در شیراز با کودکان کجا بریم؟

معصومه صادقپور
معصومه صادقپور چهار شنبه، ۱۴ تیر ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۰۶
در شیراز با کودکان کجا بریم؟

شهربازی‌ها، بوستان‌ها، پارک‌های آبی، خانه‌های بازی، موزه‌ها و کتاب‌فروشی‌های شیراز از بهترین مکان‌های تفریحی سرگرم‌کننده و آموزنده برای کودکان به شمار می‌روند.

تفریح و بازی بخش مهمی از زندگی کودکان را تشکیل می‌دهد. شهربازی‌ها، پارک‌های آبی، استخرها، موزه‌ها، خانه‌های بازی و مراکز فرهنگی در شهر شیراز، فرصت تفریح و سرگرمی برای کودکان را فراهم کرده است. کودکان در این فضاها با وسایل بازی متناسب با سن خود سرگرم می‌شوند، از بازی با هم‌سالان خود لذت می‌برند و مهارت‌های مختلفی می‌آموزند.

در شیراز با کودکان کجا بریم؟

اگر به‌دنبال پاسخ این سوال هستید که «در شیراز با کودکان کجا بریم»، باید بدانید که شهربازی ایران لند، شهربازی گاندو، شهربازی نگین لند، پارک‌ مروارید، بوستان حدیث، پارک آبی کوثر، شهر مشاغل بالونیا، شهر مشاغل سرزمین رویایی، شهر مشاغل  کاربازینو، موزه پارس، موزه آب و بوک لند از بهترین جاهای تفریحی برای کودکان در شیراز به شمار می‌روند.

شهربازی‌های شیراز برای کودکان

شهربازی ایران لند | شهربازی گاندو | شهربازی شهر شادی | شهربازی نگین‌ لند | شهربازی ایران پارک

شهربازی ایران لند

 • آدرس: بزرگراه دکتر حسابی، ابتدای ورودی شهر جدید صدرا، مجتمع تجاری تفریحی خلیج فارس شیراز، طبقه سوم (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۶۶۶۵۴۲۱ ۰۷۱ - ۳۶۶۶۵۲۸۲ ۰۷۱
 • ساعت فعالیت: ۱۶ تا ۲۳ 
 • صفحه اینستاگرام: persiangulfcomplex.official@

«شهربازی ایران لند» از بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین شهربازی‌های سرپوشیده ایران است که در سال ۱۳۹۲ خورشیدی، با بیش از ۱۳۰ دستگاه‌ بازی مجهز و ایمن در طبقه سوم مجتمع تجاری خلیج فارس شیراز افتتاح شد.

شهربازی ایران لند در مجتمع تجاری خلیج فارس شیراز

منبع عکس: utravs.com، عکاس: ناشناس

مجتمع بزرگ خلیج فارس فضایی به وسعت ۵۰۰,۰۰۰ متر مربع دارد و شامل ۲,۵۰۰ واحد تجاری، شهربازی به‌‌همراه سالن بولینگ و بیلیارد با مساحت ۲۸,۰۰۰ متر مربع، پردیس سینمایی با ۶,۰۰۰ متر مربع، هایپرکت با وسعت ۱۵,۰۰۰ متر مربع، فودکورت، سالن ورزشی، استخر، سونا، جکوزی، سالن پذیرایی و پارکینگ با ظرفیت ۵,۵۰۰ خودرو می‌شود.

از وسایل پرطرفدار شهربازی ایران لند می‌توان از قطار کودکان، ترن هوایی، فایر فایتر، پلی گراند، گایرولوپ، مینی میامی، هوپر واتر، ماشین برقی، مری‌گو راند، دارک راید، کشتی صبا، اسکای فلایر، ویدئو گیم‌های معروف جهان، سینما چهاربعدی و هشت‌بعدی و ده‌ها بازی هیجانی دیگر برای کودکان و بزرگسالان نام برد. اتاق گریم و اتاق تولد ایران لند از بخش‌های موردعلاقه کودکان است.

شهربازی گاندو

 • آدرس: چهارراه ۱۵ خرداد (پارامونت)، مجتمع تجاری تفریحی زیتون فارس، طبقه چهارم (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۲۳۴۹۷۰۰ ۰۷۱
 • ساعت فعالیت: ۱۶:۳۰ تا ۲۴
 • وب‌سایت: gandu.ir
 • صفحه اینستاگرام: gandu_ir@

«شهربازی گاندو» در سال ۱۳۹۱ خورشیدی، با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مجتمع زیتون فارس شیراز افتتاح شده است. این شهربازی فضایی به وسعت ۴,۰۰۰ متر مربع دارد و با انواع وسایل بازی‌ استاندارد، سرگرمی‌های مهیج و سالن تولد، لحظاتی خاطره‌انگیز برای کودکان فراهم می‌کند. شهربازی گاندو با دستگاه‌های بازی‌ گروهی، بازی‌های فکری و هیجانی، بازی‌های ورزشی، بازی‌های امتیازی و جایزه‌دار، توجه نوجوانان، جوانان و بزرگسالان را نیز به خود جلب کرده است.

شهربازی گاندو در مجتمع زیتون فارس شیراز

منبع عکس: gandu.ir، عکاس: ناشناس

از بازی‌های سرگرم‌کننده شهربازی گاندو می‌توان به دستگاه‌های مکانیکی (تکان‌دهنده کودک، قطار کودک، ماشین برقی، چرخ‌وفلک کودک و ماشین پرنده)، بازی‌های گروهی (استینکی فیت، فیشینگ سیزن، دربی، بسکتبال و مینی بولینگ)، بازی‌های فکری (آلابرد، استاکر، هامر، گیتار و بوینک) بازی‌های هدف‌گیری (کنن بال و سایدشو) و دستگاه‌های جایزه‌ای (توی استوری، بلینگ کینگ، وایلد وست، دانگ تانک، پتک، بوکس و پنالتی) اشاره کرد. 

شهربازی گاندو در سال ۱۳۹۴، موفق به کسب افتخار نشان استاندارد به‌عنوان نخستین شهربازی سرپوشیده در شیراز شد. فودکورت گاندو با وجود کافی‌شاپ، رستوران‌های ایرانی، لبنانی و فست‌فود و همچنین سالن ویژه برگزاری جشن تولد در این مجموعه در زمینه تفریح و سرگرمی خانواده‌ها نقش بسزایی دارد.

شهربازی شهر شادی 

 • آدرس: نبش خیابان عفیف آباد شمالی، بین کوچه ۱۰ و ۱۲، مجتمع ستاره فارس (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۶۲۸۷۲۷۲ ۰۷۱
 • ساعت فعالیت: ۱۰ تا ۱۴ و ۱۷ تا ۲۳

«شهربازی شهر شادی» از مکان‌های تفریحی شیراز برای کودکان است که در مجتمع ستاره فارس، از معروف‌ ترین مراکز خرید شیراز قرار دارد. این مجتمع که دارای ۹ طبقه و مساحتی در حدود ۴۳,۰۰۰ متر مربع است، علاوه بر فروشگاه‌های تجاری شامل واحدهای اداری، شهربازی، فودکورت و پارکینگ می‌شود. 

شهربازی شهر شادی دز مجتمع ستاره فارس شیراز

منبع عکس: utravs.com، عکاس: ناشناس

شهربازی سرپوشیده مجتمع ستاره فارس در طبقه بالای تجاری با انواع دستگاه‌های بازی و سالن بولینگ، امکانات لازم برای سرگرمی کودکان و بزرگسالان را فراهم کرده است. از وسایل تفریحی این شهربازی می‌توان از قطار کودک، ماشین برقی، کشتی دزدان دریایی، مری‌گو راند، خانه شادی، تاب حیوانات، بازی‌های کامپیوتری و ده‌ها بازی دیگر برای سنین مختلف نام برد.

پس از بازی و تفریح کودکان در شهربازی شهر شادی مجتمع ستاره فارس می‌توانید در کافه و رستوران‌های موجود در کنار شهربازی، انواع غذاهای ایرانی، دریایی، ایتالیایی و فست‌فود را سفارش دهید و اوقات خوشی برای فرزندان خود رقم بزنید.

شهربازی نگین‌ لند

 • آدرس: بلوار عدالت، نبش بلوار دولت، مجتمع تجاری تفریحی نگین فارس، طبقه چهارم (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۸۳۴۰۳۶۰ ۰۷۱
 • ساعت فعالیت: ۱۰ تا ۱۴ و ۱۷ تا ۲۲
 • صفحه اینستاگرام: neginfars_shiraz@

«شهربازی نگین‌ لند» از شهربازی‌های سرپوشیده شیراز است که در مجتمع تجاری تفریحی فارس قرار دارد. این مجتمع علاوه بر فروشگاه‌های تجاری، دارای امکانات تفریحی متنوعی نظیر شهربازی برای کودکان و سالن بولینگ است. شهربازی نگین لند با تنوع دستگاه‌های بازی، اوقات فراغت خوشی برای کودکان رقم می‌زند.

شهربازی نگین‌ لند در مجتمع تحاری نگین فارس شیراز

منبع عکس: اینستاگرام neginfars_shiraz، عکاس: ناشناس

از وسایل بازی و تفریح نگین لند می‌توان به ایرهاکی کودک، قطار کودک، تکان‌دهنده‌ها (سفینه، ام ۹۰، خرگوش، قایق، کیتی، کیوت، ماشین، موتور، هپی و فانتزی)، هند اسپید کودک، مری‌گو راند حیوانات، جامپینگ ربیت، چکش، آبپاش، سوپر درایوینگ، سوپر بایک، سیتروس کراشر، اسلحه، فوت اسپید، ماشین برقی، ایرهاکی بزرگسال، هند اسپید بزرگسال، بسکتبال، فوتبال‌دستی، چنگک جایزه‌ای، موتور وی‌آر، وی‌آر رالی، وی آر ترن هوایی، ایکس‌باکس و شبیه‌ساز پرواز نام برد. همچنین این شهربازی دارای اتاق گریم، بیلیارد و اسنوکر است.

شهربازی ایران پارک 

«شهربازی ایران پارک» از شهربازی‌های سرپوشیده شیراز است که با وسایل و سرگرمی‌های متنوع، اوقات خوشی برای کودکان رقم می‌زند. از دستگاه‌های بازی و امکانات این شهربازی می‌توان از استخر توپ، قطار کودک، تاب، سرسره، بیلیارد کودک، تکان‌دهنده‌ها (ماشین و موتور)، گیم رباط چنگکی، گیم ماهیگیری، گیم هواپیمای جنگنده، فانی تایم، اعصاب‌سنج، کشتی کودک، ایرهاکی کودک و بزرگسال، گیم بسکتبال، کنسول‌‌های بازی‌ کامپیوتری رالی، بازی‌های واقعیت مجازی، فوتبال‌دستی، ماشین‌های کوبنده کودک و بزرگسال، اتاق گریم کودک و خانه بازی نام برد.

شهربازی ایران پارک شیراز

منبع عکس: اینستاگرام  iranpark_shiraz، عکاس: ناشناس

در شهربازی ایران پارک می‌توانید کودکان خود را به مربیان مجرب و دلسوز مجموعه بسپارید و با خیال آسوده به خرید در مجتمع بپردازید. در خانه بازی، کودکان با انواع سرگرمی‌ها با هدف تقویت هوش هیجانی، تقویت تمرکز و افزایش هماهنگی دیداری و حرکتی و تفکیک رنگ‌ها آشنا می‌شوند و از تفریحاتی مانند استخر توپ، قلعه بادی، ترامپولین، وسایل نقاشی، طناب‌کشی، بازی با اعداد و شعرخوانی لذت می‌برند.

پارک‌ها و پارک‌های آبی شیراز برای کودکان

بوستان آزادی شیراز | پارک مروارید شیراز | پارک بزین شیراز | بوستان حدیث شیراز | بوستان سعدی شیراز | پارک آبی کوثر شیراز

بوستان آزادی شیراز

 • آدرس: فلکه گاز، بلوار آزادی، خیابان مشکین فام (مشاهده روی نقشه)
 • ساعت فعالیت: شبانه‌روزی

«پارک آزادی شیراز» از مشهورترین و قدیمی‌ترین پارک های شیراز به شمار می‌رود که در سال ۱۳۴۵ خورشیدی افتتاح شده است. این پارک که در میان مردم به پارک شهر نیز شهرت دارد، با مساحت حدود ۲۰۰,۰۰۰ متر مربع به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های شیراز شناخته می‌شود. 

پارک آزادی شیراز

منبع عکس:balad.ir، عکاس: ناشناس

بوستان آزادی بیش از نیم قرن است که با وجود درختان کهنسال و انبوه، منظره دریاچه و کوهستان و آب‌وهوای مطبوع، یکی از بهترین پارک‌ها برای گذران اوقات فراغت خانواه‌ها به شمار می‌رود. این پارک با امکاناتی مانند قلعه بادی برای کودکان، تاب، سرسره، استخر توپ و دریاچه‌ای با قایق‌های پدالی کوچک، از محبوبیت خاصی در میان کودکان برخوردار است.

پارک آزادی در گذشته دارای شهربازی هیجان‌انگیزی بود که در سال ۱۳۹۸ به‌دلیل فرسودگی وسایل، به فعالیت خود خاتمه داد.

پارک آزادی شیراز از امکانات رفاهی مناسبی مانند دریاچه مصنوعی با قابلیت قایق‌رانی به‌وسعت ۹,۰۰۰ متر مربع، تالار نمایش، آب‌نماهای زیبا، مسیر دوچرخه‌‌سواری و خدمات کرایه دوچرخه، لانه پرندگان (پناهگاه پرندگان آسیب‌دیده)، سینمای چندبعدی، اتاق فرار، غرفه‌های فروش خوراکی، نیمکت، نمازخانه و سرویس بهداشتی برخوردار است. تماشاخانه استاد رحیم هودی و کتابخانه آیت‌الله ربانی با بیش از ۱۶,۰۰۰ جلد کتاب با موضوعات مختلف علمی، کودک و نوجوان، روان‌شناسی، تاریخی و رمان، از بخش‌های موردعلاقه کودکان و نوجوانان است.

پارک مروارید شیراز 

 • آدرس: بلوار دلاوران بسیج، بلوار رازی (مشاهده روی نقشه)
 • ساعت فعالیت: شبانه‌روزی

«پارک مروارید» که در قدیم به پارک عطاخان معروف بوده، در منطقه دو شهرداری شیراز واقع شده است و یکی از بهترین پارک‌های آموزشی برای کودکان به شمار می‌رود. کودکان در این پارک به‌صورت تئوری و عملی با مفاهیم و قوانین راهنمایی و رانندگی مانند چراغ راهنما، عبور از خط عابر پیاده، عبور از پل‌های هوایی، علائم و تابلوهای راهنمایی و رانندگی آشنا می‌شوند.

پارک مروارید شیراز

منبع عکس: seeiran.ir، عکاس: ناشناس

در پارک مروارید علاوه‌ بر تجهیزات آموزشی و وسایل سرگرمی کودکان، امکانات رفاهی مناسبی برای خدمت‌رسانی به تمام سنین در نظر گرفته شده است تا افراد با هر سلیقه‌ای بتوانند اوقات خوشی در این پارک سپری کنند. از امکانات این پارک می‌توان به فضای سبز زیبا، وسایل ورزشی بدن‌سازی، وسایل بازی برای خردسالان و سرویس بهداشتی اشاره کرد.

پارک بزین شیراز

 • آدرس: شهرک استقلال - بزین، بلوار دکتر حسابی (مشاهده روی نقشه)
 • ساعت فعالیت: شبانه‌روزی

«پارک بزین شیراز» در محدوده شهرک بزین و کنارگذر بزرگراه دکتر حسابی قرار دارد و با وجود فضای سرسبز و زیبا، شهربازی و امکانات رفاهی مناسب، از قدیمی‌ترین و بهترین پارک های شیراز برای کودکان است. این پارک، همچنین برای استراحت و تفریح کوتاه‌مدت مسافرانی که قصد بازدید از مناطق گردشگری اطراف شیراز را دارند، گزینه مناسبی به شمار می‌رود. 

پارک بزین شیراز

منبع عکس: google maps، عکاس: Amir Ranjbar

از وسایل شهربازی پارک بزین شیراز می‌توان به تاب، سرسره‌های بادی کودکان، کشتی وایکینگ‌ها، ماشین برقی، ترامپولین و... اشاره کرد. وسایل بازی این پارک چندان زیاد نیست؛ اما در بین کودکان طرفداران زیادی دارد و تمام ساعات روز، کودکان را در آن مشغول بازی می‌بینید. پارک بزین دارای زمین والیبال، آلاچیق‌های مجهز به صندلی، فضای مناسب پیک‌نیک، نیمکت، نمازخانه و سرویس بهداشتی است.

بوستان حدیث شیراز

 • آدرس: بلوار مطهری جنوبی، خط کندرو بلوار مطهری، خیابان مبعث (مشاهده روی نقشه)
 • ساعت فعالیت: شبانه‌روزی

«بوستان حدیث شیراز» پارکی سرسبز و باصفا در قلب محله گلشن شیراز است که بیش از ۱۵,۰۰۰ متر مربع مساحت دارد. این پارک که در سال ۱۳۷۶ خورشیدی افتتاح شده است، با وجود فضای سبز وسیع، درختان زیبا، وسایل ورزشی، زمین فوتبال و والیبال، غرفه‌های خوراکی و پارک مخصوص کودکان از بهترین پارک‌های شیراز برای تفریح و سرگرمی کودکان و مکانی ایدئال برای پیک‌نیک و دورهمی اهالی و گردشگران شیراز به شمار می‌رود.

بوستان حدیث شیراز

منبع عکس: google maps، عکاس: Ali Basirat

در گوشه و کنار پارک حدیث، وسایل بازی مانند تاب و سرسره برای سرگرمی کودکان به چشم می‌خورد. همچنین پارک مخصوص کودکان با انواع سرسره‌های بادی و ماشین شارژی می‌تواند ساعت‌ها کودکان را سرگرم کند. کتابخانه عمومی «محمد بهمن بیگی» با وسعت ۲۵۰ متر مربع و بیش از ۹۰۰ جلد کتاب مخصوص کودکان و نوجوانان یکی از بخش‌های جذاب این پارک است که با دو سالن مطالعه مجزا برای بانوان و آقایان، امکانات مناسبی را در اختیار علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی قرار می‌دهد.

بوستان سعدی شیراز

 • آدرس: بزرگراه رحمت شرقی، بین بلوار استعجاب و بلوار لشکری، خیابان استعجاب یک (مشاهده روی نقشه)
 • ساعت فعالیت: شبانه‌روزی

«بوستان سعدی شیراز» یکی از پارک‌های مناسب برای تفریح کودکان است که در منطقه پنج شهرداری شیراز قرار دارد. این پارک کوچک، علاوه‌ بر فضای سبز مناسب پیک‌نیک برای خانواده‌ها، محوطه جذابی برای تفریح و سرگرمی کودکان دارد که وسایلی مانند تاب، الاکلنگ، سرسره، قلعه بادی و ترامپولین در آن به چشم می‌خورد.

بوستان سعدی شیراز

منبع عکس: google maps، عکاس: ali farsinejad

پارک آبی کوثر شیراز 

 • آدرس: محله فرهنگ شهر، بلوار رجایی، خیابان دانشجو (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۶۳۳۴۷۰۰ ۰۷۱ - ۳۶۳۳۴۷۲۱ ۰۷۱
 • سانس بانوان: روزهای فرد از ساعت ۱۲ تا ۱۸ و جمعه‌ها ۹ تا ۱۳
 • سانس آقایان: روزهای زوج و جمعه‌ها از ساعت ۱۴ تا ۲۴ و روزهای فرد از ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۴
 • وب‌سایت: kowsarsport.com
 • صفحه اینستاگرام: kowsar.sport@ 
 • رده سنی: هفت سال به بالا

«پارک آبی کوثر» واقع در منطقه فرهنگ‌ شهر، از جذاب‌ترین بخش‌های تفریحی مجموعه کوثر به شمار می‌رود که فضایی برای تجربه شادی و آرامش برای کودکان فراهم کرده است. مجموعه کوثر در سال ۱۳۷۴ خورشیدی فعالیت خود را آغاز کرد و با امکانات پارک آبی، سونا، جکوزی، بیلیارد، سالن اسپا، ماساژ و سالن تی‌‌آرایکس، از جاهای تفریحی محبوب در میان اهالی شیراز است. 

پارک آبی کوثر شیراز

منبع عکس: kowsarsport.com، عکاس: ناشناس

پارک آبی کوثر با ظرفیت ۳۰۰ نفر، با فضای آرامش‌بخش و سرسره‌های هیجان‌انگیز، روز خوشی را برای تمام افراد خانواده به‌ویژه کودکان فراهم می‌کند. اولین و مهم‌ترین هدف این مجموعه، حفظ بهداشت و پاکیزگی آب و محیط با به‌کارگیری فناوری نانوتکنولوژی، حفظ نظم و حفظ سلامت مراجعان است.

از امکانات و تفریحات مجموعه تفریحی ورزشی کوثر می‌توان به استخر برای ریلکس‌کردن و قدم‌زدن، تجربه شادی در سرسره‌های مهیج، چاله فضایی، توپ موج، وسایل بازی ویژه کودکان، تجربه شنیدن موسیقی زیر آب، دو سونای خشک با دماهای متفاوت، دو جکوزی بزرگ با دماهای متفاوت، سونای بخار استاندارد، حمام ترک، ماساژ، بیلیارد، بوفه متنوع و سالم، ایستگاه آب‌میوه و کلاس‌های آموزش شنا اشاره کرد. خرید بلیط از طریق سایت، تماس تلفنی و مراجعه حضوری انجام می‌پذیرد. برای استفاده از پارک آبی و استفاده از دیگر قسمت‌های مجموعه باید به‌طور جداگانه بلیط تهیه شود.

کودکان دختر یا پسر بالای هفت سال می‌توانند به‌همراه خانواده از مجموعه پارک آبی در سانس‌های بانوان یا آقایان استفاده کنند. این سانس‌ها، ۱۲۰ دقیقه‌ای و مدت‌زمان استفاده مفید از پارک آبی ۹۰ دقیقه است؛ ۳۰ دقیقه به دوش و رختکن اختصاص دارد. کودکان بالای ۱۰ سال می‌توانند از بخش سونا استفاده کنند.

خانه‌های بازی شیراز برای کودکان

شهر مشاغل و خانه بازی آبنباتی | خانه بازی راد و راز | خانه بازی باران | شهر مشاغل کودک بالونیا | شهر مشاغل سرزمین رویایی | شهر مشاغل و خانه بازی کاربازینو

شهر مشاغل و خانه بازی آبنباتی

 • آدرس: انتهای بلوار سفیر جنوبی، شرق میدان مهارت، بلوار صلح، انتهای کوچه صلح ۹ (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۹۲۰۷۰۰۵ ۰۹۱۷
 • ساعت فعالیت: ۱۰ تا ۲۱
 • صفحه اینستاگرام: khanebaziabnabati.shiraz@
 • رده سنی: دو تا ۱۰ سال

«شهر مشاغل و خانه بازی آبنباتی» یکی از بهترین مراکز شیراز برای آموزش و سرگرمی کودکان است که در افزایش قدرت تصمیم‌گیری و اعتمادبه‌نفس، تقویت حافظه، افزایش مهارت‌های اجتماعی، هماهنگی چشم و دست و بالا بردن سطح انگیزه برای فعالیت‌های فردی و گروهی کودکان نقش بسزایی ایفا می‌کند.

شهر مشاغل و خانه بازی آبنباتی شیراز

منبع عکس: واتس‌اپ خانه بازی آبنباتی، عکاس: ناشناس

خانه بازی آبنباتی با امکاناتی مثل استخر توپ، تاب، سرسره، ماشین، پازل، نقاشی و رنگ‌آمیزی، شن‌بازی و ترامپولین، فرزندان شما را سرگرم می‌کند. همچنین کودکان می‌توانند با ابزار ایمن و با راهنمایی و توضیح مربیان مجموعه، مشاغلی مانند پزشکی، دندان‌پزشکی، پلیس، آرایشگری و آشپزی را تجربه کنند. این مجموعه با برگزاری مراسم جشن تولد کودکان با تم دلخواه (آنا و السا، ماشین، باب اسفنجی، پری دریایی، مزرعه حیوانات و...)، برگزاری جشن الفبا و جشن پایان سال مهدها و مدارس، لحظات شاد و به‌یادماندنی برای کودکان رقم می‌زند.

 خانه بازی راد و راز 

 • آدرس: بلوار پاسداران غرب به شرق، قبل از کوچه ۶۲ (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۸۰۰۸۱۲ ۰۹۱۷
 • ساعت فعالیت در تابستان: ۱۶ تا ۲۳
 • ساعت فعالیت در بهار، پاییز و زمستان: ۱۱ تا ۲۲
 • صفحه اینستاگرام: khane.bazi_rad_raz@
 • رده سنی: دو تا ۱۰ سال

« خانه بازی راد و راز» از مراکز تفریحی شیراز برای کودکان است که در ساختمانی یک طبقه قرار دارد. در بدو ورود به حیاط این مجموعه، قلعه بادی، چرخ‌وفلک و وسیله‌های ورزشی، نظر کودکان را جلب می‌کند. در ساختمان مجموعه، اتاق‌های مجزایی برای فعالیت‌های مختلف وجود دارد. 

خانه بازی راد و راز شیراز

منبع عکس:واتس‌اپ خانه بازی راد و راز، عکاس: ناشناس

خانه بازی راد و راز، امکان بازی آزادانه در محیطی امن را برای کودکان فراهم می‌کند. استخر توپ، ترامپولین، الاکلنگ پلاستیکی، بازی‌های فکری، فضای شن‌بازی و اتاق سازه‌های فومی از بخش‌های جذاب این مجموعه است.

کودکان در خانه بازی راد و راز می‌توانند مشاغلی مانند آشپزی، آرایشگری، سوپرمارکت، گل‌فروشی، میوه‌فروشی و بستنی‌فروشی را تجربه کنند. این خانه بازی، امکان برگزاری مراسم جشن تولد کودکان با تم‌های دلخواه و بازدید اردوهای مهد و مدارس را فراهم کرده است. پذیرش کودکان دو تا چهار سال به‌همراه والدین صورت می‌گیرد. 

خانه بازی باران 

 • آدرس: شهر جدید صدرا، بزرگراه صدرا، میدان امام رضا، خیابان گلپوش، مجتمع فروشگاه اتکا صدرا (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۷۲۲۱۸۴۲ ۰۹۰۳
 • ساعت فعالیت: روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۰ تا ۲۲ و روزهای جمعه از ساعت ۱۷ تا ۲۲
 • صفحه اینستاگرام: Baran_play_house@
 • رده سنی: دو تا هشت سال

«خانه بازی باران» در اواخر سال ۱۳۹۹ خورشیدی در ساختمانی دو طبقه به مساحت ۲۰۰ متر مربع افتتاح شد. طبقه اول این ساختمان به خانه بازی کودکان و طبقه دوم به کارگاه‌های بازی، کلاس‌های آموزشی دوره‌ای و سالن ویژه جشن تولد کودکان اختصاص دارد.

خانه بازی باران شیراز

منبع عکس: balad.ir، عکاس: ناشناس

از وسایل تفریحی و سرگرمی خانه بازی باران می‌توان به قلعه بادی، سرسره، استخر توپ، ترامپولین، تکان‌دهنده‌های موزیکال، ایرهاکی، بازی‌های فکری، لگو دیواری، خانه‌سازی، تونل هزارپا و بازی با ماشین و موتور شارژی در پیست ترافیک اشاره کرد. همچنین کودکان می‌توانند مشاغلی مانند پزشکی، سوپرمارکت، آرایشگری، آشپزی و رستوران فست فود را در این مجموعه تجربه کنند.

در طبقه دوم خانه بازی، کارگاه‌های خلاقیت (بازی با سفال و ساخت مجسمه‌های خلاقانه) و کلاس‌های آموزشی دوره‌ای (پرورش هوش، نقاشی و خلاقیت و کلاس‌های مهارت زندگی) زیر نظر مربیان مجرب و کارآزموده برگزار می‌شود. در این طبقه سالنی به برگزاری مراسم جشن تولد اختصاص یافته است که با تم موردعلاقه کودکان، بادکنک‌آرایی و نمایش عروسکی، جشنی خاطره‌انگیز برای آن‌ها رقم می‌زند. پذیرش کودکان دو تا پنج ساله در این مجموعه با حضور والدین صورت می‌گیرد.

شهر مشاغل کودک بالونیا

 • آدرس: روبه‌روی پل احسان، ابتدای بلوار رجایی به‌سمت فرهنگ‌شهر، ورودی مجتمع آموزشی فرهنگی احسان (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۵۰۱۲۱۰۷ ۰۹۱۷ - ۰۰۸۸۶۴۷ ۰۹۱۷
 • ساعت فعالیت: ۱۰ تا ۲۲:۳۰
 • صفحه اینستاگرام: ballonia.shirazkids@
 • رده سنی: یک تا ۱۰ سال

«شهر مشاغل کودک بالونیا» در مجتمع آموزشی فرهنگی احسان، از سال ۱۳۹۷ خورشیدی به‌عنوان یک بخش خصوصی فعالیت خود را آغاز کرده است. این خانه بازی در ساختمانی یک طبقه به مساحت تقریبی ۲۰۰ متر مربع قرار دارد. 

شهر مشاغل کودک بالونیا شیراز

منبع عکس: اینستاگرام ballonia.shirazkids، عکاس: ناشناس

از وسایل بازی و سرگرمی‌های مجموعه بالونیا می‌توان از استخر توپ، ترامپولین، بازی‌های فکری، لگوسازی، شن‌بازی و کتاب‌خوانی برای کودکان نام برد. غرفه‌های شهر مشاغل این مجموعه، شامل ایستگاه پلیس، اورژانس بیمارستان، آرایشگاه، سوپرمارکت و تعمیرگاه ماشین می‌شود.

بخش پرطرفدار بالونیا به خانه مادربزرگ شهرت دارد که در آن اسباب و اثاثیه یک خانه واقعی از جمله مبلمان، لوازم آشپزخانه، اتو و... قرار گرفته است و کودکان به‌همراه بازی می‌توانند انجام کارهای شخصی را تجربه کنند. 

سالن تولد وی‌آی‌پی (VIP) بالونیا جشن‌های باشکوهی با تم‌های موردعلاقه کودکان (آنا و السا، LOL، پری دریایی، سیندرلا، باربی، یونیکورن، سافاری، مک‌کویین، سگ‌های نگهبان، باب اسفنجی، لگو، بت‌من، تیم‌های فوتبالی و آیرون‌من) برگزار می‌کند و روزی به‌یادماندنی برای آن‌ها رقم می‌زند. این سالن در فضایی وسیع و مجهز، ظرفیت پذیرایی از ۴۰ کودک و ۴۰ بزرگسال را دارد. با هماهنگی قبلی می‌توانید از خدمات و طراحی‌های ویژه، تن‌پوش‌های عروسکی، شعبده‌بازی، دیجی، عکاسی حرفه‌ای و تونل حباب بالونیا بهره ببرید و جشنی شاد و خاطره‌انگیز برای کودکان برگزار کنید.

شهر مشاغل سرزمین رویایی 

 • آدرس: خیابان عفیف‌آباد، روبه‌روی کوچه ۱۸ (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۷۶۴۸۲۸۳ ۰۹۳۳
 • ساعت فعالیت: همه‌روزه از ۹ تا ۲۳
 • صفحه اینستاگرام: dreamland.shz@
 • رده سنی: یک تا ۱۲ سال

«شهر مشاغل سرزمین رویایی» یا «خانه بازی دریم لند» با بخش‌های گوناگون و سرگرمی‌های متنوع، از جاهای تفریحی شیراز برای کودکان به شمار می‌رود. این مجموعه از سال ۱۳۹۷ خورشیدی در فضایی به مساحت ۱,۰۰۰ متر مربع، با مربیان حرفه‌ای برای نگهداری از کودک و اسباب‌بازی‌های مناسب تمام گروه‌های سنی، اوقات خوشی را برای کودکان رقم می‌زند.

شهر مشاغل سرزمین رویایی شیراز (دریم لند)

منبع عکس: اینستاگرام dreamland.shz، عکاس: ناشناس

از بازی‌ها و سرگرمی‌های جذاب دریم لند می‌توان به ترامپولین، استخر توپ، تاب، سرسره، بازی‌های فکری و پنل صخره‌نوردی اشاره کرد. در این خانه بازی، کودکان در اتاق‌های مختلف مانند فروشگاه، آشپزخانه، آرایشگاه، اتاق مهندسی، اتاق موزیک، اتاق لگو، بانک، اداره پست، آتش‌نشانی، بیمارستان، اداره پلیس، دادگاه، قصر بازی و جنگل حیوانات، بازی‌ها و حرفه‌های متفاوتی را تجربه می‌کنند.

در دریم لند، عروسک‌های دیزنی و شخصیت‌های معروف انیمیشنی (تن‌پوش) برای بازی با بچه‌ها دعوت می‌شوند و عکس‌های یادگاری زیبایی ثبت می‌کنند؛ همچنین به مناسبت‌های مختلف، جشن‌های عمومی در این مجموعه برگزار می‌شود.

دریم‌ لند با دیزاین‌های حرفه‌ای و اجرای تم‌های موردعلاقه کودکان (پارک ژوراسیک، پی‌اس، یونیکورن، انیمه، آنا و السا، پری دریایی، بلک پینک و تیم‌های فوتبالی) در فضای سالن یا حیاط مجموعه، جشن تولدی رویایی برای کودکان ثبت می‌کند. شما با هماهنگی قبلی می‌توانید از خدمات گریم صورت متناسب با تم تولد، تن‌پوش‌های عروسکی، تونل حباب و دیجی خانم یا آقا استفاده کنید و روز خوشی را برای فرزند خود رقم بزنید.

شهر مشاغل و خانه بازی کاربازینو

 • آدرس: بزرگره صدرا، بزرگراه دکتر حسابی، مجتمع تجاری تفریحی خلیج فارس، پردیس سینمایی هنر شهر آفتاب (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۷۲۴۴۸۲۰ ۰۹۱۷
 • ساعت فعالیت: ۱۶ تا ۲۳
 • صفحه اینستاگرام: karbazinoo@
 • رده سنی: یک تا ۱۵ سال

«شهر مشاغل و خانه بازی کاربازینو» از خانه بازی‌های تازه تاسیس شیراز است که در سال ۱۴۰۲ خورشیدی در فضایی سرپوشیده به مساحت تقریبی ۴۰۰ متر مربع افتتاح شد.

شهر مشاغل و خانه بازی کاربازینو شیراز

منبع عکس: اینستاگرام karbazinoo، عکاس: ناشناس

کاربازینو با امکانات مناسب و وسایل ایمن، یکی از مجهزترین خانه‌بازی‌های شیراز به شمار می‌رود و با بازی‎‌های متنوع و آموزنده موجب برقراری ارتباط کودکان با محیط اطراف می‌شود. فضای این مجموعه با توجه به خواسته‌ها و نیازهای کودکان طراحی شده است. بازی در بین هم‌سن‌وسال‌ها علاوه بر شادی و تفریح، اعتماد به نفس کودکان را نیز بالا می‌برد و موجب رشد تعامل اجتماعی آن‌ها می‌شود.

از وسایل سرگرم‌کننده موجود در خانه بازی کاربازینو می‌توان از تاب، سرسره، ترامپولین، استخر توپ بزرگ، بازی‌های فکری، نقاشی با شن رنگی و سالن بدن‌سازی کودکان نام برد. در این مجموعه کودکان می‌توانند مشاغلی مانند آتش‌نشانی، پلیس، جواهرسازی، پزشکی، سفالگری، مهندسی، خلبانی، فضانوردی، نجاری و کار با بیل مکانیکی را تجربه کنند.

در کاربازینو کلاس‌های دوره‌ای آموزش نجاری، فن بیان، مهندسی و نقاشی برگزار می‌شود. همچنین امکان برگزاری جشن تولد با تم‌های موردعلاقه کودکان در این خانه بازی وجود دارد. پذیرش کودک یک تا چهار سال به‌همراه والدین صورت می‌گیرد.

موزه‌های شیراز برای کودکان

موزه هنر مشکین فام | موزه پارس | موزه نظامی فارس | موزه موسیقی شیراز | موزه آب شیراز

موزه هنر مشکین فام

 • آدرس: خیابان بلوار دستغیب، گذر تاریخی سنگ سیاه، پشت آرامگاه بی‌بی دختران (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۲۲۲۶۳۰۸ ۰۷۱
 • ساعت فعالیت: ۹ تا ۱۲ و ۱۶ تا ۱۹

«موزه هنر مشکین فام» در یکی از خانه‌ های تاریخی شیراز قرار دارد که قدمت آن به اواخر دوره قاجار و اوایل حکومت پهلوی باز می‌گردد. این عمارت در سال ۱۳۱۰ خورشیدی توسط «فروغ‌الملک قوامی» در زمینی به مساحت حدود ۱,۰۰۰ متر مربع و با کاربری مسکونی احداث شد و در سال ۱۳۷۷، به ثبت ملی رسید.

موزه هنر مشکین فام شیراز

منبع عکس:utravs.com، عکاس: ناشناس

عمارت فروغ‌الملک همانند بیشتر خانه‌های تاریخی ایران، شامل قسمت‌های مطبخ‌، حمام، اصطبل و دو منزل مسکونی (مهمان‌سرای فدک فعلی و خانه فروغ‌الملک) می‌شود. خانه فروع‌الملک دارای سه طبقه زیرزمین، همکف و اول است و دو بخش بیرونی و اندرونی با دو حیاط جداگانه، حوض‌خانه، حمام و آشپزخانه دارد. عمارت شاه‌نشین با پنجره‌های چوبی و تزیینات گره‌کاری در ضلع غربی این خانه خودنمایی می‌کند.

خانه فروغ‌الملک بعدها به آقای حسن مشکین فام واگذار شد و ایشان خانه را به موزه هنرهای معاصر شیراز یا موزه هنر مشکین فام تبدیل کرد. اشیای موجود در موزه، صدها قطعه هنری را شامل می‌شود که در طول بیش از نیم قرن و با همت سه نسل از خانواده مشکین فام تهیه و گردآوری شده است. در کنار این اشیا می‌توانید آثار دیگر هنرمندان معاصر فارس را مشاهده کنید که بر اساس نوع، تکنیک یا زمان خلق اثر در بخش‌های مختلف موزه جای گرفته است.

از بخش‌های موزه هنر مشکین فام شیراز می‌توان از بخش آثار حجاری و نقش‌برجسته، بخش خوش‌نویسی، بخش نقاشی، اتاق قدیمی، کتابخانه، دفتر مطالعات هنرهای تجسمی و فروشگاه تولیدات هنری نام برد. علاوه بر آثار هنری به نمایش درآمده از هنرمندان، تزیینات ظریف و زیبای آجری، کاشی‌کاری، نقاشی‌های سقف و گچ‌بری و مشبک‌کاری خانه، لذت بازدید از موزه را دو چندان کرده است. 

موزه پارس 

 • آدرس: خیابان لطفعلی خان زند، خیابان طالقانی، باغ نظر (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۲۲۲۴۱۵۱ ۰۷۱
 • ساعت فعالیت: هشت تا ۱۸

«موزه پارس» یا عمارت کلاه‌فرنگی در میان باغ نظر شیراز قرار دارد. این عمارت هشت‌ضلعی که توسط کاشی‌هایی با نگاره‌های گل و مرغ آراسته شده است، در دوره کریم‌خان زند به‌عنوان محل برگزاری مراسم رسمی و پذیرایی از سفیران خارجی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

عمارت کلاه‌ فرنگی در تاریخ ۱۵ آذر سال ۱۳۱۴ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و در سال ۱۳۱۵ با کاربری موزه فعالیت خود را آغاز کرد. آرامگاه کریم‌خان زند نیز در این مکان قرار دارد.

موزه پارس شیراز

منبع عکس: dobaresafar.ir، عکاس: ناشناس

موزه پارس به‌عنوان قدیمی‌ترین موزه استان فارس، آثار ارزشمندی از دوره‌های مختلف تاریخی را در خود جای داده است. در این موزه اشیای فلزی، سفالی، انواع سکه‌ها، مهرها و... از دوره‌های پیش از میلاد تا دوره معاصر نگهداری می‌شود.

مجموعه ۳۰ جلد قرآن به خط «یحیی الجمالی الصوفی» متعلق به قرن هشت هجری قمری، مجموعه‌ای از نقاشی‌های آبرنگ «لطفعلی صورتگر شیرازی»، تابلوی معروف کریم‌خان زند در حال کشیدن قلیان، آثار باقی‌مانده از نقاشان معروف دوره زندیه همچون «آقا صادق» و «میرزا بابا نقاش باشی» و آثاری از نقاشان معاصر مانند «صدرالدین شایسته شیرازی» و «میر منصور» در این موزه به چشم می‌خورد.

موزه نظامی فارس

 • آدرس: عفیف آباد، بلوار ستارخان، بلوار مصلی نژاد، خیابان قوام‌الدین، باغ عفیف آباد (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۶۲۶۷۳۴۳ ۰۷۱
 • ساعت بازدید در نیمه اول سال: از ساعت هشت تا ۱۲ و از ساعت ۱۵ تا ۱۹
 • ساعت بازدید در نیمه دوم سال: از ساعت هشت تا ۱۲ و از ساعت ۱۵ تا ۱۷

«موزه نظامی فارس» در باغ عفیف آباد، از قدیمی‌ترین باغ‌ها و از مشهورترین جاهای دیدنی شیراز، قرار دارد. قدمت این باغ به دوره صفویه بازمی‌گردد. در دوره قاجار توسط «میرزا علی‌ محمدخان قوام‌الملک»، عمارت دو طبقه‌ای در وسط باغ بنا شد که هنوز پابرجا است. پس از مرگ قوام‌الملک، باغ به «عفیفه خانم»، خواهرزاده او، رسید و به‌واسطه تحولات عظیمی که عفیفه خانم در باغ ایجاد کرد، به باغ عفیف آباد شهرت یافت. 

در زمان حکومت پهلوی، باغ به فرح پهلوی هدیه داده شد. در سال ۱۳۴۰ خورشیدی، ارتش باغ عفیف آباد را خریداری کرد؛ این باغ همچنان در اختیار ارتش قرار دارد و عمارت موجود در آن به دو موزه سلاح‌های نظامی در طبقه اول و موزه عبرت در طبقه دوم تبدیل شده است.

موزه نظامی فارس

منبع عکس: balad.ir، عکاس: ناشناس

مجموعه باغ عفیف آباد شیراز با وسعت ۱۲۷,۰۰۰ متر مربع شامل کاخ سلطنتی، حمام، قهوه‌خانه‌ سنتی و باغ ایرانی می‌شود که تمام این بخش‌ها در معرض بازدید عموم قرار دارد. در گوشه‌وکنار این باغ زیبا، انواع ادوات نظامی، تانک‌ها و توپ‌های بسیار قدیمی به چشم می‌خورد.

موزه عفیف آباد از بزرگ‌ترین موزه‌های نظامی خاورمیانه و از بهترین موزه‌های شیراز به شمار می‌رود. در طبقه اول کاخ ادوات جنگی و اسلحه‌های مربوط به دوران مختلف به نمایش گذاشته شده است. از اسلحه‌های مهم این موزه می‌توان به تفنگ‌ فتحعلی شاه، ناصرالدین شاه، رضاشاه، محمدرضا شاه، اسلحه‌های رزمندگان نهضت جنگل و مسلسل «رئیس علی دلاوری» اشاره کرد.

موزه عبرت در طبقه دوم عمارت، از یک راهروی بلند تشکیل شده که در دو طرف آن اتاق‌های همایش، نشیمن، مطالعه، پذیرایی و رخت‌کن قرار گرفته است. وسط راهرو تالار بزرگی با دیوارهای گچ‌کاری و منبت‌کاری‌شده وجود دارد که سقف چوبی آن با نقوش زیبای گل و بته، مجالس بزم و شادی و شکارگاه آراسته شده است. از جالب‌ترین آثار این موزه، پیانوی شخصی فرح پهلوی است که در جشن‌های ۲,۵۰۰ ساله به او هدیه داده شده بود.

موزه موسیقی شیراز 

 • آدرس: بلوار دستغیب، خیابان ۹ دی، خانه تاریخی منطقی نژاد (مشاهده روی نقشه)
 • ساعت فعالیت: این موزه به‌طور موقت تعطیل است.

«موزه موسیقی» از بهترین موزه‌های شیراز است که در خانه تاریخی منطقی نژاد قرار دارد و قدمت آن به دوره قاجار بازمی‌گردد. معماری زیبای این خانه با آینه‌کاری‌های دیوارها و مقرنس‌کاری‌ پیچیده طاق‌ها، مجموعه‌ای بی‌نظیر از هنرهای معماری ایرانی را در خود جای داده است و بازدیدکنندگان را مجذوب می‌کند.

خانه تاریخی منطقی نژاد در سال ۱۳۵۲ خورشیدی به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید، در سال ۱۳۸۳، با حفظ اصالت تاریخی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و در سال ۱۳۸۴ به موزه آواها و نواها تبدیل شد. این خانه در حال حاضر با نام موزه هنرهای اسلامی در معرض بازدید عموم قرار دارد.

موزه موسیقی شیراز در خانه تاریخی منطقی نژاد

منبع عکس: raheeno.com، عکاس: ناشناس

در موزه موسیقی شیراز بخش‌های متفاوتی برای آشنایی با موسیقی و سازهای ایرانی طراحی شده است که از بین آن‌ها می‌توان به گالری سازهای ایرانی و محلی، اتاق دیداری و شنیداری، بخش نگهداری اسناد و دست‌نوشته‌های ارزشمند اساتید موسیقی ایران، تندیس‌ها و تصاویر مشهورترین موسیقی‌دانان جهان و کارگاه ساخت سازهای سنتی اشاره کرد.

موزه موسیقی شیراز اطلاعات ارزشمند و کاملی را در زمینه موسیقی ایران و جهان در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد و برای کودکان علاقه‌مند به موسیقی بسیار جذاب است.

موزه آب شیراز 

آب‌انبار وکیل، از بناهای تاریخی بازمانده از دوره زندیه است که از جاهای دیدنی شیراز به شمار می‌رود. این بنا امروزه به‌ «موزه آب شیراز» تبدیل شده است و ماکت‌‌ سازه‌های آبی مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی ایران در آن در معرض نمایش قرار دارد. این بنا به‌عنوان یکی از آب‌انبارهای کریم‌خانی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

موزه آب شیراز

منبع عکس: utravs.com، عکاس: ناشناس

در قسمت فوقانی بادگیر آب‌انبار وکیل (موزه آب شیراز)، تزییناتی شبیه به تزیینات آجرکاری برج کریم خان به چشم می‌خورد که با زیبایی خاص خود، نظر بازدیدکنندگان را جلب می‌کند. بخش خصوصی، کافه‌ای را در این موزه راه‌اندازی کرده است که با نوشیدنی‌های سرد و گرم از بازدیدکنندگان پذیرایی می‌کند.

کافه‌های کتاب و کتاب‌‌فروشی‌های شیراز برای کودکان

مرکز فرهنگی آبی | بوک لند شیراز | کتاب‌سرای آفتابگردان

مرکز فرهنگی آبی

 • آدرس: خیابان قدوسی غربی، بین کوچه ۱۶ و ۱۸ (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۶۳۰۰۵۵۵ ۰۷۱ - ۳۶۳۱۴۷۳۹ ۰۷۱ - ۱۸۹۸۲۹۳ ۰۹۱۷
 • ساعت فعالیت: همه‌روزه از ساعت ۹ تا ۲۳
 • وب‌سایت: abee.ir
 • صفحه اینستاگرام: abee.culturalcenter@

«مرکز فرهنگی آبی» از خاص‌ترین کافه کتاب‌های شیراز به شمار می‌رود؛ مجموعه‌ای بزرگ در ساختمانی دو طبقه که همه‌چیز آن از دیوارها و مبلمان گرفته تا کف‌پوش کتاب‌فروشی به رنگ آبی است؛ البته در برخی از وسایل، رنگ سفید نیز به چشم می‌خورد. قفسه‌های مرتفع پر از کتاب با نردبان‌های مخصوص، حس و حال کتابخانه‌های مشهور دنیا را به افراد اهل مطالعه القا می‌کند.

مرکز فرهنگی آبی در شیراز

منبع عکس: 3click.com، عکاس: ناشناس

مرکز فرهنگی آبی از بخش‌های فروش کتاب‌، نوشت‌افزار، دیزاین گالری و کافه رستوران تشکیل می‌شود و فضایی آرامش‌بخش برای کتاب‌خوان‌های کافه‌گرد ایجاد کرده است.

کودکان و نوجوانان در مرکز فرهنگی آبی، می‌توانند کتاب‌های متنوع و متناسب با رده سنی خود در زمینه‌های کمک‌درسی، آموزشی، رمان، تخیلی، روابط فرزند و والدین، کتاب‌های خلاقیت، کتاب‌هایی در زمینه غلبه بر احساس ترس، خشم و خشونت، استرس، کتاب‌های جیبی و مجموعه کتاب‌های آموزنده را خریداری کنند.

در مجموعه فرهنگی آبی انواع بازی‌های فکری، استراتژیکی، بازی‌های حافظه و بازی‌های مهارتی فردی و گروهی متناسب با هر گروه سنی عرضه می‌شود که برای کودکان بسیار جذاب و آموزنده است و در رشد جسمی و ذهنی آن‌ها تاثیر بسزایی دارد. بخش نوشت‌افزار با انواع وسیله‌های مورد نیاز برای مدرسه، نقاشی و طراحی و دیزاین گالری با انواع اکسسوری‌های جذاب، از بخش‌های پرطرفدار مرکز فرهنگی آبی است.

پس از گشت‌وگذار در مجموعه و خرید کتاب می‌توانید به کافه آبی در حیاط مجموعه سری بزنید و از منوی کافه، صبحانه‌های لذیذ، غذاهای اصلی (پاستا، پیتزا، لازانیا، برگر و استیک)، انواع قهوه، نوشیدنی‌های سرد و گرم، چای و دمنوش، شیک و اسموتی سفارش دهید تا لحظات خوشی را با فرزند خود سپری کنید.

بوک لند شیراز 

 • آدرس شعبه ارم شیراز: تقاطع بلوار آزادی و خیابان ارم، پلاک یک (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۲۲۵۰۹۷۴ ۰۷۱
 • آدرس شعبه شیراز مال: بلوار ستارخان، نبش کوچه ۲۲، مجتمع شیرازمال، طبقه دوم (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۶۴۷۰۱۹۳ ۰۷۱
 • ساعت فعالیت: ۱۰ تا ۲۲
 • وب‌سایت: bookland.ir
 • صفحه اینستاگرام: bookland.shiraz@

«بوک لند» از بهترین فروشگاه‌های آنلاین کتاب و محصولات فرهنگی است که دو شعبه حضوری در شیراز و سه شعبه در تهران دارد. بوک لند در سال ۱۳۹۳ خورشیدی با افتتاح شعبه پالادیوم تهران فعالیت خود را به‌عنوان کتاب‌فروشی آغاز کرد و در سال ۱۳۹۷ شعبه آوا سنتر تهران افتتاح شد. شما از هر نقطه از ایران می‌توانید محصولات مورد نظر خود را به‌صورت اینترنتی به بوک لند سفارش دهید و در اسرع وقت بسته سفارشی خود را تحویل بگیرید.

بوک لند شعبه ارم شیراز

منبع عکس: اینستاگرام bookland.shiraz، عکاس: ناشناس

شعبه ارم شیراز، سومین شعبه بوک لند به شمار می‌رود که در سال ۱۳۹۷ خورشیدی افتتاح شده است و در بخش‌های مختلف کتاب کودک و نوجوان، کتاب بزرگسال، محصولات بازی و سرگرمی، هدایای هنری و نوشت‌افزار به مخاطبان خود خدمت‌رسانی می‌کند. این شعبه، بیش از ۷,۰۰۰ عنوان کتاب با تفکیک موضوعی متنوع دارد که از میان آن‌ها می‌توان به ادبیات ملل، ادبیات ایران، شعر و نثر کهن، روان‌شناسی، هنر، جامعه‌شناسی، فلسفه، علوم سیاسی، تاریخ، آموزش زبان خارجی، کتب زبان اصلی و... اشاره کرد. 

شعبه ارم بوک لند فضایی نسبتا مجزا و آرام برای کودکان و والدین فراهم کرده است و تنوع بالایی از کتاب‌ها با موضوعات مختلف و مناسب برای تمام رده‌های سنی دارد. در این بخش کارشناسان مجموعه همواره برای راهنمایی به‌منظور انتخاب بهتر، آماده خدمت‌رسانی هستند. 

در بخش سرگرمی شعبه ارم مجموعه‌ای متنوع از محصولات سرگرم‌کننده، بازی‌های فکری، بازی‌های بردگیم و وسایل کاردستی به چشم می‌خورد. در بخش نوشت‌افزار نیز انواع لوازم تحریر، ابزار هنری، لوازم مهندسی و اداری و کالاهای فانتزی در رنگ و طرح‌های مختلف عرضه می‌شود. بخش هدایای هنری این شعبه نیز مجموعه‌ای از هنرهای دستی ایرانی و شیرازی را به نمایش می‌گذارد.

از ویژگی‌های شعبه ارم شیراز می‌توان به وجود کافه با خوراکی‌های متنوع و لذیذ اشاره کرد که در حیاطی دل‌باز امکان مطالعه و معاشرت افراد با یکدیگر را فراهم کرده است. همچنین در طبقه بالای این مجموعه فضایی برای نشستن و مطالعه وجود دارد.

بوک لند شعبه شیرازمال

منبع عکس: اینستاگرام bookland.shiraz، عکاس: ناشناس

شعبه شیرازمال به‌عنوان چهارمین شعبه بوک لند، در سال ۱۴۰۰ خورشیدی فعالیت خود را آغاز کرد. این شعبه با طراحی مدرن و جذاب، محیطی شاد برای مخاطبان ایجاد کرده است و همانند شعبه ارم، خدماتی در بخش‌های مختلف کتاب کودک و نوجوان، کتاب بزرگسال، محصولات بازی و سرگرمی، هدایای هنری و نوشت‌افزار ارائه می‌دهد. فضای اختصاص‌یافته به کتاب‌ها و محصولات فرهنگی کودکان و نوجوانان با طراحی ویژه، اشتیاق این گروه سنی را برای مطالعه افزایش می‌دهد و تنوع بالای موضوعات، نیازهای مخاطبان با سلیقه‌های گوناگون را برآورده می‌کند.

کتاب‌سرای آفتابگردان

«کتاب‌سرای آفتابگردان» با بیش از ۱۳ سال سابقه کار در زمینه عرضه رمان‌‌های کودک و نوجوان و کتاب‌های تربیتی کودک و والدین، گام مثبتی در جهت گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی برداشته است. از فعالیت‌های این مجموعه می‌توان به برگزاری نمایشگاه‌های کتاب و مسابقات کتاب‌خوانی در مدارس، اداره‌ها و دیگر مراکز آموزشی اشاره کرد.

کتاب‌سرای آفتابگردان شیراز

منبع عکس: اینستاگرام ketabsarayeaftabgardan، عکاس: ناشناس

بخش‌های اصلی کتاب‌‌‌‌فروشی آفتابگردان شامل کتب مهارت‌های اجتماعی کودکان، فلسفه برای کودک، کتب تربیتی با موضوع والدین، کتاب‌های شعر، هوش، کتاب‌های نوجوانان و کتاب‌هایی با موضوعات اعتماد به نفس، ترس، خشم، شادی، اضطراب، حسادت و همکاری در خانه می‌شود.

از مجموعه کتاب‌های پرطرف‌دار کتاب‌سرای آفتابگردان می‌توان از مجموعه ۳۰ قصه ۳۰ شب، دنیای کودکان باهوش، نجوم، قصه‌های شاهنامه، پرسش‌های نخستین و پاسخ‌های بی‌پایان، محیط‌زیست، اولین کتاب من، گفت‌وشنود با کودکان، مراقبت و تربیت نوزاد نام برد. در این مجموعه نوشت‌افزارهای محبوب کودکان و نوجوانان به فروش می‌رسد.

شهر مشاغل سرزمین رویایی شیراز (دریم لند)، تم تولد لگو

منبع عکس: اینستاگرام dreamland.shz، عکاس: ناشناس (خانه بازی سرزمین رویایی)

اگر محل مناسبی برای تفریح و سرگرمی کودکان در شیراز می‌شناسید که در این مقاله ذکر نشده است، با ما و همراهان کجارو به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول

بهترین شهربازی‌های شیراز برای کودکان کدامند؟

شهربازی ایران لند، شهربازی گاندو، شهربازی شهر شادی، شهربازی نگین‌ لند و شهربازی ایران پارک

بهترین خانه بازی شیراز کجاست؟

شهر مشاغل و خانه بازی آبنباتی، خانه بازی راد و راز، خانه بازی باران، شهر مشاغل کودک بالونیا، شهر مشاغل سرزمین رویایی و شهر مشاغل و خانه بازی کاربازینو

منبع عکس کاور: واتس‌اپ خانه بازی و شهر مشاغل آبنباتی، عکاس: ناشناس

مطالب مرتبط:

دیدگاه