نامشخص

منبع عکس: qeshmtafrihat.com؛ عکاس: نامشخص

برخی از کشتی‌های تفریحی دارای سالن سرپوشیده و کافی‌شاپ است. اجرای موزیک زنده، استندآپ کمدی و دیگر برنامه‌های مفرح، درون سالن یا روی عرشه برگزار می‌شود. عرشه این کشتی‌ها مجهز به سیستم نورپردازی و سیستم صدا است. کشتی‌های تفریحی قشم که هر یک از آن‌ها وسعت، ظرفیت و امکانات متفاوتی دارند، تجربه‌ای دلنشین و به‌یادماندنی برای گردشگران رقم می‌زنند و به‌عنوان جاهای دیدنی قشم در شب شناخته می‌شوند. از میان این کشتی‌ها می‌توان از موارد زیر نام برد:

 • کشتی تفریحی اوستا ۵۰: تنها کشتی تفریحی قشم دارای سالن رستوران به‌وسعت ۲۴۰ متر مربع؛ با ظرفیت ۲۲۰ نفر مجهز به سیستم دالبی، سیستم تهویه و خنک‌کننده و دارای عرشه‌ای به مساحت ۲۵۰ متر مربع؛ مجهز به سیستم نورپردازی، سیستم صدا، میز و صندلی و دید ۳۶۰ درجه به دریا
 • کشتی تفریحی تارا: دارای دو طبقه مجزا؛ طبقه پایین شامل سالن سرپوشیده با ظرفیت ۱۲۰ نفر در هر سانس، دارای استیج موسیقی زنده و میز و نیمکت برای گردشگران و طبقه بالایی دارای فضای باز، کافی‌شاپ و میز و صندلی برای پذیرایی
 • کشتی تفریحی وفا: دارای دو طبقه مجزا؛ طبقه پایین شامل سالن سرپوشیده با ظرفیت ۸۰ نفر در هر سانس، دارای استیج موسیقی زنده و میز و نیمکت برای گردشگران و طبقه بالایی دارای فضای نیمه‌باز، کافی‌شاپ و میز و صندلی برای پذیرایی
 • کشتی تفریحی آبتین: دارای دو طبقه مجزا؛ طبقه پایین شامل سالن سرپوشیده با ظرفیت ۶۰ نفر در هر سانس، دارای استیج موسیقی زنده و صندلی برای گردشگران و طبقه بالایی دارای فضایی نیمه‌باز، کافی شاپ و میز و صندلی برای پذیرایی
 • کشتی تفریحی یوتاب: لنج چوبی بازسازی‌شده با سبک سنتی، دارای دو طبقه مجزا؛ طبقه پایین شامل سالن سرپوشیده با ظرفیت ۱۰۰ نفر در هر سانس، دارای استیج موسیقی زنده و نیمکت‌های چوبی برای گردشگران و طبقه بالایی دارای فضای باز، کافی‌شاپ و میز و صندلی برای پذیرایی

بام قشم

«بام قشم» در مرکز جزیره و در مسیر جاده سلخ به طبل (در پنج کیلومتری جنوب روستای طبل و چهار کیلومتری شمال شرق روستای سلخ در بخش جنوبی جنگل حرا) واقع شده است؛ ارتفاعات گسترده‌ای که بر فراز آن می‌توان چشم‌انداز کم‌نظیری از جنگل‌های حرا، سواحل شمالی خلیج فارس و جزیره قشم را به تماشا نشست. بام قشم به‌عنوان بلندترین بام جزیره، یکی از سایت‌های ژئوپارک قشم به شمار می‌رود.

بام قشم؛ منبع عکس: hotelfulton.com؛ عکاس: نامشخص

منبع عکس: hotelfulton.com؛ عکاس: نامشخص

بام قشم قدیمی‌ترین محل استقرار دوره پارینه‌ سنگی در جزایر خلیج فارس است. آثار به‌دست‌آمده از تحقیقات و پژوهش‌های تیم باستان‌شناسی منطقه آزاد قشم، از جمله قطعات سنگی پرداخت‌شده، محوطه‌های زندگی، فضاهایی شبیه به آغل و انبار و دیگر آثار، نشان از زندگی انسان‌های اولیه در این منطقه دارد. عمر اشیا و ابزار کشف‌شده، بیش از ۱۵۰,۰۰۰ سال تخمین زده شده است. در بام قشم آثاری از چند روستای ویران‌شده به چشم می‌خورد که مشهورترین آن‌ها روستای کلات کشتار است.

محوطه بام قشم در ارتفاع حدود ۱۲۰ متری از سطح دریا با مساحت هشت هکتار قرار دارد. این منطقه با توجه به ارتفاع و آب‌‌وهوای پاک، محل مناسبی برای رصد ستارگان است. صخره‌های مرتفع، آسمان پرستاره بام در شب، آثار باستانی موجود در مناطق اطراف، سکوت و آرامش منطقه و طبیعت زیبای بام، گردشگران بسیاری را جذب می‌کند.

بهترین زمان سفر به بام قشم، اواسط پاییز تا اوایل بهار است. این منطقه امکانات خاصی ندارد و برای بازدید از آن باید وسایل مورد نیاز مانند کفش مناسب، آب آشامیدنی، خوراکی، کلاه، عینک آفتابی و کیسه زباله به‌همراه داشته باشید.

دره ستارگان

 • آدرس: بخش شهاب، دهستان سوزا، روستای برکه خلف (ضلع شمالی جزیره قشم) (مشاهده روی نقشه)

«دره ستارگان» از پدیده‌های منحصربه‌فرد زمین‌شناسی و از پرطرفدارترین سایت‌های ژئوپارک قشم است که در گویش محلی به آن «استاله کفته»‌ یا «استار افتیده» به‌معنای «ستاره افتاده» گفته می‌شود. مردم بومی این منطقه بر این باور هستند که برخورد یک ستاره (شهاب‌سنگ) به زمین، باعث پرتاب سنگ و خاک به هوا و شکل‌گیری این دره شده است؛ به همین دلیل این محل را ستاره افتاده نامیده‌اند.

دره ستارگان قشم؛ منبع عکس: funzi.co؛ عکاس: نامشخص

منبع عکس: funzi.co؛ عکاس: نامشخص

دره ستاره‌ها با قدمتی بیش از ۲,۰۰۰,۰۰۰ سال در فهرست عجایب هفت‌گانه قشم قرار دارد و یکی از جاهای دیدنی قشم است که شامل مخروط‌های نوک‌تیز، ستون‌های عظیم و دیواره‌های بلند می‌شود. این پدیده طبیعی در اثر فرسایش ناشی از رگبارهای فصلی، آب‌های سطحی و تندبادها شکل گرفته است و حفره‌های متعددی درون هر ستون دره وجود دارد که باعث نفوذ هوا و تولید صداهای خاص در آن می‌شود.

دره ستارگان در شب‌های مهتابی با زیبای‌های بی‌نظیر خود، سکوت و آرامشی را برای گردشگران به ارمغان می‌آورد؛ به‌طوری که بازدیدکنندگان می‌توانند ساعت‌ها غرق در تماشای این شاهکار آفرینش شوند. آسمان این دره مملو از ستاره‌های پرنوری است که نزدیک به سطح زمین به نظر می‌رسند؛ به‌شکلی که حس می‌کنید با درازکردن دست خود می‌توانید آن‌ها را بچینید. 

پارک ساحلی زیتون

«پارک ساحلی زیتون» از پارک‌های ساحلی قشم است که در بلوار جمهوری (بلوار ساحلی جنوبی یا جاده قشم-سوزا) در شرقی‌ترین نقطه جزیره قرار دارد. محبوبیت ساحل صخره‌ای زیتون در میان سواحل جزیره، منجر به ساخت پارک زیبای زیتون در مجاورت آن شده است. 

پارک ساحلی زیتون قشم؛ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: ehsan ahmade

منبع عکس: google maps؛ عکاس: ehsan-ahmade

بوستان زیتون با محوطه چمن‌کاری وسیع، وجود درختان بلند نخل و آلاچیق‌های متعدد در کنار ساحل، فضای مناسبی برای دورهمی خانوادگی یا دوستانه فراهم کرده است. گردشگران می‌توانند با قدم‌زدن در این پارک از صدای امواج آرام خلیج فارس بهره ببرند. اگر هنگام غروب خورشید به این پارک سری بزنید مناظر خیره‌کننده‌ای‌ را نظاره‌گر می‌شوید. آوای موسیقی زنده رستوران شب‌های طلایی، از بهترین رستوران‌های قشم، لذت دورهمی در شب را برای گردشگران دوچندان می‌کند.

پارک زیتون در بیشتر روزها شلوغ است؛ چراکه افراد بسیاری برای شنا و کمپ به آن مراجعه می‌کنند. همچنین دو سایت غواصی در اعماق کم و زیاد در این منطقه وجود دارد. از امکانات این پارک می‌توان به زمین بازی کودکان، مسیرهای پیاده‌روی، مسیر دوچرخه‌سواری، زمین والیبال ساحلی، فوتبال ساحلی و بسکتبال، زمین اسکیت‌، آلاچیق، فضای کمپینگ، کافه، رستوران، بوفه، سرویس بهداشتی و پارکینگ اشاره کرد.

پارک سینما دریا

«پارک سینما دریا» از بزرگ‌ترین پارک‌های ساحلی قشم است که مساحتی در حدود ۲۰,۰۰۰ متر مربع وسعت دارد. در این پارک ساحلی، تصاویر زیبایی از جزرومد شبانه‌روزی آب دریا را نظاره‌گر می‌شوید؛ تصاویری چشم‌نواز که همانند فیلمی سینمایی پیش روی شما قرار می‌گیرد. این پارک به همین دلیل سینما دریا نام گرفته است. 

بوستان سینما دریا قشم؛ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: Mohamad Najafi

منبع عکس: google maps؛ عکاس: Mohamad Najafi

نیمکت‌های متعددی برای استراحت، تماشای غروب آفتاب و شنیدن صدای امواج در ساحل پارک سینما دریا تعبیه شده است. با فرارسیدن شب و روشنایی چراغ‌ها، شاهد مناظر بی‌نظیری از درختان نخل و کاکتوس‌های پارک خواهید بود؛ تماشای جزیره لارک از فاصله دور نیز زیبایی پارک را دوچندان می‌کند.

ار امکانات پارک ساحلی سینما دریا می‌توان به زمین بازی کودکان، مسیر دوچرخه‌سواری و امکان اجاره دوچرخه، کافی‌شاپ و رستوران، فضاهای مناسب برای کمپینگ، سرویس بهداشتی و پارکینگ اشاره کرد.

کمپ پارک سوزا 

«کمپ پارک سوزا» از مهم‌ترین جاهای دیدنی شهر سوزا است؛ شهر کوچکی که در فاصله حدود ۵۰ کیلومتری جنوب شرق قشم قرار دارد و با طبیعت منحصربه‌فرد خود، هر بیننده‌ای را مجذوب می‌کند.

کمپ پارک سوزا؛ منبع عکس: villarabet.com؛ عکاس: ناشناس

منبع عکس: villarabet.com؛ عکاس: نامشخص

پارک سوزا به‌دلیل قرارگیری در مجاورت یکی از آرام‌ترین و تمیزترین سواحل خلیج فارس و با وجود انبوه درختان نخل، محل مناسبی برای کمپینگ مسافران قشم فراهم کرده است. به‌هنگام قدم‌زدن، با ساحلی پر از صدف‌های زیبا روبه‌رو می‌شوید؛ این ساحل به هنگام طلوع و غروب خورشید، چشم‌انداز بی‌نظیری از خلیج را پیش روی شما قرار می‌دهد.

پارک ساحلی سوزا از امکاناتی مانند زمین بازی کودکان، آلاچیق، نیمکت، نمازخانه، بوفه‎‌های فروش مواد غذایی و خوراکی و سرویس بهداشتی برخوردار است. در ساحل سوزا علاوه بر شنا می‌توانید با استفاده از قایق‌های تندرو از گشت‌وگذار در سواحل نیلگون خلیج فارس لذت ببرید.

پارک ساحلی هلر

 • آدرس: بخش مرکزی، دهستان حومه، روستای هلر، محور شرق به غرب بلوار صیاد، نرسیده به بلوار وحدت (مشاهده روی نقشه)

«پارک ساحلی هلر» از مهم‌ترین جاذبه‌های روستای هلر به شمار می‌رود؛ روستایی زیبا و معروف که در فاصله حدود ۵۰ کیلومتری شمال شرقی قشم قرار دارد.

پارک ساحلی هلر قشم؛ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: ابراهیم یوازی

منبع عکس: gooogle maps؛ عکاس: ابراهیم یوازی

در پارک ساحلی هلر، سکوهایی برای نصب چادر مسافرتی و اقامت مسافران وجود دارد. وجود روشنایی مناسب در شب و امکاناتی مانند بوفه‌های فروش مواد غذایی و انواع خوراکی و نوشیدنی و سرویس‌های بهداشتی، این پارک را به محلی ایدئال برای اقامت شبانه در مجاورت سواحل زیبای خلیج فارس تبدیل کرده است. 

پارک ساحلی آفتاب

 • آدرس: محور غرب به شرق بلوار ساحلی جنوبی، روبه‌روی شهرک آفتاب (مشاهده روی نقشه)

«پارک ساحلی آفتاب» که به «کمپ ساحلی قشم» نیز شناخته می‌شود، از جدیدترین پارک‌های ساحلی جزیره قشم است. این پارک ساحلی با وجود محوطه سرسبز، روشنایی مناسب در شب و چشم‌انداز زیبا از دریا از محبوب‌ترین فضاهای کمپینگ و اسکان مسافران قشم به شمار می‌رود. 

پارک ساحلی آفتاب قشم؛ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: Vahab Kosar

منبع عکس: gooogle maps؛ عکاس: Vahab Kosar

در کمپ ساحلی آفتاب، سکوهایی برای نصب چادر مسافرتی و اقامت شبانه وجود دارد. این پارک از امکاناتی مانند زمین‌ فوتبال ساحلی، زمین والیبال ساحلی، زمین بدمینتون، زمین بازی کودکان و سرویس بهداشتی برخوردار است. در فاصله نزدیکی از پارک ساحلی آفتاب می‌توانید از تفریحات آبی و قایق‌سواری استفاده کنید.

جنگ‌های شبانه

«جنگ‌های شبانه» یا همان برنامه‌های پر از خنده و شادی، یکی از پرطرفدارترین تفریحات قشم در شب است. این برنامه‌ها معمولا از ساعت ۲۱ آغاز و در یک یا دو سانس دوساعته برگزار می‌شود و لحظات بسیار شاد و مفرحی را برای خانواده‌ها رقم می‌زند. جنگ‌های شبانه قشم شامل موزیک زنده، استندآپ کمدی و برنامه‌های شاد و مفرح است.

شهربازی سیتی سنتر (جزیره عجایب) 

 •  آدرس: بلوار ساحلی جنوبی (بلوار جمهوری)، بین بلوار ولیعصر و کارگر، شهرک گلستان، مجتمع تجاری تفریحی سینتی سنتر یک، طبقه دوم (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۵۲۴۱۵۰۱ ۰۷۶
 • ساعت فعالیت: ۱۷ تا ۲۳:۳۰

«شهربازی جزیره عجایب» به‌عنوان اولین شهربازی سرپوشیده قشم، در طبقه دوم مجتمع تجاری تفریحی سینتی سنتر یک، از بهترین مراکز خرید قشم، آغاز به کار کرد. این شهربازی که به نام «شهربازی سیتی سنتر» نیز شهرت دارد، از مکان‌های تفریحی محبوب کودکان در قشم است.

شهربازی سیتی سنتر قشم (جزیره عجایب)؛ منبع عکس: utravs.com؛ عکاس: نامشخص

منبع عکس: utravs.com؛ عکاس: نامشخص

مجتمع تجاری تفریحی سیتی سنتر در دو فاز یک و دو به بهره‌برداری رسید. فاز یک در سال ۱۳۹۰ خورشیدی در سه طبقه همکف، اول و دوم و فاز دو در سال ۱۳۹۲ خورشیدی افتتاح شد. این دو فاز در دو طرف خیابان دریا (بلوار ساحلی جنوبی) قرار دارد و به‌وسیله یک پل ارتباطی به یکدیگر متصل شده است. 

شهربازی جزیره عجایب، مساحتی در حدود ۳,۰۰۰ متر مربع دارد و با وسایل بازی متنوع و استاندارد برای کودکان و بزرگسالان، روز شاد و مفرحی را برای بازدیدکنندگان به ارمغان می‌آورد. استفاده از برخی از وسایل این مجموعه محدودیت سنی دارد؛ قبل از استفاده از هر یک از وسایل، از قوانین و شرایط استفاده آن آگاه شوید.

از امکانات و وسایل بازی شهربازی سیتی سنتر می‌توان به تکان‌دهنده‌ها، قطار کودک، استخر توپ، پلی گراند، کاروسل، انواع بازی‌های ویدئویی و بازی‌های واقعیت مجازی (وی‌آر) اشاره کرد. سالن بیلیارد، سالن بولینگ با سیستم مانیتورینگ و سینمای چهار بعدی از دیگر تفریحاتی است که می‌توانید در سیتی سنتر تجربه کنید.

سیتی سنتر قشم دارای فودکورت و چندین کافه و رستوران‌ است که پس از خرید و تفریح می‌توانید برای صرف غذا و نوشیدنی سری به آن‌ها بزنید و از طعم غذاهای ایرانی، دریایی و فست‌فود لذت ببرید.

پارک کروکودیل نوپک

 •  آدرس: شمال شرق جزیره قشم، بزرگراه خلیج فارس (بزرگراه قشم - درگهان؛ محور شرق به غرب)، بعد از میدان علم و صنعت (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۹۱۰۲۶۰۱۷ ۰۷۶
 • ساعت فعالیت: این پارک جهت تعمیرات و نوسازی تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

«پارک کروکودیل نوپک قشم» نخستین و بزرگ‌ترین پارک کروکودیل خاورمیانه است که سالانه گردشگران بسیاری از آن بازدید می‌کنند. این پارک در سال ۱۳۹۰ خورشیدی و با ۲۰ سر کروکودیل (سر: واحد شمارش کروکودیل) راه‌اندازی شد.

پارک کروکودیل قشم؛ منبع عکس: اینستاگرام qeshm_crocodile_park؛ عکاس: نامشخص

منبع عکس: اینستاگرام qeshm_crocodile_park؛ عکاس: نامشخص

پارک کروکودیل قشم به‌عنوان تنها مرکز پرورش و نگهداری کروکودیل در خاورمیانه و منبع اطلاعاتی جانورشناسی در زمینه کروکودیل در کشور شناخته می‌شود. کروکودیل‌های پرورش‌یافته در این مجموعه از نوع پروسوس (Crocodylus porosus؛ بهترین گونه پرورشی در جهان) است که به باغ‌وحش‌ها و زیستگاه‌های طبیعی ایران فرستاده می‌شود.

در پارک نوپک امکان بازدید کروکودیل‌ها از فاصله نزدیک و آشنایی با نحوه زندگی، تخم‌گذاری، چگونگی پرورش نوزادان و نحوه تغذیه آن‌ها فراهم شده است. نیل، کایمن سیاه و کروکودیل آمریکایی مهم‌ترین گونه‌های کروکودیل پارک هستند که می‌توانید از نزدیک با آن‌ها آشنا شوید. بزرگ‌ترین کروکودیل این مجموعه «خان بابا» نام دارد که دارای چهار متر طول و حدود ۳۵۰ کیلوگرم وزن است. 

در پارک کروکودیل قشم، حیوانات دیگری نظیر خزندگان (لاک‌پشت کوهی، ایگوانا و مار پیتون برمه)، پرندگان (طوطی، بلدرچین، طاووس، کرکس مصری، سار، مرغ مینا، کبک، مرغ شاخدار، عقاب تالابی و شترمرغ آفریقایی گردن خاکستری)، پستانداران (راسو، بز کوهی، بز تالی، میمون و جوجه‌تیغی) و آبزیان زیبا نگهداری می‌شود که با خرید بلیط می‌توانید از آن‌ها نیز بازدید کنید.

هزینه تفریحات قشم

برای استفاده از تفریحات قشم، اعم از تفریحات آبی و غیرآبی باید هزینه پرداخت کنید؛ این هزینه برای هر یک از تفریحات و در فصل‌های مختلف سال متفاوت است. شما می‌توانید بلیط برخی از آن‌ها را از سایت‌های رزرواسیون با تخفیف‌های مناسب خریداری کنید.

فلای بورد در قشم؛ منبع عکس: utravs.com؛ عکاس: نامشخص

منبع عکس: utravs.com؛ عکاس: نامشخص

هزینه تفریحات قشم در تابستان سال ۱۴۰۲ خورشیدی به‌ازای هر نفر به قرار زیر است: 

 • جت اسکی: تک‌ نفره ۵۵۰,۰۰۰ تومان و دو نفره ۶۵۰,۰۰۰ تومان؛ برای ۱۵ دقیقه
 • شاتل‌سواری: ۲۰۰,۰۰۰ تومان؛ برای ۲۰ دقیقه
 • بنانا سواری: ۳۰۰,۰۰۰ تومان؛ برای ۱۵ دقیقه
 • فلای فیش: ۳۵۰,۰۰۰ تومان؛ برای ۱۵ دقیقه
 • پدل بورد: ۴۰۰,۰۰۰ تومان؛ برای ۳۰ دقیقه
 • غواصی: ۶۵۰,۰۰۰ تومان؛ ۱۵ تا ۲۰ دقیقه
 • کشتی‌ تفریحی اوستا ۵۰: ۴۵۰,۰۰۰ تومان؛ دو ساعت گشت دریایی به‌همراه اجرای موزیک شاد (کشتی‌های تفریحی در ماه محرم و صفر تعطیل است)
 • کشتی تفریحی تارا: ۳۰۰,۰۰۰ تومان؛ دو ساعت گشت دریایی به‌همراه اجرای موزیک شاد (کشتی‌های تفریحی در ماه محرم و صفر تعطیل است) 
 • کشتی تفریحی وفا: ۳۰۰,۰۰۰ تومان؛ دو ساعت گشت دریایی به‌همراه اجرای موزیک شاد (کشتی‌های تفریحی در ماه محرم و صفر تعطیل است)
 • کشتی تفریحی آبتین: ۳۰۰,۰۰۰ تومان؛ دو ساعت گشت دریایی به‌همراه اجرای موزیک شاد (کشتی‌های تفریحی در ماه محرم و صفر تعطیل است) 
 • کشتی تفریحی یوتاب: ۳۰۰,۰۰۰ تومان؛ دو ساعت گشت دریایی به‌همراه اجرای موزیک شاد (کشتی‌های تفریحی در ماه محرم و صفر تعطیل است) 

سافاری در قشم؛ منبع عکس: utravs.com؛ عکاس: نامشخص

منبع عکس: utravs.com؛ عکاس: نامشخص

اگر تجربه سفر به قشم را دارید و از تفریحات آبی و غیرآبی آن استفاده کرده‌اید، نظرات خود را با ما و دیگر همراهان کجارو به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول

بهترین تفریحات قشم کدامند؟

در سفر به قشم از سواحل جزیره و پارک‌های ساحلی آن بازدید کنید؛ تنوع این سواحل اعم از سواحل صخره‌ای و سواحل شنی و ماسه‌ای نقره‌فام به‌طور یک‌جا در کمتر جزیره‌ای یافت می‌شود. همچنین می‌توانید از تفریحات و ورزش‌های آبی جزیره نظیر جت اسکی، قایق‌سواری، فلای بورد، پاراسل، شاتل‌، بنانا، فلای فیش، اسکی روی آب و پدل بورد لذت ببرید و با غواصی در آب‌های نیلگون خلیج فارس، دنیای رنگارنگ ماهی‌ها را از نزدیک ببینید.

تفریحات آبی قشم کدامند؟ 

جت اسکی، قایق‌سواری، بنانا سواری، شاتل‌سواری، فلای فیش، پدل بورد و غواصی

منبع عکس کاور: utravs.com؛ عکاس: نامشخص

مطالب مرتبط:

دیدگاه